Kelile ve Dimne

Kelile ve Dimne
Kitabın Yazarı:Beydeba Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Oda Yayınları Yayınlandığı Yıl:2006 Sayfa Sayısı:176 ISBN:9789753853467 Kitap Puanı:6.2 / 10 | Yorum: 17

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:35,75 TL D&R:40,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Kelile ve Dimne - Beydeba

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kelile ve Dimne Özet

Kitabı okurken hissettiğim duyguları anlatarak başlamak istiyorum. Bir hastalığa yakalanırsınız.

‘’Acı bir hap yazarlar ve acıta acıta o ilacı içersiniz. Prospektüsüne baktığınızda yan etkileri kısmında intiharı gördüğünüz bir antidepresanın nasıl sizi iyileştirebileceğinin paradoksuna düşersiniz.’’

Beydeba’nın Kelile ve Dimne adlı eseri üç kez bıraktıktan sonra bitirebildim. Hissettiğim şeyler tam anlamıyla böyleydi. Yıllar önce Beydeba’nın fabl’ın ilk kımıldayışları olarak yansıtılan bu satırlarda hayvanları kapattığınızda bir insan ambarı içerisinde kendinizi buluyorsunuz.

Kral bir gün bilge filozof Beydeba’dan ‘’Debşelim Beydeba’ya’’ diyerek öğütlerini ve hikayelerini dinlemeye başlar. Beydeba kralın ismini aktarmaz ama kralın öğrendiği nasihatler ve filozofun hikayelerinin ninelerin uykudan önce anlattığı unutulmaz anılarda yerini alır.

Hikayeleri tam olarak matruşka bebeklere benzetebiliriz. Bir dünyanın içinde pek çok dünya okura sunulur. Bir ana düşünce hikayenin başında ve sonunda verilir. Okurun algıladığı ve bildiği bu düşünce okuru akış içerisinde yolculuğa çıkmasını engellemez. Çünkü gerçek yaşam bu yolculuğun kendisidir.

O kadar çok sınavlarla karşılaşırsınız ki gerçeğin içinde göremediğiniz ve bilmediğiniz bir iyilikle onurlandırılırsınız. Bu bilinçaltındaki yan düşünceler Beydeba’nın zenginliği ve metnin doyuruculuğunun gerçek sırrı olarak karşımıza çıkıyor.

Kitap ismini kitabın içindeki kahramanlardan alır. Bu da felsefesi gereği bir dünya bir kahramanın içindedir. Bir kahramansa birbirine benzemeyen zengin bir dünyayı barındırır. Kelile ve Dimne okura kalması gereken zengin bir anlatıdır. Tek başına kitap olabilecek güçte olan bu ikili en ufak bölümde dahi okuru kucaklayan keskin pek çok irili ufaklı hayvanlar ve insanlarla birlikte sunulur.

Okurken pek çok hikaye sizi çarpıcı bir şekilde etkiliyor. Benimse aklımda yer eden ve sonradan paylaşmaya iten hikaye bir hırsızlık olayıdır. Bir gün bir eve bir hırsız girer. Adamın karısı o kadar korkar ki adama sarılır. Adamda bunun üzerine sevinerek hırsıza aldıklarını helal eder. Bu çarpıcı hikayede olduğu gibi Beydeba olayların ve hikayelerin ardındakini görmeyi, iyiliğe inanmayı, insanların zihninin ötesinde olabileceğini önemli olanın bunun içinde ki yolculuğun kıymetini kaderin altını çizerek söyler.

Bu kitapta insanların olmasına ilk başta şaşırmıştım. Sonrasında kolu, bacağı gibi hikayelerin içerisinde normalleşen hayvanlar insanlığın sorgulandığı ve gizliden pek çok olgunlukla benzerlikle vurgulanarak kendimizi hissettirmeden sorgulatıyor. Anlatılan hayvanların sahiciliği ve iklimlerden etkilenmeyişleri göze çarpıyor. Tek farksa bir kısmının uçması bir kısmının karada yaşaması geriye kalan her şey insana özgü bir tür ironi olarak sunulmuş.

Bir diğer aklımda kalan hikayeyse bir kaplumbağayla kuşlar arasında geçen hikayedir. Kuşlar bir göl kenarında yaşayan kaplumbağaya gölün kuruyacağını buradan gitmesini söylerler. Kaplumbağa bir sopanın ucundan tutar. Kuşlar iki kenarından uçurmaya başlarlar. Sonrasında aşağıda kendine laf söyleyenlere kendini tutamayan kaplumbağa cevap verir. Sonrasıysa malumdur.

Sözün özünü vurgulayan Beydeba ise kitabında yoğun ahlaki, yer yer siyasi bir anlatıyla ruhsal bir ölüm gerçekleştirir okuyucuya. Okuyucu her okuyuşta kendi içinde tekrar tekrar boğularak ölür. Sonrasında iyilik ve erdemi damarlarında hissederek yeniden doğar. Beydeba bu kitabında sözcüklerin ve bilginin iyilikle kendisinden yüzyıllar sonraki kuşaklara yol göstermesini ve hakikati defalarca anlatır.

Kralın kim olduğu bilinmez iyilik ve ahlakın hiç durmadan eksikliğini hisseden bir temsili vardır. Doğruluğun ve iyiliğin peşindedir. Yanılgılar içinde büyüyen insana çok yakındır. Yalnız kimse nereden geldiğini nereye gittiğini ve kim olduğu hakkında kitabın içindeki kaplumbağa, çakal, aslan gibi pek çok hayvandan fazla bilgi verilmez.

Son söz olarak Beydeba bu kitabı şöyle tanımlar: İyilik ve bu yolculuğun aktarılması ancak büyük inanç ve özveri gerektirir diyerek ekler.

Yazan: Şeyhzade Bilgin

Kelile ve Dimne Konusu

Tarihin en eski hikaye kitaplarından bir tanesi olan Kelile ve Dimme Beydeba tarafından yazılmıştır. Dönemin sorunlarını dile getirmek için yazıldığı düşünülen ve hükümdara nasihat vermek amaçlı kaleme alınan kitapta birbirinden farklı birçok öykü bulunmaktadır.

Hikayenin temelinde iki tane çakal bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi doğruluğu ve dürüstlüğü simgeleyen Kelile’dir. Diğeri ise yanlışı ve yalanı simgeleyen Dimne’dir.

Kitapta geçen hikayeler bir anlamda hayat felsefesi sunmaktadır. Özellikle yönetim anlayışına hitaben dersler ve öğütler sunmaktadır.

Doğu edebiyatının en önemli eserlerinden bir olarak kabul edilen Kelile ve Dimne bir çok dile çevrilmiş ve bazı ülkelerde ders niteliğinde okullarda okutulmuştur.

Kelile ve Dimne Soruları ve Cevapları

Kelile ve Dimne kimin eseri?

Beydeba

Kelile ve Dimne türü nedir?

Çocuk Kitapları, Öykü/Hikaye

Kelile ve Dimne kaç sayfa?

176

Kelile ve Dimne Yorumları

çocukların eğitimi için çok güzel bir kitap

16-12-2015 01:34

özeti okuduktan sonra çocuğuma hediye olarak aldım umarım değer

30-12-2015 22:14

eminim güzel kitaptır ama adı bile saçma bana kelile ve dimne kitap özeti lazım okumak istemiyorum

05-01-2016 12:54

ben kitabını okudum içinde 13 hikaye var

06-03-2016 21:44

bende okudum gerçekten de çok güzel değil saçma bir hikaye

30-01-2017 20:18

burada özet yok ki resmen içindekileri anlatmış adam

02-02-2017 07:18

çok güzel bir kitap sizde okuyun

20-02-2017 19:25

herkese tavsiye ederim
bence güzel degil

14-03-2017 21:21

kitap çok güzel ama sorun o değil bence burada editör böyle bir esere 3 vermiş merak ediyorum kendisini ne sanıyor da vermiş kitap klask olmuş her yerde tavsiye ediliyor yanlış bilmiyorsam 100 temel eserden de bir tanesi ama editör arkadaşımız kesin daha iyi biliyordur egolu insanların editör olmasını anlamıyorum

07-02-2019 23:30

kelile ve dimne kitap özeti bu kadar mı daha kısa özet yok mu acaba sanki biraz uzun olmuş özet dediğin bir paragraf olur sizinki uzun özet sınıfına giriyor mümkünse özet olarak konusu paylaşır mısınız

04-08-2019 14:56

kimdi yazdı ise eline sağlık kelile ve dimne özeti tam istediğim gibi olmuş ödev yapmaktan kurtuldum dahası kitabı okumaktan kurtuldum

11-01-2020 23:59

ben çok beğeemedim

08-08-2020 14:00

özet için teşekkürler biraz daha kısa olsa daha iyi olurmuş yine de işime yaradı

22-04-2022 15:05

kitabın yazarı beydeba kimdir kısaca hayatı lazım

01-11-2022 20:59

kitabın içindeki hikayeler harika çok sevdim

03-05-2023 18:12

uzun özet olmuş konusu kısmıda çok kısa olmuş ortasını bulamadınızmı

27-10-2023 20:13

kısa özet lazım konusu kısmındaki gibi ama oradakide içerik olarak olmamış

02-05-2024 20:35

en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar