İlyada Destanı

İlyada Destanı
Kitabın Yazarı:Homeros Kitap Türü:Tarihi Yayınevi:Gece Kitaplığı Yayınlandığı Yıl:1572 Sayfa Sayısı:623 ISBN:9786053242284 Kitap Puanı:6.1 / 10 | Yorum: 9

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:40,80 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

İlyada Destanı - Homeros

Kitap Türü:Tarihi Orjinal Adı:Iliás

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

İlyada Destanı Özet

Antik Yunan edebiyatının en önemli şairlerinden bir tanesi olarak bilinen Homeros İlyada Destanı ile bir döneme damgasını vurmuş olan Troya Savaşı’nı anlatmaktadır. İlyada Destanı Homeros’un Odysseia Destanı ile birlikte dünya edebiyatının en eski eserlerinden bir tanesi olarak kabul edilir.

Homeros’un eserini tam olarak ne zaman yazdığı bilinmemektedir fakat milattan önce 7. Yüzyılın sonunda ya da 8. Yüzyılın başında yazdığı düşünülmektedir.

Homeros İlyada Destanı’nda Truva Savaşının sadece son dönemini anlatmaktadır. Fakat eserin için savaşın neden başladığına ve nasıl gittiğine dair birçok kısım bulunmaktadır. Bilindiği üzere Troya Savaşı yaklaşık 10 sene sürmüştür. Kitapta da 10. Yılda savaşın sona yaklaştığı dönem ele alınır.

Savaşın temel nedeni olarak birçok efsane olmasına rağmen Homeros’un eserinde savaş nedeni olarak genç bir prens olan Paris’in Helen ile aşk yaşaması ve onu kaçırması olarak gösterilir. Helen’in kaçırılması üzerine Kral ordusunu Troya’yı kuşatmak üzere gönderir.

Savaşa başına buyruk olan Aşil de katılır fakat Kral Agamemnon ile yaşadığı anlaşmazlık üzerine savaştan çekilir. Aşil gönlünü Truvalı bir kız olan Briseis ile aşk yaşar. Kral Agamemnon kızı babasına geri vermeye razı olur ve kızı Aşil’den alır. Bunun üzerine Aşil artık savaşa dahil olmayacağını bildirir.

Aşil’in savaştan çekilmesi Yunan ordusunun zayıflamasına ve ibrenin Troya’ya dönmesine neden olur. Bunun üzerine Yunan Tanrıları da savaşa dahil olur. Aşil Agamemnon’un cezalandırılmasını ister. Bunun için de Deniz tanrıçası olan Thetis’ten yardım ister. Thetis de konuyu Zeus’a sunar. Zeus da Agememnon’a sahte bir rüya gösterir ve Troya’yı alabileceğine inandırır. Fakat askerler yıllar süren kuşatmadan hitap düşmüştür ve artık savaşmak istememektedir.

Savaşın ana nedeni olan Paris’in Menelaos ile bire bir dövüşmesi ve savaşın böyle sonlandırılmasına karar verilir. Dövüşün başlaması ile Paris’in yenileceği anlaşılır. Bunun üzerine Afrodit tanrıçası devreye girer ve Paris’i ölümden kurtararak onu kaçırır. Bunun üzerine savaş tekrar başlar.

Aşil’in savaşa tekrar dahil olması ile savaşın yönü tekrar değişir fakat Troya bir türlü kuşatılamaz. Akhilleus Troya ordusunun lideri olan Hektor’a meydan okur. Hektor bu meydan okumayı kabul eder fakat dövüşte kaybeder. Hikaye de Hektor’un cenazesi ile son bulur.

Troya eski Yunancada İlyada olarak bilir ve o yüzden Homeros’un Troya Destanı İlyada Destanı olarak bilinir. Destan hakkında o kadar fazla eser yazılmıştır ki hangilerini gerçek hangilerinin hayal ürünü olduğu net değildir. Homeros’un Odise destanı gibi İlyada Destanı da en gerçekçi eserlerden biri olarak kabul edilir.

İlyada Destanı Soruları ve Cevapları

İlyada Destanı kimin eseri?

Homeros

İlyada Destanı türü nedir?

Tarihi

İlyada Destanı kaç sayfa?

623

İlyada Destanı Yorumları

her yerde farklı anlatılıyor belliki zamanında uydurulmuş kulaktan kulağa da abartıldıkça abartılmış yok tanrılar yok süper kahramanlar yok süperman gelmiş yok batman araya girmiş yok atın içini doldurmuşlar bir de edebi eser diye paylaşıyorlar gittim olduğu yeri gördüm ufacık yer neyin savaşı ise

06-12-2018 18:44

destan konu itibariyle akıcı. pek fazla söze gerek yok. genelde bunu okuyanlar ödev vasıtasıyla okuyor. okunsa da olur okunmasa da denilecek eserlerden. 🎈🎈🎈

maNga • 13-02-2019 18:19

tarihin ilk edebi eserine edebi eser diye paylaşılıyor diyorsunuz, uydurma konusuna gelirsek çanakkale'de yaşıyorum, oradaki kazı alanı küçük bir bölümünü gösteriyor. varsayalım ki uydurma, binlerce yıl sonra siz(!) 16.000 den fazla dize ve 24 bölümlük gerçekçi bir destan uydurun da keyifle okuyalım. edebiyattan anlamayan arkadaşlar yorum yapmasın lütfen:)

07-04-2019 00:36

ilyada destanı özeti için allah sizden razı olsun hiç bir sitede bulamadım bir tek sizin sitenizde bulabildim sizin sayenizde özet ödevimi yapabildim harikasınız ilyada ve odysseia destanı aynı oluyor değil mi bir yanlışlık da olmasın

16-02-2022 13:43

bununla ilgili farklı kitaplar okudum hepsinde detaylar farklı hangisi daha doğru anlayamadım bununla ilgili tavsiye edeceğiniz kitap var mı

05-06-2022 22:11

ilyada destanı hakkında kısa bilgi verir misiniz

29-10-2022 19:17

öğretmen ilyada ve odesa destanı özeti istedi bu kitap aynısımı

29-12-2022 20:58

ilyada destanı hangi millete aittir

19-06-2023 13:27

yazıldığı dönem nedeni ile antik yunanlara ait bir eser ama destan troyda geçiyor yani günümüzde çanakkale

18-12-2023 21:48