Beyaz Yele

Beyaz Yele
Kitabın Yazarı:Rene Guillot Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:1969 Sayfa Sayısı:118 ISBN:9789755100822 Kitap Puanı:8.8 / 10 | Yorum: 23

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:66,99 TL D&R:74,70 TL Pandora:88,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Beyaz Yele - Rene Guillot

Kitap Türü:Öykü/Hikaye, Çocuk Kitapları Çeviren:Saadet Özen

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Beyaz Yele Özet

Rene Guillot'un "Beyaz Yele" adlı çocuk kitabını, çocuklar kadar büyüklerin de okuması gerekiyor. Çünkü kitap çok önemli dersler içeriyor. Kitap, sayfa sayısı fazla olmadığı için ve çok sürükleyici olduğu için kısa sürede bitiyor. Ayrıca kitapta bulunan resimler kitabın özellikle çocukların hayalinde canlanmasını sağlıyor.

At Hırsızları

Folko, balıkçı dedesi ve küçük kardeşiyle yaşayan 12 yaşında bir çocuktu. Bataklıkta gezip doğayı keşfetmeyi ve bazen uzaktan dört nala koşarken gördüğü yaban atlarını çok severdi. Dedesi büyüyünce onun balıkçı olacağını düşünürdü. Ama Folko seyis olmak istiyordu. Bir gün Folko bataklıkta kayıkla gezerken hiç beklemediği bir şey oldu. Bembeyaz bir tay ve kısrakla karşılaştı. Tayı çok sevdi ve farkında olmadan da olsa ona Beyaz Yele adını verdi. Tüm bunlar olurken Folko'yu uzaktan seyreden iki adam vardı. Bunlar at hırsızlarıydı.

Kısrağı Kaçırmak

At hırsızları, Folko uzaklaşınca kısrağı yakalamak için harekete geçtiler. Henüz fazla uzaklaşmamış olan Folko, kısrağın sesini duyunca geri döndü ve çaresizce olanları izledi. At hırsızları biraz zorlansalar da sonunda kısrağı yakalayıp yola koyuldular. Onlar gidince Folko, Beyaz Yele'yi aramaya başladı. Sonunda Beyaz Yele'yi yaralı ve öfkeli bir halde buldu. Bir süre sakinleşmesini bekledikten sonra Beyaz Yele'yi çağırarak yürümeye başladı. Beyaz Yele, Folko'nun peşinden yürüdü ama at hırsızlarıyla karşılaştıkları yere gelince aniden durdu. Daha da sonra at hırsızlarının gittiği yöne doğru dört nala koştu.

Koca Seyis Antonyo

At hırsızlarının kısrağı kaçırdıkları günden bir hafta sonraydı. Antonyo, Beyaz Yele'yi aramak için yola çıktı. Folko'nun dedesi olan dostu Ösebyo'ya uğrayıp Folko'yu yanına aldı. Birlikte tekrar yola koyuldular. Öğlen olunca karınlarını doyurup dinlenmek için uykuya daldılar. Onlar uyurken Antonyo'nun atı Franki, Beyaz Yele'yi görüp kişneyince Antonyo ve Folko uyandılar. Beyaz Yele'yi ilk Folko fark etti. Küçük çocuk dostunu yeniden gördüğü için çok sevindi.

Beyaz Prens

Aradan uzun zaman geçti. Folko dedesini mutlu etmek için balıkçıların yanında çalışmaya başladı. Folko'nun günleri gündüz çalışıp, gece yorgun bir şekilde Beyaz Yele'nin hayaliyle uyumaya çalışarak geçti.

Av Zamanı

Balık mevsimi bitince Folko evine döndü ve günlerini eskisi gibi geçirmeye devam etti. Bir gün Folko yine bataklıkta gezerken Antonyo onlara uğradı. Pek keyfi yoktu, o yüzden fazla oyalanmadan işine döndü. Beyaz Yele'yi yakalamak için her şey hazırdı. Uzun bir uğraştan sonra seyisler Beyaz Yele'yi yakaladılar. Ama Beyaz Yele hiç pes etmedi. Sonunda kötü bir olay yaşanmaması için Antonyo Beyaz Yele'yi serbest bıraktı.

Rüyalar Gerçek Olunca

Bir gün Folko yine bataklığa balık avlamaya gitti. İşini hızlıca bitirip günün kendisine kalacağını hayal etti. Ama bundan daha güzel bir şey oldu. Folko, Beyaz Yele'yle karşılaştı. Ama haranın sahibiyle seyisler Beyaz Yele'nin peşindeydiler ve Beyaz Yele'yi buldular. Onları fark eden Beyaz Yele kaçmadı, aksine üstlerine gidip haranın sahibine saldırarak intikamını aldı. Sonra da koşarak uzaklaştı. Ama seyisler onun peşinden gitmediler. Haranın sahibi çok sinirlendi ve Beyaz Yele'yi yakalayan kişiye onu vereceğini söyledi. Bunu duyan Folko haranın sahibine Beyaz Yele'yi yakalarsa onu kendisine verip vermeyeceğini sordu. Haranın sahibi de dalga geçerek bütün seyislerin önünde Folko'ya söz verdi. Artık Folko'dan mutlusu yoktu. Haranın sahibi ve seyisler gidince Folko, Beyaz Yele'yi bulup yakaladı. Beyaz Yele bir süre Folko'yu yerlerde sürükledi. Ama sonra sakinleşip onun peşinden eve gitti. Folko Beyaz Yele'ye saman verirken Beyaz Yele diğer atların sesini duyup onların yanına koştu.

Bahar Yarışları

Beyaz Yele sürünün başı olmak için bütün atlarla dövüştü. Yaralansa da pes etmedi. Sonunda amacına ulaştı. Beyaz Yele artık sürünün başı oldu. Ertesi gün Folko'nun kulübesine gitti. Folko hem şaşkın hem de çok sevinçliydi. Atına defalarca sarıldı. Sonra atının yaralı olduğunu fark etti. Yarasını temizledi, karnını doyurması için saman verdi. Folko hep Beyaz Yele'ye binip gezmek istedi. Ama bir hafta boyunca buna cesaret edemedi. Sonunda dayanamadı ve Beyaz Yele'nin sırtına bindi. Ama Beyaz Yele şahlanıp Folko'yu yere attı. Sonra da dört nala koşup oradan uzaklaştı. Folko çok üzüldü ve kendini suçlu hissetti.

Beyaz Yele Kayıplara Karışıyor

Aradan iki hafta geçti. Beyaz Yele ortalıkta yoktu. Folko uzun zamandır Antonyo'yu da göremediği için iyice meraklandı. Sonunda dayanamayıp Antonyo'nun yanına gitti. Folko ve Antonyo, Beyaz Yele hakkında konuştular. Folko çok üzgündü. Antonyo Folko'yu biraz olsun sevindirebilmek için haftasonu onu şehre götüreceğine söz verdi.

Şehirde Bayram

Nihayet pazar günü Antonyo ve Folko yola çıktılar. Haralarda mola vererek, yavaş yavaş şehre, Cuzeppe'nin evine ulaştılar. Antonyo ve Cuzeppe Folko'yu bayram yerinde gezdirdiler. Sonra bir de sirke götürdüler. Folko sirkte Beyaz Yele'ye benzeyen bir at gördü. Bunu heyecanla Antonyo'ya söyledi. Daha sonra gösteri bitince gidip ata baktılar ve onun Beyaz Yele olmadığını anladılar. Ama orada haranın sahibiyle sirk müdürünün konuştuğunu da gördüler. Birkaç gün Cuzeppe'nin evinde kalan Antonyo ve Folko eve dönüş zamanı gelince yine yola koyuldular.

Atların Efendisi

Antonyo ve Folko döndükten birkaç gün sonra Antonyo, hara sahibiyle sirk müdürünün Beyaz Yele için anlaştığını öğrendi. Bu yüzden seyisler yeniden Beyaz Yele'yi yakalamaya çalışacaklardı. Antonyo bir faydasının olmayacağını bile bile Folko'ya haber vermeye gitti. Ama Folko evde yoktu, yine bataklıktaydı.

Güzel Bir Rüya Gibi

Beyaz Yele sonunda döndü, sürüsünü aradı ama bulamadı. Haranın sahibi ve seyisler de Beyaz Yele'yi aradılar ve sonunda buldular. Beyaz Yele onlardan saklanmak için sazlıkların arasına girdi. Bunu fark eden haranın sahibi Beyaz Yele'yi yakalamak için seyislere sazlıkları yakmalarını söyledi. Rüzgar alevleri kontrol edilemez bir hale getirince sesleri duyan Folko atının alevler için kaldığını gördü. Onu kurtarmak için her şeyi göze aldı. Nihayet Beyaz Yele'nin yanına varınca sırtına binip onu sürdü. Böylece seyislerden kaçmaya başladılar. Sonunda nehir kenarına geldiler. Tehlikeyi fark eden haranın sahibi ve seyisler Folko'yu geri çağırdılar. Ama artık her şey için çok geçti.

Editör: Firdevs AÇAR

Beyaz Yele Soruları ve Cevapları

Beyaz Yele kimin eseri?

Rene Guillot

Beyaz Yele türü nedir?

Öykü/Hikaye, Çocuk Kitapları

Beyaz Yele kaç sayfa?

118

Beyaz Yele Yorumları

bir kerede okudum ve bitirdim çok beğendim

08-11-2017 20:17

başarılarınızın devamını dilerim :)

07-12-2017 13:12

çok güzel anlatılmış çok teşekkür ederim 😊

14-12-2017 22:08

guzel degil😒😒

08-01-2018 15:26

yeterli bir anlatımdı teşekkürler

05-02-2018 22:45

bence beyaz yele kitabı çok güzel😊😊

03-03-2018 11:59

biraz daha yazsaydınız keşke ama böyle de güzel olmuş teşekkürler

09-04-2018 22:05

özet diyo burasa kitap var ne alaka

18-04-2018 22:18

çok iyi , güzel olmuş.

03-05-2018 07:48

çok güzel olmuş

21-05-2018 18:29

çok güzel tavsiye ederim

23-05-2018 21:15

çok güzel ama ana fikri konusu ve kendi yorumlarınızıda yarsanız bence daha iyi olur

31-08-2018 12:05

çok yardımcı oldu teşekkürlerr .....

17-12-2018 20:49

çok güzel bir kitapmış

13-01-2019 21:04

gerçekten elinize emeğinize sağlık ama şu emeğe haksızlık ve dalga geçenlerin yorumları atılsın ayrıca kendi düşünceleri değil yazarın ne düşündüğü önemli! emeğiniz iççin tşk

15-05-2019 20:37

ben bayıdım gerçekten uzun olmuş ama gayet güzel bende uzun birşeyler arıyodum zaten

06-11-2019 19:57

hoca okumanızı istemese bu harika kitapla tanışamazdım

02-12-2019 17:41

mükemmel bir kitaptı.herkese öneririm konusunuşu şu şekilde özetleyebilirim;
bir balıkçı kulübesinde yaşayan 3 kişi varmış.bunlar folko,kız kardeşi ve ösebyo dedeymiş.folkoç henüz 12 yaşındaymış bu orman onun için büyülü bir yermiş.folko günün birinde çok güzel vahşi bir at sürüsü görmüş.bu sürünün içinde pırıl pırıl parlayan yelesinde tek bir leke olmayan bembeyaz bir at varmış .bu atın annesine ösebyo dedenin eski arkadaşı olan antonyo bakarmış.folko bu ata beyaz yele ismimi vermiş ve bu ata adeta aşık olmuş .hergün onu düeşünüyor ve kendisini ,onu sürerken hayal ediyormuş.bu böyle sürüp gitmiş ta ki beyaz yele ile folko arkadaş olup ,beyaz yele başını derde sokana kadar.bundan sonrasını söyleyemiyeceğim, macera ve dostluk burda başlyor mutlaka okumanızı tavsiye ederim .

Özlem Tokdemir • 05-01-2021 14:17

ya hoca kısa özet istedi de bu öykü kitabı görünüyor burada yazan da kısa kısa hepsini yazmış ben mi yanlış anladım ödevi daha kısa ne kadar yazılır

27-04-2022 17:24

beyaz yele kitabının kahramanları kimler?

03-11-2022 21:39

içindeki hikayeleri ayrı ayrı özetlemeniz çok iyi olmuş elinize sağlık

04-05-2023 22:33

özetleye bilirim hatta/aradan iki hafta geçti. beyaz yele ortalıkta yoktu. folko uzun zamandır antonyo'yu da göremediği için iyice meraklandı. sonunda dayanamayıp antonyo'nun yanına gitti. folko ve antonyo, beyaz yele hakkında konuştular. folko çok üzgündü. antonyo folko'yu biraz olsun sevindirebilmek için haftasonu onu şehre götüreceğine söz verdi.

21-08-2023 16:24

kitaptaki olayların geçtiği yer ve zaman nedir diye bir soru var özete bulamadım

23-02-2024 22:18

en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Tarihi Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Fantastik Kitaplar Macera Kitapları Yerli Romanlar Korku Kitapları Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Gerilim Kitapları Psikoloji Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Biyografi Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Deneme Kitapları Şiir Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar Beslenme Diyet Kitapları