35 Kilo Tembel Teneke

35 Kilo Tembel Teneke
Kitabın Yazarı:Anna Gavalda Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Günışığı Kitaplığı Yayınlandığı Yıl:2019 Sayfa Sayısı:92 ISBN:9789758142958 Kitap Puanı:8.2 / 10 | Yorum: 10

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:60,51 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

35 Kilo Tembel Teneke - Anna Gavalda

Kitap Türü:Çocuk Kitapları Çeviren:Azade Aslan

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

35 Kilo Tembel Teneke Özet

Okulla problemleri olan bir çocuğun hikayesini konu alan 35 Kilo Tembel Teneke on üç bölümden oluşur. İsmini, kısmen kitapta geçen mektuptan alır. On üç yaş ve üzeri okurlara hitap eder.

Grégoire üç yaşındayken okula başlar ve okuldan hiç hoşlanmaz. Ama mecburen yıllarca okula gider ve sadece anaokulu öğretmeni Marie'yi sever. Çünkü Marie diğer öğretmenlerinden çok farklıdır. Grégoire'ın okuldan nefret ettiğinin ve ellerini kullanarak bir şeyler üretmeyi sevdiğinin farkındadır. Bu yüzden de okulun son günü ona ilgisini çekecek bir kitap hediye eder. Böylece Grégoire sırf bu kitabı okuyabilmek için bile okumayı öğrenir. Ama ilkokul öğretmeni Bayan Daret'den nefret eder. Ve okul hayatı boyunca karşısına çıkan hemen hemen bütün öğretmenlerden de.

Grégoire beden dersinde bile çok başarısızdır ve bu başarısızlığı arkadaşları tarafından dışlanmasına sebep olur. Ama bir gün bilmeden yaptığı bir hareketle tüm sınıfı güldürür. O günden sonra da sürekli arkadaşlarını güldürecek hareketler yapar ve böylece aralarına katılır. Ama bu durum öğretmenlerin pek hoşuna gitmez ve en sonunda Grégoire okuldan atılır. Okuldan atıldığı zaman onu teselli eden tek kişi annesinin babası olan dedesi Léon olur.

Grégoire dedesini sık sık ziyaret eder. Çünkü onu da onun küçük atölyesini de çok sever. Orada sürekli bir şeyler üretip güzel vakit geçirirler. Dedesi Grégoire'a Toto der, Grégoire da dedesine Koca Léon diye hitap eder. Yani dedesiyle olan ilişkisi çok güzeldir. Ama Grégoire altıncı sınıfta da okuldan atıldığında dedesiyle de sorunlar yaşar. Dedesi ona hiç yüz vermez ve onunla sınıfta kalma meselesi ile ilgili çok sert bir şekilde konuşur.

O gün Grégoire çok üzülerek eve döner. Ama evde işler daha kötü bir haldedir. Hiçbir okul Grégoire'ı almak istemediği için Grégoire evlerinin yakınındaki kötü bir okula gitmek zorunda kalır. Grégoire bir süre bu kötü okula gitse de annesi bu duruma çok fazla dayanamaz. Böylece Léon'un fikrine uyarak Grégoire'ın yatılı okula gitmesine karar verirler. Grégoire bu fikirden hiç hoşlanmasa da bu fikir sayesinde broşürlerde gördüğü teknik liseye gitmek istediğini ailesiyle paylaşır. Grégoire'ın bu okula alınması pek mümkün gözükmediği için Grégoire dedesini dinleyerek okul müdürüne bir mektup yazar.

Bir gün Grégoire, sınava girmek şartıyla teknik liseden olumlu yanıt alır. Ama o gün dedesinin hastaneye kaldırıldığını da öğrenir. Böylece sınava girer ve sınav anında dedesinin yanında olduğunu düşünerek sınavı tamamlar. Sınav sonucu açıklanınca okula alınır ve burada kendini daha iyi hisseder. Ama dedesinin ölmesinden çok korktuğu için aklı hep dedesindedir.

Sürekli, dedesine nasıl yardım edebileceğini düşünür. Bir gün beden dersinde düğümlü halata tırmanması gerekir. Bunu daha önce hiç başaramayan Grégoire, bu kez dedesi için bunu başaracağına söz verir. Halata tırmanmaya başladığında arkadaşlarının hafif alaylarına maruz kalır. Ama biraz tırmandığında arkadaşları onu desteklemeye başlarlar. Hatta öğretmen bile onlara katılır. Grégoire dedesi için bunu yapacağına söz verdiğini düşünerek güçlükle halatın sonuna kadar tırmanmayı başarır.

O günden sonra Grégoire da etrafındakilerin onun hakkındaki düşünceleri de çok değişir. Bununla birlikte Grégoire her an dedesini düşünmeye devam eder ve ne yaparsa yapsın her şeyi dedesi için yapar. Ama bir gün annesi, dedesinin tedavisine son verildiğini haber verir. Dedesinin öleceğini düşünen Grégoire çok öfkelenir ve dedesi için bir şeyler yapmayı bırakır. Ama bir gün uyurken bir arkadaşı gelir ve ona kendisinin Toto olup olmadığını sorar. Böylece aşağı inen Grégoire hasta haliyle kendisini görmeye gelen dedesini görür ve çok sevinir.

Editör: Firdevs AÇAR

35 Kilo Tembel Teneke Soruları ve Cevapları

35 Kilo Tembel Teneke kimin eseri?

Anna Gavalda

35 Kilo Tembel Teneke türü nedir?

Çocuk Kitapları

35 Kilo Tembel Teneke kaç sayfa?

92

35 Kilo Tembel Teneke Yorumları

bugün kitap fuarında aldım kitabı çok merak ediyordum umarım güzeldir

07-11-2019 22:12

kitabın özeti çok güzel

02-02-2020 20:27

kitap fazla güzel değil ama ben eh işte diyorum göründüğü kadar da güzel değil birde özet çok güzel ama çok uzun ben sizin yerinizde olsam bu kadar uzun yazmazdım ben daha 12 yaşımdayım ama ben bu kitabı okuyorum belki ondan beğenmemişimdir ama başkalarının yorumlarını okuyup aldım kapak çok güzeldi yorumlarda güzeldi içinede bakıp almıştım ama beğenmedim haberiniz olsun 12 yaşındaki çocuğun bunu okuması mümkün değilmiş anlaşılan bana göre ama sizi bilmem yani kısacası ben beğenmedim

19-03-2021 14:08

kitap müthiş

20-10-2021 20:55

ben 5. sınıfım ama bize bu kitabı okumamız söylendi ban çok sıkıcı geldi bende gelip özetini okudum bugün sınav yapacaklar o yüzden ve kitabı neredeyse hiç okumadım onun telaşı var bide. bana göre ehh işte belki okunur

30-10-2021 17:57

yer ve zaman bilgisi nedir?

22-05-2022 21:36

kitapta öne çıkan kahramanlar kimler?

17-11-2022 22:57

kitabın ana fikri ne

02-04-2023 22:10

önceden çıkmış sınav sorularınıda paylaşın

04-09-2023 19:36

bence çok guzel bizim evde var 40dkda bitirdim harika

01-01-2024 21:00