Kahve Tadında Hikayeler

Kahve Tadında Hikayeler
Kitabın Yazarı:Akif Bayrak Kitap Türü:Deneme Yayınevi:Yediveren Yayınları Yayınlandığı Yıl:2014 Sayfa Sayısı:312 ISBN:9786055011482 Kitap Puanı:7.6 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:34,20 TL D&R:35,95 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kahve Tadında Hikayeler - Akif Bayrak

Kitap Türü:Deneme

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kahve Tadında Hikayeler Özet

Kahve Tadında Hikayeler, Akif Bayrak'ın derlediği hikayelerden oluşuyor. Hikayeler iyilik, dostluk, aile sevgisi gibi konulara dair güzel mesajlar veriyor. Ayrıca her hikayeden önce o hikayeyle ilgili bir söz yer alıyor.

DOSTUN AZI MAKBULDÜR

Baba ile oğlu konuşurken baba oğluna kaç tane dostu olduğunu sorar. Genç, yüzlerce dostu olduğunu söyler. Baba, insanın o kadar dostu olamayacağını onların arkadaş olduğunu söyler. Genç, yüzlerce dostu olduğu, başı sıkıştığında hepsinin kendisine yardım edeceği konusunda ısrar eder. Baba oğluna bir ders vermek için birkaç tane tavuk kesip bir çuvala doldurur. Kanlı çuvalı oğluna vererek dostlarından yardım istemesini söyler. Genç, kanlı çuvalı alır tek tek dostlarını dolaşır ve hiçbirinin kendisine destek olmadığını görür. Hayal kırıklığı ile babasının yanına döner. Baba bu sefer oğlunu kendi dostuna gönderir. Babasının dostu genci tanır, elindeki çuvalı alıp arka bahçeye gömer. Gömdüğü yeri gizlemek için de oraya sarımsak diker. Genç yine babasının yanına döner ve kendisinin hiç dostunun olmadığını, babasının ise gerçek bir dostunun olduğunu anladığını söyler. Babası oğluna yeniden dostunun yanına gitmesini ve ona bir tokat atmasını söyler. Genç, mecburen babasının sözünü dinler ve babasının dostuna, babasının ona iletmesini istediği bir şey olduğunu söyleyerek tokat atar. Babasının dostu ise bir tokat yüzünden koskoca sarımsak tarlasını satmayacağını söyleyerek bunu babasına iletmesini ister.

BALON

Küçük çocuk, baloncunun elindeki onlarca balonu görünce baloncuyu takip etmeye başlar. Baloncunun kendisine baktığı bir sırada cesaretini toplayarak bu zamana kadar hiç balonunun olmadığını söyler. Baloncu, çocuğa parasının olup olmadığını sorar. Çocuk şimdi parasının olmadığını, ama bayramda parasının olduğunu söyler. Baloncu o zaman bayramda gelmesini söyleyince çocuk çok üzülür. Biraz sonra tekrar baloncuya baktığında balonların bir ağaca takıldığını görür. Baloncu, çocuğu çağırıp balonları ağaçtan alabilirse ona bir tane balon vereceğini söyler. Çocuk çok sevinerek baloncunun teklifini kabul eder. Ağaca çıkarak balonları kurtarır, sadece sıkışan bir balonu yerinden oynatırsa patlayacağı için ağaçta bırakır. Balonları baloncuya verirken büyük bir hevesle hangi balonun onun olduğunu sorar. Baloncu ağaçtaki balonu göstererek onun balonunun ağaçtaki olduğunu söyler. Çocuk çok üzülse de ağaçtaki balonu izleyerek, ağaçta da olsa artık bir balonu olduğunu düşünür.

HAYATIN ANLAMI

Bir gün adamın biri hayatın anlamını öğrenmek için bir bilgeye başvurur. Bilge, adamın eline bir çay kaşığı verir ve çay kaşığını zeytinyağıyla doldurur. Adamdan, zeytinyağından bir damla bile dökmeden bahçede bir tur atıp gelmesini ister. Adam gözünü çay kaşığından ayırmadan bahçede bir tur atarak bilgenin yanına döner. Kaşıktaki yağın eksilmediğini gören bilge, adama bahçenin nasıl olduğunu sorar. Adam zeytinyağını dökmemek için uğraşmaktan bahçeyi göremediğini söyler. Bilge, adamı kaşık ile tekrar bahçeye gönderir ve bu sefer bahçeyi incelemesini ister. Adam bahçeyi inceleyip döndüğünde bilge, adama bahçenin nasıl olduğunu tekrar sorar. Adam bahçenin güzelliğini anlatır, bilge ise kaşıkta hiç zeytinyağı kalmadığını söyler. Böylece adam hayatın anlamının bakış açısıyla değiştiğini öğrenir.

FEDAKÂRLIK

Bir gün şehrin yakınındaki göl buz tutar. Şehirde yaşayan insanlar bunu fırsata çevirip gölün üzerinde bir eğlence düzenlerler. Eğlenceye şehirdeki herkes katılır, sadece fakir ve yaşlı bir kadın yatağından kalkamadığı için evinde kalır. Yatağının yanındaki pencereden, eğlenen insanları izlerken gökyüzünde bir bulut görür. Bulutu görünce, yıllar önce gölün yine buz tuttuğunu, eşiyle buzda gezerken buzların kırılıp eşini kaybetmesine ve kötürüm kalmasına sebep olan fırtınanın çıktığını hatırlar. Yine öyle bir fırtına çıkacağını anlayarak insanları nasıl uyarabileceğini düşünür. Sonunda yatağından sürüne sürüne inerek sobanın yanına gider. Sobanın ateşiyle evini yakar ve zor olsa da kendini dışarı atar. Gölün üzerinde eğlenen insanlar evin yandığını görürler ve yaşlı kadına ait olduğunu bildikleri için onu kurtarmaya koşarlar. Böylece gölün üstünde kimse kalmaz ve az sonra fırtına çıkar. Yaşlı kadının tüm varlığını feda etmesiyle insanlar kurtulur.

Editör: Firdevs AÇAR

Kahve Tadında Hikayeler Soruları ve Cevapları

Kahve Tadında Hikayeler kimin eseri?

Akif Bayrak

Kahve Tadında Hikayeler türü nedir?

Deneme

Kahve Tadında Hikayeler kaç sayfa?

312

Kahve Tadında Hikayeler Yorumları

icinde guzel hikayeler var

02-11-2018 18:19

boş zamanda kısa kısa okumak için güzel bir kitap hikayelerin bazıları çok güzel bazıları çok sıradan yine de tavsiye edebileceğim bir kitap

09-01-2019 00:05

içinde güzel hikayeler var oradan buradan toplama gibi yinede okumak için fena kitap değil

02-02-2020 22:19

içinde harika hikayeler var tavsiye ederim

31-10-2022 14:23