Gülibik

Gülibik
Kitabın Yazarı:Çetin Öner Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:1997 Sayfa Sayısı:80 ISBN:9789755100791 Kitap Puanı:8.7 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:31,68 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Gülibik - Çetin Öner

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Gülibik Özet

Çetin ÖNER'in yazdığı, Orhan PEKER'in resimlediği "Gülibik" adlı kitap 7 yaş ve üzeri okurlara hitap ediyor. Yoksul bir çocuğun gülibikli horozu sahiplenişini ve kaybedişini konu alıyor. Kısa bir roman olmasına karşın çok güzel mesajlar içeriyor. Çocuk kitabı olmasına rağmen içerdiği mesajların önemi nedeniyle yetişkinlere de hitap ediyor. Ayrıca kitapta bulunan siyah-beyaz resimler, hem çocukların kitaba ilgisini artırıyor hem de hayal güçlerinin gelişmesine yardımcı oluyor.

Yoksul bir köyde yaşayan yoksul bir ailenin çocuğu, bir gün her zamanki gibi ahırdaki hayvanlarla ilgileniyor. Kınalı tavuklarının yumurtalarını görüp merak ediyor ama Kınalı tavuk çocuğu ahırdan kaçırıyor. Ertesi gün çocuk yine ahıra gittiğinde civcivlerin yumurtalardan çıktığını görüyor. Sadece bir yumurtanın çatlamış ama hâlâ kırılmamış olduğunu görünce yumurtayı tıklatarak civcivi dışarı çıkarmayı başarıyor. İşte böylece Gülibik ile tanışıyor.

İlk defa bir civcivin yumurtadan çıktığını görmek çocuğu çok heyecanlandırıyor ve bunu biriyle paylaşmak istiyor. Böylece şahit olduğu bu olayı, ona daha önce "Tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurta mı tavuktan çıkar?" sorusunu soran, kendinden büyük arkadaşı Alişir'le paylaşmaya karar veriyor. Alişir'e sorusunun cevabını veriyor ve aralarında tavukların, horozların ölümüyle ilgili konuşmalar geçiyor. Bu arada çocuk, Alişir'in balık çakısından da bahsediyor. Küçücük şeylerle büyük mutluluklara ulaştıklarını vurguluyor. Daha sonra yarışıp civcivleri ahırdan çıkarıyorlar. Zamanla Kınalı tavuk çocuğa alışıyor ve çocuk pazar günleri dışında tüm yaz tatilini Gülibik'le geçiriyor.

Çocuk her pazar günü babasıyla pazara gidiyor, babası tarlada çalıştığındaysa ona azık götürüyor. Babasını ilk öğretmeni olarak görüyor. Okulda öğrenebileceği şeylerin yanında okulda öğrenemeyeceği şeyleri de babasından öğrendiğini anlatıyor. Arada sırada bahsi geçen konularla ilgili anılarını, pazara ve köy yaşamına dair bildiklerini aktarıyor.

Çocuk bir sabah uzun uzun öten bir horoz sesiyle uyanıyor daha sonra bu horozun Gülibik olduğunu fark ediyor. Sevincini annesi ve babasıyla paylaşıyor. Fakat onlar çocuğun heyecanına ortak olmuyorlar. Bu yüzden çocuk bir kömür parçası bulup evlerinin arka duvarına Gülibik'in öttüğünü, sesinin ne kadar güzel olduğunu yazıyor.

Zaman geçiyor, okul vakti yaklaşıyor. Çocuk okul hazırlıklarını tamamlarken Alişir de büyük kente okumaya gideceği için onlarla vedalaşmaya geliyor. Alişir balık çakısını çocuğa hediye edince çocuk mecburen kabul ediyor, hem seviniyor hem de çok duygulanıp ağlıyor.

Çocuk, köydeki okullarından ve büyük kentlerdeki okullardan, oradaki öğrencilerden de bahsediyor. Okul zamanı Gülibik ile fazla oynayamadığını anlatıyor. O kışın zor geçtiğini, her şeyin hızla azaldığını, salgın hastalık çıktığını ve Gülibik'i kaybetme korkusu yaşadığını anlatıyor. Horozunun hastalığına ne kadar üzüldüğünü, rüyalarına girdiğini, sonra iyileşip tekrar ötünce ne kadar sevindiğini anlatıyor.

Baharın gelişini anlatıyor çocuk, ilkokulu bitirişini ve babasının ortaokul kasketi almak için söz verişini anlatıyor. Okul bitince yeniden babasıyla pazara gitmeye başlıyor. Bir pazar sabahı annesinin Gülibik'i de satılacak hayvanların arasına koyduğunu görüyor. Babasına Gülibik'i satmaması için yalvarıyor. Kasket istemediğini söylüyor yine de babasını ikna edemiyor. Çocuk o gün pazar kurulmasın diye dua ediyor. Pazar kuruluyor Gülibik'i saklıyor. Daha sonra da babasına acıktığını söyleyerek şansını zorluyor. Babası kabul ediyor yemeklerini yiyorlar. Çocuk son şansını da deniyor. Okul kasketlerine bakmak istiyor. Babası bunu da kabul ediyor. Böylece biricik dostundan ayrılmamak için elinden gelen her şeyi yapıyor. O gün babasıyla ilk defa horoz dövüşü görüyor. Dehşete düşüyor, köye dönmek istiyor. Biraz sonra babasıyla köylerine dönüyorlar, çocuk Gülibik satılmadığı için çok mutlu oluyor. Fakat mutluluğu uzun sürmüyor. Bir pazar sabahı babasıyla yine yola çıkıyorlar. Çocuk otobüste uyuyakalıyor ve babasının Gülibik'i satmaya değil de dövüştürmeye götürdüğünü anlıyor. Ama babasına engel olamıyor. Çaresizce biricik dostuyla vedalaşıyor.

Editör: Firdevs AÇAR

Gülibik Soruları ve Cevapları

gülibik kimin eseri?

Çetin Öner'in bir eseridir.

gülibik kaç sayfa?

Can Yayınları basımı 80 sayfadır.

Gülibik Yorumları

güzel bir kitap bir kerede okudum çocuklara tavsiye ederim okuma sevgilerini arttırır

01-11-2018 15:47

ben okumadım ama merak ettim internette çocuk kitaplarını araştırırken gördüm editör de tam puan vermiş alıp okumak istiyorum

11-11-2018 18:18

çok güzel bir kitaptı çetin öner çocukların oyuncak anlayışına çok farklı bir açıdan ele almış sadece bir horoz ile mutlu olabilen bir çocuk okurken duygulandım ok mutlu oldum çocuklarıma da okutacağım gülibik 10 numara bir çocuk kitabı mutlaka okuyun

02-06-2019 16:00

yazar yokluğu ve buna rağmen olan mutluluğu çok güzel anlatmış kitabı çok beğendim sitede başka kitabı yok görünüyor yazarın farklı kitapları var mı

29-03-2022 20:54

kısa özeti yok mu

16-12-2022 18:09