Esrarengiz Duman

Esrarengiz Duman
Kitabın Yazarı:Aytül Akal Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:FOM Kitap Yayınlandığı Yıl:2014 Sayfa Sayısı:172 ISBN:9786059166157 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:84,83 TL D&R:87,40 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Esrarengiz Duman - Aytül Akal

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Esrarengiz Duman Özet

Aytül Akal’ın yazdığı Esrarengiz Duman, ilk kez 2014 yılında Mandolin Yayınları tarafından yayımlanmış. 2016 yılından itibaren ise yeni bir kapakla Fom Kitap tarafından basılmış.

9 yaş ve üzeri okurlara hitap eden kitap, 175 sayfadan oluşuyor. Kitapta 3 ana bölüm bulunuyor. İlk bölüm “Duman” ve “10 Yıl Önce”, ikinci bölüm “Odada” ve “Evde”, üçüncü bölüm ise “Havaalanında”, “Uçakta”, “Otelde”, “Dükkânda” ve “Kahvaltıda” gibi birkaç kez tekrarlanan başlıklardan oluşuyor. İlk bölüm başkahraman Pelin’in günümüzde yaşadıklarıyla 10 yıl öncesinde yaşadıklarını hatırlamasından oluşuyor. İkinci bölüm Pelin ile Merve’nin kaçırıldıkları odada, anne ve babalarının ise evde yaşadıklarını anlatıyor. Üçüncü bölüm de Türkiyedeki havaalanıyla Çin-Şanghay’daki otel ve dükkânda geçen olayları içeriyor. Hikâye, genel olarak duyguları kontrol etmenin ve olumlu düşünmenin önemini anlatıyor. Ayrıca aile ilişkileri ve arkadaşlık gibi konularda da mesajlar veriyor.

Kitapta oldukça fazla karakter var. En önemli karakterler; başkahraman Pelin, Pelin’in annesi Esin Hanım, babası Ayhan Bey ve 10 yıl önce Çin-Şanghay’da yaşadıkları sıradaki bakıcısı Lei. Diğer önemli karakterler ise Pelin’in arkadaşı Merve, Merve’nin annesi Zeynep Hanım, babası İhsan Bey ve babasının yeni eşi Buse. Ayrıca Lei’nin eşi Hong-li ve küçük kızı Pei-yi ile Ayhan Bey’in patronu Sezer Bey ve eşi Yıldız Hanım da kitapta geçen karakterler arasında. Pelinlerin komşusunun kızı Ceren, Merve’yle kafede gördükleri çocuklar ve Çinli adamlar ise hikâyede küçük rolleri olan karakterler.

Esrarengiz Duman Özeti

Kitap, Pelin’in komşularının kızı Ceren’le aralarında geçen konuşmalarla başlıyor. Ceren, Pelin’in saçlarının hiç uzamadığını söylüyor, Pelin ise nedenini açıklayamayacağı için bunu inkar ediyor ancak son bir yıldır sadece saçlarının değil boyunun da uzamadığının farkında. Hatta annesiyle babası da ergenliğe girdikten sonra Pelin’in gelişiminin durduğunu biliyor ama ne yaparlarsa yapsınlar bir çare bulamıyorlar. Pelin de bu durumun nedenini tam olarak bilmiyor ama 10 yıl sonra Şanghay’dan gelen bir mektupla her şeyi hatırlıyor.

Pelin’e Şanghay’dan mektup gönderen kişi, 10 yıl önce Pelin’in babasının işi nedeniyle Çin’de yaşadıkları sırada Pelin’e bakan Lei. O zamanlar üniversite öğrencisi olan Lei, Pelin’i çok seviyor ama Pelin 3 yaşındayken istemeden de olsa onun zarar görmesine sebep oluyor. Yıllar sonra gönderdiği mektupta da her şeyin yolunda olup olmadığını soruyor ve yolunda gitmeyen şeyler varsa 10 yıl önce ona söylediği şeyleri hatırlamasını istiyor. Vücut gelişiminin durmasının yanı sıra hafıza sorunları da yaşayan Pelin, bu mektuptan sonra geçmişe dair her şeyi hatırlıyor ve bu sorunu çözebilmek için Lei’den yardım istiyor. Ancak Lei’den yardım istediği mektubu gönderdikten bir süre sonra arkadaşı Merve’yle birlikte Çinli bir adam tarafından kaçırılıyor.

Çinli adamlar Pelin’le Merve’yi bir odaya kapatıyorlar ve Pelin üzerinde araştırmalar yapıyorlar. Asıl amaçları belli olmasın diye de kızların ailelerinden fidye istiyorlar. Ancak bir süre sonra anne ve babaları kızların kaçırıldığını polise bildiriyor ve böylece olay herkes tarafından duyuluyor. Kızları kaçıran adamlar yakalanmaktan korkarak kızları bırakıp apar topar ülkelerine gidiyorlar. Kızların kaçırıldığı gün onları takip ettikleri için nereye götürüldüklerini gören ama kaçırıldıklarından haberi olmayan iki delikanlı ise olayı öğrenir öğrenmez kızların ailelerine gidip nerede olduklarını söylüyorlar. Böylece kızlar kurtuluyor. Ancak Pelin’in anne ve babası Lei’nin de işin içinde olduğunu öğreniyor ve bunun hesabını sormak için Şanghay’a gitmeye karar veriyorlar.

Ailecek Şanghay’a gitmek için yola çıkıyorlar ancak Ayhan Bey izin alabilmek için patronuna kızının durumundan bahsettiği için patronu Sezer Bey’le eşi Yıldız Hanım da onların peşine takılıyor. Yıldız Hanım, Pelin’in maruz kaldığı duman sayesinde gençliğini korumayı, Sezer Bey ise bu dumanı seri üretimle satışa sunarak çok daha zengin olmayı amaçlıyor. Ayhan Bey ile eşi kızlarının yaşadığı can sıkıcı durumun yanı sıra bir de bu görgüsüz insanlarla uğraşmak zorunda kalıyorlar ancak şansları yaver gidiyor ve patronuyla eşini atlatarak Lei’yle rahatça görüşüyorlar. Bu görüşmeler sonucunda her şey açığa çıkıyor ve Pelin pek çok şeyin farkına varıyor. Bir yıldır yaşadığı sorun bu sayede ortadan kalkıyor ve kitap böylece sona eriyor.

Editör: Firdevs AÇAR

Esrarengiz Duman Soruları ve Cevapları

Esrarengiz Duman kimin eseri?

Aytül Akal

Esrarengiz Duman türü nedir?

Çocuk Kitapları

Esrarengiz Duman kaç sayfa?

172

Esrarengiz Duman Yorumları

aytül akalın kitabını eklemişsiniz çok iyi bir yazardır

23-01-2024 11:46