Gümüş Patenler

Elizabeth M. Dodge Gümüş Patenler
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:İnkılap Kitapevi
Yayınlandığı Yıl:2016
Sayfa Sayısı:135
ISBN:9751019646
Kitap Puanı:
7 / 10 | Oy: 10 | Yorum: 1
Editör Puanı:6
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:5,95 TL
D&R:6,38 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar

Arka Kapak Bilgisi

Gümüş Patenler Özeti

Elizabeth M. Dodge Gümüş Patenler


Gümüş Patenler; yazarı Elisabeth Maspes Dodge Newyork'ta doğmuş. Henüz yedi yıllık evli ve iki çocuğu ile dul kalınca, geçimini sağlamak için hikayeler yazmaya başlamış ve bundan sonra hayatını yazarlık ve editörlük yaparak kazanmış bir yazar. Kitabı elime aldığımda her zamanki gibi çevirmen ismine baktım fakat çevirmen değil düzenleyen ismi vardı karşımda. Yıllar önce bir başkasının çevirmiş olduğu kitabı düzenlemek nasıl bir iş pek anlayamadım. Düzenleyenin tam olarak nasıl bir emek vermiş olacağını anlayamıyorum. Çeviri işinin üzerinden yıllar geçince çevirmenin emeği unutulup eser anonimleşiyor demek ki. Bu konuyu burada bırakıp eserden bahsedelim:

Peri masallarına inanır mısınız çünkü Hans ile Gretel'in hikayesi biraz öyle. On yıl önceki bir kazada babaları yaralanıp bilincini kaybeden ve bu olay sonrasında fakirliğe düşmüş iki çocuğun hayatına şahitlik ediyoruz. Kahramanlarımızla bir kış günü buzla kaplı kanalda tahta patenleriyle kayarken tanışıyoruz. İptidai tahta patenlerle ne kadar kayılabilirse tabii. Anneleri hafızasını kaybetmiş babayla ilgilendiğinden çocuklar evin geçiminde ona yardımcı olmak zorunda kalıyorlar. Çünkü üzücü kazadan sonra tüm birikimlerinin çalınması nedeniyle yoksulluğun pençesine düşmüşlerdi.

Kahramanlar iyi kalpli ve romantik kişilikleriyle göze çarpıyor, diyaloglar yer yer Hans ve Gretel'in gösterdiği aşırı sevgi ve duyarlılık özelliğiyle doğallıktan uzaklaşıyor. Kitabı okurken sık sık asıl kitabın özetini okuduğum hissine kapılıyorum. Böyle hissetmemin bir sebebi de kitapta hepsinin önemli bir rolü olmamasına rağmen karakter sayısının fazlalığı.

Hans ve Gretel fakir olmaları sebebiyle başlangıçta diğer çocuklar tarafından dışlanırlar. Onlardan iyi paten kaymaları ve kıskanılmalarının da bunda rolü vardır. Fakat çocukların iyi kalpli ve yardımsever olmaları, özellikle Hans'ın diğer çocukların kayıp cüzdanını bulup sahibine teslim etmesi aradaki buzları eritir ve çocukların Hans'ın babasıyla ilgilenmesi için Dr. Boekman'ı bulmada ona yardımcı olmalarını sağlar.

Kardeşler bir taraftan yoksullukla mücadele ederken bir yandan da çok iyi paten kaydıkları için Noel arifesi yapılacak paten yarışında gümüş patenleri kazanma hayali kuruyorlar ancak yarışmaya katılmak için bile yeni birer çift patene ihtiyaçları vardır ve bunu sağlamak için Hans tahta oymacılığı ile para kazanmaya çalışır. Evdeki ihtiyaçları düşününce elindeki kıt parayla paten alıp almama çelişkisini de yaşar.

Kitabı okurken ne kadar doğru bilmesek de Hollanda ile ilgili bilgiler de öğreniyoruz. Evlerin kapılarına erkek bebek doğunca kırmızı iğneli, kız bebek doğunca beyaz iğneli yastık asıldığı gibi ayrıntılar ilginç geliyor.

Hans'ın kazara Dr. Boekman ile karşılaşması, doktorun Hans'ın babasını tedavi etmesi , aileye yardım etmesinden sonra umulmadık şekilde kayıp oğlunu bulması ve ailenin kaderiyle hayatlarının kesişmesi kitaptaki peri masallarını andıran gelişmeler. Mutlu sonları sevenler için güzel bir sonla bitiyor kitap.

Talihsizlikler ve yoksullukla başlayan hikaye; hafızasını yitiren babanın doktorun karşılıksız tedavisiyle iyileşmesi, hafızasının yerine gelmesi, her şeyi hatırladığında ailenin yitik paralarının ve yan kasabada yaşayan doktorun kayıp oğlunun izinin bulunması, iyiliksever doktorun Hans'ı kendi gibi başarılı bir doktor olarak yetiştirmeye karar vermesi gibi olumlu olaylarla son buluyor. Bizler de okuyucu olarak kahramanlarımızın mutluluğuna şahit olmanın iç huzuruyla kitabı kapatıyoruz. Sizi bilmem ama ben mutsuz sonlarda hep bir yarım kalmışlık duygusu yaşarım. Gümüş Patenler mutlu bir sonla yüzümüzde bir tebessümle elimizden bırakacağımız bir kitap.

Eseri bitirdiğimizde bir kez daha iyilerin kazanıp mutlu olacağına olan inancımız perçinleniyor.

Gümüş Patenler kitabını tam çevirisinden okumadığım hissiyle bitiriyorum.

Dokuz -on iki yaş arası çocukların okumasına uygun olduğunu düşündüğüm bir kitap.

Yazar: Saliha Şahin

Gümüş Patenler Yorumları

Yorum Yaz

:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.