Nehir Tanrısı

Mısır Serisi 1. Kitap Nehir Tanrısı
Kitabın Yazarı:Wilbur Smith Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Altın Kitaplar Yayınlandığı Yıl:1994 Sayfa Sayısı:446 ISBN:9789754054169 Kitap Puanı:7.4 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Nehir Tanrısı - Wilbur Smith

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Tarihi Çeviren:Mehmet Harmancı

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Nehir Tanrısı Özet

Wilbur Smith bir dönemin çok satan yazarlarından bir tanesi olmayı başarmıştı. Nehir Tanrısı romanı da ünlü yazarın Mısır’da geçen ve bir kölenin gözünden Mısır’da yaşananları konu olan kitabıdır.

Nehir Tanrısı kitabının ana karakteri olan Taita yetenekli bir köledir. Kendisi resmi olarak Lord Intef’in malıdır ve Lord Intef’in kızı olan Lostris’in bakımından sorumludur. Fakat Taita yetenekli ve zeki olduğu için Lord’un günlük işlerini de halletmektedir.

Mısır Firavun’un Lostris’i görür ve onunla evlenmek ister. Fakat Lostris Firavun ile evlenmek istemez ve gönlünde babasının nefret ettiği asker Tanus vardır. Fakat babasına ve firavuna karşı gelemez ve sonunda firavun ile evlenmek zorunda kalır. Lord Intef de Taita’yı düğün hediyesi olarak kızına verir.

Bunun üzerine Tanus Mısır’da yaşanan sorunları daha fazla dile getirmeye başlar ve dolaylı yoldan Firavunu eleştirir. Bunun üzerine Firavun kendisine ölüm cezası verir fakat Tanus’a kendisini affettirmesi için bir fırsat verir. Tanus iki yıl içinde Mısır’daki tüm haydutları temizlerse ölüm cezası kaldırılacaktır.

Bunun üzerine Tanus göreve başlar ve kısa süre içinde haydutların başını yakalar. Fakat haydutların başını yakalaması ile birlikte bir gerçek daha ortaya çıkar. Haydutlar Lord Intef tarafından desteklenmektedir. Bunun üzerine Lord Intef ölüm cezasına çarptırılır fakat kaçmayı başarır.

Tanus’un görevi başarı ile yerine getirmesi onun Firavun’un etrafında daha fazla özgürce dolaşmasına da imkan verir ve böylece yasak aşkı olan Lostris ile daha fazla vakit geçirirler. Bu birliktelikten Lostris hamile kalır ve çocuğun firavunun çocuğu olduğu iddia ederek olayı gizler. Doğan bebeğin gerçek babasının Tanus olduğunu sadece Tanus, Lostris ve Taita bilir.

Bir süre sonra Mısır daha büyük bir tehdit ile karşı karşıya kalır. Mısır ordusundan çok daha güçlü ve donanımlı olan ordu tarafından Mısır işgal edilir ve firavun öldürülür. Bunun üzerine geride kalanlar Mısır’dan kaçarlar ve geri kalan askerler ile birlikte Nile’in kıyısına sığınırlar.

Bu zaman içinde Lostris yine hamile kalır. Firavunun ölmesi nedeni ile bu şüphe ile karşılanır fakat Taita Firavun’un ruhunun hala Lostris ile birlikte olduğu yalanını yayar ve bu da kabul görür.

Taita bir taraftan az kalan askerlerin geliştirilmesi üzerinde çalışırken diğer taraftan Firavun’un gömülmesi için yer arar. Bu sırada Etiyoplayı zalim bir bölge lideri tarafından yakalanır ve hapse atılır. Hapiste tutsak başka bir bölge liderinin kızı ile tanışır ve onunla arkadaş olurlar.

Taita yaşanan seli fırsat bilerek hapisten kaçar ve Masara’nın babasını bulur. Az kalan Mısır ordusunu da yanlarına alarak kızı kurtarmaya giderler. Acımasız savaşı kazanırlar fakat Tanus ağır yaralanarak hayata veda eder.

Tanus’un oğlu olan sözde Firavun’un oğlu Memnon Masara ile evlendirilir ve böylece güçler birleştirilir. Güçlenen Mısır ordusu yeniden Mısır’a geri döner ve savaşarak yeniden yönetimi ele geçirirler.

Nehir Tanrısı Soruları ve Cevapları

Nehir Tanrısı kimin eseri?

Wilbur Smith

Nehir Tanrısı türü nedir?

Yabancı Romanlar, Tarihi

Nehir Tanrısı kaç sayfa?

446

Nehir Tanrısı Yorumları

verdiğim paraya acıdım hayal kırıklığı oldu

09-04-2017 21:48

çok beğendim elimden bırakamadım çok iyi kitap

20-04-2017 20:42

wilbur smith son kitabı bu mu acaba?

29-05-2019 18:15

mısır serisi çok güzel olmuş zaten eski mısıra ilgim vardı seri tam benlik olmuş

28-03-2022 14:11

güzel bir roman seri güzel başladı diğerlerini de okuyacağım umarım böyle devam eder

05-01-2023 19:23