Ferrari'sini Satan Bilge

Ferrari'sini Satan Bilge
Kitabın Yazarı:Robin Sharma Kitap Türü:Kişisel Gelişim Yayınevi:Pegasus Yayınları Yayınlandığı Yıl:1997 Sayfa Sayısı:232 ISBN:9786054263783 Kitap Puanı:7.1 / 10 | Yorum: 9

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:68,75 TL D&R:100,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ferrari'sini Satan Bilge - Robin Sharma

Kitap Türü:Kişisel Gelişim, Günlük / Anı Orjinal Adı:The Monk Who Sold His FerrariÇeviren:Filiz Gülerkaya

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ferrari'sini Satan Bilge Özet

Julian Mantle, işinde çok başarılı, yoğun bir tempo ile çalışıp çok paralar kazanan, kariyer, şöhret ve zenginliğe sahip, Harvard Hukuk Fakültesinden mezun olan ülkesinin tanınmış avukatlarından biridir. Bir gün yine hareketli ve önemli davalarından birinde Julian Mantle kalp krizi geçirerek mahkeme salonunda yere yığılır. Geçirdiği kalp krizi sonucu kaldırıldığı hastanede tedavi gördükten sonra doktoru işi ile hayatı arasında seçim yapması gerektiğini söyler. Julian için bu hayatının dönüm noktası olmuştur. Bir tarafta başarılı bir iş, kariyer, şöhret ve para varken bir taraftan da sağlığı için karar vermek zorundadır.

Julian’ı normal hayatta hiçbir şey tatmin etmiyordu. Sonuçta evliliği yıkılmış, babasıyla konuşmuyordu. Her türlü mal varlığı ve zenginliğe sahip olduğu halde aradığı şeyi bulamıyordu ve tatmin olmuyordu. Geç saatlere kadar zaman geçirdiği Fransız restoranlarından, kadehlerce içtiği içkilerden ve iş toplantılarından sonra elli üç yaşına gelmesine rağmen yetmişlerinde gibi görünen Julian hayatının bu dönüm noktasında her zaman ki gibi büyük ve güçlü bir karar verir. Sahip olduğu her şeyi ve hatta çok sevdiği Ferrari’sini bile satarak tekrar gençliğindeki yaşam enerjisine kavuşabilmek için Hindistan’a gider.

Hindistan’a yaptığı yolculuk sonrasında Himalayalar’ın eteklerindeki bir köy tapınağının bakıcısı olan ve aynı zamanda önceki yaşamında Julian gibi bir avukat olan Yogi Krishnan ile tanışır. Karşılıklı yaptıkları konuşmalar sonunda Yogi Krishnan ona aradığı aydınlığı Sivana Bilgelerinde bulabileceğini söyler. Sonrasında Julian için ikinci zorlu yolculuk Himayalar’daki bilgeleri aramak için başlamıştır. Günlerce yaptığı arayıştan sonra karlı dağın tepelerinde biri ile karşılaşır ve arayışından bahseder. Karşılaştığı kişi aslında Sivana Bilgelerinin en yaşlısı ve grubun lideri olan Yogi Raman’dır. Böylece Julian'ın Sivana Bilgeleri arasında üç yıl boyunca aydınlığa doğru sürecek olan yaşamı başlamış olur. Bu sadelik, huzur ve denge dolu bir yaşamdır.

Julian, üç yıl süren eğitim ile köydeki yaşamının sonunda aydınlığa ulaşarak kazanmış olduklarını diğer yakınlarına ve insanlara aktarabilmek için tekrar ülkesine geri döner ve ilk aktarımını en yakın arkadaşı olan John ile başlar. Bu arada John’da bu üç yıl içinde çok çalışan genç bir avukattan ziyade bıkkın, biraz sinik ve daha yaşlı bir avukata dönüşmüştür. Kendi anlam arayışına ancak çocuklarına sahip olduktan sonra başlamıştır. Böyle bir zaman içinde John karşısında çok farklı bir Julian görünce büyük bir hevesle Julian’ı dinleyerek kendi eğitimini de başlatmış olur.

Bilge Yogi Raman Julian’a bir hikaye ile aydınlanmaya ulaşmanın gerekliliği olan yedi erdemi anlatmaya başlar. Anlatılan hikaye şöyledir;

“Muhteşem, verimli ve yeşil bir bahçenin ortasında oturuyorsun. Bu bahçe gördüğün en olağanüstü çi¬çeklerle bezenmiş. Ortam son derece sakin ve sessiz. Bu bahçenin duyusal bazlarını içine çek ve tüm zamanın bu doğal imhada geçirebileceğini düşün. Çevrene baktığında bahçenin ortasında altı kat yüksekli¬ğinde kırmızı bir fener kulesi görüyorsun. Kulenin giriş kapısının büyük bir gürültü çıkararak açılmasıyla bahçenin sessizliği aniden bozuluyor. Dışarıya üç metre boyunda üç yüz elli kilo ağırlığında bir Japon sumo güreşçisi fırlıyor. Bu Japon sumo çıplak! Peki, tamamen çıplak değil. Özel bölgelerini örten ince pembe bir kordon var. Sumo, bahçede dolaşırken birinin yıllar önce bıraktığı altın bir kronometre buluyor. Kronometreye basıp kayıyor ve büyük bir gürültüyle yere düşüyor. Sumo bilincini yitiriyor, yerde sessiz ve hareketsiz yatıyor Sen tam son nefesini verdiğini düşünürken güreşçi belki de orada açan sarı güllerin güzel kokusuyla uyanıyor. Enerjisini toplayan güreşçi ayağa zıplıyor ve bir içgüdüyle soluna bakıyor. Gördükleri karşısında şaşkınlığa kapılıyor. Bahçenin uzak ucundaki çalılığın içinden geçen milyonlarca parlak elmasla kaplı uzun bir patika bulunmaktadır. Bir şey güreşçiye bu patikayı izlemesini söylemiş gibidir ve o da böyle yapıyor. Patika onu tükenmeyen sevinç ve sonsuz mutluluk yoluna götürüyor.”

Hikayede geçen bahçe, fener kulesi, sumo güreşçisi, pembe kuşak, kronometre, güller ve patika, aydınlanmış bir yaşam için gerekli yedi erdemi ifade etmekte olup her erdemin açıklamaları da hikayeye bağlı olarak aşağıdaki gibi açıklanmıştır;

Bahçe: Zihnin kontrolünü el almak, zihni geliştirerek yaşam kalitesini yükseltmek,

Deniz Feneri: Amaç edinip amaca sadık kalmak, yaşam görevini keşfetmek,

Sumo Güreşçisi: Kaizen’i uygulamak, kendini kontrol etmek, yaşam ustalığı DNA’sına ulaşmak,

Pembe Kordon: Disiplinli yaşamak, disiplini sürekli ve cesurca inşa etmek,

Kronometre: Zamana saygı göstermek, önceliklere odaklanıp dengeyi korumak ve yaşamı sadeleştirmek,

Sarı Güller: Çıkar gözetmeksizin başkalarına yardım etmek ve yaşam kalitesini artırmak,

Elmas Kaplı Patika: Anı kucaklamak, anı yaşamak, yaşam yolculuğunun tadını çıkarmak

Ferrari'sini Satan Bilge Soruları ve Cevapları

Ferrari'sini Satan Bilge kimin eseri?

Robin Sharma

Ferrari'sini Satan Bilge türü nedir?

Kişisel Gelişim, Günlük / Anı

Ferrari'sini Satan Bilge kaç sayfa?

232

Ferrari'sini Satan Bilge Yorumları

çok uzun zaman önce okumuştum oldukça etkileyici bir kitap insanın bakış açısını değiştiriyor tavsiye ederim

31-05-2017 20:55

bir zamanlar ne sattı bu kitap adam 10 ferrari parası çıkarttı kitap sayesinde güzel kitap ama

14-06-2017 20:02

hocamiz istedi okuduk hocamiz istemeseydi okumazdim hic guzel degil mi.sezgin hocamiz

13-03-2018 20:24

ferrari'sini satan bilge, on üç bölümden oluşmaktadır. yedinci bölüm ve sonrasında her bölüm sonunda değişik bir özet yer almaktadır. bu özetlerde görsellik de bulunduğu için anlatılanlar daha akılda kalıcı olmaktadır. ayrıca her bölüm başında önemli kişilerin sözlerine yer verilmektedir. meslektaş olan iki arkadaştan hindistan'a giden julian'ın geri dönmesi ve orada öğrenip hayatına uyguladıklarını arkadaşı john'la paylaşması john'un ağzından anlatılmaktadır.

okursayazar • 05-01-2019 17:18

öğretirken keyif veren, başta uygulanması zor gibi duran kural yığını ama bunları az çok mantıklarını anlayıp uygulamaya çalıştıkça bambaşka kapılar, ufuklar açan muhteşem bir kitap.

havva • 25-02-2019 12:30

bu kitap, doğu düşüncesini pazarlamak ve bundan kâr sağlamak isteyen bir batılının gözüyle yazılmıştır; dolayısıyla tam anlamıyla doğu düşüncesini aktarmaktan uzaktır. tecrübeye dayanan doğu düşüncesi, ancak tecrübe sahibi üstadlar tarafından aktarılabilir. bu kitabın satır aralarına batı düşüncesi sızdığı için, bu kitap, her ne kadar bestseller olsa da, iyi bir kitap olmaktan uzaktır.

Murat • 29-05-2019 16:52

pdf olarak verseniz çok okumak istiyorum ama çok pahalı kütüphaneye sordum yok dediler internette pdf bulmaya çalışıyorum lütfen yardım edin

28-03-2022 13:24

kitabın yazarının hikayesini okudum pek de anlatıldığı gibi değil adam köşeyi iyi dönmüş biz de bu kitap ile ders çıkartmaya çalışıyoruz adam herkesi ters köşe yapmış

05-10-2022 22:18

kitabın ana fikri ne

16-03-2023 21:01