Denemeler

Denemeler
Kitabın Yazarı:Michel de Montaigne Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları Yayınlandığı Yıl:1580 Sayfa Sayısı:272 ISBN:9789754586985 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 14

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:8,42 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Denemeler - Michel de Montaigne

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Deneme Orjinal Adı:Les EssaisÇeviren:Sabahattin Eyüboğlu

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Denemeler Özeti

Denemeler, on altıncı yüzyılda yaşamış Fransız yazar Michael de Montaigne'in ilk kez 1580 yılında yayımlanmış olan deneme türündeki eseridir. Yazarın tam yüz yedi tane denemesinden oluşan bu kitabın özgün adı ise "Les Essais"dir. Aynı zamanda hümanist kültürün en önemli kaynaklarından olan bu yapıt, yayımlandığı yüzyılda Avrupa insanlarına özgür düşünce gibi birçok kavramı öğretmiştir. Bir klasik olarak nitelendirilen kitap, yayımlandığı yüzyıldan bu yana en önemli edebi eserlerden biri olmuştur. Denemeler kitabında Michael de Montaigne, özgün bir dil ve kendine has akıcılığıyla belirli konulardaki görüşlerini ifade etmiştir. Yazar, kitaptaki denemeleri için; kendini ve düşüncelerini bütün çıplaklığıyla dile getirdiğini söyler. Okuduğumda ne kadar da haklı olduğunu anlamak zor olmadı. Bana göre Denemeler bir başucu kitabı niteliğinde.

Kitapta dikkat çeken bir diğer noktanın ise Montaigne'in yazılarına verdiği başlıklar olduğunu düşünüyorum. Bir okur olarak, bir kitabın veya herhangi bir denemenin, yazının başlığının benim için önemli olduğunu söyleyebilirim. Montaigne'in yazılarına attığı yalın, basit ve süslenmemiş başlıkların okuyucuyu cezbeden en önemli unsurlardan biri olduğunu düşünüyorum. Yazarın ne kadar samimi olduğunu attığı başlıklar da kanıtlar nitelikte.

Montaigne, kimsenin düşünmeye bile cesaret edemediği gerçekleri denemelerinde tek tek işlemiş. Okunduğunda tokat yemiş gibi hissettiren denemeler yer alıyor kitabın içinde. Denemelerde günlük, basit ve yazımı kolay olanlardan en ince düşünülmüş, hayatın ayrıntılarına dikkat çekenlere kadar birçok konu işlenmiş. Bu da kitabı okuyucuya çekici kılan hususlardan yalnızca bir tanesi.

Kitapta altını çizdiğim birçok cümle oldu. İşte onlardan bazıları:

• "Acı masuma da yalan söyletir. "
•" Yaşıyor ama bilmiyor yaşadığını"
•"Ah bir dost! Eskiler dostluğun sudan ve ateşten daha zorunlu ve daha tatlı olduğunu söylerler, ne doğru!"
•"Niçin başka güneş başka toprak ararsın, yurdundan kaçmakla kendinden kaçar mısın?"
•"Bütün umudum kendimde."
•"İnsan her yerde hep o insandır ve bir insanın özünde soyluluk olmadığımı dünyanın tacını da giyse çıplak kalır".
•"En az bildiğim şeyler tartışmaya en elverişli olanlarıdır".

Deneme okumayı sevenlerin ve klasik okumanın bir ayrıcalık olduğu düşünenlerin bu kitabı mutlaka okuması gerektiğini düşünüyorum. Denemeler yalnızca okunmamalı, başucu kitabı yapılmalıdır.

Yazan: Miraç Elif Kanbay

Denemeler Yorumları

güzel bir eser okuyacak birşey bulamadığınızda alıp tekrar tekrar okuyabilirsiniz tavsiye ederim

26-10-2015 13:26

zihnimi dinlendiren güzel bir eser...

29-10-2015 17:10

ben yavaş yavaş okudum bazı sözler mükemmel alıp duvarınıza yada masanıza motivasyon olarak koyabilirsiniz

04-01-2016 00:01

lise den beri başucu kitabım. elimde olsa okullarda zorunlu okunması gereken kitap yaparım.

08-12-2016 19:14

sürekli okuyanabilecek bir kitap

01-03-2017 21:05

çok kötü

22-03-2017 18:21

neden böyle bir eseri okumalıyız ki hele düşüncelerimizle çelişiyorsa

27-03-2017 16:23

bence güzel

02-11-2017 19:03

dinimizle ilgili hakaretler var.çok kötü.

25-12-2017 21:46

cok guzel bir kitapti begenerek okudum.
suan bu sitedekilere yaziyorum guzel kitapti yorum yok

16-01-2018 20:32

bence çok kötü 😑

05-04-2018 20:46

ilk 50 sayfasına kadar okudum. yavaş yavaş anlayarak okumak gerekiyor yanlız çok akıcı bir kitap değil.

13-06-2018 09:14

iyi ve güzel kitap lakin okuma alışkanlığı olmayan bir insan bu kitabı okuduğu zaman çok çabuk sıkılır ve kitabı bırakır.

30-08-2018 13:41

çok güzel

14-02-2019 17:38

en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Peki Ya Şimdi Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Bir Ömür Nasıl Yaşanır Abartma Tozu Kalp İtiraf Son Üç Kız Kardeş 1984 Paris’ten Çiçeklerle Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı 4N1K 2 Başlangıç Fesleğen Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak Aeden Olağanüstü Bir Gece Senden Sonra Ben Ölüme Fısıldayan Adam Yabancı Şahmeran Vazgeçtim Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç Kötü Çocuk İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Fi Beyaz Gemi Yaban Tutunamayanlar İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Bukre Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Aynı Yıldızın Altında Şeker Portakalı Grinin Elli Tonu Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Zülfü Livaneli Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Yabancı Romanlar Komik Kitaplar Yerli Romanlar Macera Kitapları Gizem Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Öykü Hikaye Kitapları Polisiye Kitaplar Tarihi Kitaplar Korku Kitapları Çocuk Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Psikoloji Kitapları Fantastik Kitaplar Din / Tasavvuf Kitapları Gerilim Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Şiir Kitapları Biyografi Kitapları Politik Kitaplar Deneme Kitapları Günlük Anı Kitapları Beslenme Diyet Kitapları