Gümüş Patenler

Gümüş Patenler
Kitabın Yazarı:Elizabeth M. Dodge Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:İnkılap Kitapevi Yayınlandığı Yıl:2016 Sayfa Sayısı:135 ISBN:9789751019646 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 13

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:39,40 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Gümüş Patenler - Elizabeth M. Dodge

Kitap Türü:Yabancı Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Gümüş Patenler Özet

Hans ve Gretel, Hollanda’da yaşayan fakir bir ailenin iki çocuğudur. Babaları yıllar önce bir iş kazasında hafızasını kaybetmiş ve yıllarca çalışamaz hale gelmiştir. Ailesini hatırlayamadığı gibi onlar için biriktirmiş olduğu paraların yerlerini de hatırlayamadığı için ailesi daha da zor günler geçirmiştir. Hans ve Gretel annelerine yardım eden çok akıllı ve sevgi dolu çocuklardır. Yaşıtları kanalda paten kayarken onlar anneleri ile pazara gider, satılacak malları varsa satar, evlerine ve babalarına bakmak için uğraşırlardı. Fırsat buldukça yapabildikleri tek eğlenceleri, eski ve tahta patenleriyle buzda kaymak olurdu. İkisi de oldukça başarılı paten kayan çocuklardı. Fakat diğer zengin ailelerin çocukları gibi iyi ve gerçek patenleri olmadıklarından çok zorlanırlardı.

Bir gün kentte bir paten yarışması yapılacağı haberi yayıldı. Ödülü gümüş bir patendi. Hans da Gretel de o yarışmaya katılıp, patenleri kazanmayı çok istiyorlardı. Fakat yarışmaya katılacak patenleri olmadığından katılamayacaklardı. Bu durumu fark eden Hilda onlara paten almaları için para verir ve yarışmaya en iyi kayanın katılması gerektiğini söyleyip yanlarından uzaklaşır. Hans ve Gretel aralarında karar verirler ve yarışmaya Gretel’in katılmasını uygun görürler. Bunun üzerine Hans kız kardeşine bir çift güzel paten almak için çarşıya gider. O sırada babasının hastalığını tedavi edecek şehrin en iyi doktoruna denk gelir ve doktora babasının durumunu anlatır, tedavi etmesi için ısrar eder. Doktor onun durumuna üzülür ve babasını göreceğine dair söz verip gider. Doktor tedaviyi ücretsiz yapmayı kabul ettiği için parasıyla Gretel’e patenleri alabilir ve Gretel de bu sayede yarışmaya katılabilecektir.

Gretel yeni patenleriyle ev işlerinden ve babasının bakımından fırsat buldukça kanalda yarışmaya hazırlanıyordu. Fakat diğer çocuklar onları köylü ve fakir oldukları için yarışmaya katılmalarını istemiyorlardı. Ama onların tüm çabalarına rağmen hem Hans hem de Gretel yarışmaya katıldılar. Doktor babalarını ameliyat etti ve babalarının hafızası yerine geldi. Bir süre sonra sakladığı paraların yerini hatırladı. Bu sayede aile yıllardır çektikleri yoksulluktan kurtulmuş oldular. Hans da kendine bir çift paten aldı ve yarışa katıldı.

Yarış günü geldiğinde diğer tüm çocuklar Hans ve Gretel’i hala saf dışı bırakmanın yollarını düşünüyorlardı. Ama Gretel yarışı kazandı ve Gümüş Patenlerin sahibi oldu. Babaları eski sağlığına kavuştu ve evlerinde çifte bayram sevinci yaşandı. Hans babasını tedavi eden doktorun yanında tıp eğitimi almaya başladı. Gretel çok ünlü bir ses sanatçısı oldu. Onları sürekli dışlayan, aşağılayan zengin çocuklarından çok daha ünlü ve başarılı birer kişi oldular.

Çalışmanın, azmin, vazgeçmemenin ve en önemlisi iyi kalpli olmanın her zaman kazandırdığını gösteren nadide eserlerden biridir Gümüş Patenler. Çocuk kalbi kadar temiz ve gerçek bir kalp yoktur ve bu ne kadar zor durumlardan da geçsek bize her zaman güzelliği getirir. Bu kitabın bize öğütlediği en güzel şey, iyiliğin yolundan ayrılmamamız gerektiği. Başımız her türlü felaket gelebilir; yoksul kalabiliriz, işsiz kalabiliriz, hasta olabiliriz. Ama inanırsak ve azimle çalışırsak üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir zorluk bizim karşımızda duramaz. Kesinlikle her yaştan insanın defalarca okuması gereken, eşsiz bir başucu kitabı.

Yazan: Seda Gökçe KAYA

Gümüş Patenler Konusu

Gümüş Patenler; yazarı Elisabeth Maspes Dodge Newyork'ta doğmuş. Henüz yedi yıllık evli ve iki çocuğu ile dul kalınca, geçimini sağlamak için hikayeler yazmaya başlamış ve bundan sonra hayatını yazarlık ve editörlük yaparak kazanmış bir yazar. Kitabı elime aldığımda her zamanki gibi çevirmen ismine baktım fakat çevirmen değil düzenleyen ismi vardı karşımda. Yıllar önce bir başkasının çevirmiş olduğu kitabı düzenlemek nasıl bir iş pek anlayamadım. Düzenleyenin tam olarak nasıl bir emek vermiş olacağını anlayamıyorum. Çeviri işinin üzerinden yıllar geçince çevirmenin emeği unutulup eser anonimleşiyor demek ki. Bu konuyu burada bırakıp eserden bahsedelim:

Peri masallarına inanır mısınız çünkü Hans ile Gretel'in hikayesi biraz öyle. On yıl önceki bir kazada babaları yaralanıp bilincini kaybeden ve bu olay sonrasında fakirliğe düşmüş iki çocuğun hayatına şahitlik ediyoruz. Kahramanlarımızla bir kış günü buzla kaplı kanalda tahta patenleriyle kayarken tanışıyoruz. İptidai tahta patenlerle ne kadar kayılabilirse tabii. Anneleri hafızasını kaybetmiş babayla ilgilendiğinden çocuklar evin geçiminde ona yardımcı olmak zorunda kalıyorlar. Çünkü üzücü kazadan sonra tüm birikimlerinin çalınması nedeniyle yoksulluğun pençesine düşmüşlerdi.

Kahramanlar iyi kalpli ve romantik kişilikleriyle göze çarpıyor, diyaloglar yer yer Hans ve Gretel'in gösterdiği aşırı sevgi ve duyarlılık özelliğiyle doğallıktan uzaklaşıyor. Kitabı okurken sık sık asıl kitabın özetini okuduğum hissine kapılıyorum. Böyle hissetmemin bir sebebi de kitapta hepsinin önemli bir rolü olmamasına rağmen karakter sayısının fazlalığı.

Hans ve Gretel fakir olmaları sebebiyle başlangıçta diğer çocuklar tarafından dışlanırlar. Onlardan iyi paten kaymaları ve kıskanılmalarının da bunda rolü vardır. Fakat çocukların iyi kalpli ve yardımsever olmaları, özellikle Hans'ın diğer çocukların kayıp cüzdanını bulup sahibine teslim etmesi aradaki buzları eritir ve çocukların Hans'ın babasıyla ilgilenmesi için Dr. Boekman'ı bulmada ona yardımcı olmalarını sağlar.

Kardeşler bir taraftan yoksullukla mücadele ederken bir yandan da çok iyi paten kaydıkları için Noel arifesi yapılacak paten yarışında gümüş patenleri kazanma hayali kuruyorlar ancak yarışmaya katılmak için bile yeni birer çift patene ihtiyaçları vardır ve bunu sağlamak için Hans tahta oymacılığı ile para kazanmaya çalışır. Evdeki ihtiyaçları düşününce elindeki kıt parayla paten alıp almama çelişkisini de yaşar.

Kitabı okurken ne kadar doğru bilmesek de Hollanda ile ilgili bilgiler de öğreniyoruz. Evlerin kapılarına erkek bebek doğunca kırmızı iğneli, kız bebek doğunca beyaz iğneli yastık asıldığı gibi ayrıntılar ilginç geliyor.

Hans'ın kazara Dr. Boekman ile karşılaşması, doktorun Hans'ın babasını tedavi etmesi , aileye yardım etmesinden sonra umulmadık şekilde kayıp oğlunu bulması ve ailenin kaderiyle hayatlarının kesişmesi kitaptaki peri masallarını andıran gelişmeler. Mutlu sonları sevenler için güzel bir sonla bitiyor kitap.

Talihsizlikler ve yoksullukla başlayan hikaye; hafızasını yitiren babanın doktorun karşılıksız tedavisiyle iyileşmesi, hafızasının yerine gelmesi, her şeyi hatırladığında ailenin yitik paralarının ve yan kasabada yaşayan doktorun kayıp oğlunun izinin bulunması, iyiliksever doktorun Hans'ı kendi gibi başarılı bir doktor olarak yetiştirmeye karar vermesi gibi olumlu olaylarla son buluyor. Bizler de okuyucu olarak kahramanlarımızın mutluluğuna şahit olmanın iç huzuruyla kitabı kapatıyoruz. Sizi bilmem ama ben mutsuz sonlarda hep bir yarım kalmışlık duygusu yaşarım. Gümüş Patenler mutlu bir sonla yüzümüzde bir tebessümle elimizden bırakacağımız bir kitap.

Eseri bitirdiğimizde bir kez daha iyilerin kazanıp mutlu olacağına olan inancımız perçinleniyor.

Gümüş Patenler kitabını tam çevirisinden okumadığım hissiyle bitiriyorum.

Dokuz -on iki yaş arası çocukların okumasına uygun olduğunu düşündüğüm bir kitap.

Saliha Şahin

Gümüş Patenler Soruları ve Cevapları

Gümüş Patenler kimin eseri?

Elizabeth M. Dodge

Gümüş Patenler türü nedir?

Yabancı Romanlar

Gümüş Patenler kaç sayfa?

135

Gümüş Patenler Yorumları

çok güzel olmuş great

17-10-2018 18:58

özet çok güzel olmuş yanında ana fikir ve karakter analizini de ekleyebilir misiniz bana asıl onlar lazım özetinizden bunları çıkartamadım şimdiden teşekkür ederim

25-11-2018 18:32

teşekkürler çok güzel

27-05-2019 09:52

gördüğüm en iyi kitaplardan birisi oldu.

09-03-2021 18:00

konusu ve ana fikri nedir tek cümle ile yazar mısınız

05-05-2022 22:45

olayın geçtiği zaman lazım

29-08-2022 13:09

hikayesi biraz masalımsı bir de hollandada bu kadar fakir edebiyatı yapılması insana inandırıcı gelmiyor ama bu günümüz için geçerli hikayenin geçtiği zaman çok eskiler ama dediğim gibi iki kardeşin başına gelenler fazla isimler ve masalımsı. yine de güzel bir kitaptı

18-11-2022 15:49

çok sıkıcı bir kitap ben beğenmedim konu ilerlemiyor bir de karakterler fazla namuslu gerçekçi değil

19-02-2023 21:01

netflixde filmini izledim konusu aynıdır sanırım kitaptan uyarlanmış diyordu

20-05-2023 21:39

bu kitaptan hoca 10 soru soracak hadi bakalım

20-08-2023 20:02

öğretmen okutuyor ama hiç beyenmedim sıkıcı bir hikaye

19-11-2023 20:09

çok güzel yapmışsın emeğine sağlık.<3

09-01-2024 22:27

sorulan soruları burayada yazsanıza

08-04-2024 16:06

en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar