Marcel Proust

Marcel Proust Kimdir

Fransız yazar yirminci yüzyılın edebi sanatının değerlendirilmesi adına yapılan pek çok ankette zirveyi paylaştığı Gabriel Garcia Marquez ile birlikte yüzyılın en iyi yazarı olarak tanınmıştır. Kayıp Zamanın İzinde adlı yedi ciltten oluşan romanıyla dünya edebiyatının en önemli isimleri arasında yer almaktadır.

10 Temmuz 1871 tarihinde Fransız- Prusya Krallığı Savaşlarını resmen sonlandırdıktan iki yıl sonra Auteuil’de dünya ya gelen Marcel Proust, varlıklı ve saygın bir burjuva ailesinin çocuğu idi. Varlıklı ailesinin ‘normal’ diye nitelendirdiği hiçbir mesleğe ilgi duymayan Marcel Proust, önemsediği ve ilginç bulduğu tek şey edebiyattı.

Bir eşcinsel olan Marcel Proust, eşcinselliği eserlerinde işleyen ve anlatan ilk Avrupa Romancısıydı. Türkçeye çevrilen toplam yedi kitabı bulunmaktadır.

1890 yılında hayatının anlamı, en çok sevdiği annesini kaybederek, sosyal hayatına olan önemini kaybetti. Çevresinden soyutlanan Marcel Proust, kendini tamamen yazmaya adamıştır. Hayatının ortasında yaşadığı bu acı olay yüzünden psikolojik rahatsızlıkları olan Marcel Proust, bir süre tedavi görmüştür.

Tedavi olduktan sonra kendini deneme ve önemli edebiyatçıları, felsefecileri inceleyerek fikirlerini belirtmiştir.

Marcel Proust çocukluğundan beri yakasında olan bronşit hastalığı 1922 yılında tekrar baş gösterip kriz geçirmesine neden olmuştur. Bunu peşi sıra takip eden zatürre, Marcel Proust’un yenik düşmesine neden olmuştur. 18 Kasım 1922 tarihinde de acı haber gelerek, Paris’de vefat ettiği bildirilmiştir.

Marcel Proust Kitapları: Çiçek Açmış Genç Kızların Gölgesinde, Guermantes Tarafı, Sodom ve Gomorra, Swann'ların Tarafı, Mahpus, Albertine Kayıp, Yakalanan Zaman

Yazarı Takip Et

yeni kitabı çıktığında bilgilendir:
Üye Girişi Üye Ol

Yorum YazMarcel Proust Kitapları

Albertine Kayıp

Albertine Kayıp

Marcel Proust'un Kayıp Zamanın İzinde serisinin altıncı cildi olan bu eser bir kadına duyulan aşkın sonsuzluğunu ele alırken aynı zamanda da içinde ilişkilere dair önemli düşünceler de barındırıyor.

Puan: 6.1 | Oy: 754 | Yorum: 54

Marcel Proust ile ilgili yorumlar

Marcel Proust Yorum kiralık aşk dizisinde gördüm albertine kayıp kitabını okudum çok beğendim diğer kitaplarını da okumak isterim tavsiye edeceğiniz kitapları hangileri acaba?

11-11-2016 22:27 !!

Marcel Proust Yorum çok güzel bir kitaptı çok beğendim

16-03-2017 20:39 !!

Yorum Yazreklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.