Denemeler

Denemeler
Kitabın Yazarı:Michel de Montaigne Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları Yayınlandığı Yıl:1580 Sayfa Sayısı:272 ISBN:9789754586985 Kitap Puanı:6 / 10 | Yorum: 16

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:9,60 TL Idefix:27,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Denemeler - Michel de Montaigne

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Deneme Orjinal Adı:Les EssaisÇeviren:Sabahattin Eyüboğlu

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Denemeler Özet

Denemeler, on altıncı yüzyılda yaşamış Fransız yazar Michael de Montaigne'in ilk kez 1580 yılında yayımlanmış olan deneme türündeki eseridir. Yazarın tam yüz yedi tane denemesinden oluşan bu kitabın özgün adı ise "Les Essais"dir. Aynı zamanda hümanist kültürün en önemli kaynaklarından olan bu yapıt, yayımlandığı yüzyılda Avrupa insanlarına özgür düşünce gibi birçok kavramı öğretmiştir. Bir klasik olarak nitelendirilen kitap, yayımlandığı yüzyıldan bu yana en önemli edebi eserlerden biri olmuştur. Denemeler kitabında Michael de Montaigne, özgün bir dil ve kendine has akıcılığıyla belirli konulardaki görüşlerini ifade etmiştir. Yazar, kitaptaki denemeleri için; kendini ve düşüncelerini bütün çıplaklığıyla dile getirdiğini söyler. Okuduğumda ne kadar da haklı olduğunu anlamak zor olmadı. Bana göre Denemeler bir başucu kitabı niteliğinde.

Kitapta dikkat çeken bir diğer noktanın ise Montaigne'in yazılarına verdiği başlıklar olduğunu düşünüyorum. Bir okur olarak, bir kitabın veya herhangi bir denemenin, yazının başlığının benim için önemli olduğunu söyleyebilirim. Montaigne'in yazılarına attığı yalın, basit ve süslenmemiş başlıkların okuyucuyu cezbeden en önemli unsurlardan biri olduğunu düşünüyorum. Yazarın ne kadar samimi olduğunu attığı başlıklar da kanıtlar nitelikte.

Montaigne, kimsenin düşünmeye bile cesaret edemediği gerçekleri denemelerinde tek tek işlemiş. Okunduğunda tokat yemiş gibi hissettiren denemeler yer alıyor kitabın içinde. Denemelerde günlük, basit ve yazımı kolay olanlardan en ince düşünülmüş, hayatın ayrıntılarına dikkat çekenlere kadar birçok konu işlenmiş. Bu da kitabı okuyucuya çekici kılan hususlardan yalnızca bir tanesi.

Kitapta altını çizdiğim birçok cümle oldu. İşte onlardan bazıları:

• "Acı masuma da yalan söyletir. "
•" Yaşıyor ama bilmiyor yaşadığını"
•"Ah bir dost! Eskiler dostluğun sudan ve ateşten daha zorunlu ve daha tatlı olduğunu söylerler, ne doğru!"
•"Niçin başka güneş başka toprak ararsın, yurdundan kaçmakla kendinden kaçar mısın?"
•"Bütün umudum kendimde."
•"İnsan her yerde hep o insandır ve bir insanın özünde soyluluk olmadığımı dünyanın tacını da giyse çıplak kalır".
•"En az bildiğim şeyler tartışmaya en elverişli olanlarıdır".

Deneme okumayı sevenlerin ve klasik okumanın bir ayrıcalık olduğu düşünenlerin bu kitabı mutlaka okuması gerektiğini düşünüyorum. Denemeler yalnızca okunmamalı, başucu kitabı yapılmalıdır.

Yazan: Miraç Elif Kanbay

Denemeler Yorumları

güzel bir eser okuyacak birşey bulamadığınızda alıp tekrar tekrar okuyabilirsiniz tavsiye ederim

26-10-2015 13:26

zihnimi dinlendiren güzel bir eser...

29-10-2015 17:10

ben yavaş yavaş okudum bazı sözler mükemmel alıp duvarınıza yada masanıza motivasyon olarak koyabilirsiniz

04-01-2016 00:01

lise den beri başucu kitabım. elimde olsa okullarda zorunlu okunması gereken kitap yaparım.

08-12-2016 19:14

sürekli okuyanabilecek bir kitap

01-03-2017 21:05

neden böyle bir eseri okumalıyız ki hele düşüncelerimizle çelişiyorsa

27-03-2017 16:23

dinimizle ilgili hakaretler var.çok kötü.

25-12-2017 21:46

cok guzel bir kitapti begenerek okudum.
suan bu sitedekilere yaziyorum guzel kitapti yorum yok

16-01-2018 20:32

bence çok kötü 😑

05-04-2018 20:46

ilk 50 sayfasına kadar okudum. yavaş yavaş anlayarak okumak gerekiyor yanlız çok akıcı bir kitap değil.

13-06-2018 09:14

iyi ve güzel kitap lakin okuma alışkanlığı olmayan bir insan bu kitabı okuduğu zaman çok çabuk sıkılır ve kitabı bırakır.

30-08-2018 13:41

kitabı lise son sınıfta edebiyat öğretmenimizin zoruyla okumuştuk çünkü sınavda kitaptan soru soracağını söylemiş fakat sormamıştı. umarım tüm sınıf arkadaşlarım okumuştur. sonrasında yaz tatilinde babaanneme giderken yanıma almıştım hiçbir şey yapamazsam ara ara kitabı okurum düşüncesiyle. iyi ki almışım. 1 kere okumak asla yetmeyecek! her okumada emin olun yeni bir şeyler bulacaksınız kendinizden. kesinlikle her kitaplıkta bulunmalı.

s.karacan • 22-08-2019 16:20

bence çok güzel tavsiye ederim sürükleyici bir kitap lisede bana kolaylık sağladı

06-09-2019 14:38

en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı Başka Bir Şey Pia Mater Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Yabancı Romanlar Çocuk Kitapları Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Gizem Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Polisiye Kitaplar Korku Kitapları Tarihi Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Fantastik Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Şiir Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Gerilim Kitapları Biyografi Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar Din / Tasavvuf Kitapları Deneme Kitapları Beslenme Diyet Kitapları