Sevme Sanatı

Sevme Sanatı
Kitabın Yazarı:Erich Fromm Kitap Türü:Kişisel Gelişim Yayınevi:Payel Yayınları Yayınlandığı Yıl:1995 (01-02-1995) Sayfa Sayısı:125 ISBN:9789753880671 Kitap Puanı:8 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:6,85 TL e-kitap,pdf,epub: *

8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Sevme Sanatı - Erich Fromm

Kitap Türü:Kişisel Gelişim Çeviren:Yurdanur Salman

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Sevme Sanatı Özeti

“Bize çiçekleri sevdiğini söyleyen bir kadının, çiçekleri sulamayı unuttuğunu görürsek, onun çiçek sevgisine inanmayız. Sevgi, sevdiğimiz şeyin büyümesi ve yaşaması için gösterdiğimiz etken ilgidir.”

Sevme Sanatı, hayata bakışınızı kolayca değiştirebilecek, anlayarak okunduğu taktirde harika bir kitap olma özelliğine sahip harika bir kitap ile karşımızda Erich Fromm. Birçok çevirmeni olduğu için kitabın basımında farklılıklar olduğunu düşünüyorum. Bu kitabı başka bir yayınevinden okuduğumda daha farklı tanımlar görmüştüm. Fakat çok büyük farklılıklar göze batmıyor.

Sevme Sanatı kitabı Paracelsus’un muhteşem bir alıntısı ile başlıyor.

“Hiçbir şey bilmeyen hiçbir şey sevmez. Hiçbir şey yapamayan, hiçbir şeyden anlamaz. Hiçbir şeyden anlamayan insan değersizdir. Oysa anlayan hem sever hem her şeye karşı duyarlı olur hem de görür…. Bir şeyde ne kadar çok bilgi varsa, o kadar büyük sevgi vardır. … Bütün meyvelerin çileklerle aynı anda olgunlaştığını sanan kişi, üzümleri hiç tanımıyor demektir. “

Kitabın daha önsözünde kitabın ne kadar güzel olduğuna dair hissiyatı hemen alıyorsunuz. 4 bölümden oluşuyor kitap. Her bölümde sevgiyi farklı bir şekilde ele alıyor.

Bölüm 1: Sevmek Bir Sanat Mıdır?

İlk bölümde sevmenin nasıl bir şey olduğunu, sevmenin bir sanat olup olmadığını tartışıyor yazar Ona göre sevmek bir sanattır. Ona göre sevgi önemli bir kavramdır ve herkes bu şekilde düşünüyordur. Fakat herkes sevginin önemli olduğuna bilmesine rağmen, sevgi hakkında hiçbir bilgi kazanma eğilimi göstermezler. Çok az bir kısmı buna önem verir ve sevgiye dair bir şeyler araştırır. Aşk ve sevgi üzerine fazlasıyla film, şarkı ve kitap vb. ögeler olsa da çok az kişi bunun hakkında düşünür. İnsanlar sevginin açlığını çekerler.

Bölüm 2: Sevgi Kuramı

İkinci bölümde ise sevginin doğasını anlatır yazar. Sevginin insanın var olma sorununu çözeceğine inanır yazar. Aşkın altında yatan ögenin cinsellik olmasına rağmen sevginin altında yatan ögenin zamanla oluşan duygu durumu olduğunu söyler.

“Cinsel sevgi -aşk- iki kişilik yalnızlıktır.”

Sevgiyi farklı şekillerde inceleyen yazar bunu bölümlere ayırarak anlatmıştır. Kardeş sevgisi, anne sevgisi, cinsel sevgi, kendini sevme ve Tanrı sevgisi olarak bölümlere ayırır. Benim en sevdiğim bölüm kendini sevme kısmıydı. Ona göre kendini sevdiğin ölçüde karşındakini seversin. Kendini sevmek bencillik değildir. Ona göre kendini ve karşısındakini seven kişi, doğru ve dürüst bir insandır.

“Eğer bir kişiye "seni seviyorum" diyebiliyorsam, "sende herkesi seviyorum, seninle tüm dünyayı seviyorum, sende aynı zamanda kendimi de seviyorum" da diyebilmeliyim.”

Bölüm 4: Sevginin Uygulanması

Sevgi sanırım toplumlar arasında uygulanması en zor duygudur. Birçok insan bundan kaçınır. Ne kadar çok okursak ve ne kadar çok çalışırsak çalışalım sevgi konusunda her zaman eksik kalacağız ve bu bizim elimizde olan bir şey değildir.

Erich Fromm’un Sevme Sanatı kitabı bence harika bir eser. Elinize aldığınız anda bırakmak istemiyorsunuz. Zaten siz ne olduğunu anlayana kadar kitap bitmiş oluyor çünkü çok akıcı bir dili var. Erich Fromm, bence iyi bir yazar. Daha önceden bu yazarın “Sevginin ve Şiddetin Kaynağı” adlı kitabını okumuştum. O kitapta çok güzel onu da tavsiye ederim. Bu yazarın kitapları bence kendini okutan bir profile sahip. Hayatına bakışınız değişebilir. Sadece kitabı sesli bir ortamda okumanız yerine kitabı sessiz bir ortamda okumanız daha sağlıklı olabilir. Bazı yerlerde eğer kafanızı vermezseniz kitaptan kopuyor ve ben ne ara buraya geldim diye düşünebiliyorsunuz.

"Şu eski Fransız şarkısının dediği gibi "Lamour est Lenfant de la libert", Sevgi özgürlüğün çocuğudur."

Editör: Sena AKSOY

Sevme Sanatı Yorumları

tavsiye üzerine okudum ama ben tavsiye etmem

01-11-2018 15:50

oldukça güzel bir kitap faydalı bilgiler içeriyor hoşuma gitti

13-11-2018 17:04