Büyücüler Kralı

Büyücüler Kralı
Kitabın Yazarı:Wilbur Smith Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Altın Kitaplar Yayınlandığı Yıl:2021 Sayfa Sayısı:540 ISBN:9789752102095 Kitap Puanı:7.6 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Büyücüler Kralı - Wilbur Smith

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:WarlockÇeviren:Meral Gaspıralı

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Büyücüler Kralı Özet

Wilbur Smith’in okuduğum ilk kitabı. Bu bir üçlemenin son serisi. Daha önce Nehir Tanrısı ve Yedinci Papirüs kitaplarıyla okuyucularını buluşturan yazar bu kez de Büyücüler Kralı ile seriyi bitiriyor. Hikaye Antik Mısır’da geçen büyücü Taita ve hakkı olan tacı almaya çalışan Nefer Seti hakkında. Kitabın tarihsel bir değeri olması okurken daha da ilgimi çekti. Büyücü ve Nefer’in maceraları yazarın ağzından anlaşılır bir dille okuyucuya sunulmuş. Her detayın verilmesi o döneme ait birçok bilginin de zihinde canlanmasını sağlıyor. Okurken kendimi Mısır’ın tarihi ile ilgili bir film izliyormuş gibi hissettim. Bu bir okuyucu için haz veren bir detay.

ÖZET

Firavun Tamose Hiksos ordusu ile olan savaşta güvendiği askeri Lord Naja tarafından öldürülür. Naja’nın Mısır’ın firavunu olma hayalleri vardır bu sebeple kendini Tamose’nin oğlu yetişkin olana kadar tahtın naibi seçer. Büyücü Taita onun niyetini bildiği için önce Nefer’i aylarca ondan saklar. Bu sırada Naja Mısır’da gittikçe kuvvetlenmektedir. Nefer’i ve Taita’yı bulup Mısır’a getirttiğinde Nefer’in iki kız kardeşi ile evleneceğini söyler. Taita onun güçlenmesine izin vermemek için Naja’ya sadık bir büyücüymüş gibi davranır. Tanrılardan haber aldığını Naja’nın firavun olma yolunda ilerlediğini söyler. Hiksoslular ile olan savaşı durdurmasını iki krallığın birleşmesini önerir. Naja Hiksos Kralı Apepi ile bir barış imzalar. Nefer’de bu sırada Apepi’nin kızı Mintaka’ya görür görmez aşık olur. Taita Naja’nın Nefer’i öldürmek için fırsat kolladığını bildiğinden Apepi’ye kızı ile Nefer’in evlenmesi teklifini sunar. Böylece Naja Nefer’i kolaylıkla öldüremeyecektir. Apepi bunu kabul eder ve ikisini nişanlar. Ancak Apepi ülkesine dönüş yolunca Naja’nın kuzeni olan ve sadık askeri olarak gördüğü Trok tarafından tuzağa düşürülür ve gemisi o ve oğulları içindeyken yanar. Hepsi ölür Trok Mintaka’ya olan aşkından onu yanmaktan kurtarır ve kendisini Yukarı Mısır’ın firavunu diye tanıtır. Mintaka ile evlenir fakat kadın ona asla sahip olmasına izin vermez. Bu sırada da Nefer’de yırtıcı bir aslandan aldığı yaralarla ölüm döşeğindedir. Naja Taita’ya onu öldürmesini ve aslanın sebep olduğunu söylemesini ister. Taita hazırladığı karışım ile Taita’nın nabzını durdurur herkesi Nefer’in öldüğüne inandırır. Onun yerine Nefer’e benzeyen başka bir cesedi mumyalayıp Nefer’i kaçırır. Mintaka’nın Trok ile evlendiği haberini duyar ve kahrolur. Ancak Taita ona sadık ordular toplayıp Mintaka’yı kurtaracağına söz verir. Mintaka’da Nefer’in öldüğünü öğrenir ve kendini öldürmek için başrahibe ile anlaşılır. Taita bunu sezer ve ona bir mesaj yollar. Nefer’in yaşadığını onu kurtarmaya geleceklerini söyler. Topladıkları birkaç sadık adamla Trok’un sarayına girerler. Mintaka’yı bir halıya sarıp kaçırırlar. İki genç aşık kavuştuklarında eski kent olan Galala’ya giderler. Orada kendilerine müttefik ararlar. Savaş eğitimleri alıp güçlenirler. Bu sırada Taita her daim Nefer’in yanındadır. Onu çölün susuzluğundan açlıktan bilgeliği ile defalarca kez kurtarır.

Yıllar geçtikçe Nefer’e bağlı olan asker sayısı da at araba sayısı da artar. Nefer vaktin geldiğini düşünerek Firavun olmak için Kızıl yolu aşma kararını verir. Dostu Meren ile birlikte avcılardan, savaşçılardan kaçarak yolu aşarlar ve Nefer firavun olduğunu ispatlar. Bu sırada Naja ve Trok Babil Krallığını ele geçirmek için harekete geçerler. Nefer kız kardeşi Merykara’yı kaçırıp yanına alır. Onlar Babil’i ele geçirdiğinde hazine dolu kervandan sandık sandık altın kaçırır. Artık onlara karşı koyabilecek kadar güçlenir. Önce Trok saldırır Nefer’e. Nefer onu da ordusunu da yener. Daha sonra Naja ile savaşır onunla da Mintaka’nın babasının eski dostundan yardım istemesi sayesinde kazanır. Merykara bu sırada Mintaka ile birlikte ablası Heseret’in elinde mahkumdur. Heseret kocası Naja’nın öldüğünü duyunca kardeşi Merykara’yı öldürür. Nefer ve Meren onları kurtarmaya geldiğinde Merykara’nın öldüğünü görürler. Mısır’a döndüklerinde Nefer artık bir firavundur ve herkes ona bağlılık yemini eder. Meren sevdiği kadının ölümüne kahrolur ve Taita ile birlikte kendini çöllere vurur. Nefer ve Mintaka evlenir ve Mısır’ın barış dolu yıllarını birlikte geçirirler.

Editör: Leyla Nur Sarı

Büyücüler Kralı Soruları ve Cevapları

Büyücüler Kralı kimin eseri?

Wilbur Smith

Büyücüler Kralı türü nedir?

Yabancı Romanlar

Büyücüler Kralı kaç sayfa?

540

Büyücüler Kralı Yorumları

bu kitabı nereden bulup okudunuz acaba ben de almak istiyorum ama hiç bir yerde satılmıyor yardımcı olabilir misiniz

18-01-2022 18:11

pdf de bulunmuyor ikinci el alacağız sanırım

16-12-2022 17:29