Ya Bir Yol Bul Ya Bir Yol Aç Ya da Yoldan Çekil

Ya Bir Yol Bul Ya Bir Yol Aç Ya da Yoldan Çekil
Kitabın Yazarı:Mümin Sekman Kitap Türü:Kişisel Gelişim Yayınevi:Alfa Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2016 Sayfa Sayısı:146 ISBN:9789753162036 Kitap Puanı:7.3 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ya Bir Yol Bul Ya Bir Yol Aç Ya da Yoldan Çekil - Mümin Sekman

Kitap Türü:Kişisel Gelişim

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ya Bir Yol Bul Ya Bir Yol Aç Ya da Yoldan Çekil Özet

İstanbul’da doğan yazar, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirmiş ama hukuk alanında hiç çalışmamıştır. Başarılı insanları inceleyip, nasıl başardıklarını analiz edip, başarılı olmak isteyenlere anlatmayı meslek ve misyon olarak seçmiştir. Çok sayıda üniversite, şirket ve kamu kurumunda başarı seminerleri vermiş ve zirvedeki birçok ismin başarı yönetimi danışmanı olmuştur.

Mümin Sekman, yazdığı bu ilk kitabı olan Ya Bir Yol Bul Ya Bir Yol Aç Ya da Yoldan Çekil ile de başarıya ve başarısızlığa ulaşmayı hedefleyenler için bir kılavuz niteliğinde bilgilerini aktarmaktadır.

Aslında kitaba adını, tutkulu bir savaşçı olan ve kitabın bir bölümünde yaşam hikâyesine de değindiği Hannibal’ın söylemi olan ‘’ya bir yol bulacağız, ya da bir yol açacağız, ’sözünden yola çıkarak oluşturmuştur.

Kitabı yazarken amaçladığı; hayatınız üzerine düşündürmek, seçeneklerinizi göstermek ve seçimlerinizin gelecekteki sonuçları üzerine düşünmeyi sağlamak olmuştur. Yaşamak ve başarmak sanatı üzerine bazı bilgileri sizlerle paylaşmak, detayları içinde kaybolduğunuz hayatın bütününü görmenizi, kariyer koordinatlarınızı keşfetmeye yardımcı olmak istemesidir.
‘’En büyük ve en zekice başarı, nasıl başarılı olabileceğini başarmaktır,’’ diyen kişisel gelişim uzmanı, bu kitabı ile mümkün olduğunca çok sayıda başarı stratejisini bilmeyi sağlamaya çalışmıştır.

Bir kitabın bir insanın hayatını etkileyebilmesi için üç tane doğrunun bir araya gelmesine dikkat çekmiştir. Doğru kitap, doğru okur ve doğru zaman olarak belirlemiştir.

Ya Bir Yol Bul Ya Bir Yol Aç Ya da Yoldan Çekil kitabı içerisinde bol bol sorularla karşılaşmak mümkündür. Bu sorulara yazılı olarak cevap vermenin önemine dikkat çeken yazar hatta okurlardan bir ajanda edinmesini ve ‘’yeni hayat ajandası’’ adını verdiği bu oluşumla, sonunda yeni bir kişilik yaratacağını belirtir. Çünkü sorduğu sorulara verilen cevaplarla kişiyi harekete geçireceğinden emindir.

Başarı için temel adımlardan bahseder. Yedi adımlık aşamalardan oluşturduğu başarı çemberi vardır. Bunu yapma sebebi de hayat boyu başarı planı ile hangi kata çıkmak istediğine bağlı olduğuna, başarı projeleri ile o kata çıkmak için adım adım çıkılması gereken merdiven basamaklarına benzeterek uyarlamaya çalışır.

Uzman Mümin Sekman’ın gerçekten başarılı, mutlu ve yaşadığı hayattan memnun olan insanları inceleyip, nasıl başarılı olabildiklerinin sırlarını öğrenip, sonra bu sırları başarılı olmak isteyen insanlara aktarmasında ki katkılarını bu kitapta fazlasıyla görüyoruz.

Sık sık kişinin kendisini bulması ve doğru kararlar verip harekete geçmesi için sorular soran yazar, aslında beyni başarıya odaklayan sorularla düşünmeye itmektedir. Çünkü sıklıkla yapılan hatanın, beyni arabesk sorularla doldurup sonra da arabesk başarı felsefesi üretmek olduğunun bilincindedir. ‘’Neden ben? Neden kaderim kötü?’’ gibi sorularla kendini güçsüzleştirmeye yönelik insanların bakış açısını, düşünce sistemini değiştirmek için birçok yolla kılavuzluk etmektedir.

Kendi başarı taktiğinizi kendiniz üretmeye yönelik yollar sunmaktadır. Bu işte en çok kendi aklınızı kullanma cesaretinin önemli olduğunu vurgulamaktadır.

Başarı ile ilgili sunduğu yolların haricinde başarısızlığın da öğrenilebileceği, nasıl başarısız olunur gibi noktalara da değinmektedir. Bu durumda da her şeyin başarısız olacağına inanmakla başladığını belirtir ve aslında başarısız olmanın başarılı olmaktan daha zor olduğunu örneklerle anlatmaktadır.

Teşvik edici ve belirleyici en güzel sözlerinden biri de ‘’İçinizde bir başarı projesi yoksa dış dünyada da başarılı bir hayatınız olmayacaktır. Çünkü içinizde olmayan şey dışınıza çıkmaz,’’ sözleridir. Her şeyden önce insanın kendisini tanımasını ve hem gücünü hem haddini bilmesi gerektiğine dikkat çeker. Bunun içinde kim olduğunuza yönelik sorular yöneltir. Böylece bu ayrımlarla kişinin kendini değerlendirmesini sağlar.

Her şey bir karar aşamasıyla başlar aslında. Kim olduğunu öğrendikten sonra; hayatınızı hangi noktalarda değiştirmek istiyorsanız, neyi istememeniz gerektiğini değil, gerçekten neyi istediğinizi düşünmeyi başarıyorsanız, ne kadar istediğinizi netleştirebiliyorsanız, ne için istediğinizi biliyorsanız… gibi maddelerle başarı yolculuğuna çıkarmayı ve ilerletmeyi sağlamaktadır.

Bir amaç belirlemenin önemli olduğunu vurgulayan uzman, bu amaç doğrultusunda davranışların, giyimin, fedakârlık ettiklerinin, inanç ve tutumlarının, karakterin de amaca göre ayarlanması gerektiğini söylemektedir.

Yolunuzu bulmakta zorlanan biriyseniz ve gerçekten istediğiniz şeyde amacınız başarılı olmaksa kontrollü ve kararlı bir birey olmak açısından bu kitapla buluşmanız tavsiye edilir.

Editör: Pınar Çağlayan

Ya Bir Yol Bul Ya Bir Yol Aç Ya da Yoldan Çekil Yorumları

hayatımı değiştirmede büyük katkısı olan bir kitap çok güzel bilgiler içeriyor

12-01-2017 18:18

hayal kırıklığı oldu laf cambazlığı yapmış

05-02-2017 21:05

bu kitap bir insanı gerçekten zirveye çıkarabilen nadir kitaplardan birtanesi kendimden biliyorum şimdi benim bi hayelim var ve planlı bir şekilde ilerliyorum kim bilir bir gün mümin sekmanın kitabında benden bahsedecek buna inanıyorum zaten her kesin başarılı olmasını beklemiyorum doguştan gelen birşey olduguna inanırım.zirveye çıkmak kolay olsaydı herkes çıkardı allah dan kolay degil mucizelerin büyüklügü de aşılan engelin büyüklügüne baglıdır.

10-09-2018 22:48

beğenmedim klask bir kişisel gelişim kitabı pek farkı yok bilindik şeyleri süsleyip yeniden susmuş kanmayın

17-01-2020 22:38