Beni Ödülle Cezalandırma

Beni Ödülle Cezalandırma
Kitabın Yazarı:Özgür Bolat Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Doğan Kitapçılık Yayınlandığı Yıl:2016 (28-09-2016) Sayfa Sayısı:248 ISBN:9786050937022 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 11

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:115,41 TL D&R:127,80 TL Babil:142,20 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Beni Ödülle Cezalandırma - Özgür Bolat

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Beni Ödülle Cezalandırma Özet

Özgür Bolat’ın “Beni Ödülle Cezalandırma” adlı kitabı iki kısımdan oluşuyor. On altı bölüme ayrılan ilk kısımda yazar ödülün etkilerini anlatıyor. Beş bölümlük ikinci kısımda ise ödül vermek yerine ne yapılması gerektiği üzerinde duruyor. Yazar kitap boyunca çeşitli konularda yapılmış olan deneyleri anlatıyor ve bu deneyler üzerinde yorum yaparak konuları açıklıyor. Ayrıca bölüm sonlarında maddeler halinde özetler yer alıyor ve bu özetler hem konunun pekişmesini sağlıyor hem de en önemli noktalara dikkat çekiyor. Yazar konu anlatımları arasında ve bölüm sonlarında sorular sorarak anlatımını çeşitlendirirken okurun dikkatini canlı tutuyor ve konuların devamına dair okurda merak uyandırıyor.

Onlarca deneyi ele alan yazar, konulara sadece eğitim ve çocuklar üzerinden değil iş yaşamı ve çalışanlar üzerinden de yaklaşıyor. Bu yönüyle kitabın sadece öğretmen ve ebeveynlere değil çok daha geniş bir kitleye hitap etmesini sağlıyor.

1. Kısım: Ödül Çocukları Nasıl Etkiler?

Yazar, ilk bölümde ödülün olumsuz etkilerine, bir bakana verilen rüşvetin bakanın kararı üzerindeki olumsuz etkisine dikkat çekerek başlıyor. Daha sonra bir öğretmenin, öğrencilerinin kitap okumaları için ödül olarak not vadetmesinden ve bu olayın sonucunda öğretmenin yaşadığı pişmanlıktan bahsediyor. Bu örneklerin ardından ise ödülün eğitim sistemine ne zaman ve nasıl girdiğini anlatıyor. Son olarak ise ödülün ne olduğunu ve dört ödül tipini anlatarak birinci kısmın ilk bölümünü bitiriyor.

İkinci bölüm ödülün zararını anlatan deneylerle başlıyor, bu deneylerin ardından çok popüler olan yaşlı adam ve onun evinin önünden geçerken gürültü yapan çocukların hikayesi yer alıyor. Bu hikayeyle iç ve dış motivasyona değinen yazar daha sonra “hedonik adaptasyon” üzerinde duruyor. Bu konuyla ödülün sürekliliğini sağlamanın ve sürekli ödülle iş yaptırmanın mümkün olmadığını açıklıyor.

Üçüncü bölümde ise yazar yine deneyler üzerinden ödülün iç motivasyona yaptığı etkiyi anlatıyor ve bu anlatımını görseller ve grafiklerle pekiştiriyor. Daha sonra ise epey ilginç bir konu olan bilişsel çelişki ve ödül arasındaki ilişkiyi ele alıyor. Bu konuyu da çeşitli örneklerle açıklayan yazar en son ödülün sorumluluk bilinci üzerindeki etkisine değiniyor.

Dördüncü bölümde yazar ödülün bir kontrol mekanizması olduğuna ve ödülün kişide oluşturduğu denetim etkisinin iç motivasyonu yok ettiğine dikkat çekiyor. Son olarak da araç olması gereken ödülün amaca dönüşmesinden bahsediyor.

Beşinci bölümde yazar motivasyon kaynakları ve türlerini tek tek ele alıyor. Bunun ardından iç kontrol odaklılık ve özdenetim hakkında bilgi verip bu iki konunun ödül ile ilişkisinden bahsediyor.

Kitabın belki de en ilginç bölümü olan altıncı bölümde yazar ödülün ceza, cezanın da ödül olan yönlerini anlatıyor. Bu bölümde, yetişkinlerle yapılan deneylere yer vererek epey karışık olan bu konuyu okurun aklında soru işaretleri bırakmayacak bir biçimde ele alıyor.

Yedinci bölümde ise ödül ile performans arasındaki ilişkiyi grafikler ve görsellerle destekleyerek inceliyor.

Sekizinci bölümde ödülün yaratıcılığı nasıl öldürdüğünü ele alan yazar dokuzuncu bölümde de ödülün öğrenme üzerindeki etkisini ve karne hediyesinin neden sakıncalı olduğunu anlatıyor.

Onuncu bölüme değerler eğitiminde ödül kullanımını içeren bir örnek olayla başlayan yazar anlatımını bu konuyla ilgili deneylerle sürdürüyor. Sonuçları epey şaşırtıcı olan deneylerle beraber yazar bir filmden de konuyla ilgili bir örnek sunuyor.

Yazar on birinci bölümde ise ödülün insanları etik dışı davranışlara yönlendirebileceğini anlatıyor ve bu konuda pek çok örnek veriyor.

Ödülün insan ilişkileri üzerindeki etkilerinin yer aldığı on ikinci bölümde ders sırasındaki bir ödüllü yarışmada öğrenciler arasında gelişen ilişkileri anlatıyor. Ayrıca mutluluk ve güven arasındaki bağlantıyı da ele alarak bunun ilişkilerle olan ilgisine dikkat çekiyor.

On üçüncü bölümde ödülün hem kazananlar hem de kaybedenler açısından olumsuz etkilerini inceleyen yazar on dört ve on beşinci bölümlerde ödülün şirketlerdeki verimlilik ve performans üzerindeki etkisine yer veriyor.

On altıncı bölümde ise ailelerin neden ödül kullandığına değiniyor ve son olarak ödülün kullanılabileceği istisnai durumları ele alıyor.

2. Kısım: Ödül Yerine Ne Yapmalı?

İlk kısımda ödülün olumlu ve olumsuz yönlerini genişçe işleyen yazar ikinci kısımda ebeveynlere yol gösterici bilgiler veriyor. Öncelikle ebeveynleri “koşulsuz ebeveyn” olmaya davet ediyor ve ilk bölümde konuları iki ayrı uç olarak ele alarak ebeveynleri birini seçme konusunda yönlendiriyor.

İkinci bölümde çocukların nasıl öğrendiklerine değindikten sonra ebeveynlerin çocuklarına model olmaları gerektiğini ve bunu nasıl yapacaklarını anlatarak gizli model alma yöntemlerine dikkat çekiyor.

Üçüncü bölümde gerçek ilişki kurma yöntemini dört maddelik bir anlayışla ele alan yazar bu anlayışın bir maddesi altında, çocuklarda sıkça görülen ödev yapmama, yemek yememe, küfretme ve yatmak istememe gibi sorunları irdeliyor.

Dördüncü bölümde ise çocukların nasıl gelişeceğini ve gelişimde oyunlar, geribildirim ve özdeğerlendirmenin önemini anlatıyor.

Beşinci bölümde çocuklara nasıl sorumluluk kazandırılabileceğini anlatırken dört çeşit aile yapısını da inceliyor.

Editör: Firdevs AÇAR

Beni Ödülle Cezalandırma Konusu

Doktor Özgür Bolat’ın çok satanlar listesinde yer alan kitabı Beni Ödülle Cezalandırma çocuklu ailelere mükemmel bir çocuk bakımı kitabı sunuyor.

Dr. Özgür Bolat Beni Ödülle Cezalandırma kitabında bilinenin aksine çocukları ödüllendirmenin kötü yanlarını okurları ile paylaşıyor. Çocukları ödüllendirmenin nasıl motivasyonlarını ve yaratıcılıklarını etkilediğini, kişisel gelişimlerine ne gibi zararlar verdiğini incelikleri ile anlatan yazar aynı zamanda ailelere çocuklarını aslında nasıl yetiştirmeleri gerektiğini ve ödül konusunda neler yapmaları gerektiğini açıkça sunuyor.

Çocuklu aileler için mükemmel bir kitap olan Beni Ödülle Cezalandırma bunun dışında çocuk yetiştirme konusundaki bir çok yanlışı da bilimsel araştırmalar ışığında ailelere sunuyor.

Beni Ödülle Cezalandırma Soruları ve Cevapları

Beni Ödülle Cezalandırma kimin eseri?

Özgür Bolat

Beni Ödülle Cezalandırma türü nedir?

Çocuk Kitapları, Kişisel Gelişim

Beni Ödülle Cezalandırma kaç sayfa?

248

Beni Ödülle Cezalandırma Yorumları

çok faydalı bir kitap tavsiye üzerine okudum ve çok faydalı oldu çocuklu aileler için mükemmel bir kitap

30-10-2016 19:41

ben de tavsiye üzerine aldım çok güzel öğretileri var uygulamaya çalışacağım

10-11-2016 20:06

10 üzerinden 10 mükemmel tavsiyeler tebrikler

24-11-2016 00:57

kitabı okudum.yazara teşekkür ederim.çevreme tavsiyelerde bulundum.hediye amaçlı 4 kitap siparişi vercektim.kredi kartı havalesi istendi kart kullanmıyırum.kapıda ödeme seçeneği olursa sevinirim.

15-03-2017 01:30

kitapı okudum çok güzel kızımın okulunda rehber öğretmen tarafından velilere okunması ve kitapı okuyan veliler sınav yapılacaktır .bu uygulanmadan çok memnun kaldık
özgür polata teşekkür ederiz rehber öğretmen 'lerinde velilerine önermesi dileğiyle müşerref

10-05-2018 21:04

sınav sözel mi kitap üzerine mi yapildi

09-10-2018 16:20

nedense bu tür kitaplar hep ne yapılmaması gerektiğini söylüyor ne yapılması gerektiğini ise genelleme yaparak söylüyor o yüzden beş para etmez kitaplar

20-01-2020 21:32

kitap analizi ile özeti aynı mı oluyor analiz ödevine buradaki özeti yazabilir misiniz?

15-04-2022 11:51

ödül alma cezalandırma bağırma kızma sevme kucaklama bırak ne hali varsa görsün anne baba birşey yapmasın zaten hiç uğramaşınlar bıraksınlar gitsinler çocuk tek başına büyüsün

22-10-2022 20:32

bu tarz kitapları okumayı bırakmak lazım işleri daha kötüye götürüyor biri ödül verme diyor biri ceza verme diyor ne yapacağımızı şaşırdım

18-04-2023 17:44

her zamanki gibi güzel bilgiler var ama uygulamaya gelince bunlar pek mümkün olmuyor uygulamada mantıklı olacak bir kitap yok mu

12-10-2023 21:22

en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Tarihi Kitaplar Fantastik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Macera Kitapları Korku Kitapları Gizem Kitapları Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Komik Kitaplar Felsefe Kitapları Politik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Gerilim Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Beslenme Diyet Kitapları Psikoloji Kitapları Biyografi Kitapları Deneme Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Şiir Kitapları