Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku

Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku
Kitabın Yazarı:İlhami Algör Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:İletişim Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2014 Sayfa Sayısı:65 ISBN:9789750516832 Kitap Puanı:6.6 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:9,10 TL D&R:9,10 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku - İlhami Algör

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku Özet

İlhami Algör, Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku adlı kitabında, okuru farklı anlatım tarzı ve kısacık hikayesiyle baş başa bırakıyor. Kitapta çok fazla mecaz olsa da, yazar ara sıra okuyucuya nefes aldırmayı da unutmamış. Kitapta belirgin olarak yalnızca üç karakter var gibi gözüküyor. Bunlar Müzeyyen, kızı ve kocası. Küçük kızın ve kocasının adı ise bilinmiyor. Hikaye Müzeyyen'in kocasının ağzından anlatılmış.

Farklı tarzı ve altını çizdiren birçok cümlesiyle bu kısa öyküyü anlatmak pek mümkün olmasa da, kısaca özetlemeyi deneyelim:

Müzeyyen yıllar önce bir kez evlenmiş, hamile kaldığı sırada, henüz karnı bile şişmemişken kocasını bir trafik kazasında kaybetmiştir. Tek başına bir kız çocuğu dünyaya getirmiş, kızı bir yaşına bastığında da esas oğlanımızla evlenmiştir. Kocası her kızın yüzüne baktığında trafik kazasında ölen babasının yerinde onu görse de ufaklığı çok sevmiştir.

Müzeyyen ile kocası birbirlerini sevmekte, kendilerinden de öte birbirlerini tanımakta, tamamlamaktadırlar. Müzeyyen ev hanımı, kocası ise öykü yazarıdır. Müzeyyen'in yegane işi kocasının öykülerini eleştirmek, ona tavsiyeler vermektir.

Bir akşam, kocası öykü yazmakta, Müzeyyen ise bir köşede oturmaktadır. Adam hikayesini tamamlayamaz, dışarı çıkıp dolaşmaya karar verir. Saatlerce sokaklarda yürüdükten sonra, gece yarısı eve gelir. Karısı ve kızını uyandırmamak için büyük çaba harcar, fakat zaten karısı da kızı da evde yoktur. Yatak odasındaki eşyalar toplanmış, kıyafetler alınmıştır. Ne yapacağını düşünür, o sırada telefon çalar fakat açtığında Müzeyyen'in sesini değil, slow bir müzik sesi duyulur. Densizin biri şaka yaptığını sanmaktadır herhalde. Düşünür, düşünür ve sonra yatağa girer. Yapacak bir şey yoktur, olan olmuştur işte. Ertesi sabah Müzeyyen telefon eder, mutlu bir sesle buluşmak istediğini söyler. Nitekim buluşurlar da. Adam giderken Müzeyyen sever diye kürt böreği almış, Müzeyyen ise aynı sebepten çörek almıştır. Fakat Müzeyyen çayın yanında kürt böreği değil, kendi aldığı çöreklerden yer. Her şey ortadadır işte, Müzeyyen ayrılmak istemektedir. Başka biri var, diye düşünür adam. Fakat olan olmuştur işte.

Yazan: Miraç Elif Kanbay

Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku Yorumları

ben filmini izlemiştim sıkıcıydı kitabı da aynı mı bilmiyorum

10-06-2015 20:11

kitabını okumadım ancak filmi beni çok etkiledi.gerçekten çok iyi iş çıkarılmış.

10-06-2015 23:37

okurken çok sıkıldım kısa olması avantaj uzun olsa okunmazdı

24-12-2015 00:27

gerçekten farklı bir çıkış tebrikler... 👏👏

28-12-2016 09:49

kitap çok kısa ayrıca kitabı anlamak çok güç.

15-01-2017 16:08

ya arkadaşlar fakat müzeyyen bu derin bir tutku kitap özeti bu kadar mı fazla kısa olmamış mı bizden hoca uzun özetini istedi içinde konusu ana fikri karakter analizi vs olması gerek detaylı özet yani öyle yazsanız?

11-11-2019 13:24

en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli