Çiçek Senfonisi

Çiçek Senfonisi
Kitabın Yazarı:Özdemir Asaf Kitap Türü:Şiir Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:2008 Sayfa Sayısı:488 ISBN:9789750814907 Kitap Puanı:8 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:131,80 TL KitapYurdu:139,15 TL e-kitap,pdf,epub: *

8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Çiçek Senfonisi - Özdemir Asaf

Kitap Türü:Şiir

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Çiçek Senfonisi Özet

Özdemir ASAF ile ilgili söylenecek ne çok şey var aslında. Ne yazsam nerden başlasam diye üzerine uzun uzun düşündüğüm bir şairin okumaktan aşırı keyif aldığım, toplam 480 adet şiirin yer aldığı bir başyapıtla karşı karşıyayız. 'Çiçek Senfonisi' Özdemir ASAF'ın sağlığında yayımladığı yedi şiir kitabını bir araya getiriyor. Bir solukta değil de her güne yahut bazı günlere ait, özel şiirler okumalık türden. Hızlı hızlı değil, sindirerek, özümseyerek, bazen aşırı duygulanıp bazen kahkaha atabildiğimiz bir şiir bahçesi gibi adeta bu kitap. Aşk, yalnızlık, kural tanımazlık...Hepsi bu kitapta saklı. Kullandığı sade dil o kadar sade, o kadar düz ki belki de popüler olmasının yegane sebeplerinden biri bu.

Şiirlerine değinecek olursak kitabın ilk şiiri olan 'YAKIN' adlı şiirle başlamak isterim. Daha ilk sayfada ancak bu kadar güzel bir şiir olabilir diyeceğiniz türden. Bir leke, silmeyegör/ Leke kalır, sen çıkarsın. İlk sayfadan sizi büyülü bahçenin büyülü şiir ağaçlarının tepesine çıkarıveriyor.

'ALTRO' adlı şiirinde Şarkı söylüyormuşum/ Sokaklarda/Görmüşler.

Dizeleri şairimizin kuraldışı kullanım örneklerinden sadece biri. Bu yazı tarzı tüm kitaba sirayet etmiş durumda. Örneğin bir başka şiirinde 'Her yaşta' ibaresini kullanmış şairimiz. Türkçe' deki ses olaylarının hiçbirini görmüyoruz kitapta. Kesme işaretinin kuraldışı kullanımı, ünlüleri daraltmadan kullanması bunlardan bazıları.

Asaf' ın kendine has üslubunu okurken 600 sayfalık bir romanda söylenecek her şeyi bir tek dizeyle söyleme başarısını çok net bir şekilde görebiliyorsunuz. Kelimelerle bir güzel oynayan ve bunun hakkını çok iyi veren şairin bu etkileyici kitabını okurken sizlerle paylaşmaktan göneneceğim bazı şiirlerden çeşitli mısralar yazmak isterim.

'SÜRÜ' adlı şiirinde

Bütün renkler hızla kirleniyordu/ Birinciliği beyaza verdiler.

'2=1' şiirinde

Kim o, deme boşuna/ Benim, ben/ Öyle bir ben ki gelen kapına/ Baştan başa sen.

'BAKI' adlı şiirinde

Kendi bahçesinde dal olamayanın biri/ Girmiş bahçeme ağaçlık taslıyor/

'UYANIŞ' adlı şiirde

Elmalar dalda sallanıyordu/ Bıçaklar duymaz mı/Gidip kestiler/ Kimse konuşamadı.

'SADAA' adlı şiirinde

Bugüne en uzak gün, dün.

Yaşadığı dönemin şairlerinin etkileri zaman zaman şiirlerinde hissedilse de onun şiirlerinin bütününe bakıldığında bariz bir farklılık görebiliriz. Afili kelimelerden uzak, yalın ve düz anlatımı Asaf'ı Asaf yapan en önemli unsurlardan.

Çiçek Senfonisi, üzerinde çokça düşünülecek yüzlerce şiirle dolu. Eğer şiir seven biriyseniz ve kelime oyunlarından keyif almayı özellikle seçiyorsanız paha biçilmez bir kitapla karşı karşıyasınız. Büyülü bahçeye koşarken hızla yaklaşmayınız, tadını çıkara çıkara, şiirleri damıtarak okumanızı tavsiye edebilirim. Herkese keyifli okumalar.

Yazan: Sinem Aydın

Çiçek Senfonisi Konusu

Çiçek Senfonisi Özdemir Asaf’ın 7 şiir kitabının birleştirildiği ve bütün şiirlerini içeren bir kitaptır. Ayrı ayrı yayınlanmış olan “Dünya Kaçtı Gözüme”, “Sen Sen Sen”, “Bir Kapı Önünde”, “Yumuşaklıklar Değil”, “Nasılsın”, “Çiçekleri Yemeyin” ve “Yalnızlık Paylaşılmaz” isimli şiir kitapları bu eserde bir araya getirilmiştir.

Senfoni Orkestralarını dinlerken gözünüzü kapatır da ruhunuzu müziğe kaptırır gidersiniz ya hani, bu eserde de tam olarak bu var. Tek bir farkla; gözünüzü değil kulağınızı kapatırsınız. Dış dünyayla bağlantınızı koparır, okur, okur, okur ve bu şiirlerin ruhunuzda bıraktığı izlerin sesini dinlersiniz. Kulağınızı kapatıp bir daldınız mı kitabın içine, çıkarabilene aşk olsun...

Özdemir Asaf Türk Edebiyatının en sevilen şairleri arasındadır. Özdemir Asaf’a ait olduğunu bilmeseniz bile en sevdiğiniz satırlardan biri ona aittir muhakkak. Zira sözlerini öylesine ithaf etmiştir ki insan ruhuna ve yüreğine, okuyan herkes illaki kendini bulur bir satırında. “Yalnızlık Paylaşılmaz” der Özdemir Asaf ama paylaşılır aslında. Hepimiz onunla, onun şiirleriyle paylaşırız yalnızlığımızı.

Özdemir Asaf şiirlerini tanımlarken “Bir kelimeye bin anlam yüklüdür” der. Şiir yazmayı az sözle çok şey anlatmak olarak benimseyen Asaf, Türk Edebiyatının en kısa şiirlerinin de sahibidir. Dili açık ve anlaşılırdır. Fakat şiirlerinin kısa ve anlaşılır olması basit oldukları anlamına gelmez. Tam tersine, az sözle çok şey anlatmak her yiğidin harcı değildir. Mesela en bilindik şiirlerinden biri olan “Yön” şiiri iki satırlık bir şiirdir. Ancak bu şiirin anlattığı şey iki satırlık şey midir? Asla.

“Sen bana bakma,
Ben senin baktığın yönde olurum.”

“Tel” isimli üç satırlık kısa bir şiiri daha vardır. Bu şiir “Yön” şiiri gibi çok bilinen bir şiir değildir ancak okuyanı etkileyen, belki de kendini bulduran bir şiirdir.

“Doluyum.
Bir boşluğa karşı.
Gel derim.”

Okuyunca hissettiklerimi anlatmak isterim ama nafile. Kelimelerim yetmez. Ne zaman bir Özdemir Asaf şiiri okusam böyle olurum. O kısacık satırlar arasında kaybolur giderim. Öyle bir şey hissederim ki yüreğimin derinlerinde... Bazen çocuksu bir mutluluk, bazen tam da yetişkince bir hüzün, bazen umut, bazen gözyaşı... Aslında tam da insanca bir yaşamdır Asaf’ın dizeleri. O yüzden derim ya okuyan herkes illaki bulur kendini onun dizelerinde diye.

Bir Özdemir Asaf hayranı olarak bir de ben onun en sevdiğim şiirini örnek vermek isterim. Bu şiiri ilk duyduğumda henüz 12-13 yaşlarında bir çocuktum. Şu an 25 yaşında bir yetişkin olarak hala her okuduğumda aynı şeyleri hissederim. Belki o günden bugüne yaşadıklarımla beraber daha yoğun hisler ama temelde hep o tarif edemediğim aynı his... İşte daha çocukken bir Özdemir Asaf hayranı olmama sebep olan o şiir; “Akıl Gözü”

“Seni bulmaktan önce aramak isterim.
Seni sevmekten önce anlamak isterim.
Seni bir yaşam boyu bitirmek değil de,
Sana hep, hep yeniden başlamak isterim.”

Bence benim o bir türlü tarif edemediğim hisse şu an siz de sahipsiniz. Ne demiştik? Aslında tam da insanca bir yaşam... Hepimize ait olan... Asaf’ı anlatmaya benim kelimelerim yetmez. Hiçbir zaman yetmedi. Ancak ne zaman Özdemir Asaf üzerine konuşsam en sonunda söylediğim tek bir şey vardır hep; Ahh Asaf... İyi ki bu dünyadan geçmiş, iyi ki yazmışsın...

Çiçek Senfonisi Soruları ve Cevapları

Çiçek Senfonisi kimin eseri?

Özdemir Asaf

Çiçek Senfonisi türü nedir?

Şiir

Çiçek Senfonisi kaç sayfa?

488

Çiçek Senfonisi Yorumları

ödev için arıyordum allah sizden razı olsun tam aradığım gibi bir özet

06-10-2021 23:06

çiçek senfonisi kitabındaki şiirler okura duyguları aktarır?

16-10-2022 20:05

bu şiir mi öykü mü

29-12-2023 14:28