Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları

Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları
Kitabın Yazarı:Ahmet Haşim Kitap Türü:Deneme Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:2010 Sayfa Sayısı:154 ISBN:9789750808851 Kitap Puanı:6.8 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:42,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları - Ahmet Haşim

Kitap Türü:Deneme, Günlük / Anı

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları Özet

Türk Edebiyatı için çok büyük bir önem sahibi olan Ahmet Haşim’in iki eserinin tek bir kitapta birleştirilmesiyle oluşmuş Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları kitabının ilk bölümünde Ahmet Haşim’in dönemin konularıyla ilgili düşünceleri deneme şeklinde yer alıyor. İkinci bölüm ise gezi yazısı niteliğinde ve daha çok Paris’ten ve bu şehrin yaşam tarzından bahsediliyor.

Bize Göre Gazi

Yazar, Mustafa Kemal Atatürk ile ilk karşılaşmasını anlatıyor. Harf devrimi için fikir alışverişi nedeniyle Dolmabahçe Sarayı’na çağırılmış ve gazetelerden gördüğü kadarıyla Atatürk’ü şişman, yorgun ve kalınlaşmış hatlara sahip biri olarak hayal ediyor. Fakat karşılaşmadan sonra onun ne kadar keskin mavi bakışlara sahip olduğu, derli toplu ve sağlıklı bir çehre olarak tanımlıyor. O gün için kendisini sadece gaziyi gözleriyle gördüğü için şanslı sayıyor.

Kelimelerin Hayatı

Ahmet Haşim “melek” kelimesinin anlamını betimlerken kadın tasvirini kullanıyor. Beyaz tene ve aynı renk giysilere sahip lepiska gibi saçları olan bir masum çehre olarak tanımladığı kadının şimdi değişime uğradığını düşünüyor. Kılık kıyafet inkılabı sonucu kadınların dizlerine gelen eteklerini ve aniden kısalan saçlarını hoş bulmuyor. Ayrıca yüzün ve dudakların boyanmasını da hizmetçi çehresi olarak tanımlıyor.

Kargalar

Yazar kargalar hakkında okuduğu bir araştırmadan eserinde bahsetmiştir. Kargaların zekası ve anlayış şekli diğer hayvanlara göre bir adım öndedir. Çünkü kargalar evliliği insanlardan daha iyi ve bir sopayı bir tüfekten ayırmak konusunda da oldukça anlayış kabiliyetine sahiptirler. Bu araştırmaya göre kargalar üç sayısına kadar sayma biliyorlar.

Bir Seyahatin Notları

Ahmet Haşim o dönemde herkes tarafından merak edilen ve ilgi duyulan bir yer olan Paris’e seyahat etmeye karar verir. Deniz yolculuğu ile çıktığı yolculukta birçok kişiyle tanışır. Paris’e ilk geldiğinde ise ülkemizden çok farklı olmadığını düşünür. Fakat gezmeye ve vakit geçirmeye başladıkça fikirleri değişir. Örneğin Paris kadını ona göre çok farklıdır. Asildir ve giyim konusunda seçimleri çok sadedir. Bu şehre gelen yabancılar aslında en çok modayla ilgilenen ve alışveriş yapanlardır. Ayrıca Paris’in sokakları çok temizdir, her yerde çiçekler vardır. Fakat trafik günün belli bir saatinde çok sıkışıktır Ahmet Haşim’i rahatsız eden bir durum ise ilginçtir. O, Türkiye’de ki evinde her akşam hamamböcekleri ve tahtakuruları tarafından ısırılarak uyandırılır. Fakat bu şehirde bir tane bile bu hayvanlardan görmemiştir. Haşim bu nedenle şehrin çok temiz olduğunu düşünmektedir.

Yazan: Ilgın Kocaman

Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları Soruları ve Cevapları

Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları kimin eseri?

Ahmet Haşim

Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları türü nedir?

Deneme, Günlük / Anı

Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları kaç sayfa?

154

Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları Yorumları

pek tavsiye etmeyeceğim bir kitap oldukça sıradan

22-04-2016 12:34

okurken çok sıkıldım belki de gezdiği yerlerle bir alakam olmadığı içindir ilgimi hiç çekmedi

11-05-2016 23:04

yeni fikir ve munasakanin ozetinide atarmisiniz

30-05-2016 21:45

güzeldi beğendim

14-11-2016 20:37

okumamız gereken sıkıcı bir kitap bize göre türü ne acaba?

30-10-2019 15:01

türü ve yazarı lazım acil

27-07-2022 14:23