Eşref Saat

Eşref Saat
Kitabın Yazarı:Şevket Rado Kitap Türü:Deneme Yayınevi:Bilge Kültür Sanat Yayınlandığı Yıl:2011 Sayfa Sayısı:144 ISBN:9786055506247 Kitap Puanı:8.7 / 10 | Yorum: 9

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:60,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Eşref Saat - Şevket Rado

Kitap Türü:Deneme

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Eşref Saat Özet

Edebiyat derslerinden kulaklara çalınan isimdir Şevket Rado. 21 Nisan 1913 doğumlu olan yazar Balkanlarda dünyaya gelmiş, savaşların başlaması üzerine ailesiyle beraber yurda geri dönmüştür. Öğretmenlik dahil birçok saygı değer meslek icra eden yazar, radyodaki konuşmalarıyla da tanınmıştır. Hayat isimli bir dergi çıkartmış ve daha birçok türde dergileri okuyucu ile buluşturmuştur.

Onun en başarılı eserlerinden birisi Hayat ansiklopedisidir. Türk Dil Kurumu üyeliği de yapmış olan yazarımızın –kendisi Türkçeyi güzel kullanmasıyla da bilinir- bu eseri 150.000’den fazla satmıştır. Şevket Rado’nun bu nadide eseri ilk olarak 1961 yılında yayınlanmaya başlamıştı.

Hayatı boyunca otuza yakın eser veren Şevket Rado; aile kavramına oldukça düşkündü. 1943 yılında, yani otuz yaşında iken dünya evine giren ve Mehmet adında oğlu olan yazarımızın aile kavramına olan düşkünlüğü kendini Eşref Saat isimli eserinde belli ediyor.

Eşref Saat; Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilkokul öğrencileri için belirlenen 100 temel eserin arasında yer almaktadır. Bunun nedeni ise Şevket Rado’nun bu eserde insanlara aile içi ilişkiler, sorumluluk bilinci gibi konularda öğüt vermesidir. Kırmızı ciltli kitap 141 sayfa olması ve yazarın sade, anlaşılabilir dili nedeniyle de ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin sıkılmadan okuyabilecekleri kitaplardan biridir.

Şevket Rado hayatının bir kısmında İstanbul radyosunda konuşmalar yapıyor. Daha sonra bu konuşmalarını düzenleyerek kitaplaştıran yazarın amacı ise; yaşamı insanlara sevdirmek ve onlara sorumluluk bilincini aşılamak.

Peki nedir Eşref Saat? Yazarımız Şevket Rado ısrarla insanların eşref saatini bulmak gerektiğini vurguluyor konuşmalarında. Bir dikenli gülden pay biçmek gerekir ise; dalındayken mi kokusunu çekmeli içimize, solmuş sararmışken mi? İşte yazarımıza göre eşref saati böyle bir şey. İnsanın en mülayim, en mutlu, en hevesli ve en şanslı olduğu an. Bazen bu eşref saati öyle bir anda denk geliyor ki; bu bizim dönüm anımız oluyor. Bir de küçük ve sürekli ulaşabildiğimiz eşref saatleri var. Bu eşref saatlerini keşfetmenin önemini vurgulayan yazarımız; bir kadının isteyeceği zamanı kocasının eşref saatine denk getirirse çok pahalı bir mont dahi aldırabileceğini söylüyor.

Kitabın içeriğine bakıldığı zaman başlıklara ayrılmış kısa metinlerden (konuşmaların düzenlenmiş halinden) oluştuğu gözüküyor. Konu başlıkların altında işlediği konularda bir yalınlık asla söz konusu olmamakla beraber, çeşitli yazarlardan ve filozoflardan alıntılar yapılarak, küçük hikayeler eklenerek etkileyici bir senfoni oluşturulmuş.

Örneklendirmek gerekir ise; yazar bazen unutmanın çok önemli olduğu vurgulamak için şöyle bir hikaye aktarmış:

Kant’ın Lampe adında pek sevdiği bir uşağı vardı. Filozof ona çok derin bir itimat ile bağlı idi. Günün birinde, yıllarca itimat ettiği bu uşağın kendisini muntazam soymakta olduğunu fark etti ve uşağı derhal kapı dışarı etmek mecburiyetinde kaldı. Tabii pek üzüldü, üzüldü ama hatıra defterine de şöyle yazmış: “Lampe’ı unutmam lazım geldiğini hatırlamam gerek” (Şevket Rado – Eşref Saat)

Bu tarz etkileyici kısa hikayelerle verilmek istenilen mesajın, okuyucunun zihnine daha iyi bir şekilde nüfuz ettiği bilinen bir gerçek olmakla beraber, kişinin genel kültür seviyesine de büyük ölçüde katkıda bulunmaktadır.

Kaldı ki yazarın hayatı incelendiğinde de kendisinin bir eğitimci olduğu görülmektedir. Kitabı da bir eğitimciye yaraşır bir şekilde, okuyucusunu daha ileriye taşımaktadır. Gençliğin kıymeti, çocuğun ana babadan beklediği benzeri başlıklar altında, toplumun damarlarından geçen birçok önemli nokta ele alınmış.Nasihatler gençlere bir külfet, boyunlarına bir urgan gibi gelen ağırlıklar olsa da yazar bu ağırlığı o kadar hafifletmiş ki; okuyucu huşu ve haklılık içerisinde bir havaya bürünüveriyor. 141 sayfaya sığdırılmış, bir ağaç misali gölgesinde dinlenilebilecek nasihatler.

Yazan: Senagül YILDIZ

Eşref Saat Soruları ve Cevapları

eşref saat türü nedir?Eşref Saat türü aslında deneme olarak geçmektedir. Yazar anılarını ve öğütlerini sohbet eder gibi okura aktarmıştır.

eşref saati kimin eseri?Eşref Saat Şevket Rado'nun bir eseridir.

Eşref Saat Yorumları

sıkıcı olduğunu düşünüp hayran kaldığım kitaplardan

07-11-2017 21:24

hiç sevmediğim kitap ama alışıyorsun

04-04-2018 22:40

eşref saati kitabı çok güzeldi çok faydalı bigliler sunuyor hayata dair çok yardımcı oluyor benim hoşuma gitti

25-12-2019 23:26

yazar hakkında bilgi yok öğretmen kimin eseri olduğunu bilmek istiyor yazarı tanıtmamızı ekliyor siz sadece kitap özeti eklemişisiniz yazarın kim olduğunu da ekleseniz tam olacak

09-04-2022 20:24

eşref saati sohbet türü mü

20-09-2022 21:39

eşref saat kimin eseridir?

02-12-2022 21:28

sınavlarda kimin eseri olduğu, türü ve ana fikri soruluyor her sınavda aynı öğretmenler de otomatiğe bağlamış biz buradan kopyalasak ne olur

04-02-2023 23:43

bizde eşref saat hangi türde kaleme alınmıştır şeklinde soru çıktı bilginiz olsun

24-07-2023 20:37

sorunun cevabını özetin altında vermişler zaten sayfaya doğru düzgün bak

26-01-2024 21:27