Psikiyatrist

Psikiyatrist
Kitabın Yazarı:Wulf Dorn Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Pegasus Yayınları Yayınlandığı Yıl:2020 Sayfa Sayısı:416 ISBN:9786055360443 Kitap Puanı:9 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:220,20 TL D&R:239,20 TL e-kitap,pdf,epub: *

9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Psikiyatrist - Wulf Dorn

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Çeviren:Firuzan Gürbüz

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Psikiyatrist Özet

Dr. Ellen bir psikiyatri kliniğinde çalışan başarılı bir psikiyatristtir. Erkek arkadaşı olan Chris de kendisi ile aynı yerde çalışan psikiyatristtir. Sevgilisi Chris üç haftalık bir Avusturya tatiline çıkmış ve Ellen'a zor bir vâka bırakmıştır. Bu vâka da kadının ismini dahi bilmeyen Ellen, yalnızca kadının şiddet gördüğünü anlatmaktadır. Bunun dışında kadın:"Kara adam gelecek, o zaman beni koruyacağına söz ver." Den başka bir şey söylemez. Ellen'in ise söz vermekten başka çaresi kalmamıştır. İş arkadaşı Mark ile kahve içmeye çıkan Ellen, Mark'a bu vâka'dan söz eder. Mark o hastaya bakacağına söz verir.

Ertesi sabah geldiklerinde kadın orada yoktur. Kaçmıştır veya kaçırılmıştır. Ellen üç gündür orada olduğuna inandığı hastanın hatta Chris'in de bunu bildiğini savunduğu hastanın ortada olmaması Mark'ın kafasında Ellen halüsinasyon mu görüyor? Gibisinden bir soru oluşturmuştur. Bunu Ellen'a sunsa da Ellen bunu kabullenmez ve işin peşine düşer. Hasta kayıtlarına inse de kadının adı bilinmediği için bakılmaz. Ancak Ellen gizli bir şekilde araştırarak başka bir isim bulur. Gizli baktığı ortaya çıkınca açığa alınan Ellen, işin peşinden gitmeye devam eder. Bulduğu kadının adresine gitse de eli boş döner çünkü o kadın hastası değildir.

Eve dönerken telefonu çalar. Kara adam onunla irtibata geçmiş ve iki gün içinde onu bulmazsa kadını öldüreceğini söyler. İlk olarak ormanda buluşmayı teklif eder. Ellen bunu hiç istemese de kabul etmek mecburiyetinde kalır. Ve ormana gider ancak adam onu ormanda yüzüstü yatırarak, kendisini göstermeden, bir bilmece söyler ve çözmesini ister. Ellen serbest kaldığında arkasına bakarken Mark'ı görüp ondan şüphelense de şüphesi boşa düşer. Mark sadece ona yardımcı olmaya çalışıyordur.

Eve gidip güzel bir uyku çeken Ellen, uyandığında kedisinin ölüsünü bulur. Ve bunu Kara Adam’ın yaptığını anlar. Ardından sehpanın üzerinde bulduğu bir posta kutusu anahtarı işini daha da zorlaştırır. Bu anahtar hangi posta kutusuna aittir? Düşünür ve sonunda rüyasında gördüğü, önceden de gittiği, ancak kendisini hayal kırıklığına uğratan hastanın evindeki posta kutusu olduğunu anlar ve oraya gider. Oranın içinden ise bir sahafın kartı çıkar. Bu kartın kendisini ipucuna yaklaştırdığını düşünen Ellen, hemen sahafa gider ve sahafın sahibi kendisine bir masal kitabı vererek bunu bırakan kişinin Chris olduğunu söyler. İlk başta buna inanan Ellen, seyahat acentesine giderek bunda da yanıldığını görür.

Seyahat acentesinin otoparkında Kara Adam’ın kendisini takip ettiğini gören Ellen hemen Mark'ı arar ve yardım ister. Mark oraya geldiğinde hiç kimse olmadığını görür ve Ellen'ı kendi evine götürür. Ellen'ı bıraktıktan sonra Mark işe döner. Ellen ise eve bakmaya başladığı sırada kendisinin bir albümünün bulunduğunu görür. İçinde sadece Ellen'ın fotoğrafları vardır. Kara Adam’ı yeniden Mark olduğunu düşünür ve oradan kaçar. Mark eve geldikten sonra, bir arkadaşını da yanına alarak, Ellen'ı aramaya çıkar. Ellen da onları takip etmeye başlar.

Hastanenin alt katında bir bodrum vardır ve Kara Adam’ın hastasını orada tuttuğunu düşünerek oraya gider. Ancak Kara adam orada kendisini yakalar ve eziyet etmeye başlar. Su da boğulmak üzere terk edilmişken, Mark kendisini bulur ve kurtarır. Kara Adam’ı Mark ile birlikte aramaya başlarlar. Mark, hacker olan arkadaşını da işe karıştırır ve kadının kimliğini aramaya başlarlar. Sonunda bir kız çocuğu bulurlar çocuğun adı Lara'dır. Lara soruşturmasına bakan komiseri bulmak için yola çıkan Mark ve Ellen'ı korkunç gerçekler beklemektedir.

Komiser'e gittiklerinde, komiser bir şey söylemez. Bir benzin istasyonunda durduklarında, Lara'nın aslında Ellen olduğunu, anlayan Lara'nın çocukluk arkadaşı Nicolas ile karşılaşırlar. Ellen yani Lara, ormana doğru arabayı sürmeye başlar ve bir kaza yapar. Ellen yani Lara şizofren hastasıdır. Şimdiye kadar geçmişini yani Lara olan kısmını bastırmıştır. Küçükken aklı dengesi yerinde olmayan amcası tarafından tecavüze uğramıştır ve amcasını öldürmüştür. Ondan sonra adı Ellen olarak değiştirilen Lara, geçmişini unutmuş o şekilde yaşamıştır. Bunları öğrenen Mark şaşkınlık içinde Ellen'ı kliniğe yatırır. Chris'in evine giden Mark, Ellen'ın Chris'i de öldürdüğünü görür. Ellen yani Lara klinikte tedavi görür. Mark ise çalıştığı kliniği değiştirir.

Değerlendirme:

Çok heyecanlı ve akıcı bir şekilde ilerleyen kitap onu elimden bırakmamı çok zorlaştırdı. İlk başlarda bir şizofrenin hayatını anlattığını asla anlayamadığım kitap sonunda beni çok şaşırttı. Kesinlikle şaşkınlık, heyecan, macera çoğu şeyi ve Ellen’ın çocukluğunda duyduğu o derin acıyı verebilen harika bir eser olmuş. Herkesin okuması gereken bir eser benceç

Yazan: Senanur KARAKUZULU

Psikiyatrist Soruları ve Cevapları

Psikiyatrist kimin eseri?

Wulf Dorn

Psikiyatrist türü nedir?

Yabancı Romanlar

Psikiyatrist kaç sayfa?

416

Psikiyatrist Yorumları

mükemmel bir eser bir kerede bitirecektim neredeyse elimden bırakamadım

12-04-2020 23:53

kurgusuna bayıldım harika bir romandı inşallah devamı gelir wulf dornun diğer kitaplarına da bakacağım güzel yazıyor

02-04-2022 18:12

wulf dornun şizofren kitabının özeti yok mu

08-05-2022 18:01

kitabın konusu harika devamı gelsin

19-02-2023 18:52

bu kitap roman mı yoksa bir pskiyatristin tecrübelerinimi anlatıyor

28-11-2023 22:37