Çetin Ceviz ve Mucide

Çetin Ceviz ve Mucide
Kitabın Yazarı:Sinan Yaşar Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:FOM Kitap Yayınlandığı Yıl:2019 Sayfa Sayısı:96 ISBN:9786059166706 Kitap Puanı:8.6 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:49,25 TL D&R:57,40 TL BKM:58,22 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Çetin Ceviz ve Mucide - Sinan Yaşar

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Çetin Ceviz ve Mucide Özet

Sinan Yaşar'ın yazdığı Çetin Ceviz ve Mucide; her biri "Sıra Dışı Bir … Hikâyesi" alt başlığına sahip ödev, arkadaşlık, kardeşlik ve uzay temalı kitaplardan oluşan Çetin Ceviz serisinde yer alıyor. "Sıra Dışı Bir Arkadaşlık Hikâyesi" alt başlığıyla konusuna dair küçük bir ipucu veren kitap, başkahraman Çetin Ceviz’in yeni edindiği arkadaşı Mucide ile yaşadığı macera dolu günleri konu alıyor. İlk kez 2019 yılında Fom Kitap tarafından yayımlanan çocuk kitabı, Büşra Çakmak’ın çizdiği rengârenk resimlerle çok daha eğlenceli bir hâle geliyor. Çocuklara bilim sevgisi ve merakı aşılamayı amaçlayan kitap, her birinin başında ilgili konu hakkında bir bilgi yer alan 10 bölümden oluşuyor. Kısa kısa bölümlere ayrılan 94 sayfalık çocuk kitabının bölüm başlıkları şu şekilde:

● Güneş Sıcaklığında Ceviz
● Meteor Yağmuruna Tutulmuş Ceviz
● Mutlu Ceviz
● Everest'te Mahsur Kalan Ceviz
● Elmas Avcısı Ceviz
● Geçmişe Giden Ceviz
● Gülmekten Ağlayan Ceviz
● Murphy Ceviz
● Tükenmeyen Ceviz
● Gezgin Ceviz


Çetin Ceviz ve Mucide Özeti

Çetin Ceviz ve Mucide adlı çocuk kitabının başkahramanı Çetin adında bilime meraklı bir çocuk. Kitaptaki diğer karakterler ise Çetin'in dedesi Metin, köpeği Hergünaç, annesi, babası, arkadaşı Mucide, Mucide'nin anne-babası ve Ateş adlı dünyaya ait olmayan bir canlı. Hikâye, Mucide ile ailesinin Çetinler’in yaşadığı Geyikli kasabasına taşınmasıyla başlıyor.

Çetin ile Mucide’nin ilk karşılaşması Çetinler’in evinin arka tarafındaki ormanda gerçekleşiyor. Bu karşılaşma sırasında Mucide, Çetin ile arkadaşlarının Kedi Ağacı adını verdikleri kiraz ağacından iki elma atarak Çetin’i şaşırtıyor. Çetin hem ilk kez gördüğü bu şakacı kızın kim olduğunu hem kızın elinde gördüğü kalın defteri merak ediyor.

Akşam olduğunda Çetin ile ailesi, yeni komşuları olan Mucideler’e yemeğe gidiyorlar. Böylece Çetin hem gündüz ormanda gördüğü şakacı kızla tanışıyor hem kızın elindeki ilgi çekici defter hakkında bilgi ediniyor. Bu tanışmanın ardından birbirine çok benzeyen ve bu benzerliklerini fark ederek sevinen iki çocuğun arasında güzel bir dostluk başlıyor.

Gizemli defter sayesinde sırdaş olan çocuklar, defterin gizemini çözmek için Çetin’in dedesinden yardım almaya karar veriyorlar. Böylece Mucide, Çetin’in dedesiyle de tanışıyor. Tanışmanın ardından Mucide’nin eski evlerinin bodrumunda bulduğu gizemli defteri Çetin’in dedesine gösteriyorlar.

Çetin’in dedesi gizemli defteri görünce çok heyecanlanıyor ve bu defterin dünyadaki en ilginç yerleri dolaşıp o yerler hakkında faydalı bilgileri derleyen bir arkadaşına ait olduğunu söylüyor. Hatta arkadaşının bu defteri kendisine emanet ettiğini ancak bir süre önce yanlışlıkla defteri kaybettiğini ve uzun zamandır bu defteri aradığını anlatıyor.

Duydukları karşısında çok şaşıran Çetin ve Mucide kendilerini bekleyen maceralardan habersiz bir şekilde defteri asıl sahibine veriyorlar. Böylece Çetin’in dedesi, Ateş’i rahatça yaşayabileceği bir gezegene götürebilmek için ihtiyaç duyduğu bilgilere yeniden ulaşıyor ve ertesi gün vakit kaybetmeden yola çıkıyor.

Oldukça zorlu ve yorucu bir yolculuğun ardından geri döndüğünde yaklaşık bir gün geçmiş olan Metin Bey; Çetin, Mucide ve Çetin’in anne-babası olan oğluyla gelinini kendisini beklerken buluyor. Defter sayesinde yaptığı yolculukla Ateş’i kazasız belasız bir şekilde olması gerektiği yere bıraktığını anlatıyor.

Bu yolculuktan birkaç gün sonra uzun süredir aradığı defteri bulmalarını sağlayan torunu ile arkadaşını güzel bir maceraya çıkarmaya karar veriyor. Böylece iki komşu aile birlikte kampa gidiyor. Kampın ilk akşamında Çetin’in dedesi, kamp yaptıkları Pars Dağları bölgesinin adını nereden aldığını anlatıyor.

Ertesi sabah üç maceracı, kamp için bu alanı seçmelerine sebep olan iki ağacı bulmak için ormanda yürüyüşe çıkıyorlar. Epey zor ve yorucu birkaç saatin ardından ağaçları buluyorlar ve büyüleyici bir zaman yolculuğuna çıkıyorlar.

Editör: Firdevs AÇAR

Çetin Ceviz ve Mucide Soruları ve Cevapları

Çetin Ceviz ve Mucide kimin eseri?

Sinan Yaşar

Çetin Ceviz ve Mucide türü nedir?

Çocuk Kitapları

Çetin Ceviz ve Mucide kaç sayfa?

96

Çetin Ceviz ve Mucide Yorumları

tam bir çocuk kitabı tavsiye ederim

28-12-2022 14:21

sıra dışı bir ödev hikayesi özeti nerede

25-05-2023 22:09