Gece Yarısı Kütüphanesi

Gece Yarısı Kütüphanesi
Kitabın Yazarı:Matt Haig Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Domingo Yayınevi Yayınlandığı Yıl:2021 (04-06-2021) Sayfa Sayısı:283 ISBN:9786051981833 Kitap Puanı:9 / 10 | Yorum: 9

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:112,04 TL D&R:140,65 TL e-kitap,pdf,epub: *

9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Gece Yarısı Kütüphanesi - Matt Haig

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:The Midnight LibraryÇeviren:Kıvanç Güney

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Gece Yarısı Kütüphanesi Özet

Nora, küçük yaştan itibaren yüzme dersleri alıyordu. Bunu babasının isteği ile yapan bir kızdı. Abisi Joe ise müzikle ilgileniyordu. Onun müziğe olan ilgisi Nora'nın da ilgisini çekmiş ve yüzmeyi bırakarak müziğe başlamak istediğine karar vermişti. O zamanlar hayatında Dan adında bir sevgilisi vardı. Abisiyle birlikte kurmuş oldukları Rock grubu olan Labirentler'de hem solist hem söz yazarı olan Nora, Dan'in de Labirentler'de kalmasını istemeyişi ve birlikte Pub açma hayali kurmasıyla gruptan ayrılmasına ve böylece abisiyle arasının açılmasına neden olur. Küçük yaşta babasını kaybeden Nora, Dan ile evlenmeye çok az bir zaman kalmışken annesinin vefatı ile düğünü ertelemek ister ancak Dan kabul etmez. Bunun üzerine Dan'i terk eder. En yakın arkadaşı olan İzzy'nin de Avustralya'ya gidiş teklifini reddederek kendi hayatını yaşamaya başlar ve felsefe okur.

Okul bittikten sonra yaşadığı yerde kalır. Artık abisiyle çok sık görünüyordur ve müzik aletleri satan bir yerde çalışıyordur. Bir gece evde kedisinin öldüğü haberini Ash ten alır. Ve buna çok üzülerek sabah işe gider ancak işten de atılmıştır. Artık hiç umudu kalmayan Nora, antidepresan ilaçlarını içerek intihar eder. Ve bir Gece Yarısı Kütüphanesine ışınlanır. Kütüphaneci küçükken okuduğu ilkokulun kütüphanecisi olan Bayan Elm'dir. Bu kütüphanede saat hep 00.00 dır. Ve insanın pişmanlıklarının olduğu bir kitap ve farklı seçimler yapsa nasıl hayatı olacağını gösteren sonsuz kitap vardır.

Nora büyük pişmanlıklarını düşünür. Dan ile evlenmek, Izzy ile gitmemek, Labirentler grubundan ayrılmış olmak, yüzmeyi bırakmış olmak, Ash'in kahve teklifini reddetmiş olmak gibi bir sürü pişmanlığı vardır. Ve bu hayatları yaşamaya başlar.

Dan ile evlendiği hayatına gittiğinde Dan'in onu aldatmış olduğunu öğrenir ve boş yere pişman olduğunu görerek kütüphaneye döner. Izzy ile gittiğinde İzzy'nin öldüğünü öğrenir ve yine pişman olmaması gerektiğini görerek kütüphaneye döner. Labirentler grubundan ayrılmasa çok iyi, çok ünlü biri olacağını görür ilk başta bu hayatı sevmeye başlasa da sonradan abisi Joe'nun öldüğünü öğrenerek pişman olmaması gerektiğini görüp yine kütüphaneye döner. Bu şekilde bir sürü hayat yaşar. Sonsuz hayatından bir sürü denemiş olsa da henüz mutlu olacağı hayatı bulamayan Nora sonunda Ash ile kahve içmeyi kabul ettiği hayata gitmeyi ister. Bu hayatta uzun süre kalır. O hayatı kızları Molly'yi köpekleri Platon'u, abisiyle arasının düzelmiş olduğunu gördükten sonra bu hayatta kalmayı ister ancak İstemeyerek geri kütüphaneye döner.

Saat ilk kez ilerlemeye başlamış ve kütüphane de deprem olmaya başlamıştır. Bunu gören Nora yaşamak istediğini haykırır. Bayan Elm, Nora'ya bir kalem vererek boş kitabın yerini söyler. Nora o kitabı deprem ve yangın arasında zar zor bulur ve yaşıyorum yazarak kendi hayatına yaşama isteği ile döner. Artık intihar etmek istemiyordur. İntihar etmeden önce abisine atmış olduğu mesaj yüzünden abisi hastaneye onun yanına dönmüştür. Böylece arası düzelmiştir. İyileştikten sonra da piyano dersi vermeye devam eder ve yaşama sıkı sıkı tutunur.

Değerlendirme:

Herkesin kesinlikle kütüphanesinde bulunması gereken mükemmel bir kitap. Diğer kurgulardan çok farklı. İnsanı kendi içine çekerken aslında yapılan hataların şu anki bizi biz yapan şeyler olduğunu, her kararımızın bizi farklı bir hayata sürükleyeceğini anlatıyor. Karar verirken dikkat etmemiz gerekse de bizim bazen hata olarak gördüğümüz şeyler hata olmayabiliyor. Bu kitap da bunu çok iyi bir şekilde anlatıyor. Başucu kitaplarımın arasındaki yerini aldı.

Yazan: Senanur KARAKUZULU

Gece Yarısı Kütüphanesi Soruları ve Cevapları

Gece Yarısı Kütüphanesi kimin eseri?

Matt Haig

Gece Yarısı Kütüphanesi türü nedir?

Yabancı Romanlar

Gece Yarısı Kütüphanesi kaç sayfa?

283

Gece Yarısı Kütüphanesi Yorumları

mükemmel yazılmış harika bir roman bu kadar yaratıcı bir konu daha önce okumamıştım hayata çok farklı bakmış mutlaka okuyun

03-12-2021 12:26

hayatta acı tatlı ne varsa bizim tecrübelerimiz ne olursa olsun bizim yaşantımızdır mutlu olmak her zaman bizim doğru sandığımız yerde olamayabileceğini anlatan hayata ışık tutan herkesin okuması gereken yabancı roman tekrar tekrar okumak isterim.

23-12-2021 12:21

aslında hayatın kendiside bir kütüphane ve biz hangi kitabı elimize alırsak hayatımızda da onu yaşıyoruz.

buyakamoz • 15-04-2022 16:10

oldukça sürükleyici ve merak uyandıran bir roman. konusu ve kurgusu da ayrıyeten güzel. herkese tavsiye ederim bunu.

Semihimdiro • 25-07-2022 21:05

noranın hayata dönme isteği, kutup ayısından korktuğu vakit ölmeyi istemediğini anladığında olmuştu. eksklikler var.

14-09-2022 19:24

kitap kaç yaş için uygun ben 13 yaşındayım okuyabilirmiyim

11-11-2022 15:42

sırf konusu için okunur yavaş başlıyor ama sonradan elinizden bırakamıyorsunuz

10-01-2023 20:23

konusu ilginç bir hal alıyormu başladım ama çok sıkıldım yarıda bıraktım konusu ilerlemiyor

03-07-2023 22:29

sıkıcı başlıyor ama çok güzel ilerliyor bence bırakmayın sonuna kadar okuyun çok beğeneceksiniz

07-01-2024 21:54