Leyla İle Mecnun

Leyla İle Mecnun
Kitabın Yazarı:Burak Aksak Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Küsurat Yayınları Yayınlandığı Yıl:2018 (29-03-2018) Sayfa Sayısı:272 ISBN:9786056785955 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 16

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:16,85 TL D&R:18,85 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Leyla İle Mecnun - Burak Aksak

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Leyla İle Mecnun Özet

Mecnun için yine o sabahta diğer sabahlarla aynıdır. Annesi yine ısrar kıyamet kahvaltıya çağırır. Sanki gidecek bir okulu, bir işi varmış gibi her sabah babası İskender ile erkenden o kahvaltı masasına oturur. Mecnun; otuzlarında, hiçbir işte dikiş tutturamamış, üniversiteyi açık öğretimden okuyan, işi gücü mahalledeki bakkalın önünde oturmak olan bir adamdır. Babası İskender; emekliliğine az kalmış, Mecnun’dan sürekli dert yanan bir taksi şoförüdür. Annesi Pakize; o bildiğimiz ev hanımı, akşama kadar o gün senin, bu pazar benim gezer durur. Mahallenin bakkalı Erdal Abi. Biraz patavatsız, çokça sevimli, baya bir pinti. Önemli önemsiz tüm muhabbetler onun bakkalının önünde yapılır. İsmail Abi; Hooop. Mahallenin en allı pullu, temiz kalpli abisi. Beklediği tek şey bir kuru yük gemisi. Nedenini size kendisi anlatır, sonuçta bu onun hikâyesi. Yavuz; adı çıkmış bir kere hırsız diye, ne dese, ne yapsa boş. O öyle bir adam mı Allah aşkına? Adı Yavuz Hırsız ama yüreği pamuk gibi, okuyunca hak vereceksiniz. Zeynep; mahallenin en kendi halinde kızı. Gözleri görmüyor, ailesinde ona kalan tek yadigâr da bu. Aksakallı Dede var bir de, Mecnun’un baş belası. Yedek Kamil; yıllarını futbola adamış ama yedek kulübesinden öte gidememiş bir abimiz. Kaan var o ne cin çocuktur. Daha ufacık ama ver eline atomu parçalasın. Erdal Bakkalın çırağı tabi uyanık olmasın mı? Ve Leyla. Mecnun’un biriciği.

Leyla ile Mecnun, aynı gün aynı hastanede doğan iki bebektir. Hayatları daha o zaman kesişmiştir. Aynı mahallede yaşamalarına rağmen karşılaştıkları güne kadar Mecnun Leyla’yı hiç görmemiştir. Yine bir gün annesinin evde günü var tabii, Mecnun teyzelerden gizli odasında oturur. Ama insanlık hali bir zaman sonra sıkışır, tuvalete gitme ihtiyacı hisseder. Dışarı çıksa teyzelere yakalanacak, çıkmasa rezalet. Neyse bir cesaret çıkar ama çıkmaz olaydı. Hayatının aşkıyla tuvaletin kapısında karşılaşır mı hiç insan? Leylayı görür görmez altına kaçırıp bir de üstüne bayılır. İşte ilk o zaman düşer çöllere. Aksakallı Dede’yi o zaman bulur. O günden sonra Mecnun başlar Leyla’nın peşinde koşmaya. Önce annesine sorar kızı kim olduğunu öğrenir. Tanışmak için türlü yollara başvurur. En kötüsü bunları düşünürken annesinden duyduğu şey. Ne demek Leyla nişanlanıyor? Şimdi başlar Leyla’yı bu nişandan vazgeçirmenin yollarını aramaya. Mecnun’un bu uğraşlarına tabii ki abileri ve Aksakallı Dede yardım eder, ortaya değişik öneriler çıkar. İlk parlak fikir Yavuz abiden gelir, Leyla’nın çantasını çalıp kaçacak Mecnun’da kurtarıp kahraman olacak, bu sayede Leyla ile konuşacak. Ama tabi işler yine ters gitti, plan boşa gitti. Yine en iyisi Aksakallı Dede’yi dinlemek dedi Mecnun, düştü Leyla’nın peşine. Çıkacak karşısına konuşacak. Başladı takip etmeye. Leyla’nın oturduğu kafeye kadar geldi, tam konuşmaya girecek Leyla Mecnun’u garson sanmasın mı? O garsonluk derdiyle uğraşırken adamın biri gelip oturmuş Leyla’nın karşısına. Nişanlanacağı çocuk. Neyse ki kavga gürültü derken Leyla çıktı gitti. Böylece Mecnun’un nişan işi bitti diye içi rahatladı.

Mecnun eve döndüğünde evde hazırlık vardı, nişana gitmeye hazırlanıyorlardı. Nişanın iptal olduğunu kimse söylememiş herhalde dedi, derdini de anlatamadı takıldı anne babasının peşine. O fırsatla artık Leyla ile de konuşurdu belki. Yine işler düşündüğü gibi gitmedi, bu sefer ailelerin kavgasının arasında kaldılar. Ama bu kavga yine de onlara yaradı. Aldı Leyla’yı kavganın ortasından çıkardı dışarı. İlk baş başa sohbetleri o gece oldu. Yavuz abi bozana kadar her şey iyiydi tabi. Yine çalmış bir şeyler, polisten kaçarken geldi verdi ellerine yaktı başlarını. Leyla ile Mecnun ilk buluşmalarında böylece nezarete düşmüş oldular.

Arda belası Leyla’nın peşini bir türlü bırakmıyor, işin kötüsü Leyla da ona hala inanıyordu. Mecnun ne kadar Leyla ile ilgilenmeye çalışsa da Leyla’nın aklı hep Arda’da. Yine İsmail Abi’den güzel bir fikir çıktı. Leyla arkeoloji okuyordu. Onu da alıp İstanbul turu yapmaya karar verdiler. Hem böylece ona tarihi yerleri gösterirler, hem de Mecnun’la yakınlaşırlardı. Ve tabii işler yine ters gitti. Mecnun kayboldu, onlar gezdi bitirdi. Neyse ki son gidilecek yere yetişmişti ki o sayede Leyla’ya biraz olsun yakın olabildi. Ama hiçbir şey Arda ile Leyla’yı ayırmaya yetmedi. En sonunda işe Arda’nın babası el attı. Leyla’yı istemediği için Mecnun ile aralarını yapmaya, oğlundan uzaklaştırmaya çalıştı. Mecnun’a stil yaptı, taktik verdi ama Mecnun yine her şeyi batırdı. En sonunda eline bir yüzük verdi git evlenme teklifi et dedi, yine eline yüzüne bulaştı Mecnun’un. Baktı ki böyle şeyleri beceremiyor en iyisi çıktı karşısına konuştu. İçinde ne var ne yok döktü ortaya. Meğer ihtiyacı olan şey kendi olmasıymış, cesaretli olmasıymış. Leyla da öptü orada Mecnun’u, artık bu kaçma kovalama son buldu.

Tabii ki dertleri bitmedi. Leyla’nın babası Mecnun’u istemez. Arda Leyla’nın peşini bırakmaz. Birlikte olmanız dünyaya kötülük diyen Aksakallı Dede başlarının etini yer. Onlarda kaçmaya karar verirler ama onu da beceremezler. Mecnun artık bu dünyada onlara rahat olmadığını düşünür başlar başka gezegene gitme planları yapmaya. Çünkü kalırlarsa ya Leyla ile ayrılacak ya da Leyla ölecek. Başka çözüm yok. Tek çözüm başka gezegene gitmek, hem dünyayı hem aşklarını kurtarmak. NASA’ya bile mektup yazar aşkı için, uzay mekiği ister. Ama NASA’da bu aşka yardım etmez. Onlar da başlar kendi hallerinde uzay mekiği yapmaya. İsmail abi, Yavuz abi, Kaan, Mecnun. Tabii işin içinden yine çıkamaz ellerine, yüzlerine bulaştırırlar. İşin içine İskender Baba ile Erdal Bakkal girer. O kimseye hayrı yok dedikleri adamlar canla başla çalışır ortaya en azından bir şeyler çıkarır. Bu arada Yavuz’un çaldıkları da bir işe yaramıştır, Zeynep’in ameliyatı güzel geçmiş gözleri açılmış. Ama yine kavuşamadan Mevla ayrılık yazmış Yavuz ile Zeynep’e…

Mecnun alır Leyla’yı getirir taksiden bozma uzay mekiğine. Leyla tabi ciddiye almaz. Tam o sırada yine Arda çıkagelir. Leyla artık ölmesi gerektiğini, dünyanın iyiliği için bunu yapması gerektiği söyler. Koşar gider uçurumun kenarına. Mecnun yine düşer çöllere, Leyla da onun bedenine değen bir rüzgâr esintisi olarak kalır. Belki başka bir zaman başka bir yerde buluşurlar.

“Sonuçta yarım kalan her şey tamamlanmaya muhtaçtır.”

Kitabı açıp okumaya başladığınızda kendinizi Kireç Burnu’nda bu eğlenceli mahallede bulacaksınız. Zaman zaman gülüp, hatta çoğunlukla kahkaha atıp, zaman zaman gözleriniz dolarak okuyacaksınız. Bilenler bilir TRT dizisiydi Leyla ile Mecnun. Ama kitapta farklı bir maceraya giriyor kahramanlarımız. Dizinin yarım kalan finali diyor kitap için Burak Aksak. Diziyi izlemiş biri olarak kitap çok eksik kaldı bende. Bir 300 sayfa daha olsa okurdum. Ama diziyi izlememiş biri olarak okuyacaksanız hikâyesi, kahramanları, mekân tasvirleri sizi doyuracaktır. Her satırında kendinizi sanki o mahallede, o olayların tam ortasında hissedeceksiniz. Kitabı bitirdiğinizde kendinizi eksik hissedeceksiniz, onlara çok alıştığınız için. Sular seller gibi akıp giden, sıkmadan biten bir kitap. İçerisinde elbette çok fazla imla hatası var, edebi yönü ağır basan bir kitap beklemeyin, gündelik konuşma dilinde ve samimi yazılmış bir kitap. Ama hayatınıza kısacık bir eğlence molası vermek isterseniz mutlaka okumalısınız Leyla ile Mecnun’u.

Yazan: Seda Gökçe KAYA

Leyla İle Mecnun Konusu

Burak Aksak ilk olarak Leyla ile Mecnun isimli dizi projesi ile büyük beğeni kazanmıştı. Daha sonra büyük beğeni toplayan dizinin sonlandırılması ile birlikte birçok filmde senarist ve yönetmen olarak kendisini gördük. En son küsurat Yayınlarını kuran ve birçok kitap yayınlayan ünlü senarist, bu kez kendi kitabı ile okurların karşısına çıkıyor.

Leyla ile Mecnun kitabı aslında aynı isimli dizinin devamı niteliğinde. Leyla ile Mecnun dizisinin de finalinin yer aldığı kitapta çok sevilen dizi kahramanlarının maceralarını bu kez kitapta okuyoruz. Özellikle diziyi takip edenlerin mutlaka okuması gereken bir kitap.

Leyla İle Mecnun Yorumları

ilk yorum😙ben ilk ismini okuduğumda füzulinin "leyla ve mecnun"u sandım ama meyersen burak aksakın kitabıymış.aaa bu trt1 birdeki "leyla ve mecnun" dizizin kitabıymış.okumağa gerek kalmadı çünkü diziyi bir az ucundan-kulağından izledim.aslında diziyi hiç anlayamadım.ama bir az seviyordum en çokta ismayil abiyle mecnunun denizin kenarında bir-birini uzak tan-uzağa seslemesiydi.
👦mecnun(bağırakak):
-ismayil abiiiii🙋🙌
ismayil abi (o daha çok bağırarak)
-mecnunnn senmisin?napyon

yan çok komikti uzaktan-uzağa bir-biriyle konuşmaları.a bir de ismayil abinin renkli kıyafetleri.

bir de dizide "erdal bakkal" vardı😂😂onun karısı komikti garip di ya.sanki korkunc filim karakteriydi.birde onu yavaş-yavaş konuşmayı vardı.erdal abi onu nasıl fuyiyordu hiç anlamıyorum.😂😂

MeHRiBaN📖 • 20-04-2018 18:40

ilk yorum kadar saçma bir yorum görmedim. leyla ile mecnun dizisi sadece komedi degildi. o oyunculuk ve müthiş senaryo insanların kalplerinde sevgi olusturdu. leyla ile mecnun izleyen herkesin bu kitabı alması ve okuması gerekir.

07-05-2018 01:25

ilk yorumu okuduktan sonra beynim aktı.

12-05-2018 13:55

bu kitap harika

22-07-2018 20:48

leyla ile mecnun hayranım 😂😂

27-07-2018 20:03

ya spoi yemek ne güzel bisey

05-08-2018 23:16

ismail abimmmmm

28-09-2018 18:11

n
leyla ile mecnun sevenlerin yeri ayrıdır. herkes anlayamaz bu sevgiyi bu diziyi karakterleri oyunculukları herşeyi harika olan absürt komedi dizisi kah güldürüp kah duygulandıran dizinin bitmesiyle ayrı bir hüzün içindeydim. bu kitap leyla ıle mecnunun senaristi olan burak aksak'ın kaleminden cıktıgı için ayrı bir değer kazanıyor. leyla ile mecnun sevgisi çok baska anlayanlaraz hala kireç burnumda o bakkalın onune gider duygulanırım

15-10-2018 17:27

bence almalısınız

21-11-2018 21:18

çok güzel bir kitap bence herkesin okumasını tavsiye ederim

14-12-2018 14:43

aklımdan çıkmayan bir leyla ile mecnun kesiti, 'ah be oglum mecnun olmak senin tercihin degil, kaderin.'
teşekkürler, burak aksak.

Esra yaylar • 25-01-2019 10:41

kitabın ortasına kadar herşey dizi ile paralel gidiyor. sadece yaşananlar biraz farklı. kitabın ortasından sonra herşey değişmeye başlıyor. kitabın sonu hiç hoşuma gitmedi

Hayal seven kalp... • 26-01-2019 18:49

güzel bir kitap. diziyi izleyenler zaten kitabı da çok sever. ama dizideki espri anlayışını bilmeyen bir okuyucu bu kadar espriden biraz yorulabilir onlar için biraz boğucu gelebilir.

havva • 25-02-2019 11:51

kitabın içeriği, diziden biraz farklı. yeri geldiğinde etraftakilerin tuhaf bakışlarıyla kahkaha attığınız yeri geldiğin de gözlerinizi dolduran burak aksak'ın kaleminden çıkmış güzel bir eser. spoiler vermek istemem ama yavuz aslında iyi birisi. kitabı okumanızı keisnlikle tavsiye ederim. elinizden bırakamayacaksınız. şimdiden iyi okumalar :)

Burcu • 11-05-2019 12:06

burak aksak, aynı dizi gibi bir efsane yaratmış yine. diziden de tanıdığımız mecnun karakteri gibi bütün ana karakterler kitapta yer bulmuş kendine. eleştirebileceğim bir nokta şu ki kitap romandan ziyade bir senaryo havasında, diyaloglar üzerine kurulmuş durumda. bu da bir noktadan sonra okuyucuyu sıkabilir. dizi gibi bir kitap okuyayım, hasret gidereyim derseniz mutlaka okuyun leyla ile mecnun’u.

Berfin B. • 10-06-2019 16:12

diziyi izlemeyen kitabı kesinlikle okumasın önce diziyi izlesin sonra gerekirse kitabı okumasın dizi efsane zaten

Haluk Ağaya • 14-03-2020 21:38

en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Sofie'nin Dünyası Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Gün Olur Asra Bedel Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Tutunamayanlar Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Çocuk Kitapları Macera Kitapları Erotik Kitaplar Komik Kitaplar Polisiye Kitaplar Korku Kitapları Gizem Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Fantastik Kitaplar Psikoloji Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Tarihi Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Deneme Kitapları Şiir Kitapları Biyografi Kitapları Günlük Anı Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Politik Kitaplar