Çetin Ceviz ve Gözlüklü Çocuk

Çetin Ceviz ve Gözlüklü Çocuk
Kitabın Yazarı:Sinan Yaşar Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:FOM Kitap Yayınlandığı Yıl:2023 Sayfa Sayısı:96 ISBN:9786059166850 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:61,22 TL BKM:74,20 TL D&R:80,05 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Çetin Ceviz ve Gözlüklü Çocuk - Sinan Yaşar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Çetin Ceviz ve Gözlüklü Çocuk Özet

Sinan Yaşar’ın kaleme aldığı Çetin Ceviz ve Gözlüklü Çocuk, Çetin Ceviz serisinin üçüncü kitabı. Serinin en uzun maceralarından biri olan eser, kısa kısa bölümlere ayrılan 94 sayfadan oluşuyor. “Sıra Dışı Bir Kardeşlik Hikâyesi” alt başlığıyla ilk kez 2020 yılında Fom Kitap tarafından yayımlanan kitap; Çetin Ceviz ile arkadaşı Mucide, dedesi Metin Bey ve ikinci kitabın sonlarında karşılaştıkları gözlüklü çocuğun birlikte yaşadıkları çeşitli maceraları konu alıyor. Yazarın okumayı seven tüm çocuklara ithaf ettiği eser, Büşra Çakmak’ın çizdiği birbirinden güzel resimlerle süsleniyor. Rengârenk resimlerle çok daha eğlenceli bir hâl alan kitap, özellikle küçük yaştaki okurlara bilim sevgisi ve merak duygusu aşılamayı hedefliyor. 6 yaş ve üzeri okurlara hitap eden kitabın her bir bölümünün başında hayvanlar aleminden gezegenlere kadar pek çok konuda birbirinden ilginç bilgiler yer alıyor. Bölüm başlarındaki bu kısa bilgiler, ilgili bölüme dair ipuçları vererek okurların merakının artmasını sağlarken genel kültürlerinin gelişmesine de destek oluyor. Kitapta yer alan 12 bölümün başlıkları ise sırasıyla şöyle:

● Alabora Olmak
● İz Sürmek
● Başkalarının Acısı
● Yolculuk
● Mutluluğun Resmi
● Macera Başlıyor
● Çöl Fareleri
● Gözlüklü Çocuk
● Yerin Dibine Yolculuk
● Kardeş mi?
● Bir Yıl Sonra
● Yeni Bir Dünyaya “Merhaba”


Çetin Ceviz ve Gözlüklü Çocuk Özeti

Hikâye, arkadaşı Mucide’nin hastalığı yeniden ortaya çıktığı ve dedesiyle yaptığı uyku gözlüğü çalındığı için morali çok bozuk olan Çetin’in uyku gözlüğünü çalan kişiyi bulmasına yarayacak bir ipucu fark etmesiyle başlıyor. Böylece ipucunu bulduğu günün ertesinde Çetin, bulduğu ipucunun yani hırsızın bahçedeki çamurlu bölgede kalan ayak izinin peşine düşüyor. Ayak izinden yola çıkarak kasabada hırsızı aramaya başladığı günün sabahında hastalığının tedavisi için İstanbul’a giden Mucide ile de vedalaşıyor.

Üç gün boyunca kasabadaki insanların ayakkabılarını büyük bir dikkatle inceleyen Çetin, sonunda ayakkabı boyacısı sayesinde hırsızı buluyor ve gizlice evine kadar takip ediyor. Hırsızın evini öğrendikten sonra ise kendi evine dönerek olan biteni anne-babasıyla dedesine anlatıyor. Çetin’in dedesi duruma el koyuyor ve kötü bir insan olmadığını düşündüğü hırsızla görüşüyor. Böylece zavallı adamın annesinin rahatsızlığından dolayı uyku gözlüğünü çaldığını ve uykusuzluk hastalığı yüzünden aylardır uyuyamayan yaşlı kadının uyku gözlüğü sayesinde uyuyabildiğini öğreniyor. Maddi durumu pek iyi olmayan ve hem hasta hem yaşlı annesiyle küçük çocuğuna tek başına bakmak zorunda olan adamın durumuna çok üzülüyor ve yaptığından pişman olduğunu da anladığı için adamı şikayet etmekten vazgeçip uyku gözlüğünü geri alarak eve dönüyor.

Bu olaydan 3-4 gün sonra Çetin ve dedesi uyku gözlüğünü de yanlarına alıp TÜBİTAK’ın düzenlediği ödül törenine katılmak için İstanbul’a gidiyorlar. Ödül töreni için İstanbul’a gitmişken Mucide’yi de ziyaret ediyorlar ve durumunun iyiye gittiğini öğrenerek seviniyorlar. Birkaç gün daha İstanbul’da kaldıktan sonra ise Geyikli’ye dönüyorlar. İstanbul’dan döndükten bir süre sonra okullar açılıyor ve Çetin aynı sınıfa kaydolduğu arkadaşı Mucide yanında yokken 5. sınıfa başlıyor. Okullar açıldıktan iki ay sonra ise sürpriz bir şekilde arkadaşı Mucide’ye kavuşuyor.

Mucide’nin tamamen iyileşip kasabaya dönmesiyle asıl macera başlıyor. Çetinler gözlüklü çocuğu bulmak için zaman yolculuğuna çıkacakken gözlüklü çocuk gelip onları buluyor. Böylece gözlüklü çocuğun Dünya İşçileri adına sahip özel bir topluluğun bir parçası olduğunu ve geçmişe nasıl yolculuk yaptıklarını öğrenmek için kendilerini bulduğunu anlıyorlar. Ayrıca kendileriyle görüşmesinin yasak olduğunu ve bu yüzden cezalandırılacağını da öğreniyorlar. Gözlüklü çocukla görüştükten sonra da Çetin’in dedesine lazım olan bir maddeyi almak için çöle yolculuk yapıyorlar. Epey tehlikeli geçen çöl macerasını gözlüklü çocuk sayesinde sıkıntısız bir şekilde atlatıyorlar.

Çöl macerasından bir süre sonra gözlüklü çocuk yeniden karşılarına çıkıyor. Böylece gözlüklü çocuğu içine düştüğü zor durumdan kurtarmak için hep birlikte Dünya İşçileri’nin merkezine gidip yetkililerle görüşüyorlar. Bu görüşmenin sonucunda gözlüklü çocuk, diğer insanlarla konuşarak kuralları çiğnemesinin bedelini ödüyor ve Dünya İşçileri arasından ayrılmak zorunda kalıyor. Bu duruma çok ama çok üzülse de yeni ailesi sayesinde üzüntüsünü giderip yeni hayatına alışmaya çalışıyor.

Editör: Firdevs AÇAR

Çetin Ceviz ve Gözlüklü Çocuk Soruları ve Cevapları

Çetin Ceviz ve Gözlüklü Çocuk kimin eseri?

Sinan Yaşar

Çetin Ceviz ve Gözlüklü Çocuk türü nedir?

Çocuk Kitapları, Öykü/Hikaye

Çetin Ceviz ve Gözlüklü Çocuk kaç sayfa?

96

Çetin Ceviz ve Gözlüklü Çocuk Yorumları

çok beğendiğim bir kitap

21-02-2023 15:22

kitabın ana fikri ney

07-06-2023 21:26

sınav olacağız o yüzden okudum çok güzeldi

01-04-2024 23:27