Madam Bovary

Madam Bovary
Kitabın Yazarı:Gustave Flaubert Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Oda Yayınları Yayınlandığı Yıl:1857 Sayfa Sayısı:380 ISBN:9789753850230 Kitap Puanı:7.4 / 10 | Yorum: 53

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Madam Bovary - Gustave Flaubert

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:Madame Bovary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Madam Bovary Özet

Charles, annesinin büyük isteği ile okula başlamış, ortaokul hayatı boyunca çok aklı başında yaşamış bir çocuktur. Ailesi ortaokulu bitirir bitirmez Charles 'ı bir tıp okuluna verirler. İlk başlarda iyi bir öğrenci olsa da sonlara doğru artık derslerden bıkarak her şeyi boşvermeye başlar. Eninde sonunda tıp okulunu bitirir ve Paris'e doktor olarak taşınır. Doktor olduktan sonra annesi kendi köylerinden bulduğu zengin ve dul bir kadın ile Charles'ın evlenmesini uygun bulur. Charles da annesini kırmayarak o kadınla evlenir. Ancak karısı çok kıskançtır. Charles bu evlilikten bir türlü mutluluk bulamaz. Günlerden bir gün bir adamın ayağının kırıldığı haberiyle bir konağa çağırılır. Oraya gittiğinde ayağa kırılan adamın bir tek kızını görür. Kızın adı Emma'dir. Emma, genç, güzel eğitimli bir genç kızdır. Charles kızı çok beğenir ve konağa daha sık gitmeye başlar. Bu esnalarda da Charles 'ın karısı tüm mirasını kaybetmiş bunun acısına dayanamayarak vefat etmiştir. Bu ölüm Emma 'nın babası ile Charles'ı yakınlaştırır. Emma'nın babası da karısını erken yaşta kaybetmiştir. Acılar bu iki insanı yakınlaştırırken Charles gittikçe Emma 'ya daha da aşık hale gelir. Bir gün Charles Emma 'yı babasından isteme cesareti gösterir. Emma'nın da kendisinde gönlü olduğu öğrenilince hemen düğün yapılır.

Evlendikleri ilk zamanlar Emma'nın durumu çok iyidir. Her şeyiyle ilgilenir . Charles bu ilgiden mutluluk duyar. Bir gün birlikte bir davete katılırlar. Emma, katıldıkları davette erkeklerin ne kadar kültürlü, bilgili olduğunu görür ve özenmeye başlar. Charles hiç onlar gibi değildir. Kitap okumaz, tiyatrolara gitmez, Emma'nın öğrenmek istediği şeyleri söyleyemez, dans edemez işten eve evden işe bir doktordur. Emma, kendisini o kadınlara benzetmeye çalışır. O dergilere üye olur, onlarda yazan şeyleri okur, günceli takip eder, modaya uygun olarak evini döşer, giyinir. Bol bol kitap okur. Şehre gelen tiyatroları takip eder. Charles'ın annesi fazla masraf olduğu gerekçesiyle Emma ile sürekli çatışmaya girmektedir. Emma bir müddet daha böyle özenli davranır ancak Charles'ın değişmediğini gördükçe kendi içine kapanır ve artık kendisini de salmaya başlar. Psikolojik yardım alan Charles'a bir başka bölgeye taşınmalarının, hava değişiminin Emma'ya iyi geleceğini söylerler. Bu sıralarda hamile kalan Emma, çocuğunu Paris'in bir köyünde doğuracaktır.

O köye ilk gittikleri zaman Homais adında bir eczacı ile tanıştılar. Bu eczacının Leon adında da bir çırağı vardı. Homais, Charles'a hem hastaları hem tedavileri açısından çok yardımcı olacaktır. Bu sırada Emma ise yavaş yavaş Leon 'a aşık olduğunu hissetmiştir. Ancak aşkını Charles'a daha çok ilgi göstererek gösterir. Bu sıralarda doğumunu da yapmıştır. Hem eşi hem çocuğuyla ilgilenir. Duygularının karşılığı olmadığını düşünen Leon, hukuk eğitimini tamamlamak için Paris'e döner. Bu sırada Emma, Leon için aşk acısı çekecekken karşısına Radolphe isminde biriyle tanışır. İlk başta yanaşmasa da Radolphe'nin ilgisi onu kendisine doğru çeker ve yasak bir aşk yaşamaya başlarlar. Radolphe, Emma ile gönül eğlemek derdindedir. Ancak Emma ona aşkla bağlı olduğundan türlü türlü borçların altında girerek ona hediyeler alır. Bir gün daha fazla dayanamayacağını söyleyerek kaçmaya karar verirler. Ancak Radolphe tek başına kaçarak Emma 'yı ortada bırakır. Emma, Radolphe'nin kendisi olmadan kaçtığını duyunca kriz geçirerek bayılır. Yaklaşık bir ay boyunca yatakta yatar. Bir ay sonra ise kendine geldiğinde artık her şey çok farklıdır. Charles'ı çoğu kişiyle aldatır.

Bir tiyatroya gitmek için Charles ile birlikte Paris'e giderler. Orada Leon ile karşılaşırlar. Küllenen aşk yeniden alevlenir. Ve bu defa da Leon ile aşk yaşamaya başlarlar. Bu sırada pek çok borç altına girer ve bu borçları ödeyemez. Eve haciz gelecektir. Bunu Charles 'a duyurmadan halletmeye çalışsa da başaramaz. Charles'ın duyacağından emin olunca zehir içerek intihar eder. Buna dayanamayan Charles da kısa süre içinde ölür. Kızları ise ilk başta babannesinin yanına o ölünce de yaşlı bir kadının yanına giderek fabrika da çalışmaya başlar.

Değerlendirme:

Madame Bovary, biraz aşkı memnu tadında olan bir kitap. İstediği aşkı bir türlü bulamayan Madame Bovary'nin bilinmezlik içinde çırpınışının ve birilerine tutunarak yaşamaya çalışmasının hikâyesi. Tutunacak dalı kalmadığını anlayınca, Charles'a ettiği ihanetleri de kendi içinde halledemeyince intihar etmeye karar verir. Geride kalan acılı bir eş ve hayatı mahvolmus bir kız çocuğudur. Akıcı, bir anda okunup bitebilen bir kitap.

Editör: Senanur KARAKUZULU

Madam Bovary Konusu

Roman öncelikle Charles Bovary'i tanıtımla başlar. Charles kırda yetişen, her işi beceremeyen, gelişkin bir çocuktu. Annesi onu papazın yanına yollayıp dersler aldırmıştı ve annesinin zoruyla diplomasız doktor olmuştu. Doktorluğu Tostes eyaletinde yapacaktı. Charles için bir eş bulmak gerekliydi ve annesi ona orta yaşlı, çirkin olan Bayan Dubuc'u buldu. Bu kadın Charles'i çok seviyor ve karşılık bekliyordu.

Bir gece eve atlı bir adam geldi ve Bertaux çiftliğinde hasta olduğunu bildirdi. Charles yatağından fırlayarak çiftliğe gitti. Charles gittiğinde Rouault'u gördü. Bu adam 50 yaşlarındaydı ve bacağı kırılmıştı. Adamın bir kızı vardı. Adı Emma idi. Charles bu kızdan etkilenmişti, her gün çiftliğe gelip gidiyordu. Charles'in eşi de bu duruma çok sinir oluyordu bir süre sonra Charles'in oraya gitmesine izin vermedi.

Gün geldi ve Dubuc öldü. Charles çok üzüldü ve tekrar çiftliğe gitti. Orda Rouault baba ona sürekli destek oluyordu öyle olacaktı ki bir zaman sonra kızıyla evlendirecekti. Evet Charles ve Emma evlendiler. Evlilikleri monoton ve heyecansız ilerliyordu. Charles eşini çok severken; Emma ise tam tersiydi. Onu çok sıkıcı buluyordu ve onunla evlendiğine pişman olmuştu.

Günün birinde baloya davet edildiler. Emma baloda Vikont denen birisiyle dans etti. Adamdan çok etkilendi fakat oradan ayrıldılar. Eve dönünce yine eski hayatından bıktı ve dergiler okumaya başladı, hizmetçilere zulüm etmeye. Emma gün geçtikçe yemek yemez oldu gittikçe daha da zayıfladı. Charles, Emma’yı doktora götürdü ve doktor, Emma'nın ortam değiştirmesini söyledi. Bu defa da Yonville kasabasına taşındılar. Bu kasaba onlar için yeni bir hayattı. Orda da Emma sürekli kendilerini gidip gelen Leon'dan hoşlanacaktı. Leon'la ara sıra görüşüyorlar, bakışıyorlardı. Leon ona bir türlü açılamadı, çünkü reddedilmekten korkuyordu. Emma ise hamileydi ve kısa süre sonra çocuğunu doğurmuştu. Emma artık Leon'a namuslu kadın rolü yapmaya çalıştı. Leon ona daha da bağlanıyordu ve en son Leon ondan karşılık alamayınca noter katibi olarak, Paris'e gitti. Emma onun gidişiyle çok üzüldü ama sonra kader karşısına Radolphe'ı çıkardı bu adam ise yardımcısını muayene ettirmeye geldiğinde Emma'yı görmüştü. Sonra Emma'ya iltifatlar etti onu mal ve hayvan panayırının açılışına gelmesi için davet etti. Bu sebeple daha kolay buluşacaklardı.

Bugünden sonra Emma sürekli Radolphe'a gidiyordu. Bahaneler bulup onun yanında soluğu alıyordu aynı zamanda bebeği Berthe'ye de gerekli önemi vermiyordu. Gün geçtikçe Radolphe ona ilgi göstermiyordu ve Emma bunun farkındaydı. Sonunda tekrar kocasını sevme kararı aldı Radolphe'den uzaklaştı. Kocasının bir ameliyata girmesi için eczacı Homais onu ikna etmek istedi. Bu ameliyat riskliydi. Emma da kocasının bunu yapmasını istedi ve sonunda Hippoly denilen bir adamı ameliyat için ikna ettiler. Charles adamı ameliyat etti ama ameliyat başarısız oldu. Emma ise kocasına sinirlendi, ona hakaret etti çünkü Emma kocasının ünlü olmasını istiyordu. Bu olaydan sonra Radolphe ile kaçmak istedi ve Radolphe'la kaçmak için anlaştılar. Fakat sonra Radolphe bundan vazgeçti. Sonsuza kadar bir kadınla yapamam dedi ve Emma'ya bir mektup yolladı. Emma bunu okuyunca yatağa düştü ve günlerce kendine gelemedi. Kocası her şeyden habersiz bir rahip bulup getirdi. Rahip Emma'ya dualar etti ve Emma ayağa kalktı. Kendini dine adadı. İyi bir kadın oldu derken kocasıyla bir gün tiyatroya gittiler ve orda Leon'u gördüler. Leon geçmişte aşkını açamadığı için pişmandı ve bu kez Emma'yı ikna etti ve tekrar ilişkileri başladı. Genç kadın sürekli sevgilisine bir şeyler almak için borç ediyordu. Sonunda eve haciz geldi ve Emma kocası öğrenmeden durumu halletmek için Leon'a gidip para istedi. Leon dostlarına da sordu ama kimsede o kadar para yoktu. Emma bir umut Radolphe'ın kapısına geldi ve para istedi. Ondan da aynı cevabı aldı. Sonra eczaneye geldi ve oradan zehir aldı. Eve acele gitti ve o zehiri içti. Zehir içtiğini kocası anladı ve ne müdahale etseler de başarısız sonuç aldılar ve Emma öldü. Kocası onu gelinliği ve tacıyla gömmek istedi.

Emma kocasına bir mektup yazmıştı kocası bunu okuyunca Emma'nın ona tüm yaptıklarını gördü. Radolphe'la buluştu ve Emma hakkında sorular sordu. O halde bile Emma'ya karşı acımasız değildi. Adam en sonunda öldü ve küçük kızı ise bir halası yanına aldı ve durumu kötü olduğundan dolayı kız iplik fabrikasında çalıştı.

Madam Bovary Soruları ve Cevapları

Madam Bovary kimin eseri?

Gustave Flaubert

Madam Bovary türü nedir?

Yabancı Romanlar

Madam Bovary kaç sayfa?

380

Madam Bovary Yorumları

çok güzel bir roman

10-08-2014 06:13

özette güzelmiş .. bayağı kapsamlı anlatmış

10-08-2014 20:53

okudum ama beğenmedim pek bana hitap etmiyordu zevkler değişebilir

21-08-2014 01:57

madam bovary yazarı gustave flaubert mükemmel bir romana imza atmış karakterler ve olay örgüsü mükemmel ötesi

05-12-2014 17:58

gerçekten çok güzel bir romanmış roman hakkını vermiş yani.

05-12-2014 18:09

çok sıkıcıydı hoca sınav yapacak diye 116 sayfasını okudum gerisini de okuyamadım sıkıntıdan hiç olay fln yok skn alıp da boş yere para harcamayın ben okurken hep uyuyakaldım
uff bu ne biçim bi kitap!!sanki annem erken uyuyum diye hocaya dedi de hoca da bize bu kitabı verdi o derece yani

15-12-2014 20:01

çok iç karartıcı herkesin okumasını tavsiye etmem.

27-02-2015 12:09

müthiş. gayet realist bir olay örgüsü.

03-04-2015 14:12

romanı okuyanlar döneme göre ele almalıdır. o dönem fransasnda romantik eserler verilmektedir vu bu tarz sapkinliklar yansitilmamaktadir. flaubert bu romanı yazmak için gözlemler belgeler toplamış sonra romanı yazmıştır. devrin diğer yazarlarının aksine gerçeği tüm ciplakligiyla anlatmıştır. fransa da bu durumlar yaşanırken kendisi romantik olamayacağını düşünüp realist bir çizgide yazmıştır. bu roman fransa halkının gerçeğe uyanış bildirgesiydi. bunları düşününce romandaki olay sıkıcı olsa bile tarz ve amaç kesinlikle muthistir

03-04-2015 14:18

edebiyat oğretmenim ödev vermeseydin bu kiatbi sanorim asla okumazdım bana uygun bi kitap değil ama yazarini da tebrik etmek lazim

12-04-2015 16:16

rezil edep ve hayayı aşan bir roman

08-05-2015 10:44

bbu kadınında aşık olmadığı erkek kalmamış:)

23-10-2015 12:29

edebiyat oğretmenim ödev vermeseydin bu kiatbi sanorim asla okumazdım bana uygun bi kitap değil ama yazarini da tebrik etmek lazim
12-04-2015 16:16 !!
size bu kitaptan soru mu sordu ?

25-10-2015 12:10

guel bir romanmis ben daha 60. sayfasindayim
guzel bir romanmis ben daha 60. sayfasindayim

29-10-2015 20:17

romanı okumadım üşendim onun için özet süper olmuş

04-11-2015 20:28

roman çok güzeldi ,okumanızı tavsiye ederim

07-11-2015 14:30

bana sadece madam bovary kitap özeti gerekiyordu onu da buldum teşekkür ederim okumak isteyenler için güzel kitap ama çok sıkıcı

13-12-2015 11:40

güzel bir kitap ama olay yok macera yok dikkat çekici bir şey yok bu yüzden pek de okumanızı tavsiye etmem
güzel bir kitap ama olay yok macera yok dikkat çekici bir şey yok bu yüzden pek de okumanızı tavsiye etmem

21-12-2015 16:58

bence de sıkıcı hemde fazlasıyla ama güzel bir olayı ele almış verilmek istenen mesaj da hoş

24-12-2015 20:08

hayatımda okuduğum en gereksiz kitaptı.

03-01-2016 22:25

kadın çok yollu ve klask pembe dizi havası begenmedim

06-01-2016 20:42

güzel bir romandı.tek kelimeyle bayıldım

18-01-2016 09:05

çok ağlamaklı acılı bir roman cık guzeldi...

29-01-2016 19:09

iğrenç bisey bide 8 tl verdim !!!

04-02-2016 21:37

guzel romandı okuyan bilir

12-02-2016 00:07

çok güzel bir roman

13-02-2016 17:35

okuduğum hiç bi kitap bu kadar sıkıcı değildi

05-03-2016 15:49

kitabın çevirisi sanırım 1970 li yılların tercümesi. bu nedenle günümüzde kullanılmayan yada türkçe karşılık bulamadıkları sözcükler cümle anlamlarını bir hayli bozuyor.

09-03-2016 23:01

bence yazıldığı dönem çerçevesinden baktığımızda gayet güzel, başarılı bir roman. bugünlerde ygs'ye çalışmama rağmen 2 gün boyunca fedakarlık yapıp bu güzel kitabı bitirme gayreti gösterdim. :)

10-03-2016 11:31

charles borcunu vermiş mi bari

13-03-2016 18:16

ben bukadar sıkıcı bir roman okumadim. sırf kitap kalin olsun diye yazar sacmalamis. hep boş şeyler anlatmış hic akici değil. edebiyat öğretmenim sinav yapmasaydi hic umtumda bile olmazdi. tekrardan sohluhorum cooookk sıkıci. (bu kitap onceki yillar yasaklanmis ama hala satilmaya devam ediyor)

21-03-2016 22:22

bu kadar sıkıcı kitap görmedim param boşa gitti resmen tavsiye etmem :( lütfiş de begenmedii
bu kadar sıkıcı kitap görmedim param boşa gitti resmen tavsiye etmem :( lütfiş de begenmedii

29-03-2016 20:29

pek güzel değildi pek beğenmedim.

13-04-2016 23:28

cok sıkıcı bir roman hoca ödev vermese okumazdım.

20-04-2016 22:15

bence cok sıkıcı hıc guzel degıl
ben arda denız ve ıkızım eda denızle bu kıtabı okuduk ıkımızde sevmedık
eda senı sevıyorum ıyıkı benım ıkızımsın ben ne acı hıssetsem sende hıseedıyorsun sen ne acı hısetsen bende hısedıyorum ıyıkı benım ıkızımsın

08-05-2016 20:01

sıkıcı bir roman okurken sanki acı çekiyorum hoca ödev vermeseydi kitabı gördüğüm yerde yakardım

15-05-2016 22:40

şuana kadar okuduğum en anlamsız en sıkıcı roman

24-05-2016 21:57

ihanetin bu kadar aptalı olamaz. doğrusu beğenmedim.kadın her önüne gelene aşık oluyor.

19-08-2016 14:45

günümüzde televizyon ekranları başından gözlerini alamayan bir nesil için, o saçma aşk dizilerinden bıkmayan bi toplum oldugumuz için kitabın konusu güzelim insanlarımızı sarmiyor veyahut sıradan geliyor. konu olarak aşk kitaplarıni oldum olası sevmedim ama elime geçen bi kitap oldu mu da bırakmak istemiyorum. şunu söylüyüm araştırmayan arkadaşlar için bu kitaptan sonra bovarizm kavramı gelişti pskolojide ve aynı bu kitabın karakteri hiçbir şeyden memnun olmayan emma bovary gibi tatminsizliği simgeliyor ..

02-09-2016 18:54

bana arkadaşımın hediye ettiği bir kitap madam bovary konusu beni pek etkilemedi genel olarak sıkıldım da diyebilirim genel olarak anlattığı tek karakter madam bovary kitabı ben de birine hediye diye kakalarım gibime geliyor

18-10-2016 22:32

hiç beğenmedim aşırı derecede ayrıntılı anlatmış roman çok kopuk kopuk çok gereksiz anlatım var.

01-11-2016 07:28

güzel ama akıcı degil

06-11-2016 20:20

bu kadın kaç kişiyi sevdi sayamadım da

17-12-2016 14:25

çok sıkıcı anlatılmış

05-01-2017 01:17

okuduğum en güzel hikayelerden biri

24-03-2017 18:38

sınav için okudum sınav olmasa okuyacağım en son roman

29-11-2017 19:35

sınav olmasak elimi sürmem buna

05-12-2017 20:39

çok sıkıcı bir roman tavsiye etmem

02-01-2018 11:28

çok güzel bir kitap harika
ben okudum güzel aslında ama özeti daha uzun olmalıydı bence. :)

18-01-2018 18:44

ben de madam bovary özet ödevi için geldim burada güzel yazıyorlar yazanın eline sağlık çok yardımcı oldunuz yine

30-10-2019 10:55

konusu çok etkileyici güzel bir hayal gücü ile güzel bir hikaye kurgulamış yazar tebrik ederim

01-02-2020 23:17

konusu tam türk dizisi olacak türden entrikaların türklere özgü olduğunu sanırdım ama değilmiş yapıldı mı bilmiyorum ama dizi ya da film yapılmadı ise yapılsa çok tutar yapımcılara tavsiyemdir

27-03-2022 21:24

kitap ne anlatıyor konusunu kısaca özetler misiniz?

12-10-2022 20:47

en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Madalyonun İçi Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Kitaplardan Korkan Çocuk Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Yabancı Romanlar Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Komik Kitaplar Yerli Romanlar Macera Kitapları Polisiye Kitaplar Tarihi Kitaplar Korku Kitapları Gizem Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Psikoloji Kitapları Fantastik Kitaplar Tiyatro & Oyun Kitapları Gerilim Kitapları Politik Kitaplar Felsefe Kitapları Şiir Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Biyografi Kitapları Günlük Anı Kitapları Deneme Kitapları