Oscar Wilde

Oscar Wilde Kimdir

1854 Dublin (İrlanda) doğumlu Oscar Wilde, 1900 yılında Fransa’da parasızlıkla mücadele ederek hayata veda etmiştir. İrlanda’da ünlü ve onurlu bir ailenin çocuğu olarak Dünya’ya gelen Oscar Wilde eğitim hayatını, Dünya’nın önde gelen üniversitelerinde sürdürmüştür. Roman, oyun ve şiir türlerinde eser veren yazarın kırk altı yıllık kısa hayatında yazdığı büyük yapıtlar sanatını ve görüşlerini yaşatmaktadır.

Oscar Wilde sanat görüşü ve özel hayatıyla döneminde büyük tepki çekmiştir. Oscar Wilde’nin özel hayatı ve yazdıkları toplumun ahlaki düzenine zarar verdiği için devlet tarafından cezalandırılmıştır. Bu tutsak günlerinin ardından Oscar Wilde; parasızlık ve zevklerinin en güçlü biçimde parladığı döneme, yani yaşamının son yıllarını geçireceği otelde kendisini bulur.

Oscar Wilde özel hayatında olduğu gibi sanat anlayışında da gerçek aşkın peşinden gitmiştir. Gerçek sanat ve güzelliğin sınırları onu hapishane günlerine ve toplumsal azınlığın sonuna; yoksulluğa sürükleyecektir. Oscar Wilde için gerçekliğin ve sanatın en yoksun hali estetiğin sembolizme dönüşmediği noktadır. Bunun için Oscar Wilde eserlerinde, güzellik ve estetiğin kalbine ruhunu kurar. Şiirleri bir katilin gözü karalığını taşırken bir anne hissini, bıçağın keskinliği kadar hissedersiniz.

Oscar Wilde’nin yapıtları arasında ülkemizde en fazla bilinen kitaplar arasında Mutlu Prens ve Dorion Gray’ın Portresi gelmektedir. Bu iki kitapta da Oscar Wilde’nin hayatı ve kişiliği ile ilgili benzerlikler olduğu bilinmektedir. En ünlü şiiri ise ‘’Herkes Öldürür Sevdiğini’’:

‘’…
Herkes öldürebilir sevdiğini
Kimi bir bakışıyla yapar bunu,
Kimi dalkavukça sözlerle,
Korkaklar öpücükle öldürür,
Yürekliler kılıç darbeleriyle.
… ‘’

Dizeleriyle başlar ve başladığınız yere bir daha dönemezsiniz.

Oscar Wilde Tiyatro Oyunları: Vera veya Nihlilistler, Padova Düşeşi, Lady Windermere’in Yelpazesi, Salome, Ehemiyetsiz Bir Kadın, İdeal Bir Koca, Ciddi Olmanın Önemi, Kutsal Metres, Bir Floransa Trajedisi

Oscar Wilde Şiirleri: Sfenks, Mensur Şiirler, Revenna, Şiirler, Reading Zindanı Baladı


7.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Oscar Wilde Kitapları

Dorian Gray'in Portresi Dorian Gray'in Portresi

Kitap, üzerimde oldukça etki bırakan hem psikolojik öğeleriyle hem de edebi değeriyle büyüleyici ir özelliğe sahiptir.

Puan: 7.6 | Yorum: 13

Ciddi Olmanın Önemi Ciddi Olmanın Önemi

Victoria Çağı’nın insan ilişkileri üzerindeki etkisinin komedi unsurları ile harmanlanarak anlatıldığı Oscar Wilde’ın Ciddi Olmanın Önemi adlı tiyatro oyunu keyifle okunacak bir eserdir.

Puan: 7.6 | Yorum: 5

Lady Windermere'in Yelpazesi Lady Windermere'in Yelpazesi

Lady Windermere’in Yelpazesi, Oscar Wilde’ın usta kalemi ile İngiliz yüksek sosyetesinin 19.yüzyıldaki ahlaki yıpranmışlığının gözler önüne serildiği komedi ve ironi unsurlarının ağırlıkta olduğu okunması gereken eserlerindendir.

Puan: 7.8 | Yorum: 3

Mutlu Prens Mutlu Prens

İngiliz Edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Oscar Wilde’ın masal tadında bir öykü kitabı olan Mutlu Prens dört hikayeden oluşuyor.

Puan: 7.1 | Yorum: 67

Oscar Wilde ile ilgili yorumlar

mutlu prens kitabını yeni bitirdim çok beğendim çok güzel bir kitap

20-11-2016 08:30

mükemmel kitapları var

27-02-2017 00:03

çok değerli bir yazar tüm eserleri güzel

16-07-2017 23:26

dorian grayin portresi on numara kitaptı tüm kitaplarını okumak istiyorum ama kolay bulunmuyor buralarda

03-02-2019 19:02

en iyi kitabı hangisi?

27-11-2019 22:07

kitaplarının hepsi tiyatro oyunu olarak mı yazıldı normal romanı yok mu?

18-02-2022 15:38

şiirlerini merak ediyorum hangisi şiir kitabı

22-03-2024 23:14