Ciddi Olmanın Önemi

Ciddi Olmanın Önemi
Kitabın Yazarı:Oscar Wilde Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Karbon Kitaplar Yayınlandığı Yıl:1895 Sayfa Sayısı:86 ISBN:9786257997997 Kitap Puanı:7.5 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:24,70 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ciddi Olmanın Önemi - Oscar Wilde

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:The Importance of Being EarnestÇeviren:Selen Birce Yılmazİngilizce:The Importance of Being Earnest Short Summary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ciddi Olmanın Önemi Özet

İrlandalı yazar ve şair Oscar Wilde’ın oyun yazarlığındaki maharetini göz önüne serdiği yapıtlarından bir tanesidir Ciddi Olmanın Önemi. Bu eserde Birleşik Krallık tarihinde Victoria Çağı olarak adlandırılan ve seksen yıl süren Kraliçe Victoria’nın baskıcı tutumu ironik bir şekilde eleştirilir. Victoria döneminde katı bir ahlak anlayışı olduğu için özellikle cinselliği andıran her şey yasaklanmıştı. Öyle ki tavuk göğsü, tavuk boynu olarak adlandırılmış klasik eserler başta olmak üzere binlerce eser içerisinden cinselliğe ait unsurlar çıkartılarak yeniden neşredilmişti. Bundan dolayı Victoria Ahlakı diye sosyolojik bir kavram türemiştir. İşte bu ahlaka göre kadınlar tutkudan arınmış, acı çekmeye mahkûm varlıklar; erkekler ise buna saygı duyması gereken ve kendi tutkularını kontrol ederek kadınlara yardımcı olması gereken varlıklar olarak görülmüştür. Dönemin genel profilini kısaca belirttikten sonra Ciddi Olmanın Önemi kitabının özetini şu şekilde verebiliriz.

Jack Londra’ya yakın bir kasabadan, arkadaşı Algernon’un yanına Londra’ya gelmiştir. Algernon soylu bir aileden gelen, hiçbir iş yapmayan, yemek yemeyi bir iş haline getirmiş, hayata karşı da son derece alaycı olan ve alaycılığı son derece ciddi bir iş olarak gören birisidir. Jack ise resmi adı John Worthing olarak geçen ama kasabada Jack, şehirde ise asil bir isim olarak kabul gördüğü için Ernest adını kullanan birisidir. Bu durum Algernon’u işkillendirmektedir.

Bu ikili salonda otururken Jack, Algernon’un teyzesinin kızı olan Gwendolen’dan hoşlandığını söyler. Algernon bu ilişkiye sıcak bakmadığını son derece umursamaz bir şekilde söyler. Bir süre sonra hizmetçi Algernon’a teyzesi Leydi Bracknell ve kızı Gwendolen’ın geldiğini haber verir. İkili içeri girer ve bir süre sohbet ettikten sonra Algernon müzik dinletmek üzere teyzesini diğer odaya götürür ve Jack ile Gwendolen yalnız kalırlar. Jack hızlıca işe koyulur ve duygularını açığa vurur. Bunun üzerine Gwendolen kendisine sarılır ve sırf adı Ernest olduğu için kendisinin de onu sevdiğini söyler ve hemen oracıkta nişanlanırlar. Bu esnada Leydi Bracknell içeri gelir ve ne olduğunu sorar. İkili nişanlandıklarını söyleyince hemen olmaz diye tepki gösterir. Genç kızların kendi hayatları ile ilgili söz hakkı sahibi olmadıklarını belirtir. Sonra da Jack’i sorgulamaya başlar ve ona der ki seni sorgulamam kızımla evlenebileceğin anlamına gelmez. Sadece evlenebileceği erkekler listesine son sıralardan giriş yapabilirsin. Jack’in maddi durumu ile ilgili olumlu şeyler öğrendikçe de bir yandan yumuşamaya başlar. Sonra kızıyla birlikte Algernon’un evinden çıkar. Kız fırsatını bulup geri döner ve Jack’e kasabadaki evinin adresini sorar ve Jack’in adresini öğrenir. O sırada Algernon salonda arkası dönük bir şekilde ikiliyi dinler. Jack’in Ernest olarak kendini lanse edip insanlar üzerinde farklı etki yaratması gibi Algernon da Bunbury yapmak deyimi ile yaptığı her işe kılıf uydurmaktadır. Aslında Bunbury anlamsız bir şeydir.

Oyunun ikinci sahnesinde Algernon, Bunbury yapmaya gidiyorum deyip Jack’in kasabadaki evine gider ve kendisini evdekilerin hiç görmediği Jack’in kardeşi Ernest olarak tanıtır. Jack’in vasilik ettiği Cecily ilk başta ona soğuk davransa da sonra aralarında hızlı bir aşk başlar. Cecily ona ismi Ernest olan birisine aşık olmayı hayal ettiğini söyler. Jack eve döner ve evde bulunan hizmetli ve rahibe kardeşinin öldüğünü söyler. Ancak Cecily içerden gelir ve kardeşin eve geldi der. Jack karşısında Algernon’u görünce hem şaşırır hem de kızar ama yalanı ortaya çıkmasın diye yapacak bir şey bulamamaktadır. Bu arada rahip ile anlaşır ve kendisini Ernest adıyla beş buçukta vaftiz etmesini söyler. Cecily’nin sırf Ernest adından dolayı kendisine aşık olduğunu söylemesinden dolayı Algernon da beşi kırk beş geçe Ernest adıyla vaftiz edilmek üzere rahipten randevu almıştır. Bu sırada Gwendolen da Jack’in evine gelmiştir. Jack ve Algernon içerde tartışırken onu Cecily karşılamıştır. Kızların ikisi ilk başta sıcak bir ilişki kursa da ikisi de Ernest adında birisine aşık olduklarını söyleyince aralarında amansız bir mücadele başlar. Bu sırada Jack ve Algernon gelince işin aslı ortaya çıkar ve kızlar onlara yüz çevirip ittifak kurarlar.

Üçüncü sahnede Leydi Bracknell gelir ve kızı ile yeğeni Algernon’u Jack’in evinde görünce şaşırır. Jack burda bebekken başından geçenleri anlatır. Leydi Bracknell şüphelenir ve evin hizmetçisini arar. Jack’in hizmetçisi gelince Leydi onu tanır ve bizim evden bir çocuk kaçırdın der. Başta inkar etse de bir süre sonra kaçırdığı kişinin Jack olduğu anlaşılır. Jack merakla babasının kim olduğunu ve bebekken vaftiz edilip edilmediğini sorar. Çünkü eğer vaftiz edilmediyse Gwendolen ile evlenmek için vaftiz olup adını Ernest olarak değiştirecektir. Leydi vaftiz olduğunu söyler ve vaftiz adının da Ernest olduğunu söyler. Aynı zamanda Jack ve Algernon’un kardeş olduğu anlaşılır. Herkes mutlu bir şekilde sarılır ve olaylar bir yapbozun parçaları gibi yerine oturur. Böylece yanlış da olsa bir işte ciddi olmanın önemi bir kere daha ortaya çıkar.

Victoria Çağı’nın insan ilişkileri üzerindeki etkisinin komedi unsurları ile harmanlanarak anlatıldığı Oscar Wilde’ın Ciddi Olmanın Önemi adlı tiyatro oyunu keyifle okunacak bir eserdir.

Ciddi Olmanın Önemi Soruları ve Cevapları

Ciddi Olmanın Önemi kimin eseri?

Oscar Wilde

Ciddi Olmanın Önemi türü nedir?

Yabancı Romanlar

Ciddi Olmanın Önemi kaç sayfa?

86

Ciddi Olmanın Önemi Yorumları

ilk kez oscar wildenin bir kitabından keyif almadım en kötü kitabı diyebilirim aslında onun yazdığına da pek inanmadım pek onun tarzı değil

04-06-2020 15:50

hayır tam tersine gayet oscar wilde in tarzı diğer oyunlarını okusaydınız anlardınız hep victoria dönemi eleştirisi yapmıştır yazar

04-06-2020 17:58

analiz ödevi hazırlamam lazım özetten yazsak olur mu?

12-06-2022 21:24

1986 yılında basılan baskıyı nerede bulabilirim

23-03-2023 23:00

çok sıkıcı bir kitap okumayın

06-01-2024 23:51