Hazlar ve Günler

Hazlar ve Günler
Kitabın Yazarı:Marcel Proust Kitap Türü:Deneme Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:2015 Sayfa Sayısı:168 ISBN:9789750824951 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:25,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Hazlar ve Günler - Marcel Proust

Kitap Türü:Deneme, Günlük / Anı Çeviren:Roza Hakmen

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Hazlar ve Günler Özet

Dostum Willie Heath’e

Bu bölümde yazarın en yakın arkadaşının ölümü üzerine yazılmış mektup tarzında bir yazıdır. İçerisinde arkadaşının karakterine ait anlatımları vardır. Düşünceli, neşeli, zarif, esrarlı, içten vb. kavramlarla onun kişiliği hakkında bilgi vermiştir. Nuh peygamberin bir kıssası ile ilgili bilgi verilmiştir. Özellikle dikkatimi çeken bu bölümün bir diğer özelliği kitabın önsözü mahiyetinde bir yazı olmuştur.

Baldassare Silvande’ın Ölümü

Bu bölümde Baldassare adında birinin ölümü üzerinden bir hikâye anlatılıyor. Baldassare’nin son zamanlarda bir hastalığının olduğunu ve yakın zamanda öleceğini duyan yeğeni Alexis adında bir çocuğun amcasının bu durumundan dolayı derin üzüntüsü anlatılmıştır. Amcasına olan düşkünlüğü, sevgisi ifade ediliyor. Onu ziyarete gidiyor, hastalığına karşı gayet dinç cesur durduğunu görünce şaşkınlık yaşıyor. Bu ziyaretten sonra kafasında ölüme dair düşünceler, sorgulamaları başlıyor.

Bölümün genel havası Baldassare’nin ölmeden önce son zamanlarını anlatan bir yazı özelliği taşır.

Violante ya da Sosyete Hayatı

Bu bölümde Violante adında bir çocuğun hayatından kesitler anlatılmıştır. Violante'nin küçük yaşta annesi babası bir av kazasında hayatlarını kaybederler. Bunun üzerine Violante tek başına yaşamak zorunda kalır. Honore adında bir gençle tanışır, onunla küçük bir zaman dilimi geçirir ve etkilenir. Daha sonra sosyete hayatına atılır bunun etkisinden bir türlü çıkamaz, mutsuzlukların içinde de olsa bu hayattan vazgeçmez.

Commedia Dell’arte

Bu bölümde yazar sosyete hayatının insanları belli zorunlulukları dayattığı konusunda bilgiler vermiştir. İnsanların bu ortamlarda doğal olmadıklarını, kendilerini olduklarından farklı göstermeye çalıştıklarını söyler. Yazar sanat ve sosyete çevresindeki insanlar üzerinden örnekler vererek insanların gerçekten hangi karaktere, kişiliğe sahip olduğunu bilir ama dışarıya karşı farklı görünme çabalarının komik olduğunu ifade etmiştir. İnsanın kendi olması yönünde mesajlar verir.

Bouvard ve Pecuchet’nin Sosyete ve Müzik Merakı

Bouvard ve Pecuchet’nin mevki sahibi olduktan sonra sosyete artık girebileceklerini söylerler. Bunun için de sosyetenin kurallarını öğrenip ona göre bu ortamda hareket etmeliler diye düşünürler. Edebiyattan, müzikten vb. birçok alana dair bilgi sahibi olmaya çalışırlar. Özellikle bu bölümde sosyetenin içinde bulunan sanattan ticarete kadar birçok alandaki kişilerin özellikleri hakkında bilgi verilmiştir.

Madame de Breyves’in Melankolik Tatili

Breyves’in yakın arkadaşı ile gittiği bir davette bir adamı görmesi ve ona olan aşkının bölüm boyunca çektiği acı haz anlatılmıştır. Kavuşulamayan aşkın bir aşığa çektirdiği ızdıraplar yazar tarafından güzel tasvirlerle verilmiştir.

Ressam ve Müzisyen Portreleri

Bu bölümde yazar, ressam ve müzisyenin gözünden doğa nasıl ele alınmış onunla ilgili anlatımlara yer vermiştir.

Bir Genç Kızın İtirafı

Bu bölümde genç bir kızın babası ölmüştür, bunun üzerine annesine olan bağı artmıştır ona duyduğu derin sevgi anlatılmıştır. Bir de kızın hayatında kısa anlar da olsa dair bazı yaşadığı hazlar ve bunları annesinden, nişanlısından sakladığı için duyduğu pişmanlık sözleri aktarılmıştır.

Sosyetede Bir Akşam Yemeği

Bu bölüm sosyete ortamında düzenlenen bir daveti konu alır. Bu davete zengin kesim dışında sanatla ilgilenen kişilerde katılmışlardır. Ortamın genel havası hakkında bilgi verilmiştir. Gözlemlere dayalı anlatım yer alır. Bazı noktalarda sosyetenin içindeki kişilerin iç konuşmaları yansıtılarak insanların sahte bir yüzlerinin olduğu gösterilmiştir. Yani ortama ayak uydurmak için kendilerini farklı gösteren insanların olduğu vurgulanmıştır.

Zaman Rengi Tahayyüller

Bu bölümde doğaya ait çok güzel tasvirler yer alıyor. Sembolist bir bakış açısıyla yazılmış. Birçok başlık altında yaşama, insana dair konulara kısa kısa değinilmiştir. Müzik, kadın, dostluk, keder, hırs vb. birçok konuda kısa yazılar yer alıyor. Her anlatılan konu üzerinden bizlere öğüt tarzında cümleler vardır. Hayatımızda sorgulamamız gereken şeyler olduğunu bizlere hissettiren bir bölüm.

Kıskançlığın Sonu

Bu bölümde yazar iki aşığın aşklarına dair duygularını içeren duygusal, içten cümlelere yer vermiş. Aşka dair hazlardan bahsetmiştir. Aşık olmalarına rağmen iki insandan birinin başka kadınlarda gözünün olduğunu da içerikte anlatılmıştır. Bizlere delice aşık dediğimiz kişilerde dahi böyle garip durumların gözlendiğini de aktarmadan geçilmemiş.

DEĞERLENDİRME

Marcel Proust yazarlar ve eleştirmenler tarafından en etkili yazarlar içerisinde değerlendirilmiştir. Yazar roman, deneme, eleştiri türünde eserler vermiştir. Bu eserde deneme türünün özelliklerine yakındır. İçeriği realist gözlemlerden oluşan anlatılardan oluşuyor. Dili açık ve akıcı. Marcel Proust’un kalemi ile tanışmak isteyenler bu kitapla başlamalı diyorum.

Editör: Fatma Özdemir

Hazlar ve Günler Soruları ve Cevapları

Hazlar ve Günler kimin eseri?

Marcel Proust

Hazlar ve Günler türü nedir?

Deneme, Günlük / Anı

Hazlar ve Günler kaç sayfa?

168

Hazlar ve Günler Yorumları

mükemmel bir kitap proust tavsiye edeceğim yazarlardan bir tanesi burada puanı neden düşük anlamadım

16-10-2021 19:33

işler ve günler özeti lazım

30-11-2022 21:19