Bir Çift Yürek

Marlo Morgan Bir Çift Yürek
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Günlük / Anı
Yayınevi:Klan Yayınları
Yayınlandığı Yıl:1990
Sayfa Sayısı:246
ISBN:9756388020
Kitap Puanı:
6.5 / 10 | Oy: 207 | Yorum: 3
Editör Puanı:10
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:19,60 TL
Sözcü Kitabevi:21,84 TL
D&R:21,84 TL
Pandora:22,40 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Günlük / Anı
Orjinal Adı:Mutant Message Down Under
Çeviren:Eren Cendey

Arka Kapak Bilgisi

Bir Çift Yürek Özeti

Marlo Morgan Bir Çift Yürek


Bir Çift Yürek, gerçekten mükemmel bir kitap... Amerikalı bir tıp doktoru olan Marlo Morgan’ın gerçek bir olaya dayanan Bir Çift Yürek kitabında, Avustralya’da yaşadığı macera dolu, ilginçliklerle yüklü ruhsal bir yolculuğu hikâyeye alınmıştır.

Aborjinler eşliğinde olağanüstü bu toplulukla, kültürel, felsefi, bilgelikle ilerleyen muhteşem bir yolculuktur bu. Her ne kadar Marlo Morgan her bilgiyi anlatarak “Avustralya’ya dek bir yolculuk yapmanıza gerek yok,” dese de insanın kendini ilk uçakla bu kabilenin arasına atası, bu eşsiz yolculukta yer alası geliyor.

Bir Çift Yürek kitabının sonundaki not ise; yazarın gerçekten farkındalıklı büyük bir yüreğe sahip olduğunu kanıtlıyor. Aborjin Kabilesinden Burnum Burnum kitabı okuduğunda minnettarlığını şöyle ifade ediyor: “ Dünyaya deneyimlerimizi anlatırken, tarihsel büyük bir yanlışı düzeltmiştir. Bizim için yazılan yeryüzünün çok ilkel ve sefil insanları sözünü, verdiği mesajlarla bizleri gerçekten sahip olduğumuz niteliklerle, soylu ve muhteşem insanlar olarak tanıtıyor.”

“Her birimizin içinde, gelişmemize katkıda bulunan deneyimleri yaşadığımız kuytu bir nokta vardır,” diyerek onun yazgısının gerçek bir kuytuda, Avustralya anakarasının ta yüreğindeki çölde yaşamasını istediğini dile getirir.

Onuruna verilecek bir şölen için, Avustralya’nın beş yıldızlı bir otelin önünde tanımadığı rehberini bekliyordu. Kent merkezlerinde yaşayan ve sık sık intihar eğilimi gösteren yarı kan Aborjinlerle çalışmış ve onların tatminkâr bir ekonomik gelir edinmelerine yardımcı olmuştu.
Dilini bilmediği Aborjin şoför kendisini alıp yola çıktıklarında çöle varmışlardı.

Dört saat sonra ondüle tenekelerden oluşturulmuş bir barakanın önüne gelmişlerdi. Kulübenin önünde yanan minik bir ateşin yanında oturan iki Aborjin kadın onları karşıladı. Cipten inerken şoförün İngilizce bilen tek kişinin kendisi olduğunu söylediğinde şoklarından birini yaşamıştı. Üzerine harcadığı onlarca dolarlık kıyafetlerini, takılarını, tokalarını hatta cüzdanını, kimliğini kısa sürede bırakıp üzerine bir peştamal verildiğinde diğer şokunu yaşıyordu.

Bir duman ayininden sonra temizlendiğine karar verildikten sonra neyi var neyi yoksa ateşe atılmıştı, nedenini bilmese de karşı koymak için hiçbir şey yapmamıştı.

Çeşitli muz kabuğu kesişi, değerli taşını seçme gibi olaylardan sonra yolculuklarının başlayacağını öğrendi. Avustralya’ya tam 3 ay boyunca yürüyeceklerdi. İlk itirazı burada olmuştu ama aldığı cevapla öylece kalakalmıştı. Bunun yaşamı boyunca yapacağı en önemli yürüyüş olduğunu, onun dünyaya gelme nedeninin bu yürüyüş olduğunu, İlahi Düzen’in bu mesaj olduğunu söylemişlerdi.

Ne elleri bağlıydı ne de ağzına bir şey tıkmışlardı ama kendini tutsak gibi hissedip bilinmezliğe doğru yapılan zorunlu bir yürüyüşün kurbanı olduğuna karar vermişti. Çölün ortasında öylece yürürken aklı, çocuklarında özellikle kızında, ev sahibesinde idi. Günün sonuna yaklaştıkça artık ayakları kötüleşmiş, şişmiş, kanlar ve kesikler halinde kalmıştı. Omuzları yanmış, sızlıyor, yüzü kolları acıyordu. Yaşlı mı yaşlı bir kadın yılan derisindeki şifalı bir yağ ile ayakları için tedaviye geçmişti. Bir süre sonra fark ettiği tek şey yanma ve sızılarının geçtiği, yaralarının kapanmaya başlamış olmasıydı.

Aslında her şey Kansas City’ de başlamıştı. California’ da yapılan bir tıbbi kongre sırasında tanıştığı Avustralyalı bir hekim Avustralya’dan aramıştı onu. Sağlıkta koruyucu hekimlik programının kendisini çok etkilediğini, beş yıllık vize alarak gelmesini dilemişti. Böylece hem bildiklerini yazacak hem de koruyucu hekimlik program çerçevesinde dersler verebilecekti. Bu konuşmadan altı hafta sonra kızı evlenmiş, muayenehanesi devredilmiş, kızıyla yakın bir arkadaşı onu havaalanına geçirmeye gelmişti.

Bu ülkede sevmediği tek şey; ülkenin asıl yerlileri olan ve Aborjin adı verilen, esmer tenli kişilerin ayrıma tabi tutuluyor olmasıydı. Avustralyalılar onlara, Amerikalıların Kızılderililere davrandıkları gibi bir tutum sergiliyorlardı. Sosyal görevlerin hiç birinde çalışan bir Aborjin görmediği gibi yollarda okul önlüğü giyen bir Aborjin çocuğa da rastlamamıştı. Ne tezgâhtarlık yapan, ne postane de çalışan ne de devlet dairesinde de yer almıyorlardı. Çünkü onlar; ilkel, yabanıl, çöl adamları olarak görülüyordu.

Bu yolculuğun değil her gününde her anında yeni bir şey öğrenerek ilerlemişti. Yollarına çıkan bir yılanın bile onun bu insanları yiyecek sağlamak amacıyla ortaya çıktığına inanırlardı. Her şey onlar için birer işaretti. Kabile her yeni güne; ışık, kendileri, arkadaşları ve dünya için Tanrısal Birlik’e teşekkür ederek başlardı. Özel isteklerde bulunsalar bile “eğer benim çevremdeki her türlü yaşam formlarının hayrınaysa,”diyerek sonlandırıyorlardı.

Gezi tamamlandığında görünüş olarak hem komik hem berbat görünse de Gerçek İnsanlar Kabilesi ile ilgili öyküsü tamamlanmıştı. Bunu kimseyle paylaşmadan Avustralya’dan ayrıldı. Düşünceleri haftalar boyunca yüreğinin derinliklerinde saklı kalmıştı çünkü olumsuz yorumlar, tepkiler almaktan çekiniyordu. Neyse ki dostlarının desteği ile kısa sürede bildiklerini paylaşması hayranlık uyandırmıştı.

Artık her birimizin iki yaşamı olduğunu biliyordu; biri öğrendiğimiz, diğeri sonra yaşadığımız yaşamdı…

Yazar: Pınar Çağlayan

Bir Çift Yürek Yorumları

Bir Çift Yürek Yorum okuduğum en harika romanlardan bir tanesi

14-05-2017 22:35 !!

Bir Çift Yürek Yorum çok güzel bir kitap biraz pahalı ama verdiğiniz paraya değiyor

26-05-2017 20:19 !!

Bir Çift Yürek Yorum kitabın neresi pahalı ama sana katılıyorum

13-12-2017 18:57 !!

Yorum Yaz

:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.