Açlık

Açlık
Kitabın Yazarı:Knut Hamsun Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Varlık Yayınları Yayınlandığı Yıl:1890 Sayfa Sayısı:160 ISBN:9789754344073 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 21

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:59,70 TL KitapYurdu:59,90 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Açlık - Knut Hamsun

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:SultÇeviren:Behçet Necatigil

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Açlık Özet

Knut Hamsun... 1859 yılı doğumlu Norveçli yazar. Hayatı tam bir mücadele ile geçmiş, açlıkla, sefaletle boğuşmuş ama hiçbir zaman kaleminin, kelimelerinin gücünden ümidini kesmemiş ve edebiyat tarihine altın harflerle adını yazdırmayı başarmıştır.

Çobanlık yaparak geçirdiği çocukluğunu, annesinin ve babasının oldukça çekindiği rahip dayısının yanında sekiz yaşında eğitime başladı. Dört beş yıl ancak dayanabildi bu çetin savaşa. Çünkü dayısı oldukça çetin ve acımasızdı. Yine başka bir dayısının sayesinde bir tüccarın yanında tezgahtarlığa başladı. Sonra 17 yaşına kadar çerçicilik işi yaptı. Bu sıralarda ona en büyük faydasını sağladığı şey okuma aşkıydı. Okudukça susayan bir okuma açlığı yaşıyordu. On yedi yaşına geldiğinde okuduğu kitaplardan oldukça fazla şeyler öğrendi. O sıralarda ‘Esrarengiz Adam’ ve ‘Bir Karşılaştırma’ adında iki kitap yazdı ve ailesi hayretler içinde kaldı. Yazmak iyiydi ama ailesi artık bir zanaat öğrenmeli, bir baltaya sap olmasını istiyordu. Gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Norveç’in ünlü yazarları ile tanıştı. Şimdi ki Oslo’da (Kristiana) çile dolu günleri oldu. Ki bu anılarından Açlık romanında bahsetti. Bu kadar acı çekmesine rağmen hiçbir zaman inancını kaybetmedi. Açlık romanını yazdığı zaman ilk kısımlarını yayınlaması için Politiken Gazetesi yazı işleri müdürlerinden Edvard Brandes'e götürdü. Brandes bu karşılamayı daha sonra şöyle anlatıyordu: "Ondan daha düşkün bir başka insan pek az görmüşümdür. Düşkünlüğü elbisesinin yırtık pırtık olduğundan değildi. Ya o yüzü!. Çok uzundu müsveddeler. Kendisine geri veriyordum ki, birdenbire kelebek gözlüğü gerisinde gözlerindeki ifadeyi gördüm." (Behçet Necatigil/Göçebe/ önsöz) 10 romanı ve bir hikaye kitabı olan ve 1920 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan Knut Hamsun,1952 yılında hayata gözlerini yumdu.

Açlık romanı, yazar olmak amacıyla Kristina’ya gelmiş, bir taraftan açlık ve sefaletle boğuşurken diğer taraftan hayallerini gerçekleştirmeye çalışan genç bir insanı anlatır. Çoklukla yazarın kendi başından geçen olaylardır, bir nevi otobiyografi de diyebiliriz. Başkarakterimiz Andreas Tangen, tek ideali yazar olmak olan, oldukça gururlu ve alçakgönüllü ama bir o kadar da aç ve sefil biridir. Romanın başında kiralık bir odada yaşamaktadır. Arada bir gazetelere yazı yazarak (kabul edilirse eğer) geçinir. Fakat çoğunlukla açtır, yeri gelir günlerce ağzından lokma girmez. Haftalardır kirasını ödemediği için madam onu evinden kovar ve tekrar gelmesini yasaklar. Artık parklarda kalmakta, yazılarını sokak lambalarının ışıkları ile yazmaktadır. Yapacak bir şey bulamadığında kıyafetlerini satmakta ve böylece bir kaç gün de olsa karnını doyurmaktadır. Öyle zamanlar olur ki açlıktan midesi guruldamakta, halsizlikten bir adım dahi atamayacak hale gelir. Bu aralarda sokakta birçok insan tanır. Bazıları Tangen’e acır ve ona yiyecek birşeyler vermeye de kalkar. Ama hiç bir koşulda Andreas bunları kabul etmez. Oldukça gururludur. Örneğin sokakta kaldığı bir gün bir polis karakolunda kendini ev anahtarını unutmuş bir gazeteci olarak tanıtır. Sabah evsizlere verilen yemek karnesinden gururundan almaz ve yine aç sefil yollara düşer. Çünkü onu ayakta tutan bir tutkusu vardır: yazar olmak. O sıralarda bir gazete yazısı yazar ve 10 kron alır ve bu onu çok mutlu eder. Bu parada da bittikten sonra yine açlık dolu günler başlar. O sıralarda ahırdan bozma bir teneke imalathanesi bulur ve orada yaşamaya başlar. Devamlı taktığı kelebek bir gözlüğü vardır. Onu satmaya kalkar ama rehineci almaz. Satacak bir şey bulamayınca ceketinin dört düğmesini satmak ister ama adam bunu da kabul etmez. O sıralarda yazı yazmak için mum almaya gittiği bakkalda adam başkasının verdiği parayı, Andreas’ın verdiğini sanır ve paranın üstünü verir. Andreas o kadar açtır ki gururunu hiçe sayar ve parayı alır. Hemen kendine biftek ısmarlar ama midesi alışkın olmadığı için kusar. Yine aç kalarak yollara düşmüştür. Bir yerde köpekleri için kemik istediğini söyler. Kuytu bir yer bulup bu kemikleri kemirmeye başlar. Artık dayanmaya mecali kalmaz. En sonunda rıhtımda İngiltere’ye giden bir gemiye tayfa olarak yazılır. Artık hayallerini İngiltere’de gerçekleştirecektir.

Yazarın hayatından da anladığımız gibi insan hiçbir zaman yılmamalı ve her zaman hayallerinin peşinden gitmelidir. Unutulmamalıdır ki hayaller ve umutlar bizim yaşam kaynağımızdır.

Açlık Kitap Özeti

Karakterimiz, fakir bir yazar adayıdır. Yazılar yazıp bu yazıları gazeteye vererek biraz para kazanıp hayatını devam ettirebilme derdindedir. Ancak bu durum onu çok zorlar. Çünkü yazılarının ancak çok az bir kısmı kabul edilmekte ve cüzi bir miktar ücret ödenmektedir. Kaldığı odanın kirasını uzun bir zamandır yatıramamış, yaklaşık 2 gündür ağzına lokma koymadan dolanmaktadır. Daha beter günleri olduğunu söyleyerek içini ferahlatır. O gece kendisine gelen ilham sonucunda güzel kendisinin de çok beğendiği bir yazı ortaya koyar. Bu yazıya o kadar çok güvenmektedir ki evden bile daha iyisine geçmek için ayrılır. Şu an karnı aç olsa bile oradan gelecek para sonucu doyacaktır. Yazısını gazeteye verdikten sonra gidip ceketini satar. Bunun parasının bir kısmını bir dilenciye verir. Kalan kısmı ile de karnını doyurur. Akşam olduğunda hala kalacak bir yeri ya da cebinde kuruş parası olmadığı için sokakta yatar. Sabah uyandığında hala açtır. Açlığını bastırsın diye çesmeden biraz su içer ancak nafile. Biraz talaş toplayarak ceplerine koyar. Açlıktan her midesi bulandığında talaş yiyecektir.

Yanında sürekli dolandırdığı bir de battaniyesi vardır. Bu battaniyeyi bir arkadaşından ödünç almıştır. Bunu satmayı düşünür. Satarak kendine yemek almayı ister ancak gururu buna izin vermez. Aç karnına sokaklarda dolanmakta yeniden yazı yazmaya, fikir üretmeye çalışmaktadır. Artık soğuğa dayanamayıp eski evine geri döner, ev sahibi kadına görünmeden yukarı çıkabilirse iş tamamdır. Yukarı çıktığında bir zarf bulur odasında. Yazısı kabul edilmiş, yazının ücreti gönderilmiştir. Bu para kendisini az da olsa idare edecektir. Kendisine yeniden bir ahır tarzı bir yer bulur. Buraya başını soksa yeter mantığı ile bakmaktadır. O gazetede yazıları değer görmediği için başka bir gazeteye yazılarını göndermeye başlamıştır. Bu gazetenin sahibi çok vicdan sahibi biridir. Ancak ne yazık ki yazarımız fikir üretemez durumdadır. Çünkü açlık onun düşünme yetilerini, gururunu ele geçirmiş bir vaziyettedir.

Sokakta yine aç bir şekilde aylak aylak gezerken bir kıza vurulur. Bu kıza sarkıntılık ederek evine kadar takip eder. Ancak ondan sonra peşini bırakır. Bu olaydan Daha sonraları fark eder ki evinin o taraflarda hep o kadını görmektedir. Bir gün o kadının yanına gider. Birlikte yürürler. İlk buluşma harika geçmiştir. Bir diğeri için sözleşirler. Diğer buluşma kızın evinde gerçekleşir. Ancak kız adamın fakir olduğunu anlayınca korkarak geri çekilir. Adam bunu fırsat bilerek yoksulluğunu, hissettiği acıyı, duyguları kadının yüzüne bağırır. Ve evden çeker gider. Birkaç gün sonra ise başka bir adamla kol kola sokakta gezinirken görür.

Bir gün yine aç karnına sokaklarda dolanırken gazetenin sahibine rastlar. Gazetenin sahibi onun aç olduğunu anlayarak ona bir miktar para verir. Bu parayla bir eve yerleşir ancak bir müddet sonra oranın da parasını ödeyemediği için evden atılır. Artık Sabri kalmamıştır. Yazdığı piyesi yırtarak çöpe atar. Açlıktan ağlar, ağlar ancak elinden bir şey gelmemektedir. Bir zaman bir pastacıya sadaka niyetine para verdiğini hatırlayarak o pastacıya gider ve parasının karşılığı olan pastaları ister. Açlıktan ölecek haldedir ve başka çaresi kalmamıştır. Pastacı önceleri buna şaşırsa ve vermeyi reddetse de sonradan kabullenerek pastaları verir. Adam pastaların hepsini yer ancak son 1 tanesini Sokakta görmüş olduğu bir çocuğa vermek üzere saklar. O çocuğu aramasına rağmen bulamaz ve pastayı belki gelir alır diye bir apartmanın önüne indirir.

Artık bu duruma, sürekli ölme tehlikesi geçirmeye dayanamamaktadır. Sokakta dolanırken bir gemi görür. Eleman ihtiyacı olup olmadığını sorarak gemi de işe başlar. Ve İngiltere 'ye doğru yola çıkar.

Değerlendirme: Fikir işçiliğinin karın doyurmadığını, yazarların çektiği zorlukları, kim bilir belki de yazar adayının parasızlıktan bu işi bırakıyor, muhteşem eserler verebilecekken önü kesilerek başka işlere başlayıp kendisini köreltiyor. Kitapta betimlemeler o kadar iyi yapılmış ki o çektiği zorlukları, açlığı hissettiriyor okuyucuya. Kitaplıklarda olması gereken bir eser.

Yazan: Senanur KARAKUZULU

Açlık Soruları ve Cevapları

Açlık kimin eseri?

Knut Hamsun

Açlık türü nedir?

Yabancı Romanlar

Açlık kaç sayfa?

160

Açlık Yorumları

okuyalı baya oldu sıkıcı bir kitaptı pek hoşuma gitmemişti

06-09-2015 21:46

kısa bir kitap olmasa okunmaz gerçekten hem anlaması hem de okuması zor bir kitap

21-01-2016 05:18

kitap özeti için teşekkür ederim sıkıcı bir kitap okuduğum 10-15 sayfadan bunu söyleyebilirim

22-01-2016 21:54

açıkçası knut hamsun gerçekten çok iyi bit yazar kitapta hic sıkılmadım. okumanızı tavsiye ederim.

06-05-2016 12:20

açıkçası ben henüz bu kitabı okumadım yorum sayfalarının çoğunda sıkıcı olduğuna dair bilgiler var. kitabın içeriği ilginç geliyordu fakat bu kötü yorumları okuyunca bu kitabı okuyup okumama konusunda kararsız kaldım. sizce okumalı mıyım? rica ederim sorumu yanıtlayın buna çok sevinirim.

31-05-2016 22:36

80 sayfa kadar okudum ama daha fazla ilerlemiştir arkadaşlar. çok sıkıcı

11-06-2016 15:59

onlarca kitap okudum. okudugum en etkileyici kitaplardan biriydi. günlerce etkisinden cıkamadım. basta duragan ama sonradan hızlı hızlı ilerleyen ve ne zaman bitti keşke bitmeseydi diyeceginiz bir kitap
10 15 sayfa okuyarak üff sıkıcı bir kitap denilebilecek bir eser değil. hayatında okudugu en son kitap cin aliden ibaret olan insanlar bu eseri söndürmemeli

01-08-2016 19:05

kısa bir kitap olsada bu kısa roman içerisinde insanı bunaltacak kadar karışık ve gereksiz. özellikle bu kitabı benim gibi hediye edildiyse küfür etmekte sizi rahatlatacaktir.

11-08-2016 07:27

inaılmaz bir şekilde uzun kitap ama çok güzel kitap

16-11-2016 19:29

kitapi begendim fakat insani fazla karamsarliga suruyor

04-12-2016 11:43

yorumlara inanamıyorum, kesinlikle okuduğum en iyi kitap diyebilirim.

19-01-2017 19:34

geçen gün aklıma bir sahne geldi ve oturup hangi filmde geçtiğini hatırlamaya çalıştım; bir türlü bulamadım. sonra hafızamı daha da zorladığım zaman fark ettim ki o sahnenin geçtiği bir film yoktu ve ben açlık romanını okurken düşlediğim sahneyi hatırlamıştım. kitabın sürükleyici yoğunluğu; bazı yorumların aksine yazarın kitap boyunca tariflediği açlığın sıkıcı olmasından çok, sanki bir cümle eksk yazsaymış bu biçim anlatamazmış gibiliği, bir harikaydı. okuduğum ilk knut hamsun romanıydı ve pek takdir ettim. kahramanın gurur takıntısı ve para bulduğunda bile etrafındaki insanların aklına gelmesi kitapta birçok yerde vurgulanmıştı; içimi en okşayan noktalar da bu ikisiydi hep. bir de okurken sürekli o neye umut bağlıyorsa, ben de o şeye umut bağlayıp durdum.

19-01-2017 19:42

bana göre açlik romani cok da güzel degil

18-02-2017 11:20

bende kitap yarismasi icin okudum ama kotu bir kitap degildi . acligi inanilmaz derecede tarif etmis kitapin
beni en cok etkileyende acliktan parmagini isirmasi ve kanini emmesi.

08-03-2017 21:59

allah herkese o inanc ve dirayeti versin gittigin veya gitmek istedigin yol ve dava da daima sabir ve sukur icinde hayattan zorluklar karsisinda yilmadan tat alabilmek ve cabalamak herkes sampiyon ,guzel yasamak ve ovulmek ister ama onemli olan hep o yolda olabilmek bu hayatta herkes mutlu sonla biten cizgiyi goguslemek ister o an ve duyguyu allah sana hamd etmisse olursun ,onemli olan hayatta o yarista olmak ve yilmamak (allah katinda o caba bitis cizgisini gecmekten cok daha muhim )

28-06-2017 05:31

açlık kitabı özeti için çok teşekkür ederim çok yardımcı oldu siz olmasanız bu saçma kitabı okumak zorunda kalacaktım

05-12-2019 21:41

özet çıkartmak için okudum pek beğendiğim söylenemez biraz sıkıcı bir konusu var yazarı daha önce hiç duymamıştım başka kitabı var mı bilmiyorum ama okumazsanız pek fazla birşey kaybetmezseniz

07-04-2022 15:06

kitabın yazarının okura vermek istediği mesaj ne

23-10-2022 17:14

netflixde çıkan film bu kitaptan mı uyarlanma özet için onu izlesek oluyor mu

18-04-2023 23:16

açlık kitabının yazarının okura vermek istediği mesaj nedir cevap?

13-10-2023 22:43

kitabın ana fikri nerede

09-04-2024 19:34

en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar