Çay Keyfinde Hikayeler

Çay Keyfinde Hikayeler
Kitabın Yazarı:Akif Bayrak Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:Yediveren Yayınları Yayınlandığı Yıl:2018 (25-09-2017) Sayfa Sayısı:304 ISBN:9786055011512 Kitap Puanı:8.6 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:69,30 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Çay Keyfinde Hikayeler - Akif Bayrak

Kitap Türü:Öykü/Hikaye, Deneme

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Çay Keyfinde Hikayeler Özet

"Çay Keyfinde Hikayeler" adlı kitapta Akif BAYRAK'ın derlediği 67 hikaye bulunuyor. Hikayelerden önce ve sonra, anlatılan hikayeyle ilgili bir söz yer alıyor.

Küçük Çocuğun Dersi

Bir gün bir çocuk pastaneye gider. Pastanede çalışan garson kız o gün sinirlidir. Çocuk, garson kıza bir porsiyon yaş pastanın fiyatını sorar. Garson kız çocuğu başından savmak için iki lira yerine üç lira olduğunu söyler. Garson kız başka müşterilerle ilgilenirken çocuk parasını sayar. Çocuğun hâlâ gitmediğini gören garson kız yine çocuğun yanına gelir ve biraz kızarak ne istediğini sorar. Çocuk dondurmanın fiyatını öğrenmek ister. Garson kız iki buçuk lira olduğunu söyleyip gider. Geri döndüğünde çocuğun bir masaya oturduğunu görür. Yanına gidip sinirle siparişini alır. Dondurma ve fişi bırakıp tekrar işinin başına döner. Çocuk dondurmasını yiyince parasını masanın üstüne bırakıp oradan ayrılır. Garson kız masaları temizlerken çocuğun oturduğu masaya gelir. Bir tarafta dondurmanın parası olan iki buçuk lirayı diğer tarafta da çocuğun bahşiş olarak bıraktığı elli kuruşu görür. Çocuğun kendisine bahşiş bırakabilmek için pasta yemekten vazgeçtiğini gören garson kız pişmanlık ve utançla olduğu yerde kalır.

Masumiyet İksiri

Adamın biri haksız yere idam edilecektir. İdam edilmeden önce bir ekmek almak ister. Askerler adamın isteğini kabul edip fırına giderler. Adam fırıncıdan bir ekmek ister ama yanında parası yoktur. Fırıncıya idam edilmezse gelip parayı ödeyeceğini söyler, idam edilirse de helal etmesini ister. Fırıncı gülerek kabul eder. Adam ekmeği alır ve yakınlardaki bir yoksula verir. Daha sonra idam masasına çıkar, tam idam edilecekken asıl suçlu ortaya çıkıp suçunu itiraf eder.

At Binenin Kılıç Kuşananındır

Yaşlı bir adam emekli olup sakin bir semtten ev alır. Sessiz, sakin, huzur içinde yaşayacağını düşünen adamın hayallerini, her sabah okula giderken gürültü yapan çocuklar yıkar. Adam düşünür ve bir plan bulur. Bir sabah çocuklar yine evinin önünden geçerken onlara kendisine gençliğini hatırlattıklarını, bu yüzden çok mutlu olduğunu söyler. Her sabah evinin önünden böyle coşkuyla geçmelerini ister, bunun için de her gün bir miktar para vereceğini söyler. Çocuklar çok sevinip teklifi kabul ederler. Aradan biraz zaman geçince yaşlı adam çocuklara daha az para verebileceğini söyler. Çocuklar bu durumdan pek hoşlanmasalar da itiraz etmezler. Bir süre sonra yaşlı adam verdiği paranın miktarını daha da düşürür. Çocuklar bunu kabul etmez ve artık yaşlı adamı cezalandırmak için evinin önünden geçerken çok sessiz olurlar.

Bir Masal Gibi

Bir gün adamın biri yolda bir cüzdan bulur. Sahibini bulmak için, içine bakınca az miktarda para ve eskimiş bir mektup bulur. Mektubu okur fakat elinde sadece mektubun alıcısının ve göndericisinin ilk adları ile göndericinin adresi vardır. Bu adreste yaşayanlara ulaşır ve mektubu gönderenin eski ev sahiplerinin kızı Hannah olduğunu öğrenir. Saçma olduğunu düşünse de aramaya devam eder ve bir şekilde Hannah'ın kaldığı huzurevini bulur. Huzurevine gidip Hannah'la görüşür. Cüzdanı elinde sallayarak huzurevinden çıkarken oradaki görevli cüzdanın sahibini tanıdığını söyler. Böylece aynı huzurevindeki Micheal'la da görüşür ve ona Hannah'ı bulduğunu söyler. Birlikte Hannah'ın odasına giderler. Yıllar sonra yeniden karşılaşan, Hannah Micheal'ı Micheal da Hannah'ı tanır. Bu olaydan birkaç hafta sonra, cüzdanı bulan adamın telefonu çalar. Huzurevinden nikah törenine çağırılmaktadır.

Zamanı Almak

Bir gün küçük bir çocuk işten gelen babasına bir saatte ne kadar para kazandığını sorar. Babası çocuğu başından savmaya çalışsa da başaramayacağını anlayınca kazandığı miktarı söyler. Bunun üzerine çocuk babasından bir miktar para ister. Babası sinirlenerek saçma sapan şeyler için verecek parası olmadığını söyleyip çocuğu odasına gönderir. Bir süre sonra siniri geçince parayı neden istediğini bile sormadığını hatırlayıp pişman olur. Çocuğunun yanına gider pişmanlığını belirtip istediği parayı çocuğa verir. Çocuk yastığının altındaki paralarını çıkarıp babasının verdiği parayla birleştirip saymaya başlar. Çocuğunun parası olduğu halde para istediğini gören adam çok sinirlenip parası olduğu halde neden kendisinden para istediğini sorar. Çocuk yeterince parası olmadığını ama şimdi yeterli parayı topladığını söyler. Babasının bir saatte kazandığı miktardaki parayı babasına verirken, "Şimdi bir saatini alabilir miyim, babacığım?" der.

Editör: Firdevs AÇAR

Çay Keyfinde Hikayeler Soruları ve Cevapları

Çay Keyfinde Hikayeler kimin eseri?

Akif Bayrak

Çay Keyfinde Hikayeler türü nedir?

Öykü/Hikaye, Deneme

Çay Keyfinde Hikayeler kaç sayfa?

304

Çay Keyfinde Hikayeler Yorumları

bazı hikayeler kitap kalınlaşsın diye eklenmiş gibi arada bazıları güzel

01-11-2018 15:51

fena kitap değil boş zamanlarda kısa kısa okumak için güzel

15-11-2018 17:58

yaz tatilinde okumak için bire bir bir kitap kısa hikayeler bazıları güzel keyif veriyor

06-06-2019 16:24

çay ile ilgili kısa hikayeler arıyorum bu kitap çıktı karşıma çay ile ilgili hikayeler var mı yoksa yazar çay yanında iyi gidecek hikayelerden mi bahsetmiş?

05-04-2022 18:29

içinde çok güzel hikayeler var

19-01-2023 21:18