Koku

Patrick Süskind Koku
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:Can Yayınları
Yayınlandığı Yıl:1987
Sayfa Sayısı:264
ISBN:9755100598
Kitap Puanı:
6.4 / 10 | Oy: 135 | Yorum: 18
Editör Puanı:
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:16,97 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Polisiye, Gerilim
Orjinal Adı:Das Parfum
Çeviren:Tevfik Duran

Arka Kapak Bilgisi

Koku Özeti

Koku Patrick Süskind


Koku – Bir Katilin Öyküsü

Koku, Patrick Süskind’in 1979’da yayımlanan ilk romanıdır. Süskind bu romanla uluslararası üne erişmiştir ve Koku yazarın başyapıtı sayılmaktadır.

Yazar, bu romanda kokuları kelimelerle tanımlayabilme başarısı göstermiş ve aslında kokuyu insanın benliği olarak düşünmemizi istemiştir. Böylesi alegorik bir anlatımı harika bir kurguyla, akıcı bir dille sunması ile okuyucuyu kendisine hayran bırakmıştır.

Jean Babtiste Grenouille, Fransa’da yılın en sıcak günlerinden birinde Rue Aux Fers’de bir balıkçı tezgâhının yanında doğdu. Öyle bir doğum ki, annesi daha önceki beş çocuğunda da yaptığı gibi, sancı geldiği gibi balık bıçağıyla o anda işi halletti. O dönemde kentler, caddeler gübre, sidik, çürümüş tahta ve sıçan yağı gibi pis kokularla kaplıydı ve Grenouille de işte böyle pis kokuların içinde doğdu. Doğumun ardından annesi ölü balıkların pis kokuları nedeniyle tezgâhın yanına düşüp bayıldı. Yeni doğan çocuk koşuşmalar, bağrışmalar ve değerlendirmeler sonucu sütanneye verildi. Annesinin ise daha önceki çocuklarını da bu şekilde doğurup ölüme bıraktığı için kafası uçuruldu.

Sütanne birkaç zaman geçtikten sonra bu çocuğun diğer çocuklardan farklı olduğunu sezdi. Ne yaparsa yapsın bu çocuk insan gibi kokmuyordu. Bunun ardından onun bir şeytan olduğunu düşünüp elinde sepetle Papaz Terrier’e gitti ve çocuğu ondan almasını istedi. Papaz onu para karşılığında başından savmaya çalıştı ama sütanne para istemediğini, yalnızca bu çocuğun insan olmadığını ve çocuktan bir an önce uzaklaşmak istediğini söyledi.

Bunun üzerine Peder de çocuğu kendinden uzaklaştırmak istedi. Çünkü sütannenin söylediklerine inanmaya başladı. Madam Galliard adında tanıdığı başka bir sütanne vardı ve çocuğu ona teslim etti, bir yıllık ücreti de peşin ödedi.

Zaman geçti, Granouille Madam Galliard’ın evinde büyüdü. Granouille o kadar nefret edilecek ya da tiksinilecek bir çocuk olmamasına rağmen orada da onu kimse sevmedi. Granouille de tüm insani duygulardan yoksun olarak büyüdü. Aşk, sevgi, başkalarını düşünmek gibi duygulardan hiçbirine sahip olmadı. Granouille’nin ahım şahım bir zekâsı da yoktu; ancak, diğer insanlar gibi kokusu olmamasına rağmen çok iyi koku almaktaydı. Hatta kilometrelerce uzaktan bile her kokuyu ayırt edebiliyordu.

Granouille genç bir çocuk olduğunda bir dericinin yanında çalışmaya başladı ve orada çalışkanlığını gösterdi. En zor işleri bile rahatlıkla yapabiliyordu. Çalışkandı çalışmasına ama kafasında bir parfüm dükkânında çalışmanın hayalini kuruyordu. Bir gün patronu tarafından, işlenmiş derileri bir parfüm dükkânına teslim etmek üzere gönderildi ve orada kokular konusundaki marifetini gösterince parfümcü çocuğu işe almak istedi.

Parfümcü iyi bir para karşılığında Granouille’yi dericiden aldı. Parfümcü şehrin en iyi parfümcülerinden biriydi. Ancak son zamanlarda işleri iyi gitmiyordu ve iflas etmek üzereydi. Granouille’nin üstün koku yeteneği sayesinde çok iyi kokular üretmeye başladı ve bu sayede dükkân sahibi tekrar şehrin en ünlü parfümcüsü olup çok iyi paralar kazandı.

Granouille, dükkân sahibini başarılara götürdükten sonra işinden sıkılmaya başladı ve insan kokusundan da bıkmıştı. Tüm kokulardan uzaklaşmak istedi. Bu amaçla günlerce süren bir yolculuk yaptı ve hiçbir insan kokusunun olmadığı bir dağa yerleşti. Granouille insan kokularından uzakta dağda tam yedi yıl geçirdi. Ardından aklına bir fikir geldi ve dünyanın en iyi kokusunu yaratmak amacıyla geri döndü.

Bu amaçla, genç, güzel ve bakire kızların peşine düştü. Onları öldürmeye ve parfümcülere özel bir yöntemle kokularını almaya başladı. Genç kızların sürekli öldürülmesi şehirde büyük korku saldı. Şehrin en güzel kızının babası durumu anlayıp, kızını kurtarmak için kızıyla bir yolculuğa çıktı. Fakat Granouille’nin en büyük amacı zaten o kızın kokusunu alabilecek yeteneğe sahip olana dek bir sürü kız öldürmekti. Babası ve kızı ne kadar çok uzaklaşsalar da, Granouille kızın kokusunu aldı ve onları konakladıkları yerde buldu. Kızı öldürdü ve kokusunu aldı ve dünyanın en iyi kokusunu üretmiş oldu.

Fakat bir süre sonra cinayetleri işleyenin Granoulle olduğu anlaşıldı ve yakalandı. İdam edileceği gün Granouille ne yapacağını biliyordu. Yarattığı kokuyu sürdü ve idam edileceği meydana indi. Kokusuyla tüm kalabalığı büyüledi ve kimse onu idam etmek istemedi.

Tüm bunlardan sonra Granouille’nin sonu oldukça trajik oldu. Bir gün sürdüğü kokudan dolayı onu melek gibi gören insanlar ondan bir parça almak istediler ama onu paramparça edip öldürdüler.


Koku Yorumları

Koku Yorum filmi güzel değil ama roman harika mutlaka okuyun

14-01-2015 20:05 !!

Koku Yorum mükemmel bir roman ilk 10 da yer alıyor

15-01-2015 20:58 !!

Koku Yorum okurken gerildim o derece mükemmel

16-01-2015 20:09 !!

Koku Yorum yıllar önce okumuştum,hala aklımda okunması gereken 100 kitaptan biri

Sezgi • 29-01-2015 13:23 !!

Koku Yorum eskiden ben çok güzel koku halüsinasyonları alırdım, kitabı okumadım ama film beni çok etkiledi filmi ilk izlediğimde açıkçası adama hak vermiştim ama sonlarına doğru çok üzüldüm

28-09-2015 17:11 !!

Koku Yorum gercek ten guzel bi eser okumanizi tawsiye ederim.

02-11-2015 19:25 !!

Koku Yorum koku romanı okuduğum en iyi romanlardan bir tanesi zaten patrick süskind romanları çok güzel oluyor okumanızı tavsiye ederim

08-11-2015 13:48 !!

Koku Yorum kitabı okumadım ama film çok güzeldi .

11-11-2015 19:18 !!

Koku Yorum kitabını okudum filmini de izlemek istiyorum kitap gerçekten çok güzel ve kaliteli tavsiye ederim ^^

21-12-2015 23:32 !!

Koku Yorum etkileyici we sürükleyici.

26-01-2016 14:47 !!

Koku Yorum gerçekten çok güzel bir kitap herkese tavsiye ederim...

22-02-2016 20:10 !!

Koku Yorum arkadaşlar koku kitap özeti çıkartmam lazım filmi izlesem yeterli mi yoksa film ile roman farklı mı ona göre tüm kitabı okumak istemiyorum pdf olarak buldum ama baya uzun görünüyor

02-05-2016 03:22 !!

Koku Yorum şimdiye kadar okuduğum kitapların içinde en iyilerinden biri ve çok etkileyici.
kokunun etkisinin bu kadar güzel anlatılabileceği bir kitap daha olamaz.malum beş duyu organından en az önemseneni burundur.ama yazar
mükemmel koku alma duygusuyla neler yapılabileceğini,muhteşem bir şekilde anlatmıştır.kitabı bitirdikten sonra bir süre başka kitap okumak istemedim kurgusundan çıkmamak için.o derece güzel.....

17-06-2016 23:12 !!

Koku Yorum almanyada lisede okumustuk. o zaman igrenc bi o kadarda surekleyici bulmustuk kitabi. filmini cok begenmemistim

11-07-2016 00:16 !!

Koku Yorum hiçte güzel deel

23-11-2016 21:05 !!

Koku Yorum harika bir kitap

15-07-2017 10:00 !!

Koku Yorum gerçekten süper bir kitap sürurukleyici ve çok anlamlı bir kitap ben hayran kaldım

18-09-2017 16:11 !!

Koku Yorum bu kitabının ana düşüncesini alabilir miyim

18-02-2018 10:55 !!

Yorum Yaz

:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.