Cinayet Sohbetleri

Cinayet Sohbetleri
Kitabın Yazarı:Onur Akhan, Mesut Demirbilek Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Doğan Kitapçılık Yayınlandığı Yıl:2014 Sayfa Sayısı:280 ISBN:9786050922158 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 12

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:11,65 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Cinayet Sohbetleri - Onur Akhan Mesut Demirbilek

Kitap Türü:Yerli Romanlar, Polisiye

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Cinayet Sohbetleri Özet

KONUŞAN CESETLER VE CİNAYET SOHBETLERİ…

Mesut Demirbilek, 1965 doğumlu Polis Koleji ve Polis Akademisi mezunu Cinayet Bürosu’nda dedektif olarak çeşitli rütbelerde önemli görevler yapmış bir polistir. New York’ta “Suç Araştırmaları ve Teknolojileri” üzerine yüksek lisansını tamamlar ve Türkiye’ye dönünce Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü gibi çeşitli yöneticilik görevlerinde bulunur.

CNN Türk’teki “Suç ve Delil” programının editörü Onur Akhan Demirbilek'e, program sırasında ve sonrasında cinayet olayları ile ilgili sohbetleri ve yorumları neden satırlara dökmediğini sorar ve böylece 17 saat süren “cinayet sohbetleri” başlar. Demirbilek, “Amacımız ne bu dünyanın sırlarını keşfetmek, ne edebiyat, ne de akademik çıkarımlar yapmaktı; sadece samimi ve dürüst bir sohbetle yaşanmışlıkları mahremiyetlerine de saygı göstererek; öfkeleriyle, üzüntüleriyle, sevinçleriyle, başarı ya da başarısızlıklarıyla birlikte paylaşmaktı.” der ve 22 yıllık polislik mesleğinde karşılaştığı ve kendi deyimiyle konuştuğu cesetleri ve olayları anlatmaya başlar.

Aile içi işkencesine daha fazla dayanamayan iki kızı ve oğluyla kocasını parçalayan kadınlar… Uluslararası bir boyut taşıdığına inanılan, aslında kendi cinsel tercihinden dolayı öldürülen bir pilot… Kesik bir başla baş başa aynı odada geceyi geçirmek zorunda kalan bir polis… Annesini kurbanlık koyun yerine koyup kesen ve komşulara dağıtan bir şizofren… Kurtlanmış kokuşmuş cesetler ve çıplak elleriyle eldivensiz maktulü inceleyen polisler… Onur Akhan’ın da deyimiyle; okuyacaklarınız sizi korku, dehşet, heyecan, şaşkınlık, mutluluk ve hüzün arasında sürükleyici bir yolculuğa çıkaracak. Asla sıkılmayacaksınız ve zihniniz kitabın sonuna dek açık kalacak… Okudukça, hepimizin her an 3. sayfa haberi olabileceğini de anlarsınız. Hatta katil ve maktul olabileceğini de... İşte size o tüyler ürpertici olaylardan bir kaçı:

Bir gün Avcılar sahilinde, bilekten itibaren düzgün bir şekilde kesilmiş, buruşmuş ve şişmiş bir elle karşılaşılır. Faili meçhul bir cinayet olur şüphesiyle Mesut Demirbilek ve ekibine haber verilir. Düzgün kesildiği için cinayet şüphesini akla gelir. Önce parmağın derisi eldiven gibi soyulur ve deri canlı bir parmağa geçirilir, mürekkebe batırılarak parmak izi alınır. Üç ay önce bıçaklı yaralamadan dolayı geliş kaydı olan bir adama ait olduğu öğrenilir. Kimlik tespit edildiği için gerisini bulmak artık kolaydır. Maktul 45 yaşında bir tır şoförüdür. Demirbilek, iki ekiple beraber Şirinevler’e gider. Karısı ve çocukları evdedir. Anne ve çocuklar dışarı çıkarılır ve Demirbilek evi gezer. Mutfak üç kişilik bir aile için oldukça kirlidir. Fakat diğer odalara nispeten banyonun oldukça temiz olduğunu görür. Öncelikle karısını sorguya alırlar. Sık kullanılan “zarf atma” yöntemini kullanır. “Çocukların her şeyi anlattı. Kocana ne olduğunu bize bundan sonra sen anlatacaksın!” der. Kadın anlatmaya başlar. Sonra çocuklar da konuşur. Adam kadını her gün döver ve kadın artık dayanamaz. Yurtdışından döndüğünde yine kadını döver. Artık yeter diyen kadın, mahalle esnafından sevgilisi, evli kızı, bekar iki çocuğuyla banyoda adamı öldürüp parçalarlar ve her bir parçasını ayrı yere gömerler. Parmak izi bulunur korkusuyla eli denize atarlar, fakat deniz kesik eli sahile vurmuştur ve böylece olay ortaya çıkar. Demirbilek’in de söylediği gibi bu olayda konuşan aslında banyodur. Evin diğer kısımlarından daha temiz olduğunu ve burada bir cinayet işlendiğini açık açık gösteriyordur. En son olarak kesik kafayı bulurlar ve gece olduğu için Mesut Demirbilek bir gece kesik kafayla aynı odada kalmak zorunda kalır.

Meslek hayatının ilk yıllarında ise Demirbilek tüyler ürperten bir olayla karşılaşır. Fatih’te yaşayan yaşlı bir kadın kaybolur. Kadının 37-38 yaşlarında şizofren bir oğlu vardır. Kadın kaybolunca komşular polise ihbar ederler. Polis ilk olarak oğluyla konuşur. İlk uyandırdığı izlenim gayet normaldir. Adam akıllı bir şekilde konuşur. Konu annesinin kayboluşuna gelince bir şeyler sakladığı belli olur. Meğer oğlan annesini Kurban Bayramı’nda kesmiş ve etleri komşulara dağıtmıştır. Demirbilek ve oğlan arasında şöyle bir konuşma geçer:

“Etleri ne yaptın?”
“Komşulara dağıttım.”
“Neden komşulara dağıttın?”
“Adettir, komşulara verirsin…”
“Peki, sen yedin mi?”
“Hayır annemi neden yiyeyim? O benim annem. İnsan annesini yer mi?”
“Öyleyse neden komşulara dağıttın?”
“Ama o kurban… Kurban eti komşularla paylaşır.”

Demirbilek’e göre kendi şizofren mantığı içinde yaşadıklarını rasyonelleştiriyordur. Ancak cinayeti nasıl işlediğine dair ayrıntıları tam olarak hatırlamaz.

Bunun gibi kitapta cinayetler ve çözüm süreçleri yer alıyor. Sadece cinayet çözüm sürecini okumuyor ayrıca katillerin de kimliğine de bürünüyorsunuz. Ahmet Ümit’in de dediği gibi: “Cinayet, asla tek başına cinayet değildir; o ülkenin ekonomisi, toplumsal yapısı siyaseti, ahlakı, sanatı, geleneği ve göreneğidir. Bir ülkenin kültürünü anlamak için işlenen cinayetlere de bakmak gerekir.” Kitabı okuyarak içinde bulunduğumuz toplum hakkında çok fazla şey öğreneceksiniz. Sıra dışı bilgiler öğreneceğiniz bir solukta okuyacağınız bir kitap. Kesinlikle alıp okuyun.

Cinayet Sohbetleri Soruları ve Cevapları

Cinayet Sohbetleri kimin eseri?

Onur Akhan Mesut Demirbilek

Cinayet Sohbetleri türü nedir?

Yerli Romanlar, Polisiye

Cinayet Sohbetleri kaç sayfa?

280

Cinayet Sohbetleri Yorumları

polisiye romanları çok seviyorum, bu kitap da yeni çıkmış galiba okuyan var mı güzel mi kitap pahalı biraz boşuna para vermek istemiyorum

18-09-2014 21:39

peki bu kitap kaç sayfa?

19-09-2014 13:27

beni tatmin etmedi beklediğim kadar iyi değildi aşırı polisiye fanatiğiyim belki ondandır artık fazla şaşırtmıyor beni

20-09-2014 05:08

kitabın polisiye ile alakası sadece cinayetlerin olması tam bir roman sayılmaz kurgusu yok beğenmedim

23-09-2014 21:44

ben bayıldım kitaba... bir solukta okunuyor ve çok sürükleyici

26-09-2014 00:23

cinayet sohbetleri nin başlangıcında cesetlerin kendi ağızlarından neler yaşadıklarını anlatması ve hikayelerin tamamen gerçek oluşu insanı ürpertiyor

26-09-2014 00:26

baya güzel yazılmış çok beğendim tavsiye ederim

27-09-2014 00:33

harika bir kitap yazarı tebrik ederim

28-09-2014 02:45

Kitap, bir olayın nasıl çözüleceğine dair püf noktaları anlatıyor. Olaylara daha geniş açıdan bakmaya başlıyorsunuz. Tavsiye ederim.

30-11-2014 17:43

normal bir polisiye kitap değil olaylara nasıl detaylı bakıldığı anlatılmış çok bilgilendirici ve faydalı ben tavsiye ederim

15-06-2019 17:29

kocasını kesen şizofren kadın hikayesi güzeldi dizi çekilir bundan

24-04-2022 21:56

polisiyeye merakım var ama bu ayrı bir tür bir ara televizyondada vardı

02-03-2023 14:49

en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Tarihi Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Fantastik Kitaplar Macera Kitapları Korku Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Polisiye Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Komik Kitaplar Psikoloji Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Gerilim Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Gizem Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Biyografi Kitapları Politik Kitaplar Şiir Kitapları Deneme Kitapları Günlük Anı Kitapları Beslenme Diyet Kitapları