Marslı

Marslı
Kitabın Yazarı:Andy Weir Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:İthaki Yayınları Yayınlandığı Yıl:2014 Sayfa Sayısı:416 ISBN:9786053753902 Kitap Puanı:8.5 / 10 | Yorum: 18

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al Idefix:16,25 TL D&R:26,95 TL KitapYurdu:33,69 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Marslı - Andy Weir

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Bilim Kurgu, Gerilim, Macera, Gizem Orjinal Adı:The MartianÇeviren:Emre Aygün

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Marslı Özet

Marslı romanı son zamanlarda en fazla konuşulan romanların başında geliyor. Özellikle NASA’nın Mars’a insan gönderme projesini resmen başlatması ile en fazla ilgi çeken romanlardan bir tanesi olmayı başardı. Fakat romanın başarısındaki tek etken bu değil.

Kitabın yazarı olan Andy Weir aslında çaylak olarak adlandırılabilecek bir yazar. Genç yaşta yazmaya başlamasına rağmen pek de gerçek yazarlık seviyesine hiç geçmedi. Fakat bilim kurguya olan ilgisi ve NASA’nın Mars projesini başlatması onun bir fırsatı görmesini sağladı ve Marslı romanını yazmaya karar verdi. Fakat bu tarz bir roman çok fazla teknik bilgi gerektiriyordu ve bu Andy Weir’in önünde engel olarak durmadı. Birçok araştırma yaptı ve gerek uzay bilimi gerekse Mars ile ilgili her türlü bilgiyi edinmeye özen gösterdi. Böylece ortaya çok da gerçekçi bir roman çıktı. Sanırım okurları bu kadar etkilemesindeki etken de bunun gerçek olabilme ihtimali.

Andy Weir, Marslı romanında Mars’da mahsur kalan Mark Watney adındaki bir astronotun kurtulma hikayesini anlatıyor. NASA amacında başarılı olmuş ve Mars’a insan göndermeye başlamıştır. Mars’a son gönderilen 6 kişilik ekip bir fırtınanın ortasında kalması ile Mars’ı terk etmek zorunda kalır. Fakat bu sırada Mark Watney’e anten çarpar ve ortadan yok olur. Bunun üzerine ekibi onu ölü varsayarak Mars’ı onsun terk eder.

Mark Watney uzun bir süre sonra kendini Mars’da yalnız olarak bulur. Yarasının üzerine düşmesi ve kanın pıhtılaşması sonrası bir bandaj görevi görerek hayatta kalmasını sağlamıştır. Fakat onun için tehlike asıl yeni başlıyordur çünkü Mars’da yalnızdır ve sınırlı sayıda yiyeceği vardır. Dahası NASA ile iletişim şansı yoktur ve bir sonraki Mars görevi yaklaşık 4 yıl sonra Mars’a varacaktır. Mark, bir şekilde hayatta kalabilmek için hiç bir şeyin yaşamadığı gezegende tarım yapmak zorundadır.

Mark, tüm imkanlarını kullanıp yaşama alanını mümkün olduğu kadar küçülterek Mars’da tarım yapmaya başlar. Yine de hesaplamalarına göre 4 yılı tamamlaması pek mümkün değildir. Bir yolunu bulup NASA ile iletişime geçmesi gerekir ve bunun içinde eskiden gönderilen fakat şuan hurdaya çıkmış olan kendisine yakın bir noktadaki cihazı alması gerekir. Fakat bilmediği NASA’nın Mars’daki uydular sayesinde onun yaşadığını zaten öğrenmiş ve kurtarma operasyonuna başlamış olmasıdır. Mark, cihazı bulur ve bir şekilde NASA ile iletişime geçer. NASA’da ona kurtarma planından bahseder.

İki tarafta operasyon için harekete geçer. Mark, bir sonraki Mars ekibinin iniş yapacağı yere gitmesi gerekir ve bu çok uzun ve tehlikeli bir yoldur. NASA planı uygulamaya koyar fakat hızlı bir çözüm üretebilmek için güvenlik kontrollerini fazla yapmadan bunu yaparlar ve sonuç fiyasko olur. Artık Mark’a zamanında ulaşmak pek mümkün değildir.

NASA’da biri farklı bir çözüm sunar fakat bu çok daha tehlikelidir. Dünyaya doğru yolda olan Mark’ın ekibi dünya yörüngesine girmeden dünyadan gelecek yiyecekleri alıp, Dünya’yı kullanarak Mars’a geri döneceklerdir. Fakat Mars’a inmeleri söz konusu değildir ve bu yüzden Mark’ın da aynı anda Mars yörüngesini çıkıp uzay mekiğine aynı anda ulaşması gerekir. NASA ya bir kişiyi ölüme bırakacaktır ya da 6 kişinin hayatını riske atacaktır. NASA risk almak istemez fakat Mark’ın eski ekibi kararını çoktan vermiştir. Şimdi her şey yaptığı hata nedeni ile Dünya ile iletişimi tamamen kopan Mark’ın Mars’ın tehlikeli yüzeyinde o kadar uzun yolu nasıl aşacağıdır.

Bilim kurgu romanlarını seviyorsanız ve özellikle uzaya karşı özel bir ilginiz varsa Marslı kitabı gerçekten mükemmel bir eser. İçerdiği teknik terimler nedeni ile bazen okuması ve anlaşılması oldukça zorlaşıyor fakat gerçeklik hissini çok fazla vermesi nedeni ile Mark Mars’da çabalarken siz de aynı zamanda onunla oradaymışsınız gibi hissediyorsunuz. Mark’ın başına gelenler ve onların üstesinden gelip hayatta kalma mücadelesi gerçekten okumaya değer. Kitabın oldukça da komik kısımları olduğunu söylemem gerek.

Yazan: Kitap Kurdu

Marslı Yorumları

mükemmel bir kitap tavsiye ederim

20-08-2015 22:12

adamın yaşadıkları gerçekten inanılmaz ben olsam kafama sıkmıştım direk olarak adam onca zorluğa rağmen hayata tutunmaya çalışıyor bulduğu çözümler ise mükemmel bilim kurgu bile olsa gelecek zamanda gerçek olabilecek bir hikayesi var 10 numara kitap

21-08-2015 01:32

filmini çekmişler yakında vizyona girecek çok merak ediyorum kitabını okumadım filmi varken okumaya gerek yok ama güzel olduğuna eminim

21-08-2015 19:42

harika bir kitaptı umarım ikincisini de yazarlar

26-08-2015 21:07

barış manço deyimiyle: 10 puan 10 puan 10 puan.
kitabının sonunda sevişme sohbetini çok gülmüştüm :)

21-09-2015 16:32

bayildımmmmmm

18-10-2015 20:25

kitap cok guzeellll

08-03-2016 20:03

hiç okumadım ama güzel biseye benziyor.alınca hemen okuyacağım <3

16-04-2016 15:28

çok güzel bir kitap insanin okuyunca bir daha okuyası geliyor önce okuyun sonra izleyin

19-05-2016 19:51

arkadaşlar önerebiliceğiniz başka uzayla ilgili kitap var mı

26-05-2016 23:37

cok guzelllllll bi kitappp

27-05-2016 14:23

okudum sol günleri tek tek her günü anlatıyor tavsiye ederim kesinlikleee alınnn...

31-05-2016 22:54

uçurtma avcısından sonra okuduğum en güzel kitap

12-06-2016 23:51

çok güzel ve çok heyecan verici bir kitap. okurken hiç sıkılmadım herkese tavsiye ederim :)

esra • 03-06-2017 14:34

evet evet insan okuyunca hiç sıkılmiyor çok güzel bir kitap normalde hiç okumam ama bu çok güzel

17-11-2017 17:00

filmini izleme fırsatım oldu, çok güzeldi

Betül PALACI • 14-12-2017 13:24

marslı andy weir in en güzek kitabı bir tane devam kitabı vardı ama o çok kötüydü tavsiye etmem ama marslı kitabını tavsiye ederim

17-12-2019 19:07

en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı Başka Bir Şey Pia Mater Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Yabancı Romanlar Çocuk Kitapları Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Gizem Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Polisiye Kitaplar Korku Kitapları Tarihi Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Fantastik Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Şiir Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Gerilim Kitapları Biyografi Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar Din / Tasavvuf Kitapları Deneme Kitapları Beslenme Diyet Kitapları