Çarpışma

Çarpışma
Kitabın Yazarı:Tuğba Sarıünal Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Olimpos Yayınları Yayınlandığı Yıl:2018 Sayfa Sayısı:232 ISBN:9786052063897 Kitap Puanı:7.1 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Çarpışma - Tuğba Sarıünal

Kitap Türü:Yerli Romanlar, Polisiye

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Çarpışma Özet

Yeni neslin genç kalemlerinden yazar Tuğba Sarıünal Çarpışma kitabını; iyiliği benimseyen, bizlere ilham veren, dünyanın hâlen yaşanılabilir bir yer olduğunu gösteren ve kötülüğün karşısında çarpışan tüm kahramanlara ithaf etmiştir. Beş bölümden oluşan hikâye polisiye tadında olup altında yatan mesajları oldukça güçlüdür. Toplumun kanayan yarası pedofiliye özellikle dikkat çeken romanda akıcı bir dil mevcuttur. Kısa sürede sona varacağınız merak uyandıran başarılı bulduğum bir hikâyedir.

Ana kahramanlar olarak aslında bir aile ele alınır. Ağır psikolojik hastalığa sahip annesini çok küçük yaşlarda kaybeden Mert, emniyet teşkilatına mensup komiser olan babası Serhan ve babasının ikinci eşi olan psikiyatrist Şule zorluklar içinde yaşamaktadır. Zorluklarının en büyük sebebi Mert’in davranışlarıdır. Yirmi başında olan Mert altı yaşındayken annesinin intiharına şahit olmuş bir çocuktur. Yıllar süren psikiyatrik tedaviler Mert’in çocukluk travmalarını kısmen atlatmasına yardımcı olsa da hiçbir zaman normal bir birey gibi kendi kendine yetmesini sağlayamamıştı. Bedensel her türlü gelişimini yaşasa da hala tutarsız bir ergen gibi davranıyor ve annesinin yerini almaya çalışan Şule’den adeta nefret ediyordu. Şule ise her türlü olumsuzluğa rağmen alttan alan, anlayış gösteren bir üvey anne olmayı sürdürüyordu.

Mert’in o yaşına kadar ufak tefek bazı denemeleri sayılmazsa hiç kız arkadaşı olmamıştı ta ki Elif’i tanıyana kadar. İnternet üzerinden tanıştığı kızla birkaç aydır ilişkileri vardı fakat son buluşmalarında Elif ayrıldıklarını bir kez daha Mert’in yüzüne vurmuştu.

O dönem Serhan’ın başı dertteydi ve hakkında bir soruşturma vardı. Bir çocuğa tecavüz eden sapığı olay mahallinde vurmuş ve öldürmüştü. Bir baba olarak en büyük derdi ise oğlunun davranışlarıydı çünkü ne yaparsa yapsın Mert’i istediği gibi kontrol edemiyor ve ona yaklaşamıyordu.

Ayrılmalarına rağmen Mert yalnızca Eif’i düşünüyor, onu görebileceği yerlerde geziniyordu ve bir gün akşam vakti peşine düştü. Takip ettiğinde hiç bilmediği bir sokakta bilmediği bir evin başında sevdiği kızı ağlarken yakaladı. Aşkın insanın gözünü kör edeceği duruma Mert de düşmüş ve Elif ne istese yapacak durumdaydı. Ve böylece Elif’in talimatları ile önce kameraları kesip sonra gizlice bir evin içine girmeyi kabul etmişti. Elif ve Mert bir malikâne olan koskocaman bir evde gecenin bir yarısı artık baş başaydı ve birkaç dakika sonra sevdiği kız gözlerini önünde kendini balkondan aşağıya bırakmıştı. Tıpkı annesinin yaptığı gibi…

Mert uyandığında hastanedeydi. Babasının sorularını algılayacak, çevresindeki polisleri görecek gözü yoktu sadece Elif, diyebilmişti. Peki, Elif kimdi? Mert o evde ne arıyordu?

Baş komiser Serhan’a haber verildiğinde oğlunun yarı baygın bulunduğu söylenmişti ve orta da ne Elif ne bir intihar mevcut değildi. Karısı Şule’ye, oğlunun hayali bir kız arkadaşa sahip olduğunu ve terastan atlayarak öldüğünü zannettiğini açıklamaya çalışıyordu. Şule’de tıbbi bir yaklaşımla oğlunun travmasını hatırlatacak bir olay yaşadığını belki şizofreni olduğunu kocasına açıklamaya çalışırken her ne olursa olsun tedavisinin olduğuna ikna etmeye çalışıyordu.

O günden sonra her şey daha da karmaşıklaşmıştı. Elif diye bahsedilen kişi hakkında bir iz yoktu. Var olan numarasından bir erkek çıkıyordu. Olayın yaşandığı evin kime ait olduğuysa uzun araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştı. Kanında bir yabancı madde bulunmayan herhangi bir alkol alımı olmayan oğluna bir anda ne olmuştu, nasıl bir tuzağa düşürülmüştü baş komiserin Serhan’ın en önemli vakası artık bu olmuştu. Onun için herkes suçlu herkes şüpheli idi hatta karısı Şule bile. Çünkü araştırmalar sonucunda karısının çocukluğuna dair çok önemli bilgilere ilk kez ulaşmış ve sakladıkları yüzünden en büyük suçlulardan biri olarak onu da listesine almıştı. Serhan’ın oğlu için korkuları o kadar fazlaydı ki Şule’yi gözaltına aldırtacak kadar ileriye gitmişti.

Sonrası tamamen bir aksiyonlar dizisi. Büyük meraklar uyandırarak giden olaylar örgüsünde tüm sırlar açığa çıkarılmıştı. Final bölümünde karakterlerden birinin ismi yoktu. İsimsiz bir karakter istismara uğrayan ama ismini hiç bilmediğimiz diğerlerini temsil ediyordu. Sessiz kalan, hakkını savunamayan, kötülükle tanıştığında henüz hayatının başında olan tüm isimsizlere…

Yazan: Pınar Çağlayan

Çarpışma Soruları ve Cevapları

Çarpışma kimin eseri?

Tuğba Sarıünal

Çarpışma türü nedir?

Yerli Romanlar, Polisiye

Çarpışma kaç sayfa?

232

Çarpışma Yorumları

sürükleyici bir kerede okunabilecek türde bir roman

30-09-2019 14:05

her yerde çarpışma kitap özeti aradım bir tek burada buldum ne kadar teşekkür etsem azdır beni çok büyük bir dertten kurtardınız

16-12-2019 20:38

çarpışmanın konusu tam olarak ne?

18-09-2022 20:02

bu kitabın devamı var mı

29-10-2023 11:24