Dedem Bir Kiraz Ağacı

Dedem Bir Kiraz Ağacı
Kitabın Yazarı:Angela Nanetti Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Günışığı Kitaplığı Yayınlandığı Yıl:20211 Sayfa Sayısı:160 ISBN:9789944717670 Kitap Puanı:9.3 / 10 | Yorum: 10

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:99,20 TL KitapYurdu:102,30 TL e-kitap,pdf,epub: *

9.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Dedem Bir Kiraz Ağacı - Angela Nanetti

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Dedem Bir Kiraz Ağacı Özet

Tonino 4 yaşında anaokuluna giden bir çocuktur. İki dedesi ve iki ninesi vardır. Babasının annesi ve babası onlarla aynı apartmanda yani şehirde yaşamaktadır. Dedesi Antonietta ve babaannesi Luigi’ydi. Köyde yaşayan anneannesinin ismi Teodolinda ,dedesinin ismi de Ottaviano’ydu.Şehirde yaşayan ninesi ve dedesini sık sık görmektedir. Onların bir de Floppy adında bir de köpekleri var. Onu her sabah yürüyüşe çıkartırken her zaman Tonino ile karşılaşırlar. Tonino pek dedesi ve babaannesini sevmez. Köyde yaşayan ninesini ve dedesini daha samimi bulur ve daha çok sever. Kırk kilometre uzakta oturdukları için ancak cumartesi günleri gidebilmekteler. Annesi eski eşyaların satıldığı bir dükkana ortak ,babası ise mühendis olduğundan dolayı pek Tonino’ya vakit ayıramıyorlar. Köye gittiklerinde anneannesinin Alfonsina adında bir kazı var. Onu çok severdi. Ayrıca tavukları falanda vardır. Dedesinin çok güzel bir bostanı var. Tonino’nun annesi Felicita doğduğunda bahçeye bir kiraz ağacı dikmiş. Mutluluk anlamına gelen Felice adını koymuştur. Çok zaman geçmeden anneannesi hastalanıp ölür. Dedesi tek başına kalır. Kızı çok teklif etse de onlarda kalmayı reddeder. Yazları Tonino köyde kalır. Dedesi ona kremalı yumurta yapar. Felicita’ya tırmanmayı öğretir. Akordeon çalar. Karısının vefatından sonra bir tek teselli olarak torununu görmekteydi. Eşine çok düşkündü. Onu çok özlüyordu. Tonino’nun doğum günlerinde ancak şehre gelirdi Ottaviano Amca.Tonino ilkokula başladığında okuma yazmayı söktüğünde hep Feliceden, Alfonsinadan bahseder arkadaşları da onun hayal arkadaşları zannedip dalga geçerdi. Bir gün Dedesi Ottaviano okula Nobel kılığında gelip ,Tonino’nun söylediği her şeyin gerçek olduğunu söyler. Bir gün belediye tarafından bostanın bir kısmının yıkılıp yol yapmak için haber gelir. Kiraz ağacı da kesilecekti. Ottaviano buna izin veremezdi. O yüzden bir gün bir parkta bulunan bir ağacın tepesine çıkıp itfaiye, gazeteciler ,polisler herkes toplanmış. Belediye bostanımı yıkmazsa ancak bunun sözünü alırsam inerim demiştir. O anda söz verdiler sonra sözlerinden döndüler. Tonino’un annesi ve babası durmadan Ottaviano amca ya da Floppy köpeği kadar değer vermiyorlar Tonino’ya diyerekten kavga ediyorlardı. Son çare Felicita babasını yani Ottaviano Amcayı tedavi olması için akıl hastanesine yatırdı. Bir süre annesiyle köyde yaşayan Tonino bir gün yine belediyedekiler gelip tam yıkmaya çalışırken bu sefer Tonino kiraz ağacına çıkmış. Bir kağıt imzalamadan ağaçtan inmemiş. Bunun üzerine artık yıkım kararı ortadan kalmış fakat Ottaviano Amcanın ölüm haberi de gelmiştir. Artık köyde yaşayan Tonino ,annesi ve babasının ailesine küçük kız kardeşi olan Corinna da eklenmiştir. Ara sıra dedesi ve babaannesi de onları ziyaret etmeyi ihmal etmemişler. Ottaviano dedesi her zaman Felice ağacının nefes aldığını söylerdi. Artık kiraz ağacına tırmanmayı kız kardeşine öğretecekti. Eğer ağaçlar nefes alabiliyorlarsa neden gülmesinler ki?

Değerlendirme

Hans Christian Andersen Ödülü sahibi yazar bu eserinde Tonino adındaki bir çocuğun anneannesi ve dedesine olan düşkünlüğünü bunun yanı sıra şehir hayatından uzak ,köy hayatının verdiği özgürlük ve mutluluğu konu edinmektedir. Dedesinin dikmiş olduğu Felice adındaki kiraz ağacı ve anneannesinin Alfonsina adındaki kazı arasındaki geçen arkadaşlıkları konu edinmektedir. Ölüm gibi bir temayı çocuk gerçekliğine indirgeyerek bize anlatması. Görsellere yer verilmesi. Çağdaş çocuk edebiyatı klasikleri arasında bulunmayı da hak eden bir kitap olmuş. Keyifli okumalar.

Editör: Suzan AKBULUT

Dedem Bir Kiraz Ağacı Soruları ve Cevapları

Dedem Bir Kiraz Ağacı kimin eseri?

Angela Nanetti

Dedem Bir Kiraz Ağacı türü nedir?

Çocuk Kitapları

Dedem Bir Kiraz Ağacı kaç sayfa?

160

Dedem Bir Kiraz Ağacı Yorumları

kitap çok iyi.

04-11-2023 13:28

kitap yorumuna bayıldım.

08-11-2023 15:38

kitap gerçekten de çok güzel

17-11-2023 01:14

şeker portakalına benzettim.çok güzel

25-11-2023 23:35

tonino bi rahat durmuyorsun

30-12-2023 01:26

küçük tonino'nun aile büyükleriyle ilgili duygularını onun ağzından şiirsel bir gerçekçilikle aktaran roman, çağdaş çocuk edebiyatının klasklerinden kabul ediliyor.

17-02-2024 11:50

sayfa sayısı kısa bir günde okunabilecek bir kitap.

28-02-2024 13:15

okunmayı hak eden bir kitap.

09-03-2024 14:19

çocukluğuma döndüm.

24-03-2024 18:24

buna benzer kitapları istiyoruz.

01-04-2024 01:18

en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Fantastik Kitaplar Tarihi Kitaplar Macera Kitapları Korku Kitapları Polisiye Kitaplar Gizem Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Komik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Felsefe Kitapları Politik Kitaplar Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Günlük Anı Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Biyografi Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Deneme Kitapları Beslenme Diyet Kitapları