Cesur Yeni Dünya

Aldous Huxley Cesur Yeni Dünya
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:İthaki Yayınları
Yayınlandığı Yıl:1931
Sayfa Sayısı:333
ISBN:9756902167
Kitap Puanı:
5.5 / 10 | Oy: 672 | Yorum: 13
Editör Puanı:9
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:11,50 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

5.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Sıkıcı

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Macera, Fantastik, Bilim Kurgu
Orjinal Adı:Brave New World
Çeviren:Ümit Tosun

Arka Kapak Bilgisi

Cesur Yeni Dünya Özeti

Aldous Huxley Cesur Yeni Dünya


Cesur Yeni Dünya kitabına ilk başladığımda birçok değişik terim olduğu için zor okunacağını düşünmüştüm fakat beklediğimin tam aksine çok kısa sürede bitirdim ve yazarın hayal gücüne, bakış açısına hayran kaldım. Bilim kurgu kategorisinin en kült eserlerinden biri.

Aldous Huxley’in distopyası F.S 632 yılında geçiyor. ( F.S: Ford Sonrası ) Burada bahsi geçen Ford, T modeli ve seri üretimi bulmasıyla ünlü Henry Ford’tur. Ford adeta ilahlaştırılmış ve tanrı gibi görülmüştür. Aile ve ebeveynlik kavramlarının olmadığı bu ütopyada anne ve baba terimleri müstehcen ve yüz kızartıcı bir şey olarak görülmektedir. Çiftleşme olarak doğum barbarca görülmektedir. Bu nedenle “Londra Merkez Kuluçka ve Şartlandırma Merkezi” de döllenme şeklinde bebekler dünyaya getiriliyor. Daha doğmadan kaderleri belli olan bu bebekler sınıflara ayrılıyor. Epsilon, Gama, Delta, Alfa gibi isimleri olan sınıflara göre karakter ve kişilik özellikleri daha doğmadan belirleniyor. Örneğin bazı bebekler tropik bölgelerde yaşayacak, bazıları klora ve kurşuna dayanıklı kimya işçileri olacak bazıları ise duyusal film üreticileri olacaklardır. Buradaki amaçsa şöyle tanımlanıyor; “Tüm şartlandırılmaların amacı budur: insanlara kaçınılmaz yazgılarını sevdirmek.” Çok katı kast sisteminin geçerli olduğu bu yeni dünya sisteminde sınıflara göre giyim, düşünce, istekler bile farklı olmak zorunda. Örneğin epsilon alt sınıf olsa bile onlara uykularında bir epsilon oldukları için mutlu olmaları öğütleniyor.

Yeni Dünya Sistemindeki en önemli noktalardan biri ise “Hipnopedya” yani uykuda öğrenme. Bebeklere uykularında birçok şey öğretiliyor. Sınıflarının özellikleri, tüketimin önemliliği – bir şey eski veya yıpranmışsa ona yama yapma at ve yenisini al- böylece tüketim özendiriliyor. Ayrıca “Herkes herkes içindir” ve “Herkes mutludur.” Bu gibi şeyler uykuda saatlerce öğretiliyor ve bebeklerin bilincine yerleşiyor.

Tek eşlilik yok ve birden çok kişiyle olunması daha normal görülüyor. Güçlü duyguların olması istenmiyor. Bu nedenle de aşk, evlilik gibi kavramlar yoktur bu dünyada. Kişilerin rahatlaması için “soma” adı veriler gram şeklinde haplar var. Uyuşturucudan farkı ise size kısa süreli veya 1 haftaya kadar uzayacak şekilde tatile çıkmış hissi yaratıyor ve hapın etkisi geçtiğinde hasta olmuyor veya kötü hissetmiyorsunuz. Bu haplar yöneticiler tarafından herkese hediye olarak dağıtılıyor.

Eski dünyadan farklı olarak hasta olmak, yaşlılık, şişmanlama vs gibi insan özellikleri yok. Çünkü sürekli olarak bunların engellenmesi için ilaçlar ve uygulama odaları oluyor.

Yeni Dünya “Cemaat, Özdeşlik ve İstikrar “ kurallarına dayalı. Bireyin düşünmesi istenmiyor. Hatta birey olmak –biri olmak- bile istenmiyor. Çünkü bu bir istikrarsızlık örneği olarak görülüyor.

Fakat bu dünyanın karşısında birde diğer taraf diye geçen Ayrıkbölge de yaşayan yerliler vardır. Burada bahsedilen hiç bir uygarlık örneği yoktur. Her şey eski sisteme göredir. Tek eşlilik, ebeveynlik, çocuk doğurma, hastalık, yaşlılık, tanrı inancı gibi birçok şey burada vardır. Alfa artı sınıfından olan Bernard ve Lenina bir gün bu bölgeye geliyorlar ve burada John ve annesi Linda ile tanışıyorlar. Bernard bu iki “vahşi yi Londra Kuluçka ve Şartlandırma Merkezi’ne deney amacıyla götürüyor ve denetçi Mustafa Mond ‘a sunuyor. Onlarda John’un uygarlığa uyup uyamayacağını test etmeye başlıyorlar. Fakat vahşi bu sınırsız uygarlıkları hiç benimseyemiyor ve gerçek duygulara, acı çekmeye, zorluklar yaşamaya ihtiyacı olduğunu söylüyor ve oradan kaçıp inzivaya çekiliyor. Kitapta geçen bir konuşma ise bu iki dünya arasındaki farkı çok iyi şekilde anlatıyor:

“Ne oldu John, hasta mısınız? – Hayır uygarlık yedim.”

Yazar: Ilgın Kocaman

Cesur Yeni Dünya Yorumları

Cesur Yeni Dünya Yorum başı sıkıcı ama hikayeyi anlamaya başladıktan sonra güzelleşiyor

01-06-2015 19:53 !!

Cesur Yeni Dünya Yorum çok güzel kurgulanmış oldukça akıcı ve sürükleyici bir kitap

15-12-2015 01:05 !!

Cesur Yeni Dünya Yorum politik olduğu için klask olmuş belli yoksa o kadar güzel kitap değil genelde böyle başkaldıran romanlar ödül alıyor zaten özet çıkartmak için okudum zor bitirdim

26-12-2015 02:31 !!

Cesur Yeni Dünya Yorum kitabın konusu sizce nedir
konusu

28-02-2016 18:46 !!

Cesur Yeni Dünya Yorum felsefe hocamız teşekürler ederim bu kitabı bana ve arkadaşım zanaya tavsiye ettiği için mecburen kitap okumak çok güzel

12-04-2016 09:25 !!

Cesur Yeni Dünya Yorum cok guzel bi kitap severek okudum ben de cesur yeni dünya kitap özeti çıkarttım size göndersem bana da ücretsiz kitap gönderebilir misiniz?

04-05-2016 22:07 !!

Cesur Yeni Dünya Yorum abartiliyor distopik eserlere ilginiz yoksa elinize bile almayin derim

13-07-2016 01:11 !!

Cesur Yeni Dünya Yorum nasıl bir toplumsal yapı?

10-12-2016 07:03 !!

Cesur Yeni Dünya Yorum 70. sayfadayım hala akıcı değil bune ya

26-03-2017 20:48 !!

Cesur Yeni Dünya Yorum ilk okuduğumda sıkıcı gelmişti ama sonrası efsane
mecburi okunan kitaplar bu kadar güzel olurmu ya ? kitap tam bir efsooo bilge karaçöl

02-05-2017 07:52 !!

Cesur Yeni Dünya Yorum elinde bu kitabın geniş özeti olan varsa yardımcı olabilir mi 5 sayfa gibi

31-10-2017 13:59 !!

Cesur Yeni Dünya Yorum olağanüstü kir kitap

22-12-2017 02:22 !!

Cesur Yeni Dünya Yorum kesinlikle okuduğum en iyi kitaplardan biri disütpya olarak düşünmemek lazım hatta modern toplum yargılarının insan üzerinde ne kadar etkisiz kalabileceğini çok güzel bir şekilde açıklamış

16-05-2018 11:45 !!

Yorum Yaz

:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.