666

666
Kitabın Yazarı:Küçük İskender Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:1994 Sayfa Sayısı:192 ISBN:9789750741586 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:92,50 TL KitapYurdu:98,60 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

666 - Küçük İskender

Kitap Türü:Öykü/Hikaye

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

666 Özet

Eserde serbest anlatılar, şiirler bulunmaktadır. 45 kısa bölümlerden meydana gelir. Metinlerin çoğu olay değil durum odaklı olduğundan özetlenebilmesi zor bir eser haline gelmiştir.

Bu Yazıya Bir Ad Bulmak Hakikaten Çok Zor Oldu

Yazarın iç yalnızlığının çevresine taşması ve anlatıcının bu yalnızlık ile dans edişini görürüz. Yazar bu bölümde okura birkaç tavsiye sunmayı da ihmal etmez. Bu öğütler ironi ve mizah barındırır.

One ( i can’t remember anything)

Yazar, gül üzerinden okura birçok soru yöneltir. Gül, burada şairi simgeler. Şairin; bilgeliği, ölümü hakkında düşünceler mevcuttur.

Winterland konseri, san Francisko 14 Ocak 1978

Yazar, Sid adlı arkadaşına sorular sorar. Bu sorular cinsellik ve argo barındırır. İnsan, kendini anlayan birini yitirdiğinde o insanın kıymeti gözünde yükselir.

Lord Byron’dan Yunan Mesihe Mektup

Yazar, bu metinde kelimelere takılır. Sevgilisine eş diyememe sorunsalını tartışır. Eş; denk ve aynı anlamına geldiğinden kendisi ile aynı olan kişiyi sevemeyeceğini de ekler.

Annem Mrs. Hitchcook

Yazarın bu metninde annesi ve annelere dair eleştirileri vardır. Yazarın, annesi ile arasının olmadığını, annesinin ilgisiz ama eğitimine önem göstermesini yine okuduğumuz bu metinden anlıyoruz.

Picture Show

Yazar, bu metinde sinemada tanışan çiftin cinselliğini anlatır.

Psikopat

Anlatıcının para için yolunun kesilmesi devamında cinsellik ve dürtülerinden bahsediyor.

Stay ( faraway, so close!)

Yazarın Stay başlıklı şiiridir. İki erkek arasındaki eş cinsel ilişkileri ve bu ilişkiye karışan toplumu anlatır.

Boris Vian Adında Bir Adam İçin Blues 2

Yazarın bu metni tür olarak tiyatrodur. Boris adlı Fransız ile garson arasında geçen küçük yumurta tartışmasını anlatır. Boris, istediği yumurtayı bir türlü alamaz. Garson onu sürekli lafa tutar. En sonunda garson cumartesi yumurta olmadığını söyler.

Watch Your Step

Başlık “adımına dikkat et” anlamına gelir. Bu bölümde yazar, cinsellik üzerinde duruyor.

Puzzles İn Pyre

Bu bölümde arkadaşları ile yaptığı iş birlikleri, uyuşturucu ve şeytani duygulardan bahsediliyor.

April

Anlatıcı yazar ve garson arasındaki yemek seçme muhabbetini anlatır. Yalnız bir adamın ne yiyebileceğini garsona sorar. Ama bu sorulardan karşılık bulan yoktur. Garson, yazarın kendi oluşturduğu kahramanıdır. En sonunda garsonun kendisi olduğu anlaşılır.

Made Of Stone

Yazar, bu metinde ahlak kavramlarını sorgular. Ahlak, insanlar tarafından belirlenen kurallardır. Bu kurallar yazara çok gereksiz gelir. Hepsi insanlara biçilmiş rolden başkası değildir.

Knockin’ On Heaven’s Door

Yazar, bu metinde anılardan bahseder. Fotoğraflar, mekânlar, mesajlar beraber olduğumuzun kanıtıdır. Hatta bu öyle bir hal alır ki; geçen sene şunu yapmıştık gibi sözleri kafamızda çoğalttıkça yalnızlığımız çoğalır.

Güney Kutbunu Ziyaretin Faydaları Üzerine Bir Yazı

Yazar, bu metninde insanları şehir böcekleri olarak nitelendirir. Bu şehir böcekleri her zaman doğaya hasrettir. Kendi öğrendikleriyle cehennem bir kentte yaşarlar. Bu kentin bir de ölüleri vardır. Bakışları donuk ve zorlayıcıdır. Ölüm ve yaşam anlatıda kardeş misali kol kola gezer. Ölülerin yanında doğan insanlar da vardır. Anne rahminden inen cenin hayata onu bağlayan göbek bağından kurtulur. Anneliği ve yaşamı sorgular.

Sleeping Pills

Metnin başlığının Türkçesi “uyku hapları” demektir. Bu metinde anlatıcının bir arkadaşına söylediği sitemli sözleri bulunur.

Sebastian

Anlatıcı olan yazar, çok yazamadığı bir zamanda balkonundan geçen insanları izler. Tanıştığı iki taytlı kızdan tekme yer. Bu kızlar kafasına vurarak bayıltırlar. Anlatıcı yazar, metnin sonunda kendini “Sebastian” şarkısını söylerken bulur.

Pinokyo! Sen Artık Öl!

Hönde ve Rölf parkta yan yana otururlar. Rölf, gazete okurken Hönde ise Rölf’ü izler. Hönde’ye kendisini rahatsız edip etmediğini söyler. Hayır, cevabını alınca sorular sorarak onu rahatsız etmeye başlar. Çocuğunu ve aile yaşantısını merak edip birtakım sorular sorar. Ters cevap alınca Şu çıkagelir. Şu, şeytanın elçisidir. Rölf’e işlerin yolunda gidip gitmediğini sormak için gelir. Rölf işine karışmamasını söyler. Tekrar Hönde’ye dönüp rahatsız edip etmediğini sorar.

Balkondan Aşağı Bakma Peyzajı

Kahramanın bilinçaltı üzerinden olaylar şekillenir. Bu metinde karmaşa ve ironi ön plandadır. Yeryüzüne gelen kendisinin asla başkasının tımar edemeyeceğini anlatır.

Night Vision

Başlık “gece görüşü” anlamındadır. Bu metinde eş cinsellik ve devamında getirdiği avantajlardan bahsedilir.

Bring A Gun

Başlık “silah getir” anlamına gelir. Olay sevgilisiyle ölü bulunduğu cam bir güvertede başlar. Devamında anlatıcı geçmişi yad eder. Sevgilisiyle anıları kurutulmak için asılmış bir çamaşır gibidir.

Stili Lovin’ You

Başlık “hala seni seviyorum” anlamına gelir. Anlatıcı olan yazar matematiğe meraklıdır. Muhasebecilik yaparak geçimini sağlar. Evinde ölü karım dediği kadınla beraber yaşamaktadır. Karısı ruhani bir varlık gördüğünü söyler. Bu bir akreptir. Akrep burada erkeği temsil etse de metnin sonunda dişi olduğu öğrenilir. Bu canavardan kadın hamile kalır. Kadın doğum yaptıktan sonra ölür.

Beyaz Leblebiler

Bu başlık altında bizi bir şiir karşılar. Bu şiirde birçok imgeler mevcuttur. Bu imgelerden ilki beyaz leblebilerdir. Şiirde karmaşadan çoğalan bir üslûp hakimdir. Burada Küçük İskender’in metropol bir şair olması önemli bir yer tutar.

The Logical Song

Başlık “mantıksal şarkılar” anlamındadır. Yazarın yalnızlığını ve bu yalnızlıktan sıyrılmak istediğini anlatır.

Learning To Fly

Başlık “uçmayı öğrenmek” anlamındadır. Ten ve tene sahip olma güdüsünü anlatır.

Blues Power

Başlık “hüzün gücü” anlamına gelir. İnsan ve nesne arasındaki bağlantıları irdeler.

Runaway Train

Başlık “kaçak tren” anlamına gelir. Anlatıcı, hoşlandığı birine hayır diyememesini sorgular.

Don’t You Cry Tonight

Bu başlık altında bizi bir şiir karşılar. Şiirden kelebek etkisinden bahsedilir. Hayat, mutlu anlarımızın birikimidir. Bu mutlu anlar kelebek ömrü kadar kısadır.

Doğal İki

Bu metinde anlatıcı bir çocuğun boyamadan önceki resmi ile boyadıktan sonraki resmi arasındaki matematiksel denklemleri düşünür.

Living İn Another World

Heteroseksüellik, homoseksüellik, sadisme gibi kavramları tek bir kelime ile tanımlamaya çalışır. Tanımlamalarda ironi mevcuttur. Heteroseksüellik’i tek kefeli terazi ekonomisine benzetir.

I Hate Myself And I Want To Die

Anlatıcı arkadaşlarıyla tanıştığı gündelik durumlardan bahseder. İnsanın sadece kendisini ilgilendirdiği kişisel bakımla kendiyle baş başa kalabilmiştir. Barda kavga çıkması, arkadaşının tecavüze uğraması gibi durumları da devamında eklenir. Bu durumlar olay olarak verilmediği için bağlantılar kopuktur.

Sounds Like A Melody

Yazar, bu metninde insan ilişkileri ve seksin insanların hayatındaki gerekliliğini işlemiştir.

Jungle Love

Yazar, bu metninde rüya ve rüyadaki isteklerin dışavurumunu anlatılıyor.

The Sea Still Sings

Yazar, bu metninde aşkın büyüsünü ve ayrılığın kalıcı izler bıraktığını anlatır.

Tears in the rain

Yazar, bu metninde Anal seks ve yararlarını anlatır.

Very ape

Anlatıcının sevgili ile ölme planını anlatılır.

Evensong

Kept Boy’un bahçedeki misafirleri nazikçe karşılamasının ardındaki kadın silüetinden bahsedilir.

S İkinci Dünya Savaşı

Erkek ve kadın arasındaki gündelik konuşmaları ele alır. Kadın, erkeğe göre tüm acıları kendisinin çektiğini düşünür ve isyan bayrağını çeker.

Ay Kumsal sırası

Karmaşanın dünyası anlatılır. Bu bölümde her şey birbirine karışarak anlam bulur.

Tanrıların Arabalarının Balans Ayarı

İnsanların intihar etme eğilimlerini ve intiharın ilkel olduğu anlatılır.

Katil Kedi, Ölümle Silahlı Mücadeleye Girdi

Tırabzandan kayıp düşen çocuğun ölümü ve Prens Latuğ’un evliliği anlatılır. Bu anlatıda kedi bir motif olarak karşımıza çıkar.

Pembe Zippo

Anlatıcının pembe bir zippoya sahip olma hayalini anlatır. Devamında yaşanan ikili ilişkiler, toplumdaki çarpık düzensizlikler göze çarpmaktadır.

Dead Can Dance

Anlatıcının dört buhranından bahsedilir. Sevgilisinin sesi, doğanın sesi, felaketin sesi ve kurbağanın sesini andıran hüzünlü bir sesten bahseder.

Relight My Fire

Herkesin bir şeytana taptığı ve bu şeytandan kendisinin bile haberdar olmadığından bahsedilir.

Kaza Yerine Kadar Uyuyuş

Anlatıcı bu bölümde yine karmaşadan beslenerek Nilüfer’in aldırdığı bebekten bahseder. Anlatıcı ve balıkçı mezarlığa giderler. Bu mezarda ölü bebekler vardır. Balıkçının annesinin bir tecavüz sonucu bebeği olmuş o da balıkçının ta kendisidir. Ben bu mezarlığı dışlanılan insanlar topluluğu olarak görüyorum. Günümüzde; fikirleri, yaşamları dışlanan insanlar kendi mezarlıklarında yaşamaktadırlar.

Değerlendirme

Küçük İskender, 1980 şiirinin önemli isimleri arasındadır. 666, karışık anlatılar barındıran bir kitaptır. İlk basımı 1994 yılında olmuştur. Yasaklanmasına karşın tekrar basımları yapılmış bir kitaptır. Yazar 666’da cinsellik, eş cinsellik, ölüm, şeytan, isyan ve aşkla bastırılmış bir distopya kurmuştur. Toplumun çarpık düzensizliği insanları bir şehir böceği haline getirmiş, doğaya hasret bırakmıştır. İnsanın beyninde evcilleştirdiği ve onu normal hale getirdiği şeytanın farkında olmadan bilinçaltıyla açığa vurulması cinselliğin ürünüdür. Yazar, bilinçaltı malzemeleriyle yoğurduğu bir kitap olduğu için bağlantı kopuklukları fazladır. Küçük İskender’i ilk defa okuyacaksanız size karmaşık ve ağır gelebilir. Şiir kitaplarından başlamanızı öneririm. Kitapla kalın.

Yazan: B. Öğretmen

666 Soruları ve Cevapları

666 kimin eseri?

Küçük İskender

666 türü nedir?

Öykü/Hikaye

666 kaç sayfa?

192

666 Yorumları

hiç okumamıştım ölümünden sonra merak edip aldım okudum pek beğenmedim abartılacak bir yazar değil bence

18-10-2021 20:38

+18 bir kitap okuyacakların bilgisi olsun hiç de güzel değil

29-11-2022 11:44