Paranoya

Paranoya
Kitabın Yazarı:Tuğba Sarıünal Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Destek Yayınları Yayınlandığı Yıl:2016 (07-06-2016) Sayfa Sayısı:296 ISBN:9786053110767 Kitap Puanı:6.6 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

6.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Paranoya - Tuğba Sarıünal

Kitap Türü:Yerli Romanlar, Polisiye

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Paranoya Özet

Muhasebe ofisinde çalışan Fulya günün yoğun temposuyla uğaşırken masasına yaklaşan kurye ile göz göze gelir. Adam ezberlendik adımlar ile elindeki çiçek buketini kendisine teslim ettikten sonra uzaklaşırken Fulya bu çiçek işine bir son verilmesi gerektiğini düşünür. Eşi Kerem’ in kendisine yıllardır yaptığı küçük bir tahmin oyunudur bu. Farklı çiçeklerin bir araya gelmesiyle oluşturduğu manayı Fulya’ nın tahmin etmesi gerekmektedir. Çok beklemeden telefonu çalar ve kocası doktorluk mesleğini daha da ileri götürebilmek adına kendisine İngiltere’ den teklif geldiğini söyler. Eşi adına sevinen kadın bir anda hayatını değiştirmenin ne kadar zor olacağını düşünür ama kocasına belli etmeden telefonu kapatır.

Akşam olup evine geldiği zaman eşine ne kadar aşık olduğunu bir kez daha anlayan Fulya tüm hayatını onun uğruna değiştirmenin aslında ne kadar küçük bir durum olduğuna kendini inandırır ve bu güzel haberi kutlamak için arkadaşlarının ani baskını ile hep beraber eğlenmeye giderler.

Ertesi sabah kendisini akşamdan kalma hisseden Fulya işe gitmek istemez, zaten nasılsa işten de ayrılacaktır. Eşi Kerem’i hastanesine gitmek üzere kapıdan uğurlamaya çalışır fakat adam bir türlü karısından ayrılmak istemez ve defalarca onu ne kadar çok sevdiğini söyler. Ayrıca besledikleri Max adındaki köpeklerine de iyi bakmasını tembihler. Tüm bunlara bir anlam veremeyen kadın eğlenerek kocasını gönderir ve baş ağrılarını biraz olsun yatıştırmak için uykuya dalar. Uyandığı zaman kocasının sesini duymak için arar fakat adamın telefonu kapalıdır. Kerem’ in ameliyatta olduğunu düşünerek akşam yemeği için hazırlık yapmaya başlar.

Akşam saat 19.00 olduğunda kapı çalar fakat gelen kocası Kerem değil, polis memurlarıdır. Eşi Kerem Giritli’nin arabası içerisinde intihar ettiği haberini verirler ve Fulya’ dan teşhis için kendileri ile gelmesini söylerler. Şoka giren kadın üzerindeki ince hırkası ile ekip otosuna biner fakat bir hata olduğunu eşinin eve gelmek üzere olduğunu anlatmaya çalışır.

Morg çekmecesinin açılması ile eşinin cansız bedenini gören kadın tüm acılarda yaşanacağı gibi inkara gider. Birbirlerine olan aşklarını düşünür, İngiltere’ ye gitme hayallerini düşünür, mutlu yuvalarını düşünür. Kocasının intihar etmek için hiçbir sebebi olduğuna inanmaz. Hayatta eşinden başka kimsesi olmayan kadın, defin işlemlerinden sonra evinde köpeği ile birlikte kendi kabuğuna çekilir. İşinden de atılan Fulya’nın artık tek amacı kocasının intihar değil, cinayete kurban gittiğini ispatlamaktır.

Dava ile ilgilenen komiser Atakan yaklaşık bir sene önce eşinin kendisini aldattığı için boşanmış bir adamdır ve kadınlara kalbini kapatmıştır. Fulya umutsuzca Atakan’ dan yardım ister. Bir süre sonra bu olayın intihar değil cinayet olduğuna komiseri de inandırır fakat gelişen olaylar neticesinde genç adam bu davadan alınır. Artık bu olayı çözme peşinde iki kişilerdir ve araştırmaya Kerem’ in hayatından başlarlar. Zaman ilerledikçe Fulya aslında kocasını hiç tanımadığını ve yıllar içinde kendisine ne kadar çok yalan söylendiğini öğrenir. Kerem’ in en fazla gizli bir sevgilisi olduğunu düşünürken aslında kocasının paraya olan düşkünlüğü neticesinde çalıştığı hastanede gizli işler yürüttüğünü ve buna tüm hastane personelinin de dahil olduğunu öğrenir. Bulgaristan bağlantılı bir organ mafyası ile birlikte çalışan hastane Kerem’ in de içinde bulunduğu berbat bir işe girmiştir. Üst makamlar tarafından kapatılan dosya Atakan komiserin sayesinde tekrar açılır ve tüm Türkiye’ yi etkileyecek şekilde ses getirir.

Hastane dekanı da dahil olmak üzere herkesin ifadesi ile olaylar gün yüzüne çıkar, sağlık bakanı dahil olmak üzere istifalar gerçekleşir. Başhekimin verdiği ifade ile aslında bu işten çıkmak isteyen Kerem karısını alıp gerçekten İngiltere’ ye gitmek ister. Mafya ile bu yüzden arası açılan Kerem’ in aslında son iki senedir hastanede çalışmadığını da öğrenirler. Başhekim ifade sonunda Kerem’ i kendisinin öldürdüğünü bunu da bir enjektör yardımı ile yaptığını itiraf eder.

Bu olayların araştırması sırasında kendi evinde kalamayan Fulya Atakan’ın dairesine taşınır ve tüm gerçeklerle onun yanında yüzleşir. Git gide duygusal olarak birbirlerini tamamlayan iki yaralı insan artık duygularının farkına varırlar.

Paranoya kitabını elime aldığımda çok farklı bir polisiye roman ile karşılaşacağımı sandım. Ön sözlerinden kendi reklamını çok iyi yapan bir kitap izlenimi verdi bana. Lakin sayfalar ilerledikçe konunun ne kadar hafif kaldığını gördüm. Fulya ve Atakan arasında bir yakınlaşma olacağı ilk 20 sayfada belli oluyor zaten. Kocası tarafından da yıkıma uğrayan kadının sığınağının kim olacağını hemen anlıyorsunuz. Yazım dili gayet açık ve anlaşılır. Tuğba Sarıünal’ın Paranoya romanı, büyük bir beklentiye girmezseniz kısa zamanda okuyup bitirebileceğiniz bir kitap. Yine de yazarın emeğine karşılık kafa dağıtmak için alabilirsiniz.

Yazan: Betül PALACI

Paranoya Soruları ve Cevapları

Paranoya kimin eseri?

Tuğba Sarıünal

Paranoya türü nedir?

Yerli Romanlar, Polisiye

Paranoya kaç sayfa?

296

Paranoya Yorumları

okurken sıkıldım zor bitirdim diyebilirim pek elde duran bir kitap değil konusu ilgi çekmiyor

14-02-2018 07:51

kitabı almayı düşünüyordum googledan kitap yorumlarına bakayım dedim burasını buldum okurlar düşük puan vermiş editör düşük puan vermiş şüpheye düştüm şimdi yorum da yapılmamış pek tutulan bir kitap değil sanırım

28-01-2019 21:52

paranoya kitabı beklediğimden güzel çıktı editör neden bu kadar düşük puan vermiş anlamadım bana göre güzel bir kitaptı

18-02-2020 14:38

kitap yorumlarından sonra almaktan vazgeçtim

08-11-2022 18:17

paradokya yok mu

23-02-2024 20:15