Kadın Psikolojisi

Kadın Psikolojisi
Kitabın Yazarı:Nevzat Tarhan Kitap Türü:Kişisel Gelişim Yayınevi:Timaş Basım Yayınlandığı Yıl:2005 Sayfa Sayısı:368 ISBN:9786050835267 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:203,00 TL KitapYurdu:203,20 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kadın Psikolojisi - Nevzat Tarhan

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kadın Psikolojisi Özet

Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın yazdığı Kadın Psikolojisi, oldukça kapsamlı bir eser. İlk kez 2005 yılında Nesil Yayınları tarafından yayımlanan kitap, Şubat 2021’den itibaren Timaş Yayınları tarafından basılıyor. 368 sayfadan oluşan ve 13 ana başlığa sahip olan kitabın temel konuları; psikolojik farklılıklar, kadın-erkek ilişkileri, ruhsal sorunlar, rol kalıpları, kimlik ve kişilik, moda-giyim, çalışma hayatı, şiddet, evlilik, duygu ve farkındalık, aşk, annelik ve din. Kitaptaki tüm konular, kendi içinde çeşitli alt başlıklara ayrılarak oldukça derinlikli bir şekilde ele alınıyor. Her bir konunun alt başlıklara ayrılması hem verilen bilgilerin daha iyi anlaşılmasını sağlıyor hem kitabın okunmasını kolaylaştırıyor.

Yazar, kitap boyunca oldukça sade bir dil ve didaktik bir üslup kullanıyor. Sade dili sayesinde konuların herkes tarafından kolayca anlaşılmasını sağlarken didaktik üslubuyla çoğu zaman birlikte ele aldığı kadın ve erkek cinslerinden hiçbirini yargılamadan çeşitli konuları açığa kavuşturmayı başarıyor. Ancak kitabın redaksiyonunun bu kadar kapsamlı ve önemli bir eser için oldukça yetersiz olduğu göze çarpıyor. Redaksiyon yetersizliğinden kaynaklanan sorunlar, kitabın anlaşılırlığına gölge düşürerek okuma sürecini sekteye uğratabiliyor.

Kitabın en başında detaylı bir “İçindekiler” kısmı yer alıyor. Kitaptaki tüm başlıkları içeren bu bölüm, okurların hem ana hem alt başlıkları hızlıca gözden geçirmesine ve aradığı konuları kolayca bulmasına olanak tanıyor. Kitabın sonunda ise 65 maddeden oluşan bir kaynakça bulunuyor. Yazar bu bölümde faydalandığı tüm kaynakları detaylı bir şekilde listeliyor. Kitaptaki tüm konularla ilgili önemli kaynakların yer aldığı bu bölüm, özellikle ileri okuma yapmak isteyenler için önem taşıyor. Ayrıca kitaptaki hiçbir bilginin mesnetsiz olmadığını gözler önüne sererek kitabın güvenilir bir kaynak olduğunu ispatlıyor. Siz de kadın psikolojisine dair detaylı bilgi edinmek, var olan bilgilerinizi tazelemek veya farklı bakış açıları kazanmak için bu kitabı okuyabilirsiniz.


Kadın Psikolojisi Özeti

Kitabın ilk konusu, kadınlarla erkekler arasındaki psikolojik farklılıklar. Yazar, bu konu kapsamında kadınların erkeklerden daha çok konuşmasının nedenlerinden iki cinsin üzüldüğünde verdikleri tepkilerin farklılığına kadar pek çok noktaya değiniyor. Ayrıca kadın ve erkek arasındaki farklılıkların bilincinde olmanın önemine dikkat çekiyor.

Kadın erkek ilişkileri başlığı altında duygusal farkındalık, cinsellik, inatçılık, kıskançlık, ilgisizlik ve içtenlik gibi konulardan bahsediyor. Ayrıca eşcinsellik konusuna da bu başlık altında yer veriyor. Kadınlara has ruhsal hastalıklar bölümünde ise kadınların genetik, fizyolojik ve biyolojik yapılarından bahsederek bunların da etkisiyle hayatlarının farklı dönemlerinde karşılaşabilecekleri çeşitli hastalıklar hakkında bilgi veriyor. Yazar, kadına şiddet konusunu da bu başlık altında değerlendiriyor.

Rol kalıpları bölümünde kadın ve erkek rollerini detaylı bir şekilde irdeliyor. Kimlik ve kişilik bölümünde ise kişilik tiplerinden bahsedip kişilik özellikleri ve kişilik bozukluğu gibi önemli konulara değiniyor. Moda giyim ve çalışma hayatı başlıkları altında ise çevresel faktörlere sıkı sıkıya bağlı olan bu iki konunun kadınların yaşamı üzerindeki etkilerinden bahsediyor. Şiddet konusunu ise şiddetin ne olduğu, nasıl oluştuğu ve hangi faktörlerden etkilendiği gibi alt başlıklarla derinlemesine ele alıyor.

Yazar; evlilik konusunu evliliğin doğasından evliliğe kültürel bakışa, poligamiden aldatma ve boşanmaya kadar pek çok konu çerçevesinde irdeliyor. Duygu ve farkındalık başlığı altında ise duygular ve akıl hakkında bilgi veriyor. Özellikle öfke ve merak duyguları üzerinde önemle duruyor. Herkesin farklı bir şekilde anlamlandırdığı aşk konusunu da detaylı bir şekilde ele alıyor. Aşkın ne olup olmadığını açıklarken zamana yenik düşmemesi nasıl korunabileceğine dair ipuçları da veriyor.

Kitapta annelik hakkında da önemli bilgiler bulunuyor. Annelikte doğru ve yanlış tavırlara örnekler verilerek bunların sonuçlarına dikkat çekiliyor. Din konusu kapsamında ise yazar, kadınların erkeklere göre daha duygusal oldukları için inanç konusunda daha avantajlı olduklarını açıklıyor. Bunun yanı sıra kadının çeşitli dinlerde nasıl bir yere sahip olduğuna da değiniyor.

Editör: Firdevs AÇAR

Kadın Psikolojisi Soruları ve Cevapları

Kadın Psikolojisi kimin eseri?

Nevzat Tarhan

Kadın Psikolojisi türü nedir?

Kişisel Gelişim, Psikoloji

Kadın Psikolojisi kaç sayfa?

368

Kadın Psikolojisi Yorumları

pskoloğum tavsiye etmişti çok faydasını gördüğüm bir eserdi

09-05-2023 23:32

suç pskolojisi kitabınıda ekleyin lütfen

27-10-2023 00:07