Mavi Tüy

Mavi Tüy
Kitabın Yazarı:Richard Bach Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Epsilon Yayınları Yayınlandığı Yıl:1977 Sayfa Sayısı:112 ISBN:9789753311575 Kitap Puanı:6.9 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:88,95 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Mavi Tüy - Richard Bach

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Fantastik, Kişisel Gelişim Orjinal Adı:Illusions: The Adventures of a Reluctant MessiahÇeviren:Mehmet Harmancı

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Mavi Tüy Özet

Kitap severlerin daha çok dünya klasikleri arasında yer alan Martı romanı ile tanıdığı Richard Bach’ın ilk olarak 1977 yılında yayınlanan romanı olan Mavi Tüy Gönülsüz Bir Mesihin Serüvenleri okurlara gerçeklik ile illüzyon arasında bir macera sunuyor.

Mavi Tüy kitabının ana karakteri olan Richard’ın en büyük tutkusu uçmaktı. Bu tutkusunu da işe çevirmiş ve pilot olmuştu. Eski bir uçağın pilotu olarak insanları gezdirip para kazanıyor ve yaşamını bu şekilde sürdürüyordu.

Yine çıktığı bir seyahat sırasında kendisi gibi pilot olan Donald ile tanıştı. Bu tanışma ile birlikte Richard’ın da hayatı tamamen değişecekti çünkü Donald normal insanlardan çok farklı bir kişiliğe sahipti. Çevresinde Mesih olarak bilinmekteydi fakat o bunu kabul etmiyordu. Ona göre yaptıkları her insanın yapabileceği sıradan şeylerdi fakat yaptıklarını görenler için bunlar mucizevi olaylardı.

Donald’a göre insan düşünce gücü ile her şeyi yapabilecek bir yeteneğe sahipti. Bir gün bunu kanıtlamak için mucizevi bir örnek gösterdi. Donald eline aldığı bir anahtarı gölün ortasına fırlattı. Daha sonra gölün üzerinde yürüyerek gitti ve anahtarı alıp geri getirdi. Batmadan suyun üzerinde yürümesi mucizeden başka bir şey olamazdı fakat o buna inanmıyordu. Tek yaptığı şeyin gölü su birikintisi olarak değil de toprak olarak düşündüğünü ve bu düşüncesine inandığını, bu yüzden de gölün üzerinde yürüyebildiğini söylüyordu. Richard’ın da bunu denemesini istedi.

Richard da Donald’ın düşüncesini denemeye karar verdi. Gölü toprak birikintisi gibi düşündü ve buna tamamen inandı. Bunun üzerinde suyun üzerinde batmadan yürümeye başladı. Fakat Richard’ın düşüncesi biraz farklıydı. O gölü toprak, toprağı da göl olarak zıtlaştırmıştı. Bu yüzden toprağa çıktığı gibi batmaya başladı. Donald’dan yardım isteğine ise sadece bir öğüt ile karşılık buldu. Donald toprağı da su olarak düşünmekten vazgeçmesini belirtti. Bunun üzerine Richard düşüncesini yine toprağın toprak olduğuna dair değiştirdi ve ölmekten kurtuldu.

Richard ile Donald artık çok yakın arkadaş olmuşlar ve Richard mümkün olduğu kadar fazla şeyi Donald’dan öğrenmeye çalışıyordu. Fakat bilgiyi elde etmenin de kuralları vardı ve bu da doğru soruyu sormaktan geçiyordu. Doğru soruyu sorduğu sürece Donald’dan cevap alabiliyordu.

Donald Richard’ın çabalarını gördükten sonra ona bir kitap hediye etti. Richard bir konuda kararsız kaldığında bu kitabı kullanmasını istedi. Kitaptan rast gele bir sayfa açması yeterliydi ve o sayfada kararsız kaldığı şeyin çözümü yatıyordu.

Richard’ın kitap ile olan tecrübesi ile acı bir olaya denk geldi. Avcının biri Donald’ı vurarak oradan kaçar. Richard avcıyı kovalamak ile Donald’ın yanında kalmak arasında ikileme düşer. Donald gibi bir meshin ölebileceğine bir türlü inanamaz. Bunun üzerine kitabı kullanmaya karar verir ve kitabı açtığında içinde “bu kitaptaki her şey yalan olabilir” yazılıdır. Bu sayede Richard artık gerçekleri bildiğini fark etti.

Richard Bach Mavi Tüy romanında Martı romanında olduğu gibi okurlara düşüncenin gücünü gösteriyor ve bunu yaparken de yine felsefi bir dil kullanıyor. İnsanın hayatta yapmak istediklerini istediği sürece yapabileceğini, kararsız kaldığında ise hiçbir zaman gerçek bir doğrunun olmadığını mükemmel bir hikaye ile okurlara sunuyor.

Mavi Tüy Soruları ve Cevapları

Mavi Tüy kimin eseri?

Richard Bach

Mavi Tüy türü nedir?

Yabancı Romanlar, Fantastik, Kişisel Gelişim

Mavi Tüy kaç sayfa?

112

Mavi Tüy Yorumları

bir kerede okudum etkileyici bir romandı

07-04-2017 17:34

güzel bir kitap martının devamı gibi

16-05-2017 20:52

martı kitabı okuduğum en güzel kitaplardan biriydi mavi tüy de onun devamı diye okudum zorlama bir kitap olmuş gibi büyük ihtimal martı çok satınca yeni kitap yazması için zorladılar o da böyle bir kitap yazdı hayal kırıklığı oldu

03-02-2019 00:03

kitabın adı mavi tüy yerine sadece gönülsüz bir mesihin serüvenleri olsaymış daha güzel olacakmış kitabı o isim daha iyi analtıyor

18-02-2020 20:48

yazara üzüldüm martının başarısında ezilmiş gibi güzel kitap ama insan okurken hep martı ile karşılaştırıyor

12-11-2022 16:22

martının devamı mı

28-02-2024 10:07