Aşkın Cep Defteri

Aşkın Cep Defteri
Kitabın Yazarı:Murathan Mungan Kitap Türü:Deneme Yayınevi:Metis Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2012 Sayfa Sayısı:160 ISBN:9789753428590 Kitap Puanı:7.1 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:80,89 TL Pandora:86,70 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Aşkın Cep Defteri - Murathan Mungan

Kitap Türü:Deneme

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Aşkın Cep Defteri Özet

Aşkın Cep Defteri, Murathan Mungan’ın 1992-2012 arasında yazdığı yazılarını içermektedir. Kitap beş bölümden oluşmuş olup bu bölümlerden beşincisi olan Aşkın Cep Defteri adlı bölüm aynı zamanda kitaba adını veren bölümdür. Diğer dört bölüm ise; Yazınca da Geçmiyor, Kedi Kapısı, Fal Metinleri ve Bende Kalanlar şeklinde adlandırılmıştır. Bölümlerin altında yer alan yazılar ve bölüm isimleri arasında ilişki söz konusudur. Örneğin ilk bölüm olan Yazınca da Geçmiyor’da yazar yazdığı halde acısını yaşamaya devam ettiği olayları ele almaktadır. Terastaki Havlu başlıklı yazıda, yazar duygusal yakınlık kurduğu birisinin apansız ortadan kayboluşunu, kendisinden geride sadece teras katında asılı bir havlu kaldığını dile getirmektedir. Aradan uzun yıllar geçmesine rağmen yazar bu olayı unutamamıştır. Bilardo Topları başlıklı yazıda yazar sevgilisinden ayrıldığı güne ait bir anısını paylaşmıştır. Sevgilisi yazara “sen neye benziyorsun biliyor musun?” diye sorar. Yazar “neye?” diye karşılık verir. Sevgilisi onu bilardo toplarına benzetmiştir. Çünkü bilardo toplarının ıstaka ile dağılması gibi yazarın da yazgısı hep başkalarının ıstakalarının insafına kalmıştır. Bu yanıttan sonra iki sevgiliyi birbirinden uzaklaştıran derin bir sessizlik ortama hakim olur. Arkadaşları onu teselli etmeye gelmiştir sonrasında. Yazar o günden sonra başka aşklara yelken açtığını, başka evlerde başka takvimler astığını söylemiştir. Ancak tüm bu değişikliklere rağmen her ayrılıktan sonra yazarın kulaklarında ıstaka sesleri çınlamaktadır. El Yazısı başlıklı yazıda ise mensur şiiri andıran bir anlatım söz konusudur. Yazar burada çocukluğun en eşsiz yanlarından birisinin güzel el yazısı olduğunu dile getiriyor. Çocukken büyük bir meziyettir güzel yazı yazmak. Oysa kişi büyüdükçe hayat gibi el yazısı da çirkinleşmeye başlar. Sadece yeni başlanılan bir defterin ilk sayfasında bulunur güzel yazı. Yazar masumiyeti çocukken çekilen fotoğraflarda ve el yazısında aramaktadır artık. O yüzden ne zaman birisi ile sevgili olsa ondan önce çocukluk fotoğrafını daha sonra da çocukken yazdığı el yazısı örneklerini ister. El yazısı, parmak izi, ses ve iris tabakası insanı eşsiz kılan özelliklerdir.

İkinci bölüm olan Kedi Kapısı’nda adından anlaşılacağı üzere kediler ile ilgili yazılar bulunmaktadır. Bu bölümde yazılardan önce birer resim verilmiş ve yazar bu resim üzerinden duygu ve düşüncelerini dile getirmiştir. Örneğin bölümün başında Anneke Hilhorst tarafından 1993 yılında çekilmiş sarılmış bir şekilde yürüyen iki kedinin fotoğrafı yer almaktadır. Yazar bu resimden hareketle Uzun Yol başlıklı bir yazı yazmıştır. Yazının başında kedilerin en güzel anlarını fotoğraflamanın zorluğunu dile getiren yazar, sonra yaşamdaki mucizevi şeyleri fark etmenin de kedi fotoğrafı çekmek kadar zor olduğunu ifade eder.

Üçüncü bölümde Fal Metinleri başlığı kullanılmıştır. Yazar burada; hatıra, fal, şiir ve denemeyi birlikte andıran yazılar yazmıştır. Bu yazıların bazısında da yazar resme dayalı anlatım tekniğinden yararlanmıştır.

Dördüncü bölüm olan Bende Kalanlar başlıklı bölüm adını bölümün ilk yazısı olan Bende Kalanlar şiirden almıştır. Şiir şu şekildedir:

Bende Kalanlar

Hep öyledir.
Sende kalandır aşk.
Gerisi hafızanın seçtikleri, reddettikleri.
Aşk izi yazı.
Yazdığın aşk izi.


Kitabın son bölümü olan ve kitaba adını veren Aşkın Cep Defteri isimli bölüm ise yazarın düşünce, soru ve şiirsel yorumlarından oluşmaktadır.

Kolaylıkla bir türe sığdırılamayacak olan ve Mungan’ın birçok alandaki yetkinliğini aynı anda sergileme imkanı bulduğu Aşkın Cep Defteri isimli eser, okuyucuyu belli bir kalıba hapsetmeyecek ve okuyanların edebi dünyasına yeni ufuklar açacak olan zevkle okunacak bir kitap olarak kitaplığınızda yeri alacaktır.

Yazan: Şahin Yıldız

Aşkın Cep Defteri Konusu

Türk edebiyatının ünlü ismi Murathan Mungan'ın beş bölümden oluşan eserinin Aşkın Cep Defteri adlı kitabı aşkla ilgili bir deftere yazılabilecek her şeyi size sunuyor.

Yazarın kendi tabiri ile ayakları yere basar bir biçimde aşkı ele aldığı kitapta şiirlerden öykülere, metinlerden aforizmalara kadar her şey yer alıyor.

Siz de aşka dair farklı bir kitap okumak istiyorsanız Murathan Mungan'ın Aşkın Cep Defteri isimli kitabını mutlaka okuyun.

Aşkın Cep Defteri Soruları ve Cevapları

Aşkın Cep Defteri kimin eseri?

Murathan Mungan

Aşkın Cep Defteri türü nedir?

Deneme

Aşkın Cep Defteri kaç sayfa?

160

Aşkın Cep Defteri Yorumları

çok güzel :-).

21-12-2014 10:40

güzel şeyler var alın arada sosyal medya vs paylaşırsınız işte

13-12-2015 01:35

oldukça güzel bir kitaptı çok beğendim

05-04-2016 09:41

beklediğimden daha iyi çıktı keşke daha önce okusaydım dediğim bir kitap sizlere de tavsiye ederim

23-08-2019 14:18

bilardo topları hikayesi bu kitapta mı yer alıyor

13-07-2022 18:47

evet kitabın da en güzel hikayesi

19-06-2023 22:51

Mahmud ile Yezida Paranın Cinleri Aşkın Cep Defteri Yüksek Topuklar Kadından Kentler Aşk İçin Ne Yazdıysam Yaz Geçer en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Madalyonun İçi Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli