Esrarengiz Kelimeler

Esrarengiz Kelimeler
Kitabın Yazarı:Almila Aydın Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Altın Kitaplar Yayınlandığı Yıl:2017 Sayfa Sayısı:224 ISBN:9789752122406 Kitap Puanı:8.8 / 10 | Yorum: 9

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al BKM:33,00 TL KitapYurdu:54,60 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Esrarengiz Kelimeler - Almila Aydın

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Esrarengiz Kelimeler Özet

Esrarengiz Kelimeler son söz ile birlikte yirmi altı bölümden oluşmaktadır. Her bölümünde farklı bir ipucu ve gelişme olan kitabın bölüm başlarında o bölümle ilgili resimler yer almaktadır. Karakterleri nedeniyle ortaokul çağındaki okurlara hitap eder gibi görünse de aslında bu çağın dışındaki okurlara da hitap etmektedir. Birçok yazar ve eserin yer aldığı kitapta merak ve heyecan hiç eksik olmamakta, yazarın sürükleyici anlatımıyla kitap adeta akıp gitmektedir.

Adsız Kitap

Mert, dönem ödevi için kütüphaneye gider. Ödevine uygun bir kitap bulmak için eskiden okuduğu kitapları gözden geçirir. Ama ödevine uygun bir kitap bulamaz. Aldığı kitapları görevliye teslim etmeye giderken biriyle çarpışır. Böylece ikisinin de kitapları düşer. Mert kitapları toplayıp görevlinin yanına gider. Görevli kitapları aldıktan sonra birini Mert'e geri verir ve o kitabın kütüphaneye ait olmadığını söyler. Mert kitabın, çarpıştığı kişiye ait olduğunu anlar ama o kişiyi bulamaz. Böylece kitabı alıp gider.

Kitap Kurdu İdil

Eve gidince kitabın sahibini bulmak için kütüphanecinin bahsettiği İdil Doğan'ı internet üzerinden bulur. Hemen iletişime geçerek ertesi gün kütüphanede buluşmaya karar verirler.

Kütüphanedeki Buluşma

İdil ve Mert buluşup kitabı ve içinden çıkan tiyatro biletini incelerler. Kitaptaki altı çizili cümlelerin Tevfik Fikret'e ait bir şiirden alıntı olduğunu fark ederler. Bir de posta koduna benzer bir numara bulurlar. Daha sonra İdil, kuzininin kendisini takip ettiğini görünce aniden gider.

İlginç Tesadüfler ve Karşılaşmalar

Mert buldukları numaranın Bebek'in posta kodu olduğunu öğrenince İdil'le iletişime geçer. Böylece ertesi gün, Bebek'te Tevfik Fikret'in yaşadığı evden dönüştürülen müzeye giderler. Müzeden çıktıklarında yaşlı bir adam onlara Orhan Veli'den birkaç mısra söyleyince oraya çok yakın olan mezarlığa gidip Orhan Veli'nin mezarını bulurlar. Oradan da Orhan Veli'nin heykelinin bulunduğu parka giderler ve İdil'in kuzini Nesli'yle karşılaşırlar. Nesli'nin parkta bulduğu kalemi görünce onu da aralarına alırlar.

Sayıların Gizemi

Kalemi de yanlarına alıp kütüphaneye giderler. Kalemin içindeki nottaki sayılardan ipuçları bulurlar.

Şifreli Not

İpuçlarından yola çıkarak İhtiyar Balıkçı adlı kitaptaki nota ulaşırlar. Böylece kitabın esrarengiz olduğuna emin olarak ipuçlarını takip etmeye devam ederler. Esrarengiz kitabın birkaç sayfasında bazı a'ların farklı olduğunu görünce bu kelimeleri not ederler.

Bol Bol a Harfi

Not ettikleri kelimelerle anlamlı cümleler kurmaya çalışırlar. Epey uğraştıktan sonra kelimelerin baş harflerinden "Antikacı dükkanına git." diye bir mesaj çıkarırlar. Daha önce önemsemeyip geçtikleri sayfalardan antikacı dükkanıyla ilgili bilgiler alırlar. Ertesi gün antikacı dükkanına gitmeye karar verip ayrılırlarken, İdil dönem ödevi için Mert'e "Büyülü Yastıklar" adlı bir kitap verir.

Antikacı Dükkanı

Üç arkadaş antikacı dükkanına gidip camgöbeği taşı alırlar. Daha sonra üçkağıtçıyı bulup camgöbeği taşı ona verirler. Üçkağıtçı da üçüne de birer kart çektirir. Her birinin kartında farklı bir bulmaca çıkar.

Üç Kart Üç Kelime

Kartlardaki kelimeleri bulmak için epey uğraşırlar. Sonunda da Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın Heybeliada'daki evinden dönüştürülen müzeye gitmeleri gerektiğine karar verirler.

Biraz Talihsiz Bir Gün

Heybeliada'ya gittiklerinde müze kapalı olduğu için bir kafeye giderler. Kafedeki garson sayesinde tiyatro binasını bulup tiyatroya girerler. Dönüşte İdil'in atkısını unuttuğunu fark ederek ertesi günü planlarlar.

Beklenmedik Bir, İki, Hatta Üç Durum

Ertesi gün Heybeliada'ya tekrar gittiklerinde hem İdil'in atkısını bulurlar, hem de yeni bir ipucu olan adsız bir dergi... Ayrıca gizlice onları takip eden Sarp'la konuşup yarın tekrar buluşmaya karar verirler.

On Sorulu Bulmaca

Yeniden buluştuklarında dergideki bulmacayı çözmeye çalışırlar. Sonunda da Agatha Christie'nin İstanbul'dayken kaldığı otel olan Pera Palas'a gitmeleri gerektiğini bulurlar.

411 Numaralı Oda

Otele gittiklerinde Agatha Christie'nin kaldığı odanın 411 numaralı oda olduğunu öğrenirler. Odayı gezince de yeni bir ipucu yakalarlar.

Sarp'ın Peşinde
Üç Soru ve Onlarca Saat
Uyanık Sarp!
Çalıkuşu, Cuma ve Morlock'lar
Kroki
Kitapsız Kütüphane
Balina Yerine Ejderha, Pizzacı Yerine Dondurmacı
Çilek Değil, İpucu
On Harfli Bir Kelime
Uğuldayan Tepe Yolu'ndaki Malikane
Antikacı, Üçkağıtçı, Dondurmacı ve Diğerleri
Kim Derdi ki!
Son Söz

Editör: Firdevs AÇAR

Esrarengiz Kelimeler Soruları ve Cevapları

Esrarengiz Kelimeler kimin eseri?

Almila Aydın

Esrarengiz Kelimeler türü nedir?

Çocuk Kitapları

Esrarengiz Kelimeler kaç sayfa?

224

Esrarengiz Kelimeler Yorumları

güzel ve okuması eğlenceli bir kitap olmuş ben çok beğendim

15-08-2019 16:45

esrarengiz kelimeler okuduğum en güzel çocuk kitaplarından bir tanesiydi arkadaşımız tavsiyesi üzerine alıp okudum bayıldım burada görünce de şaşırdım editör de beni onaylar nitelikte 10 vermiş kitaba gerçekten hak ediyor ebeveynlere şiddetle tavsiye ederim

30-10-2019 16:12

çok güzel bir kitap aksiyon sevenler için müthiş gider

30-10-2020 09:05

bence kitap güzel

11-12-2020 09:38

olayın geçtiği mekanlar hakkında bilgi verebilirmisiniz?

07-01-2021 22:16

teşekkür ederim gerçekten iyiymiş

12-01-2021 14:55

kitap gerçekten çok güzel

02-10-2021 21:01

acil sınav soruları ve cevapları lazım lütfen

23-05-2022 23:24

biz de bu kitaptan sınav olacağız daha önce olanların çıkmış soruları paylaşsın lütfen

17-11-2022 22:21