Koku

Koku
Kitabın Yazarı:Patrick Süskind Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:1987 Sayfa Sayısı:264 ISBN:9789755100598 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 23

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:111,20 TL BKM:120,25 TL D&R:133,20 TL Babil:143,38 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Koku - Patrick Süskind

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Polisiye, Gerilim Orjinal Adı:Das ParfumÇeviren:Tevfik Duran

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Koku Özet

Koku – Bir Katilin Öyküsü

Koku, Patrick Süskind’in 1979’da yayımlanan ilk romanıdır. Süskind bu romanla uluslararası üne erişmiştir ve Koku yazarın başyapıtı sayılmaktadır.

Yazar, bu romanda kokuları kelimelerle tanımlayabilme başarısı göstermiş ve aslında kokuyu insanın benliği olarak düşünmemizi istemiştir. Böylesi alegorik bir anlatımı harika bir kurguyla, akıcı bir dille sunması ile okuyucuyu kendisine hayran bırakmıştır.

Jean Babtiste Grenouille, Fransa’da yılın en sıcak günlerinden birinde Rue Aux Fers’de bir balıkçı tezgâhının yanında doğdu. Öyle bir doğum ki, annesi daha önceki beş çocuğunda da yaptığı gibi, sancı geldiği gibi balık bıçağıyla o anda işi halletti. O dönemde kentler, caddeler gübre, sidik, çürümüş tahta ve sıçan yağı gibi pis kokularla kaplıydı ve Grenouille de işte böyle pis kokuların içinde doğdu. Doğumun ardından annesi ölü balıkların pis kokuları nedeniyle tezgâhın yanına düşüp bayıldı. Yeni doğan çocuk koşuşmalar, bağrışmalar ve değerlendirmeler sonucu sütanneye verildi. Annesinin ise daha önceki çocuklarını da bu şekilde doğurup ölüme bıraktığı için kafası uçuruldu.

Sütanne birkaç zaman geçtikten sonra bu çocuğun diğer çocuklardan farklı olduğunu sezdi. Ne yaparsa yapsın bu çocuk insan gibi kokmuyordu. Bunun ardından onun bir şeytan olduğunu düşünüp elinde sepetle Papaz Terrier’e gitti ve çocuğu ondan almasını istedi. Papaz onu para karşılığında başından savmaya çalıştı ama sütanne para istemediğini, yalnızca bu çocuğun insan olmadığını ve çocuktan bir an önce uzaklaşmak istediğini söyledi.

Bunun üzerine Peder de çocuğu kendinden uzaklaştırmak istedi. Çünkü sütannenin söylediklerine inanmaya başladı. Madam Galliard adında tanıdığı başka bir sütanne vardı ve çocuğu ona teslim etti, bir yıllık ücreti de peşin ödedi.

Zaman geçti, Granouille Madam Galliard’ın evinde büyüdü. Granouille o kadar nefret edilecek ya da tiksinilecek bir çocuk olmamasına rağmen orada da onu kimse sevmedi. Granouille de tüm insani duygulardan yoksun olarak büyüdü. Aşk, sevgi, başkalarını düşünmek gibi duygulardan hiçbirine sahip olmadı. Granouille’nin ahım şahım bir zekâsı da yoktu; ancak, diğer insanlar gibi kokusu olmamasına rağmen çok iyi koku almaktaydı. Hatta kilometrelerce uzaktan bile her kokuyu ayırt edebiliyordu.

Granouille genç bir çocuk olduğunda bir dericinin yanında çalışmaya başladı ve orada çalışkanlığını gösterdi. En zor işleri bile rahatlıkla yapabiliyordu. Çalışkandı çalışmasına ama kafasında bir parfüm dükkânında çalışmanın hayalini kuruyordu. Bir gün patronu tarafından, işlenmiş derileri bir parfüm dükkânına teslim etmek üzere gönderildi ve orada kokular konusundaki marifetini gösterince parfümcü çocuğu işe almak istedi.

Parfümcü iyi bir para karşılığında Granouille’yi dericiden aldı. Parfümcü şehrin en iyi parfümcülerinden biriydi. Ancak son zamanlarda işleri iyi gitmiyordu ve iflas etmek üzereydi. Granouille’nin üstün koku yeteneği sayesinde çok iyi kokular üretmeye başladı ve bu sayede dükkân sahibi tekrar şehrin en ünlü parfümcüsü olup çok iyi paralar kazandı.

Granouille, dükkân sahibini başarılara götürdükten sonra işinden sıkılmaya başladı ve insan kokusundan da bıkmıştı. Tüm kokulardan uzaklaşmak istedi. Bu amaçla günlerce süren bir yolculuk yaptı ve hiçbir insan kokusunun olmadığı bir dağa yerleşti. Granouille insan kokularından uzakta dağda tam yedi yıl geçirdi. Ardından aklına bir fikir geldi ve dünyanın en iyi kokusunu yaratmak amacıyla geri döndü.

Bu amaçla, genç, güzel ve bakire kızların peşine düştü. Onları öldürmeye ve parfümcülere özel bir yöntemle kokularını almaya başladı. Genç kızların sürekli öldürülmesi şehirde büyük korku saldı. Şehrin en güzel kızının babası durumu anlayıp, kızını kurtarmak için kızıyla bir yolculuğa çıktı. Fakat Granouille’nin en büyük amacı zaten o kızın kokusunu alabilecek yeteneğe sahip olana dek bir sürü kız öldürmekti. Babası ve kızı ne kadar çok uzaklaşsalar da, Granouille kızın kokusunu aldı ve onları konakladıkları yerde buldu. Kızı öldürdü ve kokusunu aldı ve dünyanın en iyi kokusunu üretmiş oldu.

Fakat bir süre sonra cinayetleri işleyenin Granoulle olduğu anlaşıldı ve yakalandı. İdam edileceği gün Granouille ne yapacağını biliyordu. Yarattığı kokuyu sürdü ve idam edileceği meydana indi. Kokusuyla tüm kalabalığı büyüledi ve kimse onu idam etmek istemedi.

Tüm bunlardan sonra Granouille’nin sonu oldukça trajik oldu. Bir gün sürdüğü kokudan dolayı onu melek gibi gören insanlar ondan bir parça almak istediler ama onu paramparça edip öldürdüler.

Koku Soruları ve Cevapları

Koku kimin eseri?

Patrick Süskind

Koku türü nedir?

Yabancı Romanlar, Polisiye, Gerilim

Koku kaç sayfa?

264

Koku Yorumları

filmi güzel değil ama roman harika mutlaka okuyun

14-01-2015 19:05

mükemmel bir roman ilk 10 da yer alıyor

15-01-2015 19:58

okurken gerildim o derece mükemmel

16-01-2015 19:09

yıllar önce okumuştum,hala aklımda okunması gereken 100 kitaptan biri

Sezgi • 29-01-2015 12:23

eskiden ben çok güzel koku halüsinasyonları alırdım, kitabı okumadım ama film beni çok etkiledi filmi ilk izlediğimde açıkçası adama hak vermiştim ama sonlarına doğru çok üzüldüm

28-09-2015 17:11

gercek ten guzel bi eser okumanizi tawsiye ederim.

02-11-2015 19:25

koku romanı okuduğum en iyi romanlardan bir tanesi zaten patrick süskind romanları çok güzel oluyor okumanızı tavsiye ederim

08-11-2015 12:48

kitabı okumadım ama film çok güzeldi .

11-11-2015 18:18

kitabını okudum filmini de izlemek istiyorum kitap gerçekten çok güzel ve kaliteli tavsiye ederim ^^

21-12-2015 22:32

etkileyici we sürükleyici.

26-01-2016 13:47

gerçekten çok güzel bir kitap herkese tavsiye ederim...

22-02-2016 19:10

arkadaşlar koku kitap özeti çıkartmam lazım filmi izlesem yeterli mi yoksa film ile roman farklı mı ona göre tüm kitabı okumak istemiyorum pdf olarak buldum ama baya uzun görünüyor

02-05-2016 03:22

şimdiye kadar okuduğum kitapların içinde en iyilerinden biri ve çok etkileyici.
kokunun etkisinin bu kadar güzel anlatılabileceği bir kitap daha olamaz.malum beş duyu organından en az önemseneni burundur.ama yazar
mükemmel koku alma duygusuyla neler yapılabileceğini,muhteşem bir şekilde anlatmıştır.kitabı bitirdikten sonra bir süre başka kitap okumak istemedim kurgusundan çıkmamak için.o derece güzel.....

17-06-2016 23:12

almanyada lisede okumustuk. o zaman igrenc bi o kadarda surekleyici bulmustuk kitabi. filmini cok begenmemistim

11-07-2016 00:16

hiçte güzel deel

23-11-2016 21:05

gerçekten süper bir kitap sürurukleyici ve çok anlamlı bir kitap ben hayran kaldım

18-09-2017 16:11

bu kitabının ana düşüncesini alabilir miyim

18-02-2018 10:55

filmini beğenmiştim ama kitabı daha muhteşem. ilk defa hem kitabı hem de filmi aynı derece de beğendim.

Belkibirgun • 24-02-2019 15:38

koku romanı harikaydı patrick süskind çok güzel yazmış kitabın tam adı koku bir katilin öyküsü kitap türü olarak polisiye roman ama normal bir polisiyeden çok daha fazlası çok etkiledi kitap beni çok

22-10-2019 14:00

koku kitabı harika bir kerede okudum bu kadar güzel kurgulanması yazara helal olsun şahane bir kitap yazmış

27-01-2020 21:50

koku romanı harika adam konuyu nereden bulmuş bilmiyorum ama çok yaratıcı ve efsane bir roman olmuş mutlaka okuyun

21-03-2022 10:37

şahane bir romandı gerilimi sonuna kadar hissettiriyor

07-11-2022 22:14

özet güzel ama karakterleri de eklerseniz daha güzel olur

13-07-2023 22:35

en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Yabancı Romanlar Macera Kitapları Tarihi Kitaplar Yerli Romanlar Polisiye Kitaplar Komik Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Gerilim Kitapları Psikoloji Kitapları Şiir Kitapları Politik Kitaplar Gizem Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Tiyatro & Oyun Kitapları Felsefe Kitapları Biyografi Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Günlük Anı Kitapları Deneme Kitapları