Kanadı Kırık Melek'in Kanadına Takılanlar

Kanadı Kırık Melek'in Kanadına Takılanlar
Kitabın Yazarı:Rukiye Türeyen Kitap Türü:Günlük / Anı Yayınevi:Egemen Yayınları Yayınlandığı Yıl:2018 (05-12-2018) Sayfa Sayısı:144 ISBN:9786056725784 Kitap Puanı:8.6 / 10 | Yorum: 11

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:10,40 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Kanadı Kırık Melek'in Kanadına Takılanlar - Rukiye Türeyen

Kitap Türü:Günlük / Anı

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kanadı Kırık Melek'in Kanadına Takılanlar Özet

“Engeliniz ile barışık olun ki yaşadıklarınız zor gelmesin.” Üç aylıkken geçirdiği menenjit nedeniyle beden sağlığını kaybeden Rukiye Türeyen her şeye rağmen kendi ihtiyaçlarını karşılayabilen biri! Şu an 37 yaşında olup ve sol elinin işaret parmağını kullanarak yazdığı yazılara sahip. Kanadı Kırık Melek’in Kanadına Takılanlar da yazmış olduğu ilk kitaptır. Her şeyden önce bu azmi desteklemek için bu kitabı edinip paylaşabilirsiniz.

Bu kitabında hikâyeler, senaryo ve tiyatro metinleri yazan Rukiye Türeyen kitaba ilk olarak kendinden bahsederek başlar. Engelli bir birey olarak öncelikle kendiyle barışık olduğunu ve engeliyle mutlu olduğunu ifade eder.

İhtiyaçlarını anne ve kardeşlerinin giderdiğini birçok insana göre şanslı olduğunu söylüyor. Çünkü ne sağlıklı olan diğer dört kardeşi ne de aile büyükleri ondan hiçbir zaman utanmamıştır. Bilgisayar kullanmaya başladığından beri hayatı değişir. Okumayı yazmayı kendi çabaları ile öğrenir. Kalem tutamasa da bilgisayar sayesinde yazılarını yazabildiğini söyler. O her şeye rağmen şükredenlerdendir.

İlki olan “Siz hiç isimsiz anıldınız mı?” adlı hikâyesinde normalde sağlıklı olan bir bireyin geçirdiği asansör kazası ile felç kalışını anlatır. Bu kaza sonrası annesi ve sevgilisi tarafından terk edilmiş annesinin bakımına muhtaç kalmıştır.

“Garip öyküdür hayat” adlı hikâyede, küçük bir köyde doğan babası öldükten sonra annesi ile yaşamaya çalışan genç bir erkek vardır. Bir gün köylerine bir öğretmen gelir ve çocuklar için elinden gelen her şeyi yaparlar. Öğretmenin azmi, yardımseverliği çok etkiler genç erkeği. Zamanla Cemre öğretmen sayesinde okumayı yazmayı iyice öğrenir ve o genç erkek artık bir yazardır.

“Zor bir karar” hikâyesinde ise bir hayat dersi vardır. Kanser olan adamı karısı terk eder ancak trafik kazası ile kadın kötürüm olur. Adam kendisine geri gelen karısı hakkında bir karar vermeye çalışır. Onun yaptığı gibi terk mi etmeli yoksa yanında mı olmalı?

Kitabın ilerleyen bölümlerinde Fındık farelerinin isyanı adlı bir skeç, gerçek bir oyun adlı tek kişilik oyun vardır.

“Kanadı Kırık Melek” adlı senaryo ile yazar Rukiye Türeyen kitabını sonlandırır. Melek ve yedi yaşındaki kardeşi Zeynep, her sabah okul servisine biniyorlardır. Servis şoförü Ömer Melek’i görür ama bir türlü tanışıp konuşamıyordur. Sonunda bir gün cesaretini toplayıp konuşmayı başarır. Melek hemşirelik bölümünde okuyordur. Ömer ise ailesini çok küçük yaşta kaybetmiş, ilkokuldan ayrılmış, kendini yetiştiren biridir. Zamanla Ömer ve Melek arasında bir çekim başlar. Okula götürdüğü gibi okul çıkışlarında da almaya başlar.

Bir gün Melek, arkadaşları ile yapacağı karavan gezisine Ömer’i de davet eder. Her şey çok güzel başlasa da hiç tahmin etmedikleri sonla biter. Feci bir trafik kazası geçirirler. Melek’in arkadaşlarından bazıları ölürken Melek’te ömür boyu yatağa bağlı kalacağını öğrenir. Ailesi kahrolurken Melek oldukça güçlüdür ancak bu süreçte Ömer’i kendinden uzaklaştırmaktan başka çare gelmez elinden. Ömer uzun bir süre diretse de sonunda pes eder. Yıllar sonra Ömer evlenir yine de aklının ve kalbinin bir köşesinde Melek vardır. Hatta kızının adını da Melek koyar.

Melek’in kardeşi Zeynep büyür hemşire olur. Melek ise tekerlekli sandalyeye bağlı yaşamına devam ederken sabrı ve beklemeyi öğrenir…

Rukiye Türeyen olmayı çok istediği polisler ve askerler içinde bir mektup ve mektubunun sonunda bir de şiir yazar. Bu kitabı ile aslında engellilerin pes etmediği sürece her şeyi başarabileceğini anlatan yazıları toparlamıştır. % 99 engele sahip olmasına rağmen destek ve imkân verildiği sürece nelerin başarılabileceğinin örneğidir.

Yazan: Pınar Çağlayan

Kanadı Kırık Melek'in Kanadına Takılanlar Soruları ve Cevapları

Kanadı Kırık Melek'in Kanadına Takılanlar kimin eseri?

Rukiye Türeyen

Kanadı Kırık Melek'in Kanadına Takılanlar türü nedir?

Günlük / Anı

Kanadı Kırık Melek'in Kanadına Takılanlar kaç sayfa?

144

Kanadı Kırık Melek'in Kanadına Takılanlar Yorumları

güzel duygular ile yazılmış bir kitap okuyup destek olalım lütfen

17-01-2019 20:35

kitaptaki edebiyat yerlerde yazanın durumu olmasa yayınlanmaz bile ama yine de tebrik etmek lazım

20-01-2019 19:24

kız güzel yazmış hakkını yemeyin

21-01-2019 15:03

kitabın yazarı rukiye hanımın çok ihtiyacı var lütfen kitabı alıp destek olalım

23-01-2019 04:02

bu kitaba normal bir kitap gibi bakmamak gerekiyor. yazarın hikayesini okursanız daha iyi anlayabilirsiniz. kimsenin ondan mükemmel bir edebi eser beklememesi gerek. çok güzel bir çaba ile çok güzel bir kitap ortaya çıkartmış.

Hayal seven kalp... • 26-01-2019 18:48

durumuna göre oldukça güzel bir kitap yazmış yazarımız. çoğu wattpad kitabını ezip geçmiş. kendisini tebrik etmekteyim. elbette kusurları da vardı. ama dediğim gibi kendi çapında oldukça güzeldi.👏ben puanımı 7/10 olarak veriyorum. siz de okuyabilirsiniz.🤗 bol kitaplı günler.✨

maNga • 10-02-2019 10:01

kitabı yazan kişinin hikayesini öğrendiğimde ve sonrasında kitabı okuma fırsatı buldum. çokça kitleye ulaşıp yazan kişiye destek amaçlı tavsiye edilmesi gereken bir kitap.

Belkibirgun • 13-02-2019 21:57

lütfen alıp destek olun okumanıza da gerek yok yardım amaçlı yazılmış bir kitap

15-05-2019 19:16

umudunu yidirme. ne olursa olsun bu hayatta güçlü olmalisin. çok güzel bi kitap

24-06-2019 15:38

rukiye türeyenin başka kitabı yok mu sadece kanadı kırık melek kitabını eklemişsiniz yazar hakkında bilgi de yok

04-04-2022 11:02

bana biraz abartılı bir kitap gibi geldi

13-01-2023 12:57

en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Tarihi Kitaplar Fantastik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Macera Kitapları Korku Kitapları Gizem Kitapları Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Komik Kitaplar Felsefe Kitapları Politik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Gerilim Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Beslenme Diyet Kitapları Psikoloji Kitapları Biyografi Kitapları Deneme Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Şiir Kitapları