Eyvah Kitap

Eyvah Kitap
Kitabın Yazarı:Mine Soysal Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Günışığı Kitaplığı Yayınlandığı Yıl:2019 Sayfa Sayısı:127 ISBN:9789756227648 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 12

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:63,93 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Eyvah Kitap - Mine Soysal

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Eyvah Kitap Özet

Eyvah Kitap, on ile on beş yaş aralığındaki çocukların kitaplarla ilgili düşünceleriyle ilgili gerçeklere dayanan kurgulardan oluşuyor. Böylece okurların karşısına, içlerinde Mine Soysal'ın kendi hikayesinin de bulunduğu yaklaşık iki üç sayfalık otuz dört kısa hikaye çıkıyor. Farklı cinsiyetlerde ve farklı yaş gruplarındaki binlerce çocukla yapılan "Okuma Sohbetleri"nin bir meyvesi olan kitap, çocuklara kendilerinin kitaplarla ilgili yaşadıkları sıkıntıları yaşayan başka çocukların da olabileceğini gösteriyor. Aynı zamanda gerek öğretmen gerekse ebeveyn olan yetişkinlere de çocuklar üzerinde kitaplarla ilgili kurdukları baskıyı fark ettiriyor. Kitapta çocukların da yetişkinlerin de kitaplarla ve okumayla ilgili birbirinden çok farklı bakış açıları yer alıyor.

Çoğu çocuk kitap okuma ödevlerinden ve okunan kitaplarla ilgili sınav yapılmasından şikayetçi oluyor. Bu konuda epey haklı oldukları görülüyor, çünkü okul yıllarında çocuklara zorla okutulan kitaplar okuma alışkanlığı kazandırmak yerine çocukları kitaplardan ve okumaktan soğutuyor. Bu da her çocuğa aynı kitapların okutulmasından kaynaklanıyor. Bu durum da birbirinden çok farklı olan çocuklarda farklı etki ve tepkilere yol açıyor. Kimisi sorumluluğu olduğu için zorla okusa da kimisi kesinlikle bu kitapları okuyamıyor.

Kimi çocuklar ise kitapların değerler eğitimine haddinden fazla yoğunlaştığını ve bunun kendilerini kötü hissettirdiğini söylüyor. Zaten değerler eğitiminin de, çocuklar bunun amaçlandığının farkına varmadan gerçekleşmesi gerekiyor.

Bazı çocuklar ise çoğunluğun aksine kitap okumayı seviyor ama bunu öğrenen yaşıtları onlarla dalga geçtiği için kitap okuduklarını gizliyorlar. Ayrıca kitap okumayı sevenler olarak da okuyacakları kitaba kendileri karar vermek istiyorlar. Bu da belli sınırlar çerçevesinde, çocukların en büyük hakları olmasına rağmen yetişkinler tarafından çoğu zaman engelleniyor.

Bir de okullarda yapılan okuma saatleri ile ilgili sorunlar bulunuyor. Çocuklar bu saati kendilerinden çalınmış gibi görüyorlar. Çünkü okumayı seven bir çocuk bile bunu hem kendi seçtiği anda hem de kendi seçtiği kitabı okuyarak yapmak istiyor. Bu nedenle okuma saati her ne kadar iyi bir niyetle ve teşvik amacıyla yapılsa da kitap okumayı seven çocuklar üzerinde bile olumsuz etki oluşturabiliyor.

Kitapta dile getirilen sorunlardan belki de en önemlisi ise yetişkinlerin çocuklara sürekli kitap okumalarını söylemelerine rağmen kendilerinin neredeyse hiç kitap okumamaları oluyor. Bu da çocuklar üzerinde gerçekten büyük ve olumsuz bir etki oluşturuyor.

Ama bir de bunun tam tersi ortaya çıktığında durum daha karmaşık bir hal alabiliyor. Yani anne babası ve diğer aile üyeleri çok fazla kitap okudukları halde kitap okumaktan hiç hoşlanmayan çocuklar olabiliyor. Bu da o çocuklar üzerinde yetersizlik gibi hislere sebep olabiliyor.

Ayrıca çocuklara kitap okutmak için para gibi ödüller sunmak da çözüm olarak görülebiliyor. Bu durum genel olarak çocukların hoşuna gitse de, bu durumun hem çocuklar hem de yetişkinler açısından olumlu ve olumsuz tüm yönleriyle değerlendirilmesi gerekiyor.

Kitabı okuyan okurlar bu kitap sayesinde, kitaplarla ve okumakla ilgili ne kadar çok farklı bakış açısı olduğunu fark ediyor. Hem kitap okumayı seven hem de kitap okumayı sevmeyen kişilerin bazı ortak noktaları olsa da bu konu hakkında birbirinden ne kadar da farklı düşünebildiklerine şahit oluyor. İlk baskısı 2006 yılında yapılan kitap o zamandan bu zamana defalarca basılıyor. Fakat aradan geçen zaman ve bu zamanda gelişen teknoloji göz önünde tutulduğunda böyle bir kitabın güncel halinin de ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Çünkü son zamanlarda kitaplara gösterilen ilginin artması, bunun yanında e-kitapların da yaygınlaşması pek çok farklı düşünceyi de beraberinde getiriyor.

Editör: Firdevs AÇAR

Eyvah Kitap Soruları ve Cevapları

Eyvah Kitap kimin eseri?

Mine Soysal

Eyvah Kitap türü nedir?

Çocuk Kitapları, Öykü/Hikaye

Eyvah Kitap kaç sayfa?

127

Eyvah Kitap Yorumları

faydalı bir eser özellikle kitap okuma ile sorunlu olan ailelerin de okuyabileceği ve faydalanabileceği bir eser olmuş

28-10-2019 13:56

çocuklara kitap okumayı sevdiren türde bir kitap mı acaba?

31-10-2019 13:06

kitap özeti için teşekkürler bir çocuk kitabının özetini bulabileceğimi pek sanmıyordum ama sayfanız yine imdadıma yetişti harikasınız

04-04-2022 20:10

kitabın konusu ve ana fikri nedir kısaca özet lazım

05-07-2022 21:48

olayın geçtiği yer lazım

28-09-2022 19:29

merhabba ben 7. sınıf öğrencisi size çok teşekkür ediyorum kitap çok güzel çok begğendim başka kitaplarınızı okumayı sabırsızlıkla bekliyorum tekrar teşekkür ediyorum

02-10-2022 15:44

öykü yada roman tarzında bekliyordum oysa sadece çocukların kitaplar ile ilgili düşüncesi yazılmış ebeveynlerin farklı açıdan bakmasını sağlıyor farklı çocukların kitaplar hakkında ne düşündüğünü görüyorsunuz ve ben de bu hataları yapıyormuşum diyorsunuz bir anlamda çocukların dili olmuş mine hanıma teşekkür ederim çok aydınlatıcı bir eser yazmış

12-12-2022 23:34

kaç yaş için uygun

10-03-2023 20:26

çocuklar için ideal bir kitap güzel bir konuyu işlemiş güzel de işlemiş kitap okumayı direk sevdirmez ama çocuğunuzu anlamanızı sağlayabilir kitaptaki sorunları çocuğunuz ile konuşarak onu daha iyi anlayabilir ve çözüm üretebilirsiniz

07-06-2023 23:34

kitabın ana fikrini göremedim kısaca yazacak var mı

14-09-2023 19:48

özeti kısaltın çok uzun olmuş çocuk kitabı öğretmen kısa ister

16-12-2023 19:39

bu kitap çok güzel özetine bayıldım.

18-02-2024 19:22

en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Tarihi Kitaplar Fantastik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Macera Kitapları Korku Kitapları Gizem Kitapları Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Komik Kitaplar Felsefe Kitapları Politik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Gerilim Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Beslenme Diyet Kitapları Psikoloji Kitapları Biyografi Kitapları Deneme Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Şiir Kitapları