Marcel Proust

Marcel Proust Kimdir

Fransız yazar yirminci yüzyılın edebi sanatının değerlendirilmesi adına yapılan pek çok ankette zirveyi paylaştığı Gabriel Garcia Marquez ile birlikte yüzyılın en iyi yazarı olarak tanınmıştır. Kayıp Zamanın İzinde adlı yedi ciltten oluşan romanıyla dünya edebiyatının en önemli isimleri arasında yer almaktadır.

10 Temmuz 1871 tarihinde Fransız- Prusya Krallığı Savaşlarını resmen sonlandırdıktan iki yıl sonra Auteuil’de dünya ya gelen Marcel Proust, varlıklı ve saygın bir burjuva ailesinin çocuğu idi. Varlıklı ailesinin ‘normal’ diye nitelendirdiği hiçbir mesleğe ilgi duymayan Marcel Proust, önemsediği ve ilginç bulduğu tek şey edebiyattı.

Bir eşcinsel olan Marcel Proust, eşcinselliği eserlerinde işleyen ve anlatan ilk Avrupa Romancısıydı. Türkçeye çevrilen toplam yedi kitabı bulunmaktadır.

1890 yılında hayatının anlamı, en çok sevdiği annesini kaybederek, sosyal hayatına olan önemini kaybetti. Çevresinden soyutlanan Marcel Proust, kendini tamamen yazmaya adamıştır. Hayatının ortasında yaşadığı bu acı olay yüzünden psikolojik rahatsızlıkları olan Marcel Proust, bir süre tedavi görmüştür.

Tedavi olduktan sonra kendini deneme ve önemli edebiyatçıları, felsefecileri inceleyerek fikirlerini belirtmiştir.

Marcel Proust çocukluğundan beri yakasında olan bronşit hastalığı 1922 yılında tekrar baş gösterip kriz geçirmesine neden olmuştur. Bunu peşi sıra takip eden zatürre, Marcel Proust’un yenik düşmesine neden olmuştur. 18 Kasım 1922 tarihinde de acı haber gelerek, Paris’de vefat ettiği bildirilmiştir.

Kayıp Zamanın İzinde Serisi Sırası:

1. Swann'ların Tarafı
2. Çiçek Açmış Genç Kızların Gölgesinde
3. Guermantes Tarafı
4. Sodom ve Gomorra
5. Mahpus
6. Albertine Kayıp
7. Yakalanan Zaman


8.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Marcel Proust Kitapları

Hazlar ve Günler Hazlar ve Günler

Marcel Proust yazarlar ve eleştirmenler tarafından en etkili yazarlar içerisinde değerlendirilmiştir. Yazar roman, deneme, eleştiri türünde eserler vermiştir.

Puan: 8.6 | Yorum: 2

Albertine Kayıp Albertine Kayıp

Marcel Proust'un Kayıp Zamanın İzinde serisinin altıncı cildi olan bu eser bir kadına duyulan aşkın sonsuzluğunu ele alırken aynı zamanda da içinde ilişkilere dair önemli düşünceler de barındırıyor.

Puan: 7.8 | Yorum: 64

Marcel Proust ile ilgili yorumlar

kiralık aşk dizisinde gördüm albertine kayıp kitabını okudum çok beğendim diğer kitaplarını da okumak isterim tavsiye edeceğiniz kitapları hangileri acaba?

11-11-2016 22:27

çok güzel bir kitaptı çok beğendim

16-03-2017 20:39

bir tek albertine kayıp kitabı yok sodom ve gomorra çiçek açmış genç kızların gölgesinde romanları da çok güzel

16-11-2018 16:42

proust kitapları harika sadece albertine kayıp değil diğer kitapları da çok güzel sodom ve gommora yakalanan zamanı tavsiye ederim

31-07-2019 11:59

sıralamayı paylaşmışsınız teşekkür ederim en azından nerden başlayacağımı biliyorum

23-11-2022 23:01