Bir Çift Yürek

Bir Çift Yürek
Kitabın Yazarı:Marlo Morgan Kitap Türü:Günlük / Anı Yayınevi:Klan Yayınları Yayınlandığı Yıl:1990 Sayfa Sayısı:246 ISBN:9789756388020 Kitap Puanı:8.8 / 10 | Yorum: 11

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:87,45 TL Pandora:102,40 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Bir Çift Yürek - Marlo Morgan

Kitap Türü:Günlük / Anı Orjinal Adı:Mutant Message Down UnderÇeviren:Eren Cendey

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Bir Çift Yürek Özet

Bir Çift Yürek, gerçekten mükemmel bir kitap... Amerikalı bir tıp doktoru olan Marlo Morgan’ın gerçek bir olaya dayanan Bir Çift Yürek kitabında, Avustralya’da yaşadığı macera dolu, ilginçliklerle yüklü ruhsal bir yolculuğu hikâyeye alınmıştır.

Aborjinler eşliğinde olağanüstü bu toplulukla, kültürel, felsefi, bilgelikle ilerleyen muhteşem bir yolculuktur bu. Her ne kadar Marlo Morgan her bilgiyi anlatarak “Avustralya’ya dek bir yolculuk yapmanıza gerek yok,” dese de insanın kendini ilk uçakla bu kabilenin arasına atası, bu eşsiz yolculukta yer alası geliyor.

Bir Çift Yürek kitabının sonundaki not ise; yazarın gerçekten farkındalıklı büyük bir yüreğe sahip olduğunu kanıtlıyor. Aborjin Kabilesinden Burnum Burnum kitabı okuduğunda minnettarlığını şöyle ifade ediyor: “ Dünyaya deneyimlerimizi anlatırken, tarihsel büyük bir yanlışı düzeltmiştir. Bizim için yazılan yeryüzünün çok ilkel ve sefil insanları sözünü, verdiği mesajlarla bizleri gerçekten sahip olduğumuz niteliklerle, soylu ve muhteşem insanlar olarak tanıtıyor.”

“Her birimizin içinde, gelişmemize katkıda bulunan deneyimleri yaşadığımız kuytu bir nokta vardır,” diyerek onun yazgısının gerçek bir kuytuda, Avustralya anakarasının ta yüreğindeki çölde yaşamasını istediğini dile getirir.

Onuruna verilecek bir şölen için, Avustralya’nın beş yıldızlı bir otelin önünde tanımadığı rehberini bekliyordu. Kent merkezlerinde yaşayan ve sık sık intihar eğilimi gösteren yarı kan Aborjinlerle çalışmış ve onların tatminkâr bir ekonomik gelir edinmelerine yardımcı olmuştu.
Dilini bilmediği Aborjin şoför kendisini alıp yola çıktıklarında çöle varmışlardı.

Dört saat sonra ondüle tenekelerden oluşturulmuş bir barakanın önüne gelmişlerdi. Kulübenin önünde yanan minik bir ateşin yanında oturan iki Aborjin kadın onları karşıladı. Cipten inerken şoförün İngilizce bilen tek kişinin kendisi olduğunu söylediğinde şoklarından birini yaşamıştı. Üzerine harcadığı onlarca dolarlık kıyafetlerini, takılarını, tokalarını hatta cüzdanını, kimliğini kısa sürede bırakıp üzerine bir peştamal verildiğinde diğer şokunu yaşıyordu.

Bir duman ayininden sonra temizlendiğine karar verildikten sonra neyi var neyi yoksa ateşe atılmıştı, nedenini bilmese de karşı koymak için hiçbir şey yapmamıştı.

Çeşitli muz kabuğu kesişi, değerli taşını seçme gibi olaylardan sonra yolculuklarının başlayacağını öğrendi. Avustralya’ya tam 3 ay boyunca yürüyeceklerdi. İlk itirazı burada olmuştu ama aldığı cevapla öylece kalakalmıştı. Bunun yaşamı boyunca yapacağı en önemli yürüyüş olduğunu, onun dünyaya gelme nedeninin bu yürüyüş olduğunu, İlahi Düzen’in bu mesaj olduğunu söylemişlerdi.

Ne elleri bağlıydı ne de ağzına bir şey tıkmışlardı ama kendini tutsak gibi hissedip bilinmezliğe doğru yapılan zorunlu bir yürüyüşün kurbanı olduğuna karar vermişti. Çölün ortasında öylece yürürken aklı, çocuklarında özellikle kızında, ev sahibesinde idi. Günün sonuna yaklaştıkça artık ayakları kötüleşmiş, şişmiş, kanlar ve kesikler halinde kalmıştı. Omuzları yanmış, sızlıyor, yüzü kolları acıyordu. Yaşlı mı yaşlı bir kadın yılan derisindeki şifalı bir yağ ile ayakları için tedaviye geçmişti. Bir süre sonra fark ettiği tek şey yanma ve sızılarının geçtiği, yaralarının kapanmaya başlamış olmasıydı.

Aslında her şey Kansas City’ de başlamıştı. California’ da yapılan bir tıbbi kongre sırasında tanıştığı Avustralyalı bir hekim Avustralya’dan aramıştı onu. Sağlıkta koruyucu hekimlik programının kendisini çok etkilediğini, beş yıllık vize alarak gelmesini dilemişti. Böylece hem bildiklerini yazacak hem de koruyucu hekimlik program çerçevesinde dersler verebilecekti. Bu konuşmadan altı hafta sonra kızı evlenmiş, muayenehanesi devredilmiş, kızıyla yakın bir arkadaşı onu havaalanına geçirmeye gelmişti.

Bu ülkede sevmediği tek şey; ülkenin asıl yerlileri olan ve Aborjin adı verilen, esmer tenli kişilerin ayrıma tabi tutuluyor olmasıydı. Avustralyalılar onlara, Amerikalıların Kızılderililere davrandıkları gibi bir tutum sergiliyorlardı. Sosyal görevlerin hiç birinde çalışan bir Aborjin görmediği gibi yollarda okul önlüğü giyen bir Aborjin çocuğa da rastlamamıştı. Ne tezgâhtarlık yapan, ne postane de çalışan ne de devlet dairesinde de yer almıyorlardı. Çünkü onlar; ilkel, yabanıl, çöl adamları olarak görülüyordu.

Bu yolculuğun değil her gününde her anında yeni bir şey öğrenerek ilerlemişti. Yollarına çıkan bir yılanın bile onun bu insanları yiyecek sağlamak amacıyla ortaya çıktığına inanırlardı. Her şey onlar için birer işaretti. Kabile her yeni güne; ışık, kendileri, arkadaşları ve dünya için Tanrısal Birlik’e teşekkür ederek başlardı. Özel isteklerde bulunsalar bile “eğer benim çevremdeki her türlü yaşam formlarının hayrınaysa,”diyerek sonlandırıyorlardı.

Gezi tamamlandığında görünüş olarak hem komik hem berbat görünse de Gerçek İnsanlar Kabilesi ile ilgili öyküsü tamamlanmıştı. Bunu kimseyle paylaşmadan Avustralya’dan ayrıldı. Düşünceleri haftalar boyunca yüreğinin derinliklerinde saklı kalmıştı çünkü olumsuz yorumlar, tepkiler almaktan çekiniyordu. Neyse ki dostlarının desteği ile kısa sürede bildiklerini paylaşması hayranlık uyandırmıştı.

Artık her birimizin iki yaşamı olduğunu biliyordu; biri öğrendiğimiz, diğeri sonra yaşadığımız yaşamdı…

Yazan: Pınar Çağlayan

Bir Çift Yürek Konusu

Doktor olan Marlo Morgan Bir Çift Yürek kitabını gerçek bir hikayeden esinlenerek yazmıştır. Daha doğrusu Avustralya’da yaşadığı bir macerayı kitap haline getirmiştir.

Bir Çift Yürek Avustralyalı yerliler olan Aborjinleri anlatan en iyi kitaplardan bir tanesi olarak kabul edilir.

Marlo Morgan Avustralyalı doktor bir arkadaşının tavsiyesi üzerine Avustralya’ya yolculuğa çıkar. Daha sonra rehber ile tura çıkar ve kendini bir anda aborjinlerin içinde bulur. Yolculuk ve macera tamamlandığında ise berbat bir haldedir ama düşünceleri tamamen değişmiş bir hale geldi. Bu değişimi de bu kitapta görüyoruz.

Bir Çift Yürek Soruları ve Cevapları

Bir Çift Yürek kimin eseri?

Marlo Morgan

Bir Çift Yürek türü nedir?

Günlük / Anı

Bir Çift Yürek kaç sayfa?

246

Bir Çift Yürek Yorumları

okuduğum en harika romanlardan bir tanesi

14-05-2017 22:35

çok güzel bir kitap biraz pahalı ama verdiğiniz paraya değiyor

26-05-2017 20:19

kitabın neresi pahalı ama sana katılıyorum

13-12-2017 18:57

aborjinleri anlatan kitap bana göre mükemmel yazılmış aslında kitaba başlarken bu kadar etkileneceğimi sanmıyordum kitabın yazarı da zaten maceraya başlarken bu kadar etkileneceğini düşünmüyor ama kitabı okuduktan sonra uzun süreli bir şok yaşıyorsunuz kişiliğinizi değiştirecek bir kitap

17-12-2019 11:17

son zamanlarda adını çok duymaya başladım okunması gereken kitaplarda yer alıyor sürekli konusu ilgimi çekmedi ama çok tavsiye ediliyor o yüzden alıp okumayı düşünüyorum burada da puanı baya yüksekmiş

04-01-2020 23:10

son zamanlarda okuduğum en motive edici kitaplardan bir tanesi bu kadar az tanınması oldukça şaşırtıcı günümüz kişisel gelişim kitaplarına 100 basar

27-01-2020 23:17

kitabın yazarı sanırım sonunda hikayenin uydurma olduğunu itiraf etti aslında harika bir kitap olay örgüsü ve karakterler çok güzel kurgulanmış ama hikaye ilerledikçe gerçeklik dışına çıkmış insan burada gerçekliğini sorgulamaya başlıyor tamam aborjinler sıradışı insanlar ama onları süper güçleri varmış gibi ele almak biraz saçmalamak olmuş yazar da başta gerçek diye yalan söyledi ama itiraf etmiş sanırım yeterince para kazandığı içindir

18-03-2022 22:27

konusu çok güzel özet ödevi için okudum çok beğendim hep gerçek sandım fakat telepati ile konuşma kadının suyu bulması falan bir de sonda izini kaybettirmek için uydurma bir hikaye olunca hayal kırıklığına uğradım zaten kadın da itiraf etmiş sanırım o bölümlerde abartmasa 10 numara kitap olacakmış

03-09-2022 14:15

bir çift yürek kitabının kısa özeti lazım bulduklarımın hepsi çok uzun

11-01-2023 22:04

aborjinler ile ilgili kitaplardan biri diye okudum resmen masal anlatmış bunun gerçek olduğuna inananlar var

06-07-2023 23:24

mükemmel başlıyor sonra fantastik bir hal alıyor gerçek sanmıştım ama çok fazla fantezi var

09-01-2024 21:04

en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar