Aşk İçin Ne Yazdıysam

Aşk İçin Ne Yazdıysam
Kitabın Yazarı:Murathan Mungan Kitap Türü:Şiir Yayınevi:Metis Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2016 (11-11-2016) Sayfa Sayısı:160 ISBN:9786053160649 Kitap Puanı:6.8 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:108,80 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Aşk İçin Ne Yazdıysam - Murathan Mungan

Kitap Türü:Şiir

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Aşk İçin Ne Yazdıysam Özet

Bugüne kadar yayımladığı 21 şiir kitabının on dördünden ve şiir, öykü, metinlerden oluşan seçilmiş, özellikle aşk şiiri seven okurlarına kolaylık olması açısından, bir araya getirerek bu kitabını sunmaktadır.

‘’Kalbinizin kapısını hayata ve aşka açık tutmak, yaşadığınız sevgiyi, aşkı bir parça daha güzelleştirmek ya da kalp ağrılarıyla, ayrılık sızılarıyla daha güçlü biçimde baş etmek, en önemlisi ne olursa olsun sevmekten, aşktan, insandan hiç vazgeçmeden yaşama tutunmak konusunda, katkısı olması dileği ile’’ oluşturulmuş bir Murathan Mungan kitabı sizlerle.

Şairimizin bazı şiirleri var ki özellikle altı çizilecek cümlelere rastlıyoruz.

Sevgilim, yetimim benim… diye başladığı Sevgilim şiirinde;

‘’Başını bekliyorum geleceği olmayan hatıralarının, öldüğünden haberi yok fotoğraflarının’’ sözleri oldukça etkileyicidir. Derin etkiler bırakacak şiirlerinden birinin ‘’Gece Nöbeti’’ olduğunu söylemek mümkündür:

‘’Bir tek gece vardır insanın hayatında, ömür boyu sürer nöbeti…

Sen geceyi tutuyorsun ben nöbetini…’’ sözleri ile sevgiliye duyulan özlem, uzayan zaman ve giderek daha az, unutur gibi yaşanılan sevgiden bahsedilmektedir.

Dalgın Pencereler, Mat, Kalbimin Donduğu Kış, Bende Kalanlar adlı şiirleriyle devam eden kitabın, tezatlıkları konu alarak oluşturulmuş ‘’İki Bıçak’’ şiiri bir kişinin içinde birden fazla kişi olabileceğini anlatmaktadır.

‘’İki bıçak seç kendine; biri yaralamak için biri öldürmek.
Pusu kur gözlerinin karanlık gölgesine; biri sevmek için, biri ihanet.
İki yürek seç kendine; biri yaşamak için biri gizlenmek.
Bir korkak, bir kaçak, bir firar…
İki bıçak bile yetmez bir tek ölüme.’’ Sözleri ile son bulmaktadır.

‘’Adı Dua Olan Sevgilim,’’ şiiri ile; sevgilisini ibadet eder gibi sevdiğini, Allah’a sevgilisinin sıfatında inandığını şu sözleri ile anlatır:

‘’Yedi rekât günah kıldım bedeninde, dizlerinde yedi zikir secdeye vardım.
İhmalin uzak meleğine teninde aldandım…
Er yüzlerde tavaf ettim bunca yıl kalp evini,
Kırk yemi kurutmuştur sanırken içimin pınarlarını,
İnanmadığım Allah’a seninle inandım…’’

Uzun soluklu şiirlerinden biri olan ‘’İklim’’ adlı şiirde, aşk iklime benzetilmiştir. Aşk; İklimle beslenmiştir. Mazinin kalplerde birer yara olduğunu söyleyen şair Eylül 2001 de tamamladığı bu şiirini şöyle sonlandırır:

‘’ İyi aşk şiiri yoktur, hiç olmadı. Bu da olmadı.
Her aşk şiiri yalnızca tekrarlar. Tekrarlanmaz olanı, her biri yalnızca bir sonrakinin ilhamı.
Belki bu kadar söz, bağışlatır bana bu aşkı.
2001 yazıydı, çok istedim, çok istedi, çok istedik ama olmadı.’’

Yaş, Madem, Mavi Efendi Benim, Nylon adlı şiirleri ile devam eden kitabın, bazı sayfalarında yalnızca kısa metinlere rastlamak mümkündür. 2009 da ‘’Ön Şart’’ adıyla yazdığı sözler;
‘’Aşk paganların işidir. Dininden dönmeden sevme beni.’’ Aynı dönemde yazdığı bir diğer ikileme ise; ‘’İçimdeki aşk enerjimi maddeleştiriyor. Cismin içine aşk katmak her zaman iyi gelir.’’

2016 Mart ayında yazdığı ‘’Âh’’ isimli şiirinde ayrılığa dair oldukça yoğun duygulara rastlamak mümkündür:

‘’Her aşkın öldüğünde gittiği yer aynı değil.

Aynı değil kalbin kaldırdığı hasat, uğradığı zarar… Biliyorum aynı şafağı sökmüyor gecelerimiz. Bu aşk benimle benim aramda arık. Gerisi yas tutan kelimelerin âhı! ‘’

Daha önceki Yaz Geçer kitabında yer alan ve en çok bilinen öykü-şiir tarzında olan; Bilardo Topları, Terastaki Havlu, özellikle ayrılık sonrasını en iyi anlattığı satırları barındıran Yalnız Bir Opera adlı eserleri ile kitabın sonuna doğru tekrar karşılaşmaktayız.

Sözcüklere güç katıp satırlarında yer veren ya da yaşamışlıklarını, yaşanmamışlıklarını, umutlarını, beklentilerini, hayal kırıklıklarını taşıyan yaşamından güç alıp sözcükleri satırlara dökebilen bir şair… Şiirlerine eşlik ederken, kendi duygularınıza da illaki rastlayacağınız elliden fazla şiirin yer aldığı kitabı siz, şiir ve Murathan Mungan severler için raflarda yerini almıştır.

Kaybedilen, gidenlerin ardından yazdığı şu sözlerle anlatımımızı bitirelim:

‘’O boşluk doldu sanırsınız. Oysa o boşluğu dolduran eksilmenizdir…’’

Yazan: Pınar Çağlayan

Aşk İçin Ne Yazdıysam Konusu

Günümüz dünyasının önemli yazarlarından ve şairlerinden bir tanesi olan Murathan Mungan yeni bir şiir kitabı ile okurlarına karşısına çıkmak yerine Aşk İçin Ne Yazdıysam şiir kitabı ile yılların verdiği birikimi yeniden hayranları ile paylaşıyor.

Aşk İçin Ne Yazdıysam kitabı Murathan Mungan’ın şimdiye kadar gerek kitaplarında gerekse gazetedeki köşelerinde paylaştığı en iyi şiirlerinden oluşuyor. Fakat bu seçimi yaparken özellikle yazdığı aşk şiirlerini ele alıyor ve bu yüzden de kitabın adını Aşk için ne Yazdıysam koyuyor.

Gerek şiir severler için gerekse Murathan Mungan hayranları için bu kitap mükemmel bir başucu şiir kitabı oluşturuyor.

Aşk İçin Ne Yazdıysam Soruları ve Cevapları

Aşk İçin Ne Yazdıysam kimin eseri?

Murathan Mungan

Aşk İçin Ne Yazdıysam türü nedir?

Şiir

Aşk İçin Ne Yazdıysam kaç sayfa?

160

Aşk İçin Ne Yazdıysam Yorumları

daha önce birkaç kitabını okumuştum fena yazmıyor bu kitap biraz pahalı 10liranın altına bulabilirsem okurum

10-11-2016 20:10

okumaya başladım daha bitmedi ama şimdiye kadar pek hoşuma gitmedi

13-11-2016 21:30

cok gozel...... fehim

18-11-2016 19:12

30 yaş şiiri çok güzeldi adam güzel yazmış

31-10-2019 15:54

günümüzün en iyi şairlerinden benim çok hoşuma gidiyor

28-07-2022 18:28

aşk şiir kitaplarını seviyorum bu da çok güzel

19-07-2023 16:28

Mahmud ile Yezida Paranın Cinleri Aşkın Cep Defteri Yüksek Topuklar Kadından Kentler Aşk İçin Ne Yazdıysam Yaz Geçer en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli