Kumkurdu

Kumkurdu
Kitabın Yazarı:Asa Lind Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Pegasus Yayınları Yayınlandığı Yıl:2015 Sayfa Sayısı:104 ISBN:9786053435785 Kitap Puanı:8.5 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:75,00 TL D&R:88,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kumkurdu - Asa Lind

Kitap Türü:Çocuk Kitapları Orjinal Adı:SandvargenÇeviren:Ali Arda

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kumkurdu Özet

Kitapta 15 adet öykü bulunmaktadır.

EŞİ BENZERİ OLMAYAN GARİP BİR HAYVAN

Zackarina, evi deniz kıyısında olan küçük bir çocuktur. Babası ağaçtaki hamakta gazete okumakla meşgul bir şekilde Zackarina ile ilgilenmez. Deniz kıyısına giden Zackarina, kumların arasından porsuk gibi bir hayvan görür. Hayvana adını sorduğunda hayvan cevap vermeyerek Zackarina’yı koklar. Bunun üzerine gıdıklanan Zackarina, bu hayvana insan yiyip yemediğini sorar. Hayvan ay ve güneş yediğini dile getirir. Kendisinin bir Kumkurdu olduğunu da eklemeyi ihmal etmez. Zackarina, bu Kumkurdu ile hemen arkadaş olur. Babasının sürekli gazete okuduğunu ve onunla denize bile girmediğini anlatır. Kumkurdu, babasını harflerin hipnotize ettiğini söyleyerek onu bu dertten kurtaracağını söyler. Hamağa doğru koşan Kumkurdu, Zackarina’nın babasının gazetesini kaptığı gibi denize koşar. Nihayet, Zackarina ve babası denize girerler.

HERKES ÇALIŞIYOR, YALNIZCA ÇALIŞIYOR!

Zackarina’nın annesi işe yetişmek için acele eder. Babası da odasına çalışmaya gider. Zackarina, yalnız kalır ve aklına sahildeki Kumkurdu gelir. Kumkurdu’nun yanına gittiğinde ona anne ve babasının işe gittiğini söyler. Kumkurdu, kendisinin de işinin olduğunu söyleyince Zackarina, şaşırır ve ne iş yaptığını sorar. Kumkurdu’nun işi hiçbir şey yapmama işidir. Zackarina bu işin kolay olduğunu savunur. Kumkurdu, Zackarina’dan yardım ister. Hiçbir şey yapmama işi bilindiği gibi kolay değildir. Sıkıcı bir iştir. Zackarina ve Kumkurdu işleri erkenden yardımlaşarak bitirirler. Zackarina, akşama doğru işten gelen annesine ve babasına işinden bahseder. Birlikle sahilde oturarak bu işi yaparlar.

BİSİKLETLİ TATİL FOTOĞRAFLARI

Zackarina, yeni bir resim çizer. Bu resmi asacak bir yer bulamazlar. Resmi asmak için babası ve annesinin kendisi doğmadan önce çekildikleri kamp resminin duvardan alınmasını ister. Babası bu resmi çok beğendiğini ve kaldırmak istemediğini söyler. Zackarina, kendisi daha dünyaya gelmediği için bu resmin kaldırılmasını ister. Daha sonra Kumkurdu ile konuştuğunda dünyaya gelmese bile anne ve babasının bir parçası olduğunu kabullenir. Eve geldiğinde babası resmi astığını söyler. Zackarina, duvarda yaptığı resmi bulamaz. Babası tavana astığını söyleyerek çocuğu şaşırtır.

KAHRAMANLIK MADALYASI

Zackarina, bisikletiyle yaptığı turlar sonucu küçük kazalar geçirir ve buna kendi çapında kahramanlık madalyası olarak görür. Kumkurdu, Zackarina’yı babası yemeğe çağırmak üzere seslenince Zackarina’nın bisikletini alır. Küçük kazalar yapsa da Zackarina gibi kahramanlık madalyası olmaz.

KUMKURDU’NUN EVİNDE

Zackarina’ya cumartesi bir mektup gelir. Bu mektup arkadaşı Kumkurdu’ndandır. Anne ve babasına kendisine mektup geldiğini söyler. Mektupta arkadaşı Kumkurdu, onu çaya davet etmektedir. Saat üçte hazırlanıp Kumkurdu’nun olduğu bölgeye -sahile- gider. Kumkurdu, onun için rüya ve kum kurabiyelerinden hazırlamıştır. Arkadaşıyla güzel vakit geçirirler. Kumkurdu’na evini sorduğunda sahilin her yerinde kaldığını söyler. Bundan çok etkilenen Zackarina, eve geldiğinde anne ve babasına Kumkurdu’nu anlatır.

ZACKARİNACA

Zackarinaca, sadece Zackarina’nın konuşabildiği bir dildir. Sabah kahvaltısının üstüne her zaman elma püresi isteyen Zackarina, sabah babasına çok farklı bir dilde konuşur. Babası ne istediğini anlayamaz. Zackarina, bu duruma üzülür ve arkadaşı Kumkurdu’nun yanına gider. Farklı bir dil konuşabildiğini bu kurda anlatır. Kurt da farklı diller bildiğini söyler. Zackarina’ya çok şanslı olduğunu sadece kendisinin bildiği bir dili konuşmanın ayrıcalıklığını anlatır. Zackarina, Kumkurdu’na katılmaz. Çünkü; sadece kendisinin konuşabildiği bir dil ona anlamsız gelir.

ÖLÜ BİR BALIK GİBİ HAREKETSİZ

Zackarina, hareketli bir çocuktur. Anne ve babası ayaklarını masaya çok vurmasından şikayetçidir. Zackarina, bu sorunu Kumkurdu’na anlatır. Kumkurdu da büyüklerin ölü birer balık olduklarını söyler. Kumkurdu, büyümeyi patlayan mısıra benzetir. Büyümeye çalışan kimseler mısırlar gibi kıpır kıpırdar. Patladıktan sonra sakin bir hal alırlar. Zackarina, buna ikna olur, eve geldiğinde anne ve babasıyla dans ederler.

DIRDIR ETMEK

Zackarina’nın babası her yerde arabasının anahtarını aramaktadır. Zackarina ise babasının yanına kirli çizmelerle girip dondurma almaya gidip gitmeyeceklerini söyler. Babası dırdır etmemesini ve çizme ile içeri girmemesi gerektiğini söyler. Sinirlenen Zackarina, kendini doğaya atar. Babasının niçin böyle dırdır yaptığını düşünür. Eve döndüğünde babası çizmeler ile girmemesinin sebebini açıklar. Zackarina ikna olur, kirlettiği yerleri temizler. Ardından babası ile dondurma almaya giderler.

SONSUZ SOSİS

Zackarina, evrenin sonsuzluğunu babası ve Kumkurdu ile tartışır. Zackarina’ya göre her şeyin bir başı bir de sonu vardır. Örneğin; bir sosisin başlangıç ve bitiş noktası bellidir fakat evrenin başı ve sonu yoktur. Zackarina, küçük fakat engin kalbinde bu sorulara cevap aramaktadır.

UTANGAÇ, DAHA UTANGAÇ, EN UTANGAÇ

Zackarina, anne ve babasına şarkı söylemektedir. Tam o anda eve beklenmedik misafirler gelir. Zackarina’ya kendilerine bir şarkı söylemesini isterler. Zackarina utanır ve dışarı çıkar. Arkadaşı Kumkurdu’nun yanına gider. Kumkurdu’na büyüklerin dediği şeylerin mutlaka yapılıp yapılmayacağını sorar. Kumkurdu’dan hayır cevabını alır. Eve dönüp misafirlere şarkısını seslendirir.

ZACKARİNA’YI KİM NE YAPSIN?

Zackarina’nın babası bulaşıkların birikmesinden yakınır. Zackarina, babasına yardım teklif etse de babası gerek olmadığını kendisinin yapacağını söyler. Zackarina, Kumkurdu’na bu sorununu anlatır. Üzüntüsünü dile getirir. Eve gittiğinde tekrar bulaşık yıkama teklifinde bulunur.

TAŞTAKİ İSİM

Zackarina, anneannesiyle geçirdiği vakti anlatılır. Anneannesinin kolyesinin taşında “Birita” adlı bir yazı yazmaktadır.

ÇOCUK BAKICISI

Anne ve babası bir yere gitmek için evden çıkarlar fakat Zackarina’yı evde çocuk bakıcısına bırakırlar. Zackarina bu duruma çok üzülse de bu durumu Kumkurdu ile paylaşır.

KUYRUKLU YILDIZ VE ASTRONOT

Zackarina ve Kumkurdu, dünyanın uçabildiğini, kuyruklu yıldızların aceleciliği üzerine minik bir sohbet ederler.

ZACKARİNA VE KARANLIK

Zackarina, hava kararınca Kumkurdu’na veda edip eve gitmeye karar verir. Kumkurdu buna şaşırır. Karanlık onun için kötü değildir. Karanlığa alışırsan, karanlık sana yabancı gelmez. Dost gibi gözükür. Zackarina, bu öyküde karanlıkla dost olmaya çabalamaktadır.

DEĞERLENDİRME

Asa Lind, İsveç çocuk kitabı yazarıdır. Kumkurdu kitabı Nils-Holgersson ödülüne uygun görülür. Asa Lind, büyüklerin dünyasını alaycı bir şekilde küçüklerin dünyasına sokar. Zackarina, sürekli ilgisiz bırakılan bir kız çocuğudur. Zackarina, bu ilgisizliğin boşluğundan yararlanarak Kumkurdu ile arkadaş olur. Tüm sorunlarını onunla paylaşır. Yazar, çocukların dünyasına girebilmiş ve hissettirmiştir. Çocukların okuyabileceği eğlenceli bir kitaptır. Kitapla kalın.

Editör: Begüm Attar

Kumkurdu Soruları ve Cevapları

Kumkurdu kimin eseri?

Asa Lind

Kumkurdu türü nedir?

Çocuk Kitapları

Kumkurdu kaç sayfa?

104

Kumkurdu Yorumları

harika bir özet olmuş emeğine sağlık 💜

22-06-2021 13:57

bana daha fazla kumkurdu özeti lazım onun özetini göremedim onu neden eklemediniz

03-04-2022 21:36

kumkurdu kitabının konusu nedir

10-05-2022 20:11

kumkurdu serisi kaç kitaptan oluşuyor bilen var mı

08-08-2022 15:21

kitaptan sınav olanlar soruları ve cevapları yazıp sevap işlese güzel olacak

17-10-2022 20:43

biz de bu kitaptan sınav olacağız içinde bir sürü öykü var hangi birini aklımda tutayım

16-12-2022 22:03