Kelile ve Dimne

Kelile ve Dimne
Kitabın Yazarı:Beydeba Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Oda Yayınları Yayınlandığı Yıl:2006 Sayfa Sayısı:176 ISBN:9789753853467 Kitap Puanı:6.2 / 10 | Yorum: 14

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:6,88 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Kelile ve Dimne - Beydeba

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kelile ve Dimne Özeti

Kitabı okurken hissettiğim duyguları anlatarak başlamak istiyorum. Bir hastalığa yakalanırsınız.

‘’Acı bir hap yazarlar ve acıta acıta o ilacı içersiniz. Prospektüsüne baktığınızda yan etkileri kısmında intiharı gördüğünüz bir antidepresanın nasıl sizi iyileştirebileceğinin paradoksuna düşersiniz.’’

Beydeba’nın Kelile ve Dimne adlı eseri üç kez bıraktıktan sonra bitirebildim. Hissettiğim şeyler tam anlamıyla böyleydi. Yıllar önce Beydeba’nın fabl’ın ilk kımıldayışları olarak yansıtılan bu satırlarda hayvanları kapattığınızda bir insan ambarı içerisinde kendinizi buluyorsunuz.

Kral bir gün bilge filozof Beydeba’dan ‘’Debşelim Beydeba’ya’’ diyerek öğütlerini ve hikayelerini dinlemeye başlar. Beydeba kralın ismini aktarmaz ama kralın öğrendiği nasihatler ve filozofun hikayelerinin ninelerin uykudan önce anlattığı unutulmaz anılarda yerini alır.

Hikayeleri tam olarak matruşka bebeklere benzetebiliriz. Bir dünyanın içinde pek çok dünya okura sunulur. Bir ana düşünce hikayenin başında ve sonunda verilir. Okurun algıladığı ve bildiği bu düşünce okuru akış içerisinde yolculuğa çıkmasını engellemez. Çünkü gerçek yaşam bu yolculuğun kendisidir.

O kadar çok sınavlarla karşılaşırsınız ki gerçeğin içinde göremediğiniz ve bilmediğiniz bir iyilikle onurlandırılırsınız. Bu bilinçaltındaki yan düşünceler Beydeba’nın zenginliği ve metnin doyuruculuğunun gerçek sırrı olarak karşımıza çıkıyor.

Kitap ismini kitabın içindeki kahramanlardan alır. Bu da felsefesi gereği bir dünya bir kahramanın içindedir. Bir kahramansa birbirine benzemeyen zengin bir dünyayı barındırır. Kelile ve Dimne okura kalması gereken zengin bir anlatıdır. Tek başına kitap olabilecek güçte olan bu ikili en ufak bölümde dahi okuru kucaklayan keskin pek çok irili ufaklı hayvanlar ve insanlarla birlikte sunulur.

Okurken pek çok hikaye sizi çarpıcı bir şekilde etkiliyor. Benimse aklımda yer eden ve sonradan paylaşmaya iten hikaye bir hırsızlık olayıdır. Bir gün bir eve bir hırsız girer. Adamın karısı o kadar korkar ki adama sarılır. Adamda bunun üzerine sevinerek hırsıza aldıklarını helal eder. Bu çarpıcı hikayede olduğu gibi Beydeba olayların ve hikayelerin ardındakini görmeyi, iyiliğe inanmayı, insanların zihninin ötesinde olabileceğini önemli olanın bunun içinde ki yolculuğun kıymetini kaderin altını çizerek söyler.

Bu kitapta insanların olmasına ilk başta şaşırmıştım. Sonrasında kolu, bacağı gibi hikayelerin içerisinde normalleşen hayvanlar insanlığın sorgulandığı ve gizliden pek çok olgunlukla benzerlikle vurgulanarak kendimizi hissettirmeden sorgulatıyor. Anlatılan hayvanların sahiciliği ve iklimlerden etkilenmeyişleri göze çarpıyor. Tek farksa bir kısmının uçması bir kısmının karada yaşaması geriye kalan her şey insana özgü bir tür ironi olarak sunulmuş.

Bir diğer aklımda kalan hikayeyse bir kaplumbağayla kuşlar arasında geçen hikayedir. Kuşlar bir göl kenarında yaşayan kaplumbağaya gölün kuruyacağını buradan gitmesini söylerler. Kaplumbağa bir sopanın ucundan tutar. Kuşlar iki kenarından uçurmaya başlarlar. Sonrasında aşağıda kendine laf söyleyenlere kendini tutamayan kaplumbağa cevap verir. Sonrasıysa malumdur.

Sözün özünü vurgulayan Beydeba ise kitabında yoğun ahlaki, yer yer siyasi bir anlatıyla ruhsal bir ölüm gerçekleştirir okuyucuya. Okuyucu her okuyuşta kendi içinde tekrar tekrar boğularak ölür. Sonrasında iyilik ve erdemi damarlarında hissederek yeniden doğar. Beydeba bu kitabında sözcüklerin ve bilginin iyilikle kendisinden yüzyıllar sonraki kuşaklara yol göstermesini ve hakikati defalarca anlatır.

Kralın kim olduğu bilinmez iyilik ve ahlakın hiç durmadan eksikliğini hisseden bir temsili vardır. Doğruluğun ve iyiliğin peşindedir. Yanılgılar içinde büyüyen insana çok yakındır. Yalnız kimse nereden geldiğini nereye gittiğini ve kim olduğu hakkında kitabın içindeki kaplumbağa, çakal, aslan gibi pek çok hayvandan fazla bilgi verilmez.

Son söz olarak Beydeba bu kitabı şöyle tanımlar: İyilik ve bu yolculuğun aktarılması ancak büyük inanç ve özveri gerektirir diyerek ekler.

Yazan: Şeyhzade Bilgin

Kelile ve Dimne Konusu

Tarihin en eski hikaye kitaplarından bir tanesi olan Kelile ve Dimme Beydeba tarafından yazılmıştır. Dönemin sorunlarını dile getirmek için yazıldığı düşünülen ve hükümdara nasihat vermek amaçlı kaleme alınan kitapta birbirinden farklı birçok öykü bulunmaktadır.

Hikayenin temelinde iki tane çakal bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi doğruluğu ve dürüstlüğü simgeleyen Kelile’dir. Diğeri ise yanlışı ve yalanı simgeleyen Dimne’dir.

Kitapta geçen hikayeler bir anlamda hayat felsefesi sunmaktadır. Özellikle yönetim anlayışına hitaben dersler ve öğütler sunmaktadır.

Doğu edebiyatının en önemli eserlerinden bir olarak kabul edilen Kelile ve Dimne bir çok dile çevrilmiş ve bazı ülkelerde ders niteliğinde okullarda okutulmuştur.

Kelile ve Dimne Yorumları

güzel bir hikaye

26-10-2015 13:28

çocukların eğitimi için çok güzel bir kitap

16-12-2015 01:34

özeti okuduktan sonra çocuğuma hediye olarak aldım umarım değer

30-12-2015 22:14

eminim güzel kitaptır ama adı bile saçma bana kelile ve dimne kitap özeti lazım okumak istemiyorum

05-01-2016 12:54

ben kitabını okudum içinde 13 hikaye var

06-03-2016 21:44

ana fikri nedir?

07-11-2016 19:54

bende okudum gerçekten de çok güzel değil saçma bir hikaye

30-01-2017 20:18

burada özet yok ki resmen içindekileri anlatmış adam

02-02-2017 07:18

çok saçmaydı

19-02-2017 19:22

çok güzel bir kitap sizde okuyun

20-02-2017 19:25

herkese tavsiye ederim
bence güzel degil

14-03-2017 21:21

çok güzel

17-12-2017 14:06

kitap çok güzel ama sorun o değil bence burada editör böyle bir esere 3 vermiş merak ediyorum kendisini ne sanıyor da vermiş kitap klask olmuş her yerde tavsiye ediliyor yanlış bilmiyorsam 100 temel eserden de bir tanesi ama editör arkadaşımız kesin daha iyi biliyordur egolu insanların editör olmasını anlamıyorum

07-02-2019 23:30

kelile ve dimne kitap özeti bu kadar mı daha kısa özet yok mu acaba sanki biraz uzun olmuş özet dediğin bir paragraf olur sizinki uzun özet sınıfına giriyor mümkünse özet olarak konusu paylaşır mısınız

04-08-2019 14:56

en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Peki Ya Şimdi Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Bir Ömür Nasıl Yaşanır Abartma Tozu Kalp İtiraf Son Üç Kız Kardeş 1984 Paris’ten Çiçeklerle Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı 4N1K 2 Başlangıç Fesleğen Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak Aeden Olağanüstü Bir Gece Senden Sonra Ben Ölüme Fısıldayan Adam Yabancı Şahmeran Vazgeçtim Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç Kötü Çocuk İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Fi Beyaz Gemi Yaban Tutunamayanlar İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Bukre Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Aynı Yıldızın Altında Şeker Portakalı Grinin Elli Tonu Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Zülfü Livaneli Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Macera Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Öykü Hikaye Kitapları Polisiye Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Tarihi Kitaplar Korku Kitapları Psikoloji Kitapları Çocuk Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Din / Tasavvuf Kitapları Fantastik Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Biyografi Kitapları Şiir Kitapları Gerilim Kitapları Politik Kitaplar Günlük Anı Kitapları Deneme Kitapları Beslenme Diyet Kitapları