Limit Sizsiniz

Limit Sizsiniz
Kitabın Yazarı:Mümin Sekman Kitap Türü:Kişisel Gelişim Yayınevi:Alfa Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2015 Sayfa Sayısı:168 ISBN:9789752979901 Kitap Puanı:7.6 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Limit Sizsiniz - Mümin Sekman

Kitap Türü:Kişisel Gelişim

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Limit Sizsiniz Özet

Bir Mümin Sekman kitabı ile daha birlikteyiz. Limit Sizsiniz adlı eseri ile ‘’açılmamış kanatların büyüklüğü bilinmez,’’ diyen uzman yazar, okurlarına kendi kanatları ile uçma dersleri vermektedir. Diğer kitaplarından biraz daha farklı bir dil kullanırken bu kitabı daha çok roman tadındadır. Kendiniz kadar başarılı kendiniz kadar başarısız olmak için, bu kitapla buluşabilirsiniz.

Limit Sizsiniz kitabımız ‘’şu hayatı nasıl yaşamalı?’’ diye sorarak başlıyor. Ve sonrasında tanımladığı her cümle altı çizilesi olarak devam ediyor. İsteklerimizle imkânlarımız aynı olmazken sonuçlar da istediğimiz gibi olmuyor. İşte burada aslında olabiliri yaratmak için uzmanımız devreye giriyor.

Yaratıcı taraflarımız varken yıkıcı taraflarımızdan, kendimizi bir taraftan inşa ederken bir taraftan tahrip ettiğimizden bahsediyor. Cesaretle korkunun, bilgelikle cehaletin, zarafetle zorbalığın, iyilikle kötülüğün, şefkatle şiddetin aynı anda içimizde yaşamasına, bizlerinse bu dengesizlikte bir hayat yaşamaya çalışmış olmasına değiniyor.

Mark Twain’in ‘’ İnsanlar ikiye ayrılır: Tarihi yapanlar ve tarihe malzeme olanlar,’’ sözünden yola çıkarak sorduğu sorularla ufkumuzu açmaya yardımcı oluyor. Daha çok Başarlı olmak için ihtiyacımız olanın; tutku, cesaret, bilgelik, yetenek… Hangisi olduğu konusunda öngörüşler sunuyor.

Bu kitabında diğerlerinden biraz daha farklı olarak; Çin atasözlerinden Hint edebiyatına, Antik Çağ Yunan felsefesinden modern Amerikan iş termolojisine, Anadolu Tasavvuf kültüründen Orta Asya Türk geleneklerine kadar geniş bir yelpazede, bu ve benzer soruların cevaplarını bulmakta yardımcı oluyor.

Yazarımız özellikle Antik Çağ mitolojisindeki en sevdiği karakterlerden biri olan İkarus’un tutkusu, Daidalos’un tekniği ile Thesseus’un cesaretini bir araya getirerek bu kitabı oluşturmuş olduğunu ifade eder. Çoğu bilgilinin cesur olmadığını, çoğu cesurun bilgiyi küçümsediğini, bazı tutkuluların bilgili olmadığını, donanımlı kişilerin ise tembel olduğunu söyleyerek başarı ile ilgili en büyük sorunun bu üç şeyin bir araya gelmemiş olmasından kaynaklandığını söyler.

Kitap aynı zamanda başarı limitleri hakkında da yol gösterir. Hiç kimse limitsiz değildir ve şu andaki limitlerine mahkûmda değildir. Başarı limiti tutkusunu, yine cesaret ve bilgiye bağlar. Şu anda var olan limitimizle bu kadar başarabiliyorsak; kendimize eklemeler yaparak, aklımıza akıl ekleyerek, cesaretimizi güçlendirerek, tutkumuzu ateşleyerek daha büyük işleri başarabilecek hale gelebileceğimizden bahseder. Burada aynı zamanda ‘’ben oldum,’’ demeyin, demeye getirmeyin demek istemektedir.

Kendi kanatlarıyla yükselmek için doğanların, boşlukta kanat açmadan uçup uçmayacağını bilemeyeceğini anlatırken, yavru şahinle ilgili çok güzel bir Hint öyküsüne de değinir. Sonunda bildiğinin ötesine giderek kendi kanatlarıyla uçmanın ödülünü de bedelini de yaşamıştı. Uçmak istediği yere, uçmak istediği kadar sonunda limiti kendisi olan bir kuşun hikâyesiydi bu.

‘’Güçlü tutkular insanı aceleci yapar. Tutkuların en son öğrendikleri başarı dersi sabırla beklemektir!’’ diyen uzmanımız hata yapmaya açık hallere değinir.

Sınırları zorlamayı denemeden gerçek kapasiteyi öğrenemeyiz. Sınırları zorlamak acı verebilir ama bu acı insanı büyütür. Sonuçta kendi kanatları ile uçmayı seçen, arada bir kendi kafası üzerine düşmeyi de seçmiştir. Yani düşmekte uçmaya dahildir!

Hayatta risk almak gerektiğini anlatır. Şöyle ki kazanma ve kaybetme potansiyeliniz risk toleransınız kadardır. Çoğu insan hata yapma korkusuyla doğru bir şey de yapamaz. Oysa hata yapma toleransının, yeniden deneme cesaretinin, düşüşleri başarılı bir uçuşa çevireceğini söyler.

Başarı ile başarısızlığı kitaplarında aynı anda işleyen uzmanımız, aslında ayrı ayrı yaşıyor gibi gözükse de her ikisinin de iç içe geçmiş olduğunu ifade eder ve der ki: ‘’Bazı başarılarımızda bir şeyler kaybederiz bazı başarısızlıklarımızdan bir şeyler kazanırız. Her galip başka bir açıdan mağluptur, her mağlup başka bir boyutta galip….’’

Çoğumuzun istediği şeyi yapamadığını, istediği gibi yaşamadığını herkes gibi bilen yazar, bu konuda özellikle ‘’uygun görüleni yaşamaktan çok, yapmak için doğduğunuz şeyi yaparak yaşayın,’’ a uzun uzun yer verir. Sadece kendi potansiyelimizde olanı gerçekleştirmek için dünyaya geldiğimizi ne isek ne olmak istiyorsak, onu olarak, öyle yaşamamız gerektiğini söylerken; Kendi kanatları ile uçmanın doğal yasaları nelerdir? Kendi kanatlarıyla uçmak isteyenler için yeni bir başarı müfredatı! Kafesin içinden çıkmak yetmez kafesi de kafasının içinden çıkarmalı insan! gibi konu başlıkları ile deneyimlerini sunmaya devam eder.

Dediğim gibi anlatım ve yazım yönünden daha öykü-roman tadında olduğu için diğer kitaplarından daha fazla zevk verdiğini söyleyebilirim. Ve naçizane tavsiyem hangi kitabı olursa olsun (bu tarz kitaplarda) üst üste okumak yerine sindire sindire hatta aynı kitaba odaklanıp birkaç kere okursanız itenek yönünden daha faydalı olacağı aşikar!

Hayatta kendinizi bulmanız ve kendiniz kalmanız dileği ile iyi okumalar olsun.

Editör: Pınar Çağlayan

Limit Sizsiniz Yorumları

şu kişisel gelişim kitaplarında farklı birşey okumadım daha hep aynı şeyleri farklı cümleler ile anlatıyorlar bu da öyle bir kitap

27-01-2017 18:59

kitabı yazarın adına ve 2 yılda 250.000 adet notuna dayanarak almıştım fena değil diyeceğim çünkü beklentimi karşılayamadi .kitapta başarı başarılı başarı başarılı sürekli bu kelimeler geçiyor. tek odak noktası başarılı olmak tamam ancak okurken sırf yarıda bırakmamak için bitirdim.yinede emeğine sağlık...

31-01-2017 14:19

su kitabı ozeti lütfen

30-10-2017 15:49

limitsizsiniz güzel bir kitap olmuş mümin sekman hocamız zaten kişisel gelişim konusunda çok başarılı eserlere imza atmış birisi bu kitabında da başarısı devam ettirmiş

14-12-2019 16:21