Kelile ve Dimne

Beydeba Kelile ve Dimne
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Çocuk Kitapları
Yayınevi:Oda Yayınları
Yayınlandığı Yıl:2006
Sayfa Sayısı:176
ISBN:9753853467
Kitap Puanı:
5.7 / 10 | Oy: 682 | Yorum: 12
Editör Puanı:3
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:7,48 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

5.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Arka Kapak Bilgisi

Kelile ve Dimne Özeti

Beydeba Kelile ve Dimne


Kitabı okurken hissettiğim duyguları anlatarak başlamak istiyorum. Bir hastalığa yakalanırsınız.

‘’Acı bir hap yazarlar ve acıta acıta o ilacı içersiniz. Prospektüsüne baktığınızda yan etkileri kısmında intiharı gördüğünüz bir antidepresanın nasıl sizi iyileştirebileceğinin paradoksuna düşersiniz.’’

Beydeba’nın Kelile ve Dimne adlı eseri üç kez bıraktıktan sonra bitirebildim. Hissettiğim şeyler tam anlamıyla böyleydi. Yıllar önce Beydeba’nın fabl’ın ilk kımıldayışları olarak yansıtılan bu satırlarda hayvanları kapattığınızda bir insan ambarı içerisinde kendinizi buluyorsunuz.

Kral bir gün bilge filozof Beydeba’dan ‘’Debşelim Beydeba’ya’’ diyerek öğütlerini ve hikayelerini dinlemeye başlar. Beydeba kralın ismini aktarmaz ama kralın öğrendiği nasihatler ve filozofun hikayelerinin ninelerin uykudan önce anlattığı unutulmaz anılarda yerini alır.

Hikayeleri tam olarak matruşka bebeklere benzetebiliriz. Bir dünyanın içinde pek çok dünya okura sunulur. Bir ana düşünce hikayenin başında ve sonunda verilir. Okurun algıladığı ve bildiği bu düşünce okuru akış içerisinde yolculuğa çıkmasını engellemez. Çünkü gerçek yaşam bu yolculuğun kendisidir.

O kadar çok sınavlarla karşılaşırsınız ki gerçeğin içinde göremediğiniz ve bilmediğiniz bir iyilikle onurlandırılırsınız. Bu bilinçaltındaki yan düşünceler Beydeba’nın zenginliği ve metnin doyuruculuğunun gerçek sırrı olarak karşımıza çıkıyor.

Kitap ismini kitabın içindeki kahramanlardan alır. Bu da felsefesi gereği bir dünya bir kahramanın içindedir. Bir kahramansa birbirine benzemeyen zengin bir dünyayı barındırır. Kelile ve Dimne okura kalması gereken zengin bir anlatıdır. Tek başına kitap olabilecek güçte olan bu ikili en ufak bölümde dahi okuru kucaklayan keskin pek çok irili ufaklı hayvanlar ve insanlarla birlikte sunulur.

Okurken pek çok hikaye sizi çarpıcı bir şekilde etkiliyor. Benimse aklımda yer eden ve sonradan paylaşmaya iten hikaye bir hırsızlık olayıdır. Bir gün bir eve bir hırsız girer. Adamın karısı o kadar korkar ki adama sarılır. Adamda bunun üzerine sevinerek hırsıza aldıklarını helal eder. Bu çarpıcı hikayede olduğu gibi Beydeba olayların ve hikayelerin ardındakini görmeyi, iyiliğe inanmayı, insanların zihninin ötesinde olabileceğini önemli olanın bunun içinde ki yolculuğun kıymetini kaderin altını çizerek söyler.

Bu kitapta insanların olmasına ilk başta şaşırmıştım. Sonrasında kolu, bacağı gibi hikayelerin içerisinde normalleşen hayvanlar insanlığın sorgulandığı ve gizliden pek çok olgunlukla benzerlikle vurgulanarak kendimizi hissettirmeden sorgulatıyor. Anlatılan hayvanların sahiciliği ve iklimlerden etkilenmeyişleri göze çarpıyor. Tek farksa bir kısmının uçması bir kısmının karada yaşaması geriye kalan her şey insana özgü bir tür ironi olarak sunulmuş.

Bir diğer aklımda kalan hikayeyse bir kaplumbağayla kuşlar arasında geçen hikayedir. Kuşlar bir göl kenarında yaşayan kaplumbağaya gölün kuruyacağını buradan gitmesini söylerler. Kaplumbağa bir sopanın ucundan tutar. Kuşlar iki kenarından uçurmaya başlarlar. Sonrasında aşağıda kendine laf söyleyenlere kendini tutamayan kaplumbağa cevap verir. Sonrasıysa malumdur.

Sözün özünü vurgulayan Beydeba ise kitabında yoğun ahlaki, yer yer siyasi bir anlatıyla ruhsal bir ölüm gerçekleştirir okuyucuya. Okuyucu her okuyuşta kendi içinde tekrar tekrar boğularak ölür. Sonrasında iyilik ve erdemi damarlarında hissederek yeniden doğar. Beydeba bu kitabında sözcüklerin ve bilginin iyilikle kendisinden yüzyıllar sonraki kuşaklara yol göstermesini ve hakikati defalarca anlatır.

Kralın kim olduğu bilinmez iyilik ve ahlakın hiç durmadan eksikliğini hisseden bir temsili vardır. Doğruluğun ve iyiliğin peşindedir. Yanılgılar içinde büyüyen insana çok yakındır. Yalnız kimse nereden geldiğini nereye gittiğini ve kim olduğu hakkında kitabın içindeki kaplumbağa, çakal, aslan gibi pek çok hayvandan fazla bilgi verilmez.

Son söz olarak Beydeba bu kitabı şöyle tanımlar: İyilik ve bu yolculuğun aktarılması ancak büyük inanç ve özveri gerektirir diyerek ekler.

Yazar: Şeyhzade Bilgin

Kelile ve Dimne Konusu

Tarihin en eski hikaye kitaplarından bir tanesi olan Kelile ve Dimme Beydeba tarafından yazılmıştır. Dönemin sorunlarını dile getirmek için yazıldığı düşünülen ve hükümdara nasihat vermek amaçlı kaleme alınan kitapta birbirinden farklı birçok öykü bulunmaktadır.

Hikayenin temelinde iki tane çakal bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi doğruluğu ve dürüstlüğü simgeleyen Kelile’dir. Diğeri ise yanlışı ve yalanı simgeleyen Dimne’dir.

Kitapta geçen hikayeler bir anlamda hayat felsefesi sunmaktadır. Özellikle yönetim anlayışına hitaben dersler ve öğütler sunmaktadır.

Doğu edebiyatının en önemli eserlerinden bir olarak kabul edilen Kelile ve Dimne bir çok dile çevrilmiş ve bazı ülkelerde ders niteliğinde okullarda okutulmuştur.

Kelile ve Dimne Yorumları

Kelile ve Dimne Yorum güzel bir hikaye

26-10-2015 13:28 !!

Kelile ve Dimne Yorum çocukların eğitimi için çok güzel bir kitap

16-12-2015 02:34 !!

Kelile ve Dimne Yorum özeti okuduktan sonra çocuğuma hediye olarak aldım umarım değer

30-12-2015 23:14 !!

Kelile ve Dimne Yorum eminim güzel kitaptır ama adı bile saçma bana kelile ve dimne kitap özeti lazım okumak istemiyorum

05-01-2016 13:54 !!

Kelile ve Dimne Yorum ben kitabını okudum içinde 13 hikaye var

06-03-2016 22:44 !!

Kelile ve Dimne Yorum ana fikri nedir?

07-11-2016 19:54 !!

Kelile ve Dimne Yorum bende okudum gerçekten de çok güzel değil saçma bir hikaye

30-01-2017 20:18 !!

Kelile ve Dimne Yorum burada özet yok ki resmen içindekileri anlatmış adam

02-02-2017 07:18 !!

Kelile ve Dimne Yorum çok saçmaydı

19-02-2017 19:22 !!

Kelile ve Dimne Yorum çok güzel bir kitap sizde okuyun

20-02-2017 19:25 !!

Kelile ve Dimne Yorum herkese tavsiye ederim
bence güzel degil

14-03-2017 21:21 !!

Kelile ve Dimne Yorum çok güzel

17-12-2017 14:06 !!

Yorum Yaz

:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.