Kalbimin Can Mayası

Kalbimin Can Mayası
Kitabın Yazarı:İclal Aydın Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Artemis Yayınları Yayınlandığı Yıl:2019 (08-10-2019) Sayfa Sayısı:440 ISBN:9786053045076 Kitap Puanı:5.9 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al Amazon:17,38 TL Babil:20,30 TL Pandora:21,46 TL e-kitap,pdf,epub: *

5.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Kalbimin Can Mayası - İclal Aydın

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kalbimin Can Mayası Özet

İclal Aydın’ın 3 Kız Kardeş kitabını okuduysanız büyük bir ihtimalle kitabın devamını siz de dört gözle bekleyenlerdensiniz. Bilindiği üzere dönüşün bütün hayatını, sevdasını, ailesini, kırgınlıklarını, sırlarını sakladığı defterini eğitimi için Amerika’ya giden yeğeni defneye emanet etmesiyle bu aile hikayesini dönüşün gözünden, onun bildiği kadarıyla okumuştuk. Kalbimin Can Mayası kitabında Sadık Bey ve kızlarının hikayesi kaldığı yerden Ayvalık’ta devam etmektedir.

Kalbimin Can Mayası, bir yazarın en yakın çocukluk arkadaşının ölümünün ardından yazdığı bir köşe yazısı ile başlıyor. Bu yazı bizim aileyi özellikle de Türkan’ı çok etkiler çünkü iki gencin yıllar önce Türkan’a olan aşkının itirafını içerir.

Olaylar bu kez Defne’nin anlatımıyla, onun iç dünyasını ortaya koymuş. Defne Amerika’dan bir kalp acısıyla dönmüş, olgunlaşmış ve kendi ayakları üzerinde duran bir kız olmuştur. Amerika’dan tanıdığı Kaan’ın ailesinin sahibi olduğu Nevşehir’de bulunan otelde işletmecilik yapmaktadır. Amerika’dayken yıllardır görmediği babaannesiyle yüzleşmiş artık bir nebze olsa içi rahatlamıştır. Çocukken yaşadığı olayların, annesine yapılan haksızlıkların hesabını bir bir sormuştur. Babaannesini de bu yüzleşmeden bir süre sonra kaybetmiştir. Babasının karısı ve kızı kiraz ile tanışıp aslında olayların bir de diğer tarafını dinlemiştir. Geçmişe dair bütün hesaplarını böylece kapatmıştır. Özlediği tek şey Amerika’da bıraktığı daha doğrusu kendisini terk eden Ömer’dir.

Türkan ve Kartal kızlarının kendilerinden uzakta yaşaması fikrine pek alışamasalar da onun durgun hallerinden bir şeyler olduğunu anlarlar ve kararına saygı duyarlar. Türkan’ın geçmişe dair yaşadıkları, annesi Nesrin Hanımın nasıl öldüğü, Türkan’ın nasıl günlerce hapis hayatı yaşadığı, o evden nasıl ayrıldığı, gençlik aşkı, evliliği her şey anlatılmış bu kitapta.

Dönüş ve Serdar’ın evlilikleri çıkmaza girmiş arada yaşanılan kopukluklar nedeniyle ayrılma kararı almışlardır. Serdar artık tanıdığı, bildiği ince düşünceli, naif adam değildir. Bütün aile seferber olsa da kimse onları kararından döndüremez. Serdar İstanbul’a döner ve orada yaşamaya başlar. Herkes dönüşün tekrar hasta olacağından korkar ama o beklenilenin aksine çok tepkisiz kalır.

Derya çocukları ve eşiyle birlikte yeni hayatında gayet mutlu mesut yaşamaktadır. Babasının yaşlanması, çocukların sorunları, ailesinin dertleri dışında pek bir sıkıntısı yoktur. Bu kitapta daha ortalığı toparlayan, daha anaç bir hali anlatılmış.

Sadık Bey yaşlanmış, Nesrin Hanımı artık daha çok anar olmuştur. Kardeşi Nezahat Hanım ile birlikte Ayvalık’ta son günlerinin tadını çıkarır.

Bütün aile defnenin ve patronu yaşar hanımın sürprizi ile Nevşehir’de otelde bir araya gelir. Tesadüfen öğrenirler ki Yaşar Bey Nesrin Hanımla aynı okuldan mezunlardır. Bunun üzerine Sadık Bey ve kızlar uzun uzun sohbet ederler. Tabi ki konu dönüp dolaşıp dönüşün öz annesine gelir bu sır o gece orada açığa kavuşur.

Nevşehir’deki tatil sırasında Sadık Bey düşer ve sakatlanır. O gün dönüş ve serdar için milat olur ve bu olay üzerine barışırlar. Sadık Bey İstanbul’a götürülür ama bir türlü iyileşemez. Zatürre sebebiyle kaybederler.

Bütün aile bir kez daha Ayvalık’ta toplanmıştır. Bu kez sadık beye veda vaktidir. O gün orada beklenmedik bir misafir de vardır. Ömer çıkıp gelmiştir. Ayrıca kitaba ismini veren Can Mayası da anlatılmıştır.

Kalbimin Can Mayası yine aynı yazarın yazısı ile bitirilmiş ve Defne ile Ömer’in nişanlandığı haberini de o yazıdan öğreniyoruz.

Birinci kitapta olduğu gibi yine çok sıcak, güzel bir aile hikayesi anlatılmış. İclal Aydın’ın daha önceden yazdığı kitaplardaki karakterlerin de bu kitapta yer alması, olayların birbirine bağlanması da ayrıca çok güzeldi. Yine akılda bazı soru işaretleri bırakarak bitirilmiş. Eminim bu hikâyede yazarın daha anlatacak çok şeyi var. Biz de merakla bekliyoruz bu aileyle tekrar buluşmayı.

Kalbimin Can Mayası Yorumları

tüyap kitap fuarında buldum kitabı aldım okumaya başladım çok heyecanlıyım uzun zamandır bu kitabı bekliyordum üç kız kardeş beni çok etkilemişti umarım bu da güzeldir

09-11-2019 12:14

bu üç kız kardeşin devamı mı yoksa tamamen farklı bir kitap mı

12-11-2019 13:55

elimden bırakamadım ama önceki kitaplarındaki karakterleri kullanması anlamayı biraz zorlaştırmış önceki kitaplarını da sipariş ettim genel olarak hepsini okumak gerekiyor gibi

03-12-2019 15:56

3 kız kardeş çok etkileyiciydi ama bu değil

okurmisHa • 11-05-2020 16:38